News

#1573 Newsy z dnia 29.11.2021

Z poniedziałkowych wydarzeń: Jack Dorsey rezygnuje ze stanowiska CEO Twittera; MicroStrategy kupuje kolejne Bitcoiny; Krypto jest zabezpieczeniem dla 46% rosyjskich inwestorów; Opłaty za transakcje Bitcoina spadły w tym roku o ponad 50%; Bitcoin: Strach ma wielkie oczy; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Jack Dorsey rezygnuje ze stanowiska CEO Twittera:

Dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, zrezygnował ze swojego stanowiska w platformie mediów społecznościowych po ponad sześciu latach.

W dzisiejszym tweecie skierowanym do 5,9 mln obserwujących Dorsey ogłosił, że ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego Twittera. Dodał, że rada dyrektorów firmy jako jego następcę wyznaczyła dyrektora ds. technologii i członka zarządu, Paraga Agrawala.

Uważam, że to naprawdę ważne, aby dać Paragowi przestrzeń, której potrzebuje, by przewodzić. Uważam, że bardzo ważne jest, aby firma mogła działać samodzielnie, wolna od wpływu lub kierunku jej założyciela.

– powiedział Dorsey.

Dorsey pełnił funkcję dyrektora generalnego Twittera od 2006 do 2008 r., a później od 2015 r. po odejściu Dicka Costolo. Nie jest jasne, czy Dorsey planuje zostawić firmę za sobą, aby skupić się na operacjach w Square i opracowaniu zdecentralizowanej giełdy Bitcoina.

  • MicroStrategy kupuje kolejne Bitcoiny:

Michael Saylor, dyrektor generalny firmy MicroStrategy zajmującej się analizą danych korporacyjnych, ogłosił za pośrednictwem posta na Twitterze, że firma kupiła dodatkowe 7.002 Bitcoiny o wartości około 414,4 mln dolarów, po średniej cenie 59.187 dolarów za monetę. MicroStrategy sprzedało 571.001 akcji spółki między 1 października a 29 listopada po 732,16 dolarów za akcję, pozyskując w sumie 414,4 mln dolarów.

Obecnie firma posiada 121.044 Bitcoiny o wartości do 3,57 mld dolarów. Zostały nabyte po średniej cenie 29.534 dolarów i obejmują wzrost wartości kapitału z poprzednich monet.

W sierpniu 2020 r. MicroStrategy zadeklarowało, że przyjmie Bitcoina jako swój składnik aktywów rezerwy skarbowej, powołując się na walutę cyfrową jako „niezawodny środek tezauryzacji” i atrakcyjną inwestycję o większym długoterminowym potencjale zwrotu niż posiadanie gotówki. Ponadto firma podkreśliła, iż pakiety stymulacyjne drukowane przez rządy w celu zwalczania COVID-19 są katalizatorem potencjalnej inflacji i późniejszej deprecjacji walut fiducjarnych. Od tego czasu MicroStrategy niemal konsekwentnie kupuje Bitcoiny co kwartał.

Zwykle inwestorzy ponoszą straty, gdy cena Bitcoina spada i zyskują, gdy cena rośnie. Jednak niekoniecznie tak jest w przypadku MicroStrategy. Zgodnie z transkrypcją konferencji opublikowaną w zeszłym miesiącu, Phong Le, prezes i dyrektor finansowy MicroStrategy, powiedział, że posiadane przez firmę portfele Bitcoinów są klasyfikowane jako „niematerialne aktywa o nieokreślonym czasie życia zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości”. Oznacza to, że w dowolnym momencie po jego przejęciu, jeśli wartość godziwa lub wartość rynkowa Bitcoina spadnie poniżej jego wartości księgowej, firma będzie musiała rozpoznać odpisy z tytułu utraty wartości.  Odpisy te mogą być następnie wykorzystane do prawnego zrównoważenia zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

  • Krypto jest zabezpieczeniem dla 46% rosyjskich inwestorów:

Według najnowszego badania prawie połowa inwestorów detalicznych w Rosji uważa, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są aktywami zabezpieczającymi powiązanymi ze stabilnymi dochodami.

Publikacja finansowa Investing.com przeprowadziła ankietę wśród 1.000 rosyjskich inwestorów detalicznych, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje inwestycji alternatywnych są najczęściej poszukiwane.

Według badania, aż 46% respondentów postrzegało kryptowaluty jako potencjalny zasób defensywny pozwalający im zabezpieczyć się przed ryzykiem finansowym w czasach kryzysu gospodarczego.

Rosyjscy inwestorzy detaliczni preferowali kryptowaluty bardziej niż nieruchomości, podczas gdy tylko 37% respondentów inwestujących w alternatywne aktywa uważało kupowanie nieruchomości za skuteczny instrument inwestycyjny.

Według Anastazji Kosheleva, szefowej rosyjskiego oddziału Investing.com, nieruchomości były historycznie najważniejszym aktywem zabezpieczającym w Rosji. Zauważyła, że kryptowaluty stały się największym trendem inwestycyjnym w 2021 r., po tym jak wyprzedziły inne tradycyjne aktywa, w tym waluty i akcje walutowe.

Według badania przeprowadzonego przez platformę Big Data Brand Analytics, Bitcoin był w październiku najpopularniejszą kryptowalutą w Rosji, wyprzedzając takie monety jak Tether i Litecoin pod względem wzmianek w mediach społecznościowych.

W ostatnich latach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne wśród rosyjskich inwestorów. Według badania przeprowadzonego w zeszłym roku 77% rosyjskich inwestorów woli Bitcoina od złota.

  • Opłaty za transakcje Bitcoina spadły w tym roku o ponad 50%:

Według danych YCharts średnia opłata transakcyjna Bitcoina spadła w tym roku z 4,40 USD do 1,80 USD, co stanowi spadek o 57,97%. Ruch ten można przypisać różnym czynnikom.

Jednym z wyjaśnień jest to, że szybka ekspansja Bitcoin Lightning Network, w której transakcje są poza łańcuchem, mogła pełnić rolę katalizatora.

Sieć Bitcoina pobiera opłatę za każdą transakcję. Ta płatność jest następnie dzielona między górników. Gdy sieć jest przeciążona, a zapotrzebowanie na przetwarzanie transakcji znacznie przewyższa podaż górników, użytkownicy często płacą więcej.

21 kwietnia średnia opłata transakcyjna w sieci Bitcoina osiągnęła najwyższy w historii poziom 62,8 USD za transakcję, ponieważ awarie koparek w Chinach spowolniły produkcję bloków w czasie, gdy popyt na Bitcoiny był silny.

Spadek kosztów można przypisać temu, że górnicy Bitcoina stają się mniej sceptyczni i nie tracą zainteresowania przetwarzaniem transakcji. Kiedy tak się dzieje, spada trudność wydobycia, która mierzy, jak trudno jest zweryfikować transakcję Bitcoina.

Inną możliwą przyczyną spadku kosztu transakcji jest zmniejszenie przeciążenia pamięci, czyli zebranie wszystkich oczekujących transakcji przed ich potwierdzeniem. Kiedy transakcja zostanie wysłana do sieci Bitcoina, pozostaje w mempool do momentu otrzymania potwierdzenia. Ponieważ każdy blok BTC ma określony rozmiar 1 MB, duża pula pamięci może zachęcić górników do faworyzowania bardziej lukratywnych transakcji.

W takich przypadkach klienci zaczynają płacić więcej, aby ich transakcje nie utknęły w mempool. Podnosi to ogólny koszt transakcji w sieci Bitcoina.

Jeszcze innym możliwym wyjaśnieniem spadku kosztów transakcyjnych jest to, że inwestorzy i posiadacze Bitcoinów zwykle używają mniej BTC. Spadek popytu powoduje spadek kosztu tokena, co zmniejsza opłaty transakcyjne.

  • Bitcoin: Strach ma wielkie oczy:

Kiedy cena Bitcoina spadła poniżej 57.000 dolarów, po raz pierwszy od początku października rynek zaczął odczuwać strach…

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wyraźnymi wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 8,6%, Ethereum o 9,7%, Binance Coin o 7%, Solana o 13,1% a Cardano o 9,7%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.578 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 105 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button