News

#1692 Newsy z dnia 28.03.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Urzędnik rosyjskiego rządu wzywa do jak najszybszej legalizacji miningu; Japonia planuje zaostrzyć przepisy dotyczące giełd kryptowalut; Coinbase planuje kolejne przejęcie; Senatorowie USA pracują nad szeroko zakrojoną regulacją kryptowalut; Goldman Sachs dostrzega potencjał Ripple; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Urzędnik rosyjskiego rządu wzywa do jak najszybszej legalizacji miningu:

Rosyjski wiceminister energetyki Jewgienij Grabczak zaproponował zlikwidowanie próżni prawnej wokół kopania kryptowalut w kraju i wprowadzenie jasnych regulacji. To oświadczenie kontynuuje niedawną passę poparcia dla branży kryptograficznej wśród urzędników Rosji.

Przemawiając na pierwszej krajowej konferencji legalnych górników kryptowalut w Irkucku, Grabczak wezwał do jak najszybszego wprowadzenia ram regulacyjnych dla sektora:

Próżnia prawna utrudnia uregulowanie tego obszaru i ustalenie jasnych reguł gry. Tę próżnię prawną należy [usunąć] jak najszybciej. Jeśli chcemy być w zgodzie z tą działalnością, a w obecnej rzeczywistości nie mamy innych możliwości, musimy wprowadzić regulacje prawne, dodając do ram regulacyjnych pojęcie wydobycia [kryptowalut].

– powiedział.

Wiceminister zasugerował również, że rozważniej byłoby pozwolić władzom regionalnym, a nie ich federalnym odpowiednikom, wyznaczać tereny pod wydobycie kryptowalut i ewentualne limity energetyczne. „Być może powinny być zsynchronizowane ze strategiami rozwoju regionów i planami innych sektorów przemysłu” – dodał.

Wystąpienie Grabczaka stawia mining w Rosji w strategicznej perspektywie państwa. Podzielił się także swoim niedowierzaniem w zdolność rynku do regulowania liczby i alokacji operatorów koparek.

  • Japonia planuje zaostrzyć przepisy dotyczące giełd kryptowalut:

Japonia planuje zmienić swoją ustawę o wymianie walut i handlu zagranicznym, aby giełdy kryptowalut podlegały prawom rządzącym bankami, ujawnił dziś urzędnik państwowy. Proponowana poprawka ma na celu uniemożliwienie krajom objętym sankcjami podejmowania działań wymijających przy użyciu zasobów cyfrowych.

Sekretarz generalny gabinetu Hirokazu Matsuno powiedział na konferencji prasowej, że rząd planuje wprowadzić projekt ustawy zmieniającej prawa dewizowe w celu włączenia giełd kryptowalut.

Fumio Kishida, nowo wybrany premier kraju, również poparł proponowaną rewizję i wezwał do skoordynowanych działań z zachodnimi sojusznikami w celu egzekwowania nowych przepisów.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami dewizowymi giełdy kryptograficzne, podobnie jak banki, będą musiały weryfikować i oznaczać transakcje związane z rosyjskimi osobami lub grupami objętymi sankcjami.

Japonia wraz z większością swoich zachodnich sojuszników wprowadziła wobec Rosji różne sankcje finansowe po jej działaniach na Ukrainie. Na początku tego miesiąca organ nadzoru finansowego w kraju poprosił również giełdy kryptograficzne o powstrzymanie się od zezwalania na transakcje dotyczące celów objętych sankcjami.

Parlamentarna poprawka do ustawy sprawiłaby, że przymusem prawnym giełd kryptograficznych byłoby blokowanie transakcji dla różnych sankcjonowanych rosyjskich urzędników, oligarchów, banków i innych instytucji.

Powód do niepokoju, że Rosja może próbować uniknąć sankcji za pomocą kryptowalut, wynika z rosnącego zainteresowania tego kraju rynkiem kryptowalut i niedawnych komentarzy ministrów.

Sankcje finansowe nałożone na Rosję zmusiły ją do poszukiwania alternatywnych systemów płatności i metod dostępu do międzynarodowego rynku handlowego. Podczas gdy spekulacje na temat możliwego wykorzystania zasobów cyfrowych w celu uniknięcia sankcji handlowych były jednym z najgorętszych tematów dyskusji, eksperci odrzucili takie obawy jako „całkowicie bezpodstawne”.

  • Coinbase planuje kolejne przejęcie:

Coinbase zgodnie z doniesieniami ma zamiar kontynuować swoją globalną strategię przejęć poprzez kupno brazylijskiej firmy 2TM, spółki-matki Mercado Bitcoin.

Według doniesień Estadão, trzeciej co do wielkości gazety w Brazylii czytanej przez 212 mln mieszkańców, przejęcie Coinbase może zostać zakończone w przyszłym miesiącu. Negocjacje zakupu trwały od 2022 r.

Mercado Bitcoin jest największym brokerem kryptograficznym w Ameryce Łacińskiej, którego spółka-matka, 2TM, umocniła swój status jednorożca jako firmy wartej miliard dolarów w 2021 r. Wyceniany obecnie na 2,2 mld dolarów, 2TM również realizował strategię przejęć, szczególnie w krajach luzofońskich. Mercado Bitcoin firmy 2TM przejął w styczniu portugalską CriptoLoja, giełdę kryptograficzną z siedzibą w Lizbonie.

Parasol firmy holdingowej 2TM obejmuje teraz Meubank, MB Digital Assets, CriptoLoja, Bitrust, Blockchain Academy, MezaPro, Wuzu i Portal do Bitcoin.

W przypadku Coinbase zgłoszony planowany zakup 2TM wykazuje, że ich globalna strategia przejęć nieustannie rośnie. Po przejęciu indyjskiego startupu AI w celu poprawy obsługi klienta, giełda z siedzibą w San-Francisco zakupiła niedawno również platformę infrastruktury Blockchain Bison Trails. 

Najnowszy raport Coinbase dla inwestorów instytucjonalnych z Coinbase w Ameryce Łacińskiej wspomina Brazylię 31 razy, podczas gdy Meksyk (z większym PKB, ale dużym zainteresowaniem kryptowalutami) był wspomniany tylko 17 razy.

Bezpośredni handel kryptowalutami szybko się rozwija. Lokalna giełda kryptowalut Mercado Bitcoin odnotowała wzrost wolumenu transakcji siedmiokrotnie rok do roku do sierpnia.

– podaje raport.

  • Senatorowie USA pracują nad szeroko zakrojoną regulacją kryptowalut:

Amerykańscy senatorzy Kirsten Gillibrand (D-N.Y.) i Cynthia Lummis (R-Wyo.) pracują razem nad „szerokimi ramami regulacyjnymi” dotyczącymi tego, jak należy regulować branżę kryptowalut, wyjaśnili podczas wydarzenia Politico Live.

Praca, którą wykonujemy, będzie bardzo złożonym i intensywnym przeglądem różnych aspektów tej branży. Niektóre będą regulowane przez CFTC, niektóre części będą regulowane przez SEC, na niektóre będziemy musieli spojrzeć szerzej i zamierzamy mieć komisję regulacyjną, która będzie mogła przyjrzeć się tym kwestiom pierwszego wrażenia oraz wydać osądy i wytyczne.

stwierdziła Senator Gillibrand.

Senatorowie rozmawiają z interesariuszami, regulatorami i ekspertami branżowymi „aby wszystkie głosy były częścią tego procesu legislacyjnego” – podkreśliła Gillibrand.

Senator z Wyoming wyjaśniła, że skoro obecnie istnieje ponad 18.000 kryptowalut, nie wszystkie z nich są towarami. „Tak więc nadal będziemy używać starego testu Howeya z lat 40. XX wieku, który pomaga określić, co jest papierem wartościowym, a co towarem”.

Wyjaśniła dalej, że stablecoiny i waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) również zostaną uwzględnione w ustawie „w mniejszym stopniu”.

Zauważając, że proces ten był jak dotąd „niezwykle owocny i pomocny”, senator z Nowego Jorku stwierdziła:

Myślę, że wprowadzimy to w ciągu najbliższych kilku tygodni i myślę, że być może uda nam się uzyskać głosowanie do końca roku.

– powiedziała.

  • Goldman Sachs dostrzega potencjał Ripple;

W najnowszym raporcie Goldman Sachs poświęconym aktywom cyfrowym i blockchain („Overview of Digital Assets and Blockchain”) uznano Ripple za jedną z „szans w zakresie płatności”.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wyraźnymi wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 5,8%, Ethereum o 5,7%, BNB o 4,3%, XRP o 4,7% a Cardano o 7,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.13 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 116.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button