News

#161 Aktualności z dn. 27.12.2017

Ze środowych wydarzeń: SegWit2x już za dwa dni; Możliwe zastosowanie mocy obliczeniowej Bitcoina; Bitcoin nawet jako bańka może zmienić świat; Na giełdach zróżnicowanie.

• SegWit2x już za dwa dni:

Kontrowersyjny hard fork Bitcoina – SegWit2x – zgodnie z oficjalną stroną projektu będzie wprowadzony 28. grudnia. Projekt SegWit2x, który spowodował miesiące debaty i konfliktów wewnątrz społeczności Bitcoina, ma zostać przeprowadzony na bloku 501451, czyli za dzień.

Założyciel projekt, Jaap Terlouw oświadczył na swojej stronie, że fork ma zająć się kwestiami prędkości i prowizji transakcji w sieci Bitcoina, dodając, że obecnie Bitcoin praktycznie nie nadaje się do używania jako środek płatniczy. Potwierdzenie, że rozwidlenie faktycznie się odbędzie, jest wskazane zarówno w planie działania na stronie projektu, jak również w słowach Terlouw:

Nasz zespół wykona hard fork Bitcoina, który został zaplanowany na połowę listopada.

Założyciel obiecał również, że oprócz powszechnej praktyki kredytowania posiadaczy BTC równoważnymi saldami nowej monety (B2X), otrzymają oni również proporcjonalną liczbę Bitcoinów Satoshi Nakamoto jako nagrodę za ich zaangażowanie w rozwój. Roadmap projektu obejmuje takie funkcje jak obsługa sieci Lightning Network, inteligentne kontrakty oraz anonimowe transakcje.

Pojawiają się plotki, że B2X wcale nie jest hard forkiem BTC, a jedynie chce wykorzystać jego popularność, jednak nasz zespół nie znalazł żadnego potwierdzenia (ani zaprzeczenia) tej tezy.

• Możliwe zastosowanie mocy obliczeniowej Bitcoina: 

Podczas tegorocznej BlockShow Asia Yangdong Deng, główny naukowiec AI startupu Matrix wyjaśnił, w jaki sposób wprowadzenie sztucznej inteligencji (AI) do ekosystemu Blockchain pozwoliłoby na wykorzystanie mocy obliczeniowej Bitcoin do innowacji naukowych. Według Denga obecna moc obliczeniowa wykorzystywana do kopania Bitcoina wynosi 8,23×1022 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (FLOPS), podczas gdy całkowita moc obliczeniowa na świecie wynosi 1,2×1023 FLOPS. Zgodnie z tymi obliczeniami, wydobycie Bitoina stanowi 17% całkowitej globalnej mocy obliczeniowej, uzasadniając częste oskarżenia, że wydobycie Bitcoina jest marnotrawstwem energii.

Matrix stara się na nowo opracować algorytmy kopania, włączając AI do algorytmu wydobycia system bayesowski, który wykorzystuje algorytm Monte Carlo z łańcucha Markowa (MCMC). Ponieważ obliczenia te działają podobnie do tradycyjnych funkcji górniczych, sprzyjają one wydobywaniu Bitcónów.

Jak twierdzi Deng używając sztucznej inteligencji moc obliczeniowa używana do weryfikacji transakcji w sieci Bitcoina może zostać wykorzystana do innych zastosowań spoza świata kryptowalut. Jako jeden z przykładów podał on swoje badania naukowe tłumacząc, że symulacja sieci mózgu wymaga około 1018 FLOPS, podczas gdy pełna symulacja ludzkiej sieci metabolicznej wymaga 1025 FLOPS. Według Denga, innymi ważnymi przypadkami spoza świata kryptograficznego, które wymagają ogromnej mocy obliczeniowej, są symulacje reakcji chemicznych, diagnozy medyczne i złożone modelowanie finansowe. Również Intel złożył niedawno patent na system bazujący na Blockchainie, który również wykorzystuje energię wykorzystywaną w górnictwie kryptowalut do rozwoju naukowego – w tym przypadku szczególnie w przypadku sekwencjonowania genetycznego.

Listopadowa konferencja BlockShow Asia, oprócz Matrix, zawierała wiele innych innowacyjnych projektów. Podczas imprezy w Singapurze zgromadziło się ponad 1500 przedsiębiorców i ekspertów, którzy dzielili się najnowszymi osiągnięciami z branży.

• Bitcoin nawet jako bańka może zmienić świat:

Zapytany czy uważa Bitcoina za bańkę, główny strateg giganta inwestycyjnego Charles Schwab, Jeffrey Kleintop, skupił się na wyjątkowości Bitcoina w światowej gospodarce. W dzisiejszym wywiadzie dla Business Insider Kleintop powiedział, że Bitcoin jest czymś jedynym w swoim rodzaju i trudnym do przewidywania ze względu na swoją niezależność.

Bitcoin przeciwstawił się niedawnym próbom dobicia go ze strony mediów i źródeł inwestycyjnych głównego nurtu, które uznały straty z zeszłego tygodnia, kiedy ceny spadły z poziomu poniżej 13.000 dolarów, za „pęknięcie bańki”. Na mniej niż tydzień przed korektą wartość jednostkowa Bitcoina wynosiła ponad 20.000 dolarów za monetę.

Pomimo tego, że zachowanie podobne do bańki pozostało powszechną narracją wśród analityków dyskutujących o Bitcoinie, Kleintop nie zgodził się z tym całkowicie, podsuwając myśl, że Bitcoin jest czymś bardziej nieznanym i unikalnym.

W tym tygodniu również Tom Lee, współzałożyciel Fundstrat Global Advisors, który powiedział dla Bloomberg, że ci, którzy zakładają, że czysta spekulacja jest odpowiadzialna za wzrost cen Bitcoina nie mają odpowiedniego rozeznania. Natomiast dyrektor generalny Business Insider, Henry Blodget podjął bardziej dyplomatyczne podejście, stwierdzając, że Bitcoin może być jednocześnie być bańką, mieć wspaniałą przyszłość i zmienić świat.

• Na giełdach zróżnicowanie:

Dzisiejszy dzień to dla większości największych kryptowalut czas korekt. Bitcoin traci 5,9%, Ethereum 3,1%, Bitcoin Cash 6,5%, a Litecoin 5,8%. Wśród nich wyróżnia się Ripple, które zyskuje dziś aż 17,5%. Pozostałe kryptowaluty bardzo różnie.

Kapitalizacja spada dziś o 15,4 mld dolarów i wynosi aktualnie 580,1 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, gieldykryptowalut.pl, cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

  1. Szkoda tylko, że nikt nie wspomniał nt. SegWit2x,że nie ma on nic wspólnego z poprzednim projektem!!! Inni ludzie się za to zabrali, inny algorytm… „szitkojn” :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button