News

#1604 Newsy z dnia 30.12.2021

Z czwartkowych wydarzeń: Meksyk potwierdza planowany termin wprowadzenia CBDC; MicroStrategy dokupuje kolejne Bitcoiny; Deficyt energii zmusza górników do opuszczenia Kazachstanu; Sber uruchamia Blockchainowy ETF; Ponad 740 000 złotych kary za promowanie piramid finansowych; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Meksyk potwierdza planowany termin wprowadzenia CBDC:

Meksyk ogłosił, że w 2024 r. planuje wprowadzić nową cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), jak wynika z opublikowanego posta na Twitterze. W tweecie konta reprezentującego meksykańską prezydencję podkreślono, że „nowe technologie i infrastruktura płatnicza nowej generacji” pomogą Meksykowi stać się bardziej inkluzywnym finansowo.

Plany CBDC pojawiają się po niedawnym oświadczeniu prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora, w którym mówił, że Meksyk raczej nie pójdzie w ślady Salwadoru i nie będzie używał kryptowalut, takich jak Bitcoin, jako legalnej waluty.

Co najmniej dwóch prawodawców w Meksyku zasugerowało, że kraj wdrożył zasoby cyfrowe, aby zainicjować „przejście na kryptowaluty i fintech”. Ricardo Salinas Pliego, miliarder i jeden z najbogatszych ludzi w Meksyku, również stwierdził, że Banco Azteca rozważy przyjęcie kryptowalut. W niedawnym dwuminutowym świątecznym filmie miliarder wezwał swoich 957.200 obserwujących na Twitterze, aby zostawili pieniądze fiducjarne za sobą i zainwestowali w BTC, prosząc ich o retweet i udostępnienie wiadomości.

Chociaż wiele osób w sektorze publicznym i biznesowym opowiada się za korzystaniem z kryptowalut, władze w kraju stwierdziły w 2020 r., że kartele używają walut cyfrowych do prania pieniędzy.

  • MicroStrategy dokupuje kolejne Bitcoiny:

Firma zajmująca się wywiadem gospodarczym MicroStrategy dodała do swoich zasobów Bitcoiny o wartości 94 mln. dolarów.

Zgodnie z dzisiejszym wnioskiem złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, MicroStrategy kupiło 1.914 BTC między 9 a 29 grudnia za 94,2 miliona dolarów, co podniosło łączne zasoby firmy do 124.391 BTC.

Od czasu dokonania początkowej inwestycji w Bitcoina o wartości 250 mln dolarów w sierpniu 2020 r., MicroStrategy kupiło ponad 3,7 mld dolarów w BTC, korzystając ze środków firmy, oprócz sprzedaży zamiennych obligacji senioralnych w ofertach prywatnych nabywcom instytucjonalnym. Zdarzały się również przypadki, w których firma odniosła straty, ponieważ niektóre zakupy nastąpiły po wzrostach cen na początku 2021 r., kiedy cena BTC wynosiła ponad 50.000 dolarów.

Ostatni zakup Bitcoinów firmy nastąpił po spadku ceny kryptowaluty poniżej 46.000 dolarów w dniu 29 grudnia, kiedy to Bitcoin wykazywał zmienność przed nowym rokiem.

  • Deficyt energii zmusza górników do opuszczenia Kazachstanu:

Kazachstan stał się hotspotem wydobywania kryptowalut, odkąd Chiny rozpoczęły w maju rządową ofensywę przeciwko górnikom Bitcoinów. Kraj Azji Środkowej utrzymuje ograniczone stawki za energię elektryczną i jest czołowym producentem paliw kopalnych. Jednak zaniedbana infrastruktura i niewystarczające moce wytwórcze nie są w stanie zaspokoić szybko rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do zasilania energochłonnych koparek kryptowalut.

Władze obwiniają rosnący deficyt – zużycie wzrosło o 7% w pierwszych trzech kwartałach roku – na rosnące w siłę kopalnie, natomiast prawodawcy zaproponowali wprowadzenie wyższych taryf za energię elektryczną dla górników. Przedstawiciele branży skarżyli się na ich mniemaniu niesprawiedliwe traktowanie. „Zrobili z górnictwa kozła ofiarnego” – powiedział w grudniu w mediach społecznościowych Didar Bekbauov, założyciel lokalnej firmy hostingowej Xive.

Dyrektor opublikował swój komentarz na Twitterze po tym, jak Xive zostało zmuszone do zamknięcia swojego głównego obiektu w południowym Kazachstanie po nagłym odcięciu zasilania w zeszłym miesiącu, jak zauważa Nikkei Asia. Firma nadal prowadzi inną farmę wydobywczą w kraju, ale jednocześnie bada możliwości przeniesienia części działalności do USA.

W listopadzie stowarzyszenie Data Center Industry and Blockchain Association w Kazachstanie osiągnęło porozumienie z krajowym operatorem sieci KEGOC, aby zapewnić nieprzerwane dostawy energii dla zarejestrowanych górników. Kiedy państwowe przedsiębiorstwo nie wywiązało się ze swojej części umowy, firmy górnicze zaczęły zamykać swoje zakłady w kraju. Inny duży operator farmy kryptograficznej, wspierany przez Bitmain, Bitfufu, zamknął swoje farmy kryptograficzne w Kazachstanie i również przenosi się do Stanów Zjednoczonych.

  • Sber uruchamia Blockchainowy ETF:

Sber, firma wspierana przez rząd Rosji i największy bank w kraju, uruchamia Blockchainowy fundusz ETF śledzący wyniki głównych firm kryptograficznych, takich jak Coinbase i Galaxy Digital.

Sber Asset Management oficjalnie ogłosił wiadomość, stwierdzając, że nowy ETF jest powiązany z różnymi firmami z branży Blockchain i kryptowalut, w tym z dostawcami sprzętu i oprogramowania do wydobywania i emitowania aktywów kryptograficznych.

Fundusz nazywany „Sber — Blockchain Economy”, ma działać pod oznaczeniem SBBE i będzie śledzić tytułowy indeks opracowany przez inwestycyjną spółkę zależną Sber, SberCIB.

Portfolio SBBE będzie obejmować niektóre z największych światowych firm kryptograficznych, w tym największą giełdę w Stanach Zjednoczonych Coinbase, firmę inwestycyjną Mike’a Novogratz’a, Galaxy Digital i dostawcę oprogramowania Blockchain Digindex.

Chociaż walutą SBBE jest dolar amerykański, inwestorzy będą mogli kupować akcje za ruble rosyjskie w aplikacji SberInvestor lub za pośrednictwem „dowolnego innego rosyjskiego brokera”. Cena akcji zaczyna się od 10 rubli (0,013 dolarów), jak podano w ogłoszeniu.

ETF Sber będzie „pierwszym ETFem w Rosji, który umożliwi inwestorom zarabianie pieniędzy na rynku Blockchain bez trudności związanych z bezpośrednim rozwojem, kupowaniem, przechowywaniem i sprzedażą walut cyfrowych”.

Bezpośrednie inwestycje w aktywa kryptograficzne wiążą się z wysokim ryzykiem, więc trudno jest samemu sobie z nimi poradzić. W związku z tym oferujemy inwestowanie nie w kryptowaluty, ale raczej w firmy skoncentrowane na rozwoju technologii Blockchain

– powiedział Jewgienij Zajcew, dyrektor generalny Sber Asset Management.

  • Ponad 740.000 złotych kary za promowanie piramid finansowych:

Prezes UOKiK postanowił nałożyć karę finansową na trzech przedsiębiorców, którzy promowali piramidy finansowe.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się niewielkimi ruchami ujemnymi. Bitcoin w stosunku do ostatniej doby odnotował spadek o 0,4%, Ethereum o 0,8%, Binance Coin o 0,7% a Solana o 0,1%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.229 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 86 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, news.bitcoin.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button