#1588 Newsy z dnia 14.12.2021
Z wtorkowych wydarzeń: Elon Musk: Dogecoin jest lepszy do płatności niż Bitcoin; Ukraiński bank używa Stellar do uruchomienia pilotażu e-hrywny; Niemieckie banki oszczędnościowe chcą udostępnić Bitcoina milionom klientów; Największy szwajcarski bank internetowy uruchomi własną giełdę kryptowalut; Człowiek Roku 2021 tygodnika Time: Elon Musk; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Elon Musk: Dogecoin jest lepszy do płatności niż Bitcoin:
CEO Tesli, Elon Musk, uważa, że Bitcoin nie jest tak dobry do codziennych płatności jak oparta na memach kryptowaluta Dogecoin.
Musk porównał największą na świecie kryptowalutę do DOGE w wywiadzie dla Time Magazine, wkrótce po tym, jak publikacja nadała mu tytuł Człowieka Roku 2021.
Bitcoin nie jest dobrym substytutem waluty transakcyjnej. Mimo że został stworzony jako głupi żart, Dogecoin lepiej nadaje się do transakcji. Całkowity przepływ transakcji, który wykonujesz za pomocą Dogecoina, podobnie jak transakcje dziennie, ma znacznie wyższy potencjał niż Bitcoin.
– powiedział Musk.
Dyrektor generalny Tesli podkreślił, że Bitcoin jest bardziej odpowiedni jako środek tezauryzacji, dlatego inwestorzy wolą go trzymać, niż sprzedawać lub używać do płatności. „Wolumen transakcji Bitcoina jest niski, a koszt transakcji jest wysoki” – zauważył Musk.
Z drugiej strony Dogecoin nie jest tak dobry jako środek do przechowywania wartości, zauważył Musk, zauważając, że kryptowaluta jest „nieznacznie inflacyjna”. Jednak to „zachęca ludzi do wydawania pieniędzy, a nie do gromadzenia”, stwierdził.
-
Ukraiński bank używa Stellar do uruchomienia pilotażu e-hrywny:
Tascombank, jeden z najstarszych banków komercyjnych na Ukrainie, rozpoczyna oparty na Stellar program pilotażowy dla ukraińskiej waluty fiducjarnej – hrywny.
Stellar Development Foundation (SDF) ogłosiła dziś prywatny program pilotażowy hrywny elektronicznej zainicjowany przez Tascombank i firmę fintech Bitt.
Pilotaż elektronicznej hrywny jest realizowany pod nadzorem Narodowego Banku Ukrainy i wspierany przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej (MDT).
Ołeksandr Borniakow, wiceminister MDT, powiedział, że projekt pilotażowy zapewni „technologiczną podstawę do emisji pieniądza elektronicznego” i jest „kolejnym kluczowym krokiem w kierunku rozwoju innowacyjności infrastruktury płatniczej i finansowej na Ukrainie”.
Dyrektor generalny SDF, Denelle Dixon, powiedział, że prace pilotażowe już się rozpoczęły, wraz z pierwszym testem obejmującym programowalną listę płac dla pracowników publicznych w Diia, publicznym przedsiębiorstwie oferującym rozwiązania IT, należącym i wspieranym przez MDT Ukrainy.
Regulowana hrywna elektroniczna będzie emitowanym prywatnie pieniądzem elektronicznym opartym na technologii Blockchain, zbudowanej zgodnie z obecnymi przepisami dotyczącymi pieniądza elektronicznego na Ukrainie.
– zauważył Dixon.
Celem inicjatywy jest przetestowanie emisji pieniądza elektronicznego na otwartym Blockchainie. Tascombank jest odpowiedzialny za budowanie i testowanie elektronicznej hrywny na Stellar w celu wdrożenia jej w sieci transakcyjnej Bitt znanej jako Digital Currency Management System lub DCMS.
Rząd Ukrainy aktywnie bada Stellar pod kątem wdrożeń walut cyfrowych. W styczniu 2021 r. MDT po raz pierwszy nawiązał współpracę z SDF, aby opracować strategię dotyczącą aktywów cyfrowych i infrastruktury cyfrowej waluty banku centralnego.
-
Niemieckie banki oszczędnościowe chcą udostępnić Bitcoina milionom klientów:
Niemieckie banki oszczędnościowe planują umożliwić klientom inwestowanie w czołowe waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin i Ethereum, bezpośrednio z kont.
Banki oszczędnościowe w krajach niemieckojęzycznych, znane również jako Sparkassen, pracują nad pilotażem uruchomienia wewnętrznego portfela kryptowalut i giełdy w przyszłym roku, poinformował lokalny magazyn biznesowy Capital.
Projekt pilotażowy podlega zatwierdzeniu przez komitety Sparkasse na początku przyszłego roku, podczas gdy stowarzyszenie bankowe zamierza rozwijać powiązane usługi na początku 2022 r.
Rzecznik Niemieckiego Stowarzyszenia Kas Oszczędnościowych potwierdził tę wiadomość.
Coraz więcej konsumentów jest zainteresowanych kryptowalutami. Jeden na dziesięciu klientów niemieckich kas oszczędnościowych twierdzi, że jest właścicielem lub posiadał kryptowaluty. Biorąc pod uwagę ich oczekiwania, Grupa Finansowa Banków Oszczędnościowych musi również przyjrzeć się kryptowalutom.
– stwierdził.
Przedstawiciel dodał, że grupa ekspertów z niemieckiego dostawcy usług IT S-Payment „bada obecnie sposoby zapewnienia opcji bezpiecznego przechowywania kryptowalut w portfelu dla wybranych klientów”.
Niemcy stały się jednym z najbardziej przyjaznych dla kryptowalut krajów na świecie, a Federalny Urząd Nadzoru Finansowego wydał na początku tego roku licencję na działalność w zakresie przechowywania kryptowalut dla niemieckiego ramienia Coinbase. Niemiecki operator giełdowy Deutsche Boerse również notował ponad 20 produktów ETP na swojej giełdzie cyfrowej Xetra.
-
Największy szwajcarski bank internetowy uruchomi własną giełdę kryptowalut:
Największy bank internetowy w Szwajcarii, Swissquote, przygotowuje się do uruchomienia własnej platformy do handlu kryptowalutami.
Jan De Schepper, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Swissquote, powiedział publikacji Finews.asia, że jego firma planuje otworzyć własną giełdę kryptowalut przed końcem pierwszej połowy 2022 r. Swissquote chce zostać „wiodącym szwajcarskim dostawcą zasobów cyfrowych”, powiedział, dodając:
Chcemy umożliwić większy handel różnymi kryptowalutami na platformie.
– stwierdził.
Firma planuje również dodać stablecoiny i usługi stakingu do swojej listy ofert kryptowalutowych.
Szwajcarski bank obsługuje obecnie 24 kryptowaluty: Bitcoina, Ethereum, Litecoina, XRP, Bitcoina Cash, Chainlink, Ethereum Classic, EOS, Stellar, Tezos, Augur, Ox, Cardano, Uniswap, Aave, Cosmos, Algorand, Filecoin, Maker, Compound, Year.finance, Dogecoin, Polkadot i Solana.
Swissquote rozpoczęło powiększanie swojej siły roboczej w odpowiedzi na rosnący popyt na kryptowaluty zeszłej wiosny i będzie kontynuować zatrudnienia, aby napędzać dalszą ekspansję, potwierdził De Schepper.
Nasze zespoły ds. zgodności i obsługi klienta zostały prawie opanowane przez gorączkę kryptowalut.
– dodał.
Dochód netto firmy z inwestycji kryptograficznych wzrósł o ponad 1000% do 63,2 miliona franków szwajcarskich w pierwszej połowie 2021 r.
-
Człowiek Roku 2021 tygodnika Time: Elon Musk:
Miliarder Elon Musk został uznany przez magazyn „Time” za Człowieka Roku 2021.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień na giełdach kończy się dalszymi spadkami. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 1,1%, Ethereum o 1,2%, Binance Coin o 2,6%, Solana o 0,9% a Cardano o 1,2%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.145 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 106 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, news.bitcoin.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut