News

#1731 Newsy z dnia 06.05.2022

Z piątkowych wydarzeń: Sąd: 30 mln USD kary dla założycieli BitMEX; Argentyna: Bank centralny blokuje oferty krypto od instytucji finansowych; SEC: Ponad 5 mln USD kary dla NVIDIA; Serwer OpenSea na Discordzie został zhakowany; Spada Bitcoin, złoto i akcje; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Sąd: 30 mln USD kary dla założycieli BitMEX:

Sąd nakazał trzem współzałożycielom BitMEX zapłacić łącznie 30 milionów dolarów kary za prowadzenie nielegalnej platformy instrumentów pochodnych kryptowalut i naruszenie zasad prania pieniędzy, poinformowała w Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku nakazał założycielom platformy – Arthurowi Hayesowi, Benjaminowi Delo i Samuelowi Reedowi – zapłacić karę po 10 milionów dolarów w związku z oskarżeniami CFTC, iż nielegalnie prowadzili interesy z klientami z USA. Nakaz był zgodny z lutową rezolucją powiązanej sprawy Departamentu Sprawiedliwości, w której cała trójka przyznała się do naruszeń ustawy o tajemnicy bankowej dotyczącej prowadzenia platformy handlu kryptowalutami i instrumentami pochodnymi bez odpowiedniej kontroli przed praniem brudnych pieniędzy.

W związku z tym zarzutem, według CFTC, nadal oczekują na wyrok „w nadchodzących tygodniach”.

W 2020 roku amerykański regulator instrumentów pochodnych po raz pierwszy ukarał firmę i jej założycieli za „bezprawne przyjmowanie zleceń i środków od klientów z USA w celu handlu kryptowalutami, w tym instrumentami pochodnymi na Bitcoin, Ether i Litecoin”. Kary z tego tygodnia wynikają z działań CFTC, gdzie firma wcześniej zgodziła się zapłacić agencji i Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) 100 mln dolarów.

To kolejny przykład podjęcia przez komisję zdecydowanych działań w celu zapewnienia, że platformy handlu instrumentami pochodnymi na aktywa cyfrowe są zgodne z ustawą o giełdach towarowych i przepisami Komisji.

– powiedział w oświadczeniu przewodniczący CFTC Rostin Behnam.

Caroline Pham, która niedawno została zaprzysiężona jako jeden z nowych komisarzy agencji, powiedziała, że ostatnie zamówienia „podkreślają wiodącą rolę CFTC we wprowadzaniu aktywów cyfrowych w zakres regulacji, tak aby miały zastosowanie ważnych zabezpieczeń dla klientów i uczestników rynku”.

CFTC powiedział, że współzałożyciele „nie wdrożyli i nie egzekwowali skutecznych kontroli w celu zapobiegania lub wykrywania bezprawnego postępowania BitMEX”.

Rzecznik BitMEX Taylor Bossung powiedział, że firma jest świadoma rozwoju sytuacji, ale nie będzie komentować kwestii prawnych, z którymi nie jest bezpośrednio związana.

Koncentrujemy się na uruchomieniu giełdy spot BitMEX w nadchodzących tygodniach i dalszej rozbudowie platformy, aby służyć naszym klientom.

– powiedział Bossung.

  • Argentyna: Bank centralny blokuje oferty krypto od instytucji finansowych:

Bank centralny Argentyny (BCRA) „postawił krzyżyk” na instytucjach finansowych oferujących handel kryptowalutami zaledwie kilka dni po tym, jak dwa największe banki w kraju zasygnalizowały, że otwierają się na aktywa cyfrowe.

BCRA ogłosił, że posunięcie to ma na celu złagodzenie ryzyka, jakie krypto stwarza dla użytkowników i „dla systemu finansowego jako całości”, powołując się na wysoką zmienność krypto, wykorzystanie w praniu pieniędzy i brak zabezpieczeń regulacyjnych.

Wiadomość pojawiła się tuż po ogłoszeniu dwóch największych banków w kraju, Banco Galicia i Brubank, że pozwolą swoim klientom kupować Bitcoin, Ether, USD Coin i XRP.

Decyzja o otwarciu handlu kryptograficznego została podjęta po sondażu przeprowadzonym przez Banco Galicia, w którym 60% respondentów stwierdziło, że chce łatwiejszego dostępu do walut cyfrowych.

Bank centralny od dawna niechętnie patrzy na kryptowaluty, ostrzegając wcześniej opinię publiczną o ryzyku, ponownie ostrzegając przed obawami dotyczącymi zmienności i prania pieniędzy, mimo że bank twierdzi, że nie ma jeszcze oznak „znaczących poziomów akceptacji i użytkowania.”

Według danych od Statista, 21% respondentów w Argentynie posiadało lub używało kryptowalut w 2021 roku, co oznacza szósty najwyższy wskaźnik adopcji na świecie i najwyższy w obu Amerykach.

Według krajowej agencji statystycznej INDEC, inflacja w Argentynie wzrosła w marcu o kolejne 6,7%. Jest to najwyższy wskaźnik od 20 lat, osiągając 55,1% rok do roku. Niektórzy Argentyńczycy zwrócili się w stronę kryptowalut, próbując zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją.

Zmiana akcentów z maja ubiegłego roku może być związana z planem rozszerzonego zadłużenia o wartości 44 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego klauzula nakazywała Argentynie „zniechęcanie do korzystania z kryptowalut”.

Komunikat banku centralnego jest sprzeczny z planami burmistrza Buenos Aires. Pod koniec kwietnia samorządowiec Horacio Rodríguez Larreta ogłosił plany cyfryzacji miasta z zamiarem umożliwienia obywatelom płacenia podatków w kryptowalutach.

  • SEC: Ponad 5 mln USD kary dla NVIDIA:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała, że gigant chipowy Nvidia nie ujawnił, że wydobywanie kryptowalut miało znaczący wpływ na jego przychody w 2018 roku.

W dwóch formularzach Nvidia Form 10-Q za rok fiskalny 2018, firma odnotowała istotny wzrost przychodów w branży gier, poinformowała SEC w komunikacie prasowym. Jednak Nvidia była świadoma zysku, natomiast nie ujawniła inwestorom, że wzrost sprzedaży był w znacznej części spowodowany kopaniem kryptowalut. 

Pominięcie przez NVIDIA istotnych informacji na temat rozwoju jej działalności związanej z grami były mylące, biorąc pod uwagę fakt, że firma wypowiadała się na temat tego, w jaki sposób inne części działalności firmy były napędzane przez popyt na kryptowaluty. Stwarzało to wrażenie, że działalność firmy w zakresie gier nie została znacząco naruszona przez wydobywanie kryptowalut.

– wskazała SEC. 

Nvidia zgodziła się na nakaz zaprzestania działalności i zapłatę grzywny w wysokości 5.5 mln dolarów w celu uregulowania zarzutów SEC. 

Patrząc na nowsze dane, przychody z Nvidia’s Cryptocurrency Mining Processors spadły do 24 mln dolarów w czwartym kwartale fiskalnym kończącym się 30 stycznia. Stanowi to 77% spadek w porównaniu do 105 mln dolarów w poprzednim kwartale, zgodnie z dokumentacją.

Akcje Nvidii nieznacznie spadły w piątek rano wraz z korektą o 1,15% na Nasdaq.

  • Serwer OpenSea na Discordzie został zhakowany:

Serwer OpenSea na platformie Discord stał się ofiarą ataku, gdzie hakerzy opublikowali fałszywe ogłoszenia o „partnerstwie YouTube”.

Zrzut ekranu udostępniony w piątek pokazuje fałszywe wiadomości dotyczące współpracy, a wraz z nim opublikowano link do strony phishingowej. Oficjalne konto OpenSea Support napisało na Twitterze, że serwer Discord został naruszony w piątek rano, ostrzegając użytkowników, aby nie klikali linków na kanale.

Początkowy post hakera, opublikowany w kanale ogłoszeń, twierdził, że OpenSea „współpracowała z YouTube, aby wprowadzić ich społeczność do przestrzeni NFT”. Mówił również, że wydadzą przepustkę menniczą z OpenSea, która pozwoli posiadaczom wybić ich projekt za darmo.

Wygląda na to, że intruz był w stanie pozostać na serwerze przez dłuższy czas, zanim personel OpenSea odzyskał kontrolę. Próbując zaszczepić ofiarom „strach przed pominięciem”, haker przesłał dalsze działania po początkowym oszukańczym ogłoszeniu, przerabiając fałszywe łącze i twierdząc, że 70% zasobów zostało już wybitych.

Oszust próbował również zachęcić użytkowników OpenSea, twierdząc, że YouTube zapewni „szalone narzędzia” tym, którzy zgłosili się do NFT. Twierdził, że ta oferta jest wyjątkowa i że nie będzie dalszych rund, co jest typowe dla oszustów.

Dane on-chain pokazują 13 portfeli, które wydawały się być zagrożone w momencie redagowania tekstu, a najcenniejszym skradzionym NFT jest Founders’ Pass o wartości około 3.33 ETH.

Wstępne raporty sugerują, że intruz użył webhooków, aby uzyskać dostęp do kontroli serwera. Webhook to wtyczka serwera, która umożliwia innym oprogramowaniom odbieranie informacji w czasie rzeczywistym. Webhooki są coraz częściej wykorzystywane przez hakerów jako wektor ataku, ponieważ umożliwiają wysyłanie wiadomości z oficjalnych kont serwerów.

  • Spada Bitcoin, złoto i akcje:

Po krótkiej środowej euforii czwartkowa sesja była zdecydowanie nieprzyjemna. Wszystko spadło bitcoin, złoto i akcje.

Dzień po tym, jak rynki odetchnęły z ulgą, że Rezerwa Federalna nie zamierza na czerwcowym posiedzeniu podnosić stóp procentowych o 75-punktów bazowych bitcoin, złoto i akcje zaliczyły mocen spadki.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. Korektę notuje Bitcoin o -2,35%, Ethereum o -1,84%, XRP o -0,54% i Solana o -3,57%. W górę idzie Terra o 0,08%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.65 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 124.5 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button