News

#1675 Newsy z dnia 11.03.2022

Z piątkowych wydarzeń: Wielka Brytania: FCA nakazuje zamknięcie bankomatów kryptowalutowych; Bitfinex odmawia zamrożenia kryptowalut niesankcjonowanych Rosjan; Izrael: Bank centralny publikuje projekt wytycznych dla depozytów kryptograficznych; SEC odrzuca wniosek Bitcoin ETF od NYDIG i Global X; Spadek kursu BTC na wieść o inflacji w USA; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Wielka Brytania: FCA nakazuje zamknięcie bankomatów kryptowalutowych:

Brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego (FCA) ostrzegł, że wszelkie bankomaty kryptograficzne działające w tym kraju są nielegalne i muszą zostać zamknięte. 

Operatorzy muszą być zarejestrowani w FCA i przestrzegać przepisów dotyczących prania pieniędzy, aby móc oferować usługi bankomatowe, podała FCA w piątkowym oświadczeniu.

Ponieważ żadna z 27 w pełni zarejestrowanych firm kryptograficznych nie została zatwierdzona do oferowania takich usług, wszelkie bankomaty kryptograficzne w Wielkiej Brytanii działają nielegalnie. Według danych Coin ATM Radar, w Wielkiej Brytanii jest 81 krypto-bankomatów.

FCA odniósł się do Gidiplus, firmy świadczącej takie usługi, której wniosek rejestracyjny został odrzucony przez organ nadzoru finansowego. 

Kancelaria skierowała sprawę do sądu w celu kontynuowania usług w oczekiwaniu na apelację. Sprawa została oddalona, ponieważ sędzia stwierdził, że „nie ma dowodów na to, w jaki sposób Gidiplus będzie prowadzić swoją działalność w sposób ogólnie zgodny”. 

Od 7 marca 106 firm złożyło wniosek o rejestrację w FCA, aby oferować usługi kryptograficzne. Spośród nich 27 jest obecnie w pełni zarejestrowanych, a 56 odrzucono lub wycofało wniosek. 

Pozostałe 23 tworzą system tymczasowej rejestracji (TRR) FCA, który pozwala im kontynuować działalność, podczas gdy ich wnioski pozostają w trakcie weryfikacji. Ostateczny termin ich akceptacji upływa 31 marca.

  • Bitfinex odmawia zamrożenia kryptowalut niesankcjonowanych Rosjan:

Wśród globalnych firm bojkotujących rosyjskich mieszkańców w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, niektóre firmy z branży kryptowalut stają w obronie praw niesankcjonowanych obywateli Rosji.

Bitfinex nie zamrozi jednostronnie kont zwykłych rosyjskich klientów w ramach globalnych sankcji, chyba że zostanie do tego zmuszona,  powiedział w czwartek dyrektor ds. technologii Bitfinex, Paolo Ardoino.

Ardoino podkreślił, że Bitfinex podjął odpowiednie działania przeciwko kontom rosyjskich użytkowników, na których nałożono sankcje.

Podobnie jak w przypadku wszystkich kont naszych klientów, pracujemy nad tym, aby nie dochodziło do nieregularnych ruchów, które mogłyby naruszać obowiązujące sankcje międzynarodowe.

– zauważył.

Według Bitfinex, blokowanie wszystkich zwykłych Rosjan w związku z najazdem na Ukrainę może być niesprawiedliwe, ponieważ działania rządów mogą nie przemawiać w imieniu zwykłych ludzi.

Dyrektor generalny powiedział:

Naszym zdaniem działania rządu niekoniecznie odzwierciedlają poglądy jednostek. Chcemy chronić rachunki wszystkich naszych klientów, chyba że jesteśmy w inny sposób kierowani przez organy regulacyjne, które nami rządzą.

Ardoino odmówił komentarza na temat rynku Bitfinex w Rosji, stwierdzając tylko, że „Bitfinex obsługuje rosyjskich klientów”.

W chwili redagowania tego tekstu warunki korzystania z usługi Bitfinex mówią, że „osoba objęta sankcjami”, to dowolna osoba lub adres tokena cyfrowego, który jest wyraźnie wymieniony na liście sankcji.

Uruchomiona w 2012 roku Bitfinex jest jedną z największych na świecie giełd kryptograficznych, z dziennymi wolumenami transakcji wynoszącymi ponad 800 mln dolarów, według danych CoinGecko. Giełda ta jest znana z tego, że jest przedmiotem sporów prawnych w Stanach Zjednoczonych, a Bitfinex i Tether spłacają grzywnę w wysokości 43 mln dolarów za naruszenia amerykańskiej ustawy o giełdach towarowych w październiku 2021 roku.

Bitfinex nie jest jedyną giełdą kryptowalut, która chce nadal wspierać zwykłych Rosjan w obliczu bieżących globalnych problemów geopolitycznych. Michael Carter, dyrektor ds. zgodności w Bittrex, powiedział, że giełda kryptograficzna jest zobowiązana do zapewnienia zgodności z wymogami sankcji, jednocześnie tworząc „minimalne udogodnienia dla przestrzegających prawa handlowców”, w tym w Rosji.

Londyńska giełda kryptowalut Exmo również nadal wspiera swoich rosyjskich klientów.

Nie będziemy nakładać sankcji na zwykłych ludzi i blokować ich kont.

– powiedziała szefowa rozwoju biznesu w Exmo, Maria Stankevich.

Jednak giełda będzie musiała dostosować się, jeśli brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego nakaże sankcjonowanie zwykłych ludzi, przyznała.

Jerry Brito, dyrektor wykonawczy organizacji non-profit zajmującej się polityką kryptograficzną Coin Center, na początku marca wezwał również globalne firmy kryptograficzne, aby nadal służyły Rosjanom nieobjętym sankcjami.

  • Izrael: Bank centralny publikuje projekt wytycznych dla depozytów kryptograficznych:

Bank centralny Izraela opublikował projekt przepisów potencjalnie otwierających system finansowy kraju dla firm kryptograficznych, wymagając od banków indywidualnego zbadania firm, zamiast stosowania ogólnych odmów. 

Projekt, opublikowany  na oficjalnej stronie internetowej banku, mówi, że korporacje bankowe muszą przeprowadzać ocenę ryzyka oraz określić politykę i procedury dotyczące przelewów pochodzących z lub w walutach wirtualnych. 

W przypadku licencjonowanych firm kryptograficznych lub dostawców usług związanych z aktywami finansowymi banki będą „zobowiązane do samodzielnego zbadania każdego przypadku i nie będą mogły wydać ogólnej odmowy dostawcy usług”. 

Banki będą również zobowiązane do wyjaśnienia źródła pieniędzy użytych do zakupu kryptowalut i śledzenia ścieżki ruchu, gdy wirtualna waluta przechodzi z rąk do rąk „od momentu jej zakupu, aż do jej zamiany na walutę fiducjarną i wpłaty na konto w korporacji bankowej”. 

Projekt jest zgodny z przepisami AML, które weszły w życie w listopadzie. Społeczność kryptowalut w Izraelu stwierdziła, że banki zazwyczaj przyjmowały „doraźne podejście” do przyjmowania depozytów zawierających kryptowaluty mając nadzieję, że nowe zasady ułatwią bankom wprowadzanie użytkowników krypto. 

Organy regulacyjne na całym świecie zaostrzają przepisy i zgodność AML, aby zapobiec wykorzystywaniu kryptowalut do prania pieniędzy. Prawodawcy w Unii Europejskiej pracują nad zapewnieniem nowemu organowi AML ścisłego nadzoru nad wirtualnymi walutami. 

Na początku tego roku grupa wpływowych firm finansowych działających w Stanach Zjednoczonych, w tym Coinbase, Fidelity i Robinhood, połączyła siły, aby dostosować zasoby cyfrowe do globalnych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy.

  • SEC odrzuca wniosek Bitcoin ETF od NYDIG i Global X:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) odrzuciła wnioski NYDIG i Global X o fundusze giełdowe Bitcoin ETF, zgodnie z oddzielnymi dokumentami z dnia 10 marca.

SEC przedłużyła okres weryfikacji w celu zapoznania się i przeglądu komentarzy na temat spotowego produktu ETF firmy NYDIG. Teraz jednak stwierdziła, że nie spełnia on wystarczających kryteriów, powołując się na obawy związane z oszustwami, manipulacjami i metodologią wyceny. 

Odrzucenia nie są zaskoczeniem, ponieważ przewodniczący SEC Gary Gensler wielokrotnie wskazywał, że woli widzieć ETF futures na bitcoiny niż taki, który bezpośrednio przechowuje Bitcoin. 

SEC niedawno odrzuciła wnioski o spoty bitcoin ETF od Fidelity, First Trust, KryptoinVan Eck i WisdomTree.

  • Spadek kursu BTC na wieść o inflacji w USA:

Inflacja CPI w USA osiągnęła w lutym poziom 7,9%, w porównaniu z 7,5% miesiąc wcześniej co jest zgodne z oczekiwaniami analityków.

Podczas wczorajszej sesji natychmiast po ogłoszeniu poziomu inflacji w USA Bitcoin (BTC) zaliczył dynamiczny wzrost, po czym równie szybko zaczął spadać podążając za spadkami cen akcji na giełdach zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba mija spokojnie na giełdach, natomiast znów widzimy dominację czerwieni. Korektę notuje Bitcoin o -1,01%, Ethereum o -1,36%, XRP o -0,09%, Terra o -8,98% i Cardano o -1,55%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.73 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 79.7 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button