News

#1666 Newsy z dnia 02.03.2022

Ze środowych wydarzeń: LUNA drugim co do wielkości aktywem do obstawiania; CEO Ripple wyjaśnia dlaczego Rosja nie może używać krypto do ominięcia sankcji; Binance wraca do Malezji; Sbierbank opuści rynek europejski; Rząd Ukrainy zapowiada… airdrop!; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • LUNA drugim co do wielkości aktywem do obstawiania:

Wzrost ceny tokena LUNA Terra w ciągu ostatniego tygodnia uczynił go drugim co do wielkości aktywem wśród wszystkich głównych kryptowalut pod względem całkowitej wartości postawionej, zgodnie z danymi. LUNA prześcignęła Ether, który w momencie redagowania miał nieco ponad 28 mld dolarów wartości stawki. 

Dane z Staking Rewards pokazują, że LUNA o wartości 30 mld dolarów jest teraz postawiona bezpośrednio na różnych protokołach, co stanowi większość kapitalizacji rynkowej tokena wynoszącej 34 miliardy dolarów. 

Uczestnicy zarabiają ponad 6,98% rocznych zysków. Jak pokazują dane, obstawia się około 41% wszystkich kwalifikujących się tokenów. 

Protokół cross-chain Orion.money posiada ponad 2 miliardy dolarów w obstawionej LUNA, największej spośród wszystkich aplikacji obstawiania obsługujących wspomniany token. Jej 43.000 uczestników generuje prawie 7% zysków. 

Ceny LUNY wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o prawie 70% dzięki silnym fundamentom i pozytywnemu nastrojowi społeczności dla Terra. 

LUNA to jeden z dwóch tokenów wyemitowanych przez Terra, protokół blockchain, który wykorzystuje stablecoina w dolarach do budowy globalnego systemu płatności. LUNA była jedną z najlepiej prosperujących kryptowalut w ciągu ostatnich dwóch lat, z prawie 76 130% wzrostem od najniższego poziomu 0,12 USD z 18 marca 2020 roku. 

Stakowanie w kryptowalutach odnosi się do procesu, w którym posiadacze tokenów deponują – lub blokują – pewną liczbę tokenów, aby stać się aktywnymi uczestnikami prowadzenia sieci w zamian za nagrody. Nagrody te są określane jako „zyski” i zwykle są wyższe niż te oferowane na depozytach przez tradycyjne instytucje. 

Tokeny SOL firmy Solana pozostają najbardziej postawionym aktywem z ponad 40 miliardami dolarów SOL postawionymi na różnych protokołach. Stakerzy zarabiają około 5,86% zysku rocznie. 

Jednak Ether zachowuje pozycję lidera pod względem całkowitej wartości zablokowanej w aplikacjach zbudowanych na jego blockchainie. Ponad 118 miliardów dolarów jest zablokowanych na aplikacjach opartych na Ethereum, w porównaniu do 23 miliardów dolarów na aplikacjach opartych na Terra i 7 miliardów dolarów na aplikacjach opartych na Solana, wynika z danych DeFiLlama

  • CEO Ripple wyjaśnia dlaczego Rosja nie może używać krypto do ominięcia sankcji:

Kryptowaluta odegrała ważną rolę w napięciach geopolitycznych między Rosją a Ukrainą. Chociaż ta ostatnia otrzymuje darowizny w Bitcoinach z całego świata, istnieją obawy, że Rosja mogłaby wykorzystać zasoby cyfrowe do złagodzenia rosnących sankcji. 

Obawy te wynikają z ostatnich surowych sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez kilka krajów zachodnich, w tym uniemożliwienie bankom tego kraju dostępu do międzynarodowego systemu płatności SWIFT. 

Po odrzuceniu propozycji zablokowania rosyjskich kont kryptograficznych, przestrzeń aktywów cyfrowych była świadkiem narastających spekulacji. Większość dotyczy tego, jak może ucierpieć szersza branża kryptowalut, jeśli globalni regulatorzy nałożą surowe sankcje na takie giełdy za rzekome umożliwienie Rosjanom wykorzystywania pseudonimowego charakteru kryptowalut do kontynuowania działalności. 

Dyrektor generalny i współzałożyciel Ripple, Brad Garlinghouse, niedawno wyjaśnił na Twitterze, dlaczego Rosja nie może używać kryptowalut do uniknięcia globalnych sankcji. 

Popierając wcześniejsze komentarze dyrektora generalnego firmy, Asheesha Birla, Garlinghouse zauważył, że platformy handlu kryptograficznego współpracują z kilkoma partnerami bankowymi, którzy ryzykują utratę licencji, jeśli osoba umieszczona na czarnej liście ominie wszystkie wprowadzone środki bezpieczeństwa.

Według Garlinghouse, aby zapobiec takim incydentom, giełdy kryptowalut ustanowiły kilka rygorystycznych środków, w tym drastyczną politykę znajomości swojego klienta (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy. 

Na przykład RippleNet zawsze był – i pozostaje do dziś – zobowiązany do NIE współpracowania z bankami objętymi sankcjami lub krajami, które są kontrahentami objętymi ograniczeniami. Ripple i nasi klienci wspierają i egzekwują przepisy OFAC i KYC/AML.

– dodał.

Garlinghouse zwrócił uwagę, że argument, że krypto jest faworyzowany przez przestępców do prania pieniędzy, jest zarówno „przestarzały, jak i umęczony”. 

Zamiast słuchać odpowiedzialnych graczy, którzy jasno powiedzieli, że będą przestrzegać sankcji prawnych, niektórzy eksperci i media nalegają na kontynuowanie „malowania” krypto jako Jedwabnego Szlaku – zarówno wyjątkowo przestarzały, jak i umęczony argument, który po prostu nie jest dziś prawdziwy.

– zakończył. 

Jeszcze wczoraj była kandydatka na prezydenta USA Hillary Clinton skrytykowała giełdy kryptograficzne za odmowę zaprzestania obsługi rosyjskich użytkowników, mówiąc, że jest „rozczarowana”. 

  • Binance wraca do Malezji:

Binance, wiodąca na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu obrotu, powraca na rynki malezyjskie ze strategicznym udziałem w regulowanej platformie handlu aktywami cyfrowymi w kraju MX Global.

Binance i Cuscapi Berhad nabyły kluczowy udział w MX Global, jednym z czterech uznanych operatorów rynku – Digital Asset Exchange licencjonowanym przez Komisję Papierów Wartościowych w Malezji.

Wiodąca giełda kryptograficzna ma znaczącą obecność w regionie azjatyckim, a dzięki nowemu partnerstwu w Malezji, Binance ma na celu rozszerzenie zrównoważonego wzrostu rynku kryptowalut w Azji Południowo-Wschodniej. Z drugiej strony MX Global zamierza postawić na partnerstwo i nowy przepływ kapitału, aby rozszerzyć swój rynek i stać się wiodącym centrum płynności w regionie.

Niedawny szereg partnerstw Binance również odzwierciedla pewien rodzaj wzorca, szczególnie w regionach, w których giełda miała trudności z niezależnym złagodzeniem wymogów zgodności z przepisami. Giełda kryptograficzna ograniczyła swoje usługi w Malezji w lipcu 2021 roku po wytycznych SC w sprawie niezgodności z przepisami.

Rzecznik Binance powiedział, że niedawne partnerstwo pomoże giełdzie kryptograficznej zrozumieć lokalne podejście regulacyjne:

Jest to część inicjatyw Binance mających na celu współpracę z organami regulacyjnymi. Współpracując z regulowanymi platformami, wspieramy lokalnych przedstawicieli w dalszym rozwijaniu ich działalności przy jednoczesnym zachowaniu zgodności.

W Singapurze giełda kryptowalut wycofała swój wniosek o licencję kryptograficzną zaledwie tydzień po ogłoszeniu nabyciu 18% udziałów w prywatnej giełdzie papierów wartościowych. Giełda kryptograficzna zdołała również uzyskać dostęp do brytyjskiej sieci płatniczej dzięki partnerstwu z PaySafe po tym, jak została zakazana przez regulatora w 2021 roku.

Binance zastosowała podobną strategię również w Tajlandii, gdzie giełda musiała zakończyć swoją działalność w lipcu 2021 roku, natomiast ponownie weszła na rynek tajski dzięki partnerstwu z krajową spółką Gulf Energy Development PCL.

W 2021 roku Binance stanęło w obliczu ostrzeżeń regulacyjnych i ograniczeń usług z kilkunastu krajów. Jednak giełda zdołała naprawić swoje stosunki regulacyjne w kilku z tych krajów poprzez partnerstwa z podmiotami trzecimi.

  • Sbierbank opuści rynek europejski:

W wyniku nałożonych na Rosję sankcji gospodarczych największa instytucja finansowa w kraju – Sbierbank – podobno wycofa się z europejskiego rynku. Organizacja twierdzi, że jej filie rozsiane po całej Europie borykają się z dużymi wypływami gotówki, podczas gdy bezpieczeństwo jej pracowników jest zagrożone.

Co ciekawe, Sbierbank jest jednym z rosyjskich banków, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy wykazywały postawę pro-krypto.

Wygląda na to, że rosyjska gospodarka odniosła poważne straty po nałożonych na nią karach pieniężnych ze strony świata zachodniego. Odcięcie od globalnego systemu płatniczego SWIFT, między innymi zakazami finansowymi, spowodowało znaczny krach rubla. Środki zaczęły również wpływać na gigantyczne banki, takie jak Sbierbank.

Według niedawnego raportu Reutersa, instytucja nie będzie już dostarczać płynności swoim europejskim oddziałom. Jednak Sbierbank zapewnił, że ma wystarczającą ilość kapitału i aktywów, aby zapłacić wszystkim deponentom.

W obecnej sytuacji Sbierbank zdecydował się opuścić rynek europejski. Banki zależne grupy borykają się z anormalnymi wypływami gotówki i zagrożeniami dla bezpieczeństwa pracowników i oddziałów.

– podał bank.

Pod koniec 2021 roku wiodący bank stworzył fundusz typu ETF śledzący czołowe firmy z branży kryptowalut, takie jak Coinbase i Galaxy Digital. Dzięki temu był to pierwszy taki produkt w Rosji, umożliwiający handlowcom zagłębienie się w świat zasobów cyfrowych bez kupowania, przechowywania lub sprzedaży tokenów.

Fundusz o nazwie „Sber – Blockchain Economy” działa pod oznaczeniem SBBE. Podąża za tytułowym indeksem opracowanym przez inwestycyjną spółkę zależną banku SberCIB. W skład tych ostatnich wchodzą podmioty produkujące sprzęt i oprogramowanie do kopania kryptowalut, a nawet firmy świadczące usługi doradcze w tym sektorze.

Wypowiadał się w tej sprawie Evgeny Zaitsev – dyrektor generalny Sbierbanku – który zauważył, że bezpośrednie inwestycje w bitcoiny lub monety alternatywne wiążą się z wysokim ryzykiem. Taki produkt umożliwiłby ludziom inwestowanie nie w kryptowaluty, ale w firmy, które „zapewniają rozwój technologii blockchain”.

  • Rząd Ukrainy zapowiada… airdrop!:

Po tym, jak rząd Ukrainy oficjalnie poprosił o przekazywanie datków w kryptowalutach, nie brakowało głosów, że najprawdopodobniej ktoś włamał się na ich konto na Twitterze. Na szczęście okazało się, że adresy są prawdziwe, a społeczność krypto chętnie dzieli się swoimi cyfrowymi aktywami.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 1,74%, Ethereum o 1,48%, Terra o 4,52% i Solana o 4,39%. Korektę notuje XRP o -0,53%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.94 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 100.2 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cryptopotato.com, cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button