News

#1592 Newsy z dnia 18.12.2021

Z sobotnich wydarzeń: FSOC: Stablecoiny i kryptowaluty zagrożeniem dla systemu finansowego; Gubernator Banku Rosji: Zakaz kryptowalut w Rosji jest całkiem wykonalny; SBI Group uruchamia fundusz kryptowalut dla japońskich inwestorów; Coinbase stworzy narzędzia dla metaverse; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • FSOC: Stablecoiny i kryptowaluty zagrożeniem dla systemu finansowego:

W rocznym raporcie amerykańska Rada Nadzoru Stabilności Finansowej (FSOC) wyraziła zaniepokojenie przyjęciem stablecoinów i innych aktywów cyfrowych.

Jeśli chodzi o stablecoiny, FSOC powiedziała, że zaufanie konsumentów może zostać podważone przez takie czynniki, jak brak płynności, brak odpowiednich zabezpieczeń, nieprzejrzystość w zakresie praw do wykupu i cyberataki.

Stosowanie stablecoinów podczas napiętych warunków rynkowych może potencjalnie nasilić szok w gospodarce i systemie finansowym.

– czytamy w raporcie.

Raport ostrzegał również o rozwoju zdecentralizowanych finansów (DeFi), gdzie użycie wysokiej dźwigni finansowej może wywołać gwałtowną wyprzedaż, gdy cena aktywów bazowych spadnie. Spowodowałoby to cykl wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i dalsze spadki cen. Ponadto w raporcie podkreślono, że „użytkownicy tych usług są narażeni na ryzyko utraty między innymi z powodu wahań wartości rynkowej, problemów operacyjnych i zagrożeń cyberbezpieczeństwa”. W zaleceniach raportu FSOC wzywa do zjednoczenia wysiłków władz federalnych i stanowych w celu uchwalenia przepisów dotyczących stablecoinów i walut cyfrowych.

Pomimo obaw związanych z nieuregulowanym charakterem branży kryptograficznej, raport podkreślił ich innowacyjny potencjał:

Rozwój aktywów cyfrowych i wykorzystanie powiązanej technologii DLT może stanowić okazję do promowania innowacji i dalszej modernizacji infrastruktury finansowej. Uwaga organów regulacyjnych i koordynacja są niezwykle ważne w świetle szybko zmieniającego się rynku aktywów cyfrowych.

– czytamy.

  • Gubernator Banku Rosji: Zakaz kryptowalut w Rosji jest całkiem wykonalny:

Gubernator Centralnego Banku Rosji Elvira Nabiullina podczas konferencji prasowej podsyciła FUD dotyczący stanu regulacji kryptowalut w tym kraju. Zapytana o wzrost zasobów cyfrowych, Nabiullina przedstawiła następujące uwagi, jak donosi lokalny serwis informacyjny finmarket.ru:

Wiesz, że nasze podejście do kryptowalut jest, delikatnie mówiąc, sceptyczne. Wiąże się z tym znaczne ryzyko dla inwestorów detalicznych i znaczna zmienność tego typu aktywów. Ponadto kryptowaluty są nieprzejrzyste, jako że są często wykorzystywane do nielegalnych operacji lub o charakterze przestępczym. Dlatego nie możemy przyjąć kryptowalutowych inwestycji. Staramy się uniemożliwić rosyjskiej infrastrukturze finansowej korzystanie z transakcji kryptograficznych. To całkiem wykonalne.

– powiedziała.

Uwagi Nabiulliny pojawiły się dzień po tym, jak sprzeczne doniesienia wskazywały na możliwość całkowitego zakazania giełd kryptowalut w Rosji. Obawy dotyczące kryptowalut dotarły nawet do biura prezydenckiego – Władimir Putin wydał ostrzeżenie dotyczące zasobów cyfrowych.

W tym kontekście kraje byłego Związku Radzieckiego pozostają znacznie bardziej podatne na przestępstwa finansowe niż ich zachodni sąsiedzi. Dzieje się tak dlatego, że prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych z rozpadu ZSRR skoncentrowała władzę w rękach jednostek, które posiadały wówczas wystarczający „kapitał” do kupowania akcji — mafii, gangów i uczestników czarnego rynku.

  • SBI Group uruchamia fundusz kryptowalut dla japońskich inwestorów:

Największa firma finserv w Tokio, SBI Group, pozwoli teraz japońskim inwestorom kupować kryptowaluty za pośrednictwem nowo uruchomionego „funduszu aktywów kryptograficznych”.  Fundusz składa się z siedmiu kryptowalut, w tym Bitcoina, Ethereum, Litecoina, XRP, Bitcoina Cash, Chainlink i Polkadot.

Fundusz kryptowalut, który ma być przedmiotem obrotu i obsługi przez SBI Alternative Fund, został utworzony 2 grudnia z dedykowanym kapitałem w wysokości 5 mln jenów, wartych około 45.000 dolarów. Firma może jednak zdecydować się na uwolnienie kapitału w mniejszych częściach, po 1 mln jenów każda.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem inwestorzy przed zakupami będą musieli przejść przez proces aplikacyjny, który obejmuje anonimową umowę partnerską z SBI Alternative Fund.

Ponieważ nie jest to odpowiednie dla wszystkich klientów, nabywcami mogą zostać tylko klienci, którzy spełniają określone standardy wyznaczone przez naszą firmę.

– stwierdziła firma.

Ponadto inwestycje kryptograficzne dokonywane przez takie anonimowe stowarzyszenia będą obsługiwane przez SBI VC Trade, siostrzaną firmę zajmującą się handlem kryptowalutami. SBI podkreśla również, że żadna z siedmiu kryptowalut w funduszu kryptowalut nie przekroczy 20% w proporcji.

Zapewniając długowieczność usługi, SBI stwierdziło, że fundusz „nie może zostać anulowany w ciągu jednego roku” między 1 lutego 2022 a 31 stycznia 2023. Inwestorzy będą również podlegać podatkowi od niezrealizowanych zysków kapitałowych, oprócz ponoszenia innych wspólnych wydatków, w tym kosztów założenia i likwidacji oraz kosztów audytu.

SBI ustaliło limit wiekowy między 20 a 70 rokiem życia dla tego funduszu i będzie egzekwować trzymiesięczny okres blokowania dla każdego zakupu „mając na celu zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego poprzez dywersyfikację czasu”.

  • Coinbase stworzy narzędzia dla metaverse:

 

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się niewielkimi wzrostami wszystkich czołowych kryptowalut. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 0,1%, Ethereum o 2,2%, Binance Coin o 1,6%, Solana o 3,3%, Cardano o 1,4% a XRP o 2,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.199 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 90 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button