News

#1629 Newsy z dnia 24.01.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bułgaria przyjmie płatności kryptograficzne; DeFi: Fantom trzeci pod względem zablokowanej wartości; Mercado Libre: Zastrzyk gotówki dla Paxos i 2TM Group; Bank of Korea: Pierwsza faza testu CBDC zakończona pozytywnie; Rosyjscy biznesmeni High Tech potępiają pomysł zakazania kryptowalut w Rosji; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bułgaria przyjmie płatności kryptograficzne:

Według raportu Bloomberga, powołującego się na Assena Vassileva, wicepremiera Bułgarii ds. funduszy UE i ministra finansów, rząd prowadzi rozmowy z interesariuszami z branży i bułgarskim bankiem narodowym na temat inicjatywy płatności kryptowalutowych.

Ponieważ Europejski Bank Centralny planuje opracować CBDC dla krajów korzystających z euro, Bułgaria nie odniesie korzyści z tego zastosowania w najbliższym okresie. Jednak kraj ten zobowiązał się do przystąpienia do strefy euro w 2024 roku. Rząd podejmuje jednak bardziej proaktywne kroki w celu wzmocnienia swojego ekosystemu finansowego za pomocą programu płatności kryptograficznych.

Bułgaria tak naprawdę nie należy do najpopularniejszych i najbardziej renomowanych krajów skoncentrowanych na kryptowalutach. Mimo to jest jednym z tych, które mają największe aktywa Bitcoinowe. W 2017 roku kraj przejął 213 519 bitcoinów z podziemnej sieci przestępczej. Ponieważ niewiele wiadomo na temat zajętych środków, nikt nie ma pewności, czy kraj sprzedał te monety, czy nadal je trzyma.

Wiele krajów na różne sposoby przyjmuje inicjatywy dotyczące Bitcoina i walut cyfrowych. Podczas gdy Chinom udało się zakazać wszelkich transakcji związanych z kryptowalutami u swoich wybrzeży, Salwador cały czas podąża w kierunku krypto, gromadząc cyfrową walutę w momencie spadku jej wartosci.

Posunięcie Bułgarii mające na celu wdrożenie handlu kryptowalutami w perspektywie krótko- i średnioterminowej prawdopodobnie skłoni naród bałkański do faworyzowania korzystania z bitcoinów i altcoinów na całym świecie. Bez względu na zakres swojego programu kryptograficznego, kraj prawdopodobnie będzie musiał przyspieszyć swoje plany, zanim wejdzie do strefy euro w 2024 roku.

  • DeFi: Fantom trzeci pod względem zablokowanej wartości:

Fantom wyprzedził Binance Smart Chain w weekend, stając się trzecim co do wielkości ekosystemem zdecentralizowanych finansów pod względem całkowitej zablokowanej wartości, jak wykazały dane z DeFiLlama.

Od poniedziałku rano ponad 12.2 mld dolarów FTM Fantomu i innych tokenów jest zablokowanych na 129 protokołach przeznaczonych dla użytkowników Fantom. To średnio nieco ponad 94 mln dolarów zablokowane na projekt. Jak wynika z danych, oznacza to wzrost o 52% w ciągu ostatniego tygodnia i ponad 170% w ciągu ostatniego miesiąca.

Swap między łańcuchami Multichain to największy protokół pod względem wartości zablokowany na Fantom, z aktywami o wartości ponad 6.97 mld dolarów w inteligentnych kontraktach. Na drugim miejscu jest stosunkowo nowy 0xDAO, który blokuje ponad 3.91 mld dolarów, podczas gdy zdecentralizowana giełda SpookySwap zajmuje trzecie miejsce z zablokowaną wartością nieco ponad 1 mld dolarów.

BSC spadło do czwartego co do wielkości ekosystemu DeFi z 11.96 mld dolarów w zablokowanej wartości ponad 294 projektów. Terra, która wyparła BSC w grudniu 2021, stając się drugim co do wielkości ekosystemem DeFi, utrzymuje drugie miejsce z zablokowaną wartością w wysokości 16.54 mld dolarów. Ethereum utrzymuje koronę DeFi z ponad 116 mld dolarów w zablokowanej wartości w 415 projektach, więcej niż jakikolwiek inny blockchain.

Tokens of Fantom pojawiły się jako najskuteczniejsze w ostatnich miesiącach, ponieważ inwestorzy postawili na tokeny projektów warstwy 1 – protokoły z ich natywnymi łańcuchami bloków, takimi jak Fantom lub Solana – jako alternatywę dla Ethereum.

Ceny FTM wzrosły z 1.30 USD w połowie grudnia, zbliżając się do rekordowych poziomów 3.46 USD na początku tego miesiąca, po czym w zeszłym tygodniu spadły wraz z szerszym rynkiem.

  • Mercado Libre: Zastrzyk gotówki dla Paxos i 2TM Group:

Mercado Libre, notowany na giełdzie gigant handlu detalicznego z siedzibą w Argentynie, wstrzyknął nieujawnioną sumę pieniędzy dwóm regionalnym firmom zajmującym się kryptowalutami, Paxos i 2TM Group.

Według firmy, finansowanie wzmacnia jej obecność w świecie kryptowalut, przyspieszając jego rozwój i adopcję w regionie.

2TM Group jest spółką macierzystą MercadoBitcoin.com.br, jednej z najbardziej znanych giełd cyfrowych walut w regionie, a Paxos jest światowym liderem w przestrzeni kryptograficznej i obecnym partnerem Mercado Libre. Dzięki dofinansowaniu obie firmy mają teraz znaczne wsparcie ze strony jednego z największych konglomeratów w regionie.

Jako wiodąca firma technologiczna, aktywnie oceniamy różne innowacje i możliwości na tym rynku w miarę jego rozwoju, dążąc do tego, aby być głównym uczestnikiem tego przełomu. Aktywa cyfrowe i technologia blockchain reprezentują unikalne, globalne i zbiorowe zjawisko, które przełamuje bariery i tworzy otwarte pole gry dla wszystkich użytkowników.

– podkreśla Andre Chaves, Senior Wiceprezes ds. Strategii i Rozwoju Korporacyjnego Mercado Libre.

Jako firma zaangażowana w rozwój i ewolucję technologii finansowych w Ameryce Łacińskiej, inwestycja ta stanowi kolejny ważny kamień milowy dla firmy w realizacji podstawowych celów. Ponieważ Mercado Libre wspiera teraz lokalnych graczy kryptograficznych, nie jest już niczym niezwykłym, że firmy z głównego nurtu wkraczają do ekosystemu walut cyfrowych.

Paypal Holdings Inc zintegrował płatności kryptograficzne w swojej aplikacji już w 2020 roku, co otworzyło dostęp milionom sprzedawców detalicznych do akceptowania płatności Bitcoinem i innymi altcoinami. Chorwacka sieć supermarketów Konzum Hrvatska również zintegrowała płatności BTC w czwartym kwartale 2021, co oznacza ambitny krok firmy mający na celu wspieranie wzrostu i adopcji powstającej klasy aktywów.

  • Bank of Korea: Pierwsza faza testu CBDC zakończona pozytywnie:

Bank Korei zakończył pierwszą fazę projektu symulacji cyfrowej waluty banku centralnego w grudniu 2021 roku, wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek.

Według niego, w pierwszej fazie przetestowano podstawowe funkcje CBDC, w tym produkcję, wydawanie i dystrybucję w środowisku symulacyjnym. Stwierdzono, że CBDC „działa normalnie” w warunkach testowych.

Opierając się na wynikach pierwszej fazy, w raporcie stwierdzono, że bank centralny Korei Południowej planuje zbadać wdrożenie innych funkcji, takich jak płatności offline i dodanie technologii zwiększających ochronę danych osobowych.

W osobnym oświadczeniu bank poinformował, że potrzebne są dalsze testy, aby potwierdzić, czy CBDC będzie działać równie skutecznie w rzeczywistym środowisku.

Po zakończeniu drugiego etapu w czerwcu br. bank planuje przeprowadzić kompleksową ocenę projektu i kontynuować próby użyteczności we współpracy z instytucjami finansowymi.

Banki centralne na całym świecie coraz częściej badają CBDC. W ciągu ostatniego roku Chiny przeprowadzały testy swojej waluty cyfrowej eCNY, podczas gdy bank centralny Nigerii uruchomił eNaira w październiku 2021.

Bank of Korea pracuje nad stworzeniem pilotażowego projektu CBDC od co najmniej 2020 roku. W lipcu 2021 roku Bank of Korea wybrał Ground X, filię blockchain południowokoreańskiego giganta technologicznego Kakao, aby zbudować pilotażową platformę CBDC.

  • Rosyjscy biznesmeni High Tech potępiają pomysł zakazania kryptowalut w Rosji:

Dyrektor generalny Telegram Paweł Durow napisał, że proponowany przez Rosję zakaz kryptowalut „zniszczyłby wiele sektorów gospodarki high-tech”.

Pomysł zbanowania kryptowalut w Rosji wywołał falę krytyki ze strony wielu znanych nazwisk, w tym szefa sztabu Aleksieja Nawalnego Leonida Wołkowa i założyciela platformy komunikacyjnej Telegram – Pawła Durowa.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba to znów wyraźniejsze spadki na giełdach. Korektę notuje Bitcoin o -2,89%, Ethereum o -6,43%, Cardano o -6,38%, XRP o -3,51% i Solana o -10,98%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.56 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 114.8 mld dolarów.

źródło: blockchain.news, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button