News

#1668 Newsy z dnia 04.03.2022

Z piątkowych wydarzeń: Trudność wydobywania Bitcoinów spada; Wolumen rosyjskich kryptowalut na głównych giełdach spada o 50%; Ustawa o zakazie wydobycia Bitcoinów w Nowym Jorku zyskuje poparcie; Google Trends: Zainteresowanie metaverse i NFT spada; Problemy użytkowników portfela MetaMask; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Trudność wydobywania Bitcoinów spada:

Po raz pierwszy od listopada 2021 r. trudność wydobycia Bitcoinów spadła, notując korektę o 1,49%. Ruch następuje po sześciu kolejnych pozytywnych korektach trudności, w których trudność wydobycia i współczynnik hashrate osiągnęły rekordowe wartości.

Średni współczynnik hashrate w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadł do 197,19 eksahashów na sekundę (EH/s), co sprawia, że średni czas bloku przekracza docelowe 10 minut o 9 sekund. W wyniku dostosowania poziomu trudności górnicy konkurujący o rozwiązanie kolejnego ważnego bloku będą mieli nieco łatwiejsze zadanie.

Regulacja trudności jest jedną z najważniejszych cech protokołu Bitcoina. Co dwa tygodnie lub 2016 potwierdzone bloki, trudność wydobycia nowego bloku „dostosowuje się” w oparciu o średnią z minionych 2016 bloków, ułatwiając lub utrudniając wydobycie bloków. W białej księdze Bitcoina Satoshi Nakamoto napisał: „Trudność jest określana przez średnią ruchomą, której celem jest średnia liczba bloków na godzinę. Jeśli są generowane zbyt szybko, trudność wzrasta.”

Wnioskując, w ciągu ostatnich 2016 bloków bloki były generowane zbyt wolno, średnio przez 10 minut i 9 sekund. W rezultacie dostosowania trudności automatycznie się ona zmniejsza, a górnicy będą odtąd nieco łatwiej rozwiązywać prawidłowe bloki dla następnych 2016 bloków.

  • Wolumen rosyjskich kryptowalut na głównych giełdach spada o 50%:

Dane pochodzące z firm zajmujących się analizą Blockchain wykazują, że zakupy i handel kryptowalutami denominowanymi w Rosji na głównych giełdach załamały się, obalając teorie, że kraj przestawi się na zasoby cyfrowe w celu obejścia sankcji.

Kiedy Bitcoin wzrósł w zeszłym tygodniu o ponad 15%, niektórzy eksperci branżowi przypisali ten wzrost kupowaniu kryptowalut przez Rosjan w obliczu narastających sankcji gospodarczych. Teoria ta wydaje się jednak fałszywa, ponieważ dane z Chainalysis wykazały, że wolumen obrotu kryptowalutami w rublach wyniósł w czwartek zaledwie 34,1 mln. dolarów, około połowy ostatniego szczytu 70,7 mln. dolarów odnotowanego 24 lutego.

Wypowiadając się dla Bloomberga na temat napędzanych sankcjami zakupów kryptowalut, analityk Citigroup Alexander Saunders powiedział:

Do tej pory wolumeny w Rosji były stosunkowo niewielkie, co sugeruje, że akcja cenowa jest bardziej spowodowana pozycjonowaniem inwestorów pod kątem oczekiwanego wzrostu popytu ze strony Rosji, a nie samego popytu rosyjskiego.

– czytamy.

Pomimo odrzucenia przez ekspertów pomysłu, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do pomocy Rosji w omijaniu sankcji gospodarczych, Stany Zjednoczone i Unia Europejska nadal zwiększają kontrolę regulacyjną nad aktywami cyfrowymi.

Niedawno stan Nowy Jork zwiększył swoje możliwości nadzoru Blockchain, aby skuteczniej zapobiegać wykorzystywaniu kryptowalut lub zasobów cyfrowych do wspierania rosyjskich interesów.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul 27 lutego wydał zarządzenie nakazujące agencjom państwowym wycofanie się z rosyjskich instytucji i firm, a także podmiotów udzielających im wsparcia.

W obliczu zbliżających się działań regulacyjnych ze strony społeczności międzynarodowej wiele wiodących światowych giełd kryptowalut zdecydowało się umieścić na czarnej liście osoby i organizacje objęte sankcjami. Binance odmówiło jednak cenzury kont „niewinnych” rosyjskich klientów.

  • Ustawa o zakazie wydobycia Bitcoinów w Nowym Jorku zyskuje poparcie:

Propozycja stanu Nowy Jork dotycząca zawieszenia miningu korzystającego z proof-of-work (PoW) zasilanego paliwami kopalnianymi na trzy lata w całym stanie zyskała poparcie dwóch kolejnych członków zgromadzenia.

Członkowie Amy Paulin i Ken Zebrowski dodali swoje nazwiska wraz z 43 innymi współsponsorami do projektu ustawy A7389B.

Oprócz trzyletniego zawieszenia wydobycia w byłych elektrowniach na paliwa kopalne, ustawa wymagałaby od Departamentu Ochrony Środowiska stanu Nowy Jork (NYSDEC) oceny stanu przemysłu wydobywczego kryptowalut. Ocena określiłaby wpływ na wodę, jakość powietrza i emisje gazów cieplarnianych.

Przedstawicielka stanu Nowy Jork, Anna Kelles, powiedziała w lutym, że informacje z oceny NYSDEC pomogłyby ustalić, czy całkowity zakaz wydobycia byłby właściwy. Ustawę zaproponowała ustawodawcy stanowemu w maju zeszłego roku.

Projekt ustawy wymagałby sponsorowania go przez większość członków zgromadzenia, aby mógł zostać wysłany do gubernatora w celu ostatecznego zatwierdzenia przez prawo. Obecnie tylko 45 ze 150 członków zgromadzenia sponsoruje ustawę, więc przed jej wejściem w życie jest jeszcze wiele do zrobienia.

Kandydat na gubernatora Jumaane Williams również wyraził swoje poparcie dla ustawodawstwa ze względu na kwestie środowiskowe i to, co uważa za szkodliwy wpływ działalności wydobywczej na gospodarkę.

Wydobywanie kryptowalut na podstawie PoW wymaga użycia komputerów specjalnie zaprojektowanych do wykonywania równań matematycznych potrzebnych do tworzenia nowych bloków w łańcuchu Blockchain. Bitcoin i Ethereum są obecnie najbardziej znanymi sieciami PoW, ale oczekuje się, że Ethereum przejdzie w tym roku na proof-of-stake (PoS) i zlikwiduje energochłonny proces wydobycia.

Wpływ wydobycia PoW na środowisko jest od lat głównym tematem rozmów ekologów. CoinShares wykazało jednak, że zaledwie 0,08% światowej emisji CO2 pochodzi z wydobywania Bitcoinów.

  • Google Trends: Zainteresowanie metaverse i NFT spada:

Podczas gdy ogólnoświatowe zainteresowanie słowami kluczowymi „metaverse” i „NFT” wzrosło w ostatnim kwartale 2021 r., dane Google Trends pokazują, że w lutym 2022 r. szum mógł zacząć wygasać.

Google Trends pokazuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyszukiwania hasła „metaverse” zyskiwały na popularności od października do grudnia 2021 r. Jednak od początku 2022 r. zainteresowanie wyszukiwaniem nadal spada, osiągając najniższy punkt w marcu.

Dane ponadto pokazują, że oprócz słowa kluczowego „metaverse” ogólnoświatowe wyszukiwanie hasła „NFT” również w tym roku zaczęły spadać. Jednak spadek w przypadku NFT jest bardziej zauważalny, ponieważ osiągnął rekordowy poziom w 2021 r., a następnie gwałtownie spadł w pierwszym kwartale 2022 r.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy z Turcji znajdowali się na szczycie kategorii zainteresowań według regionu w Google Trends dla słowa kluczowego „metaverse”. Kraj wyprzedził Chiny i Singapur, które znalazły się odpowiednio na 2. i 3. miejscu. Cypr i Liban podążają za nimi na kolejno czwartym i piątym miejscu.
W grudniu globalne zainteresowanie wyszukiwaniem „NFT” po raz pierwszy przekroczyło „krypto”. Poza tym miesięczny wolumen obrotu na rynku NFT OpenSea również w styczniu osiągnął nowy rekordowy poziom. Wzrost liczby wyszukiwań słowa kluczowego i liczby transakcji pokazuje, że NFT w końcu przyciągnęły uwagę głównego nurtu.

Rozwój tokenów NFT w 2021 r. został przypisany niektórym z największych dropów NFT w ubiegłym roku oraz celebrytom, którzy zaczęli oferować własne kolekcje – od wpływowych raperów, takich jak Snoop Dogg, po ekspertów od marketingu, takich jak Gary Vaynerchuk.

  • Problemy użytkowników portfela MetaMask:

Niektórzy użytkownicy popularnego portfela MetaMask stracili dostęp do swoich środków. Chociaż oficjalnie nie chodzi o sankcje związane z Rosją, to pojawiły się zarzuty wobec firmy, że obiecywana przez nią decentralizacja tak naprawdę nie istnieje.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy spadki. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3,8%, Ethereum o 4,9%, BNB o 3,2%, XRP o 0,9% a Solana o 3,6%. Terra jako jedyna czołowa pozycja pod koniec dnia notuje wynik dodatni – o 2,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.806 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 84.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button