News

#1734 Newsy z dnia 09.05.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Binance walczy z fałszywymi reklamami w Turcji; CEO Mining Capital Coin oskarżony o oszustwo inwestycyjne; Wenezuela stawia na de-dolaryzację; Bank Centralny Argentyny wprowadza zakaz handlu krypto; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Binance walczy z fałszywymi reklamami w Turcji:

Binance TR, turecka komórka giełdy kryptograficznej Binance, ostrzegła inwestorów o trwającej próbie oszustwa, która wykorzystuje fałszywe billboardy podszywające się pod Binance.

Inwestorzy kryptograficzni w Turcji odpowiadają za ponad 7% całkowitego ruchu na platformie Binance, o czym świadczą dane z Similarweb. Próbując zarobić na popularności giełdy w kraju, oszuści w Turcji wynajmują liczne billboardy, aby reklamować fałszywe okazje inwestycyjne rzekomo związane z Binance.

W ostatnim ostrzeżeniu wydanym przez Binance Turkey, na billboardzie pokazano reklamę „Binance Tourist Exchange”, która nie ma powiązań z oryginalną Binance, założoną przez Changpenga „CZ” Zhao. Reklama zawiera również numery telefonów, które po wybraniu mogą połączyć potencjalne ofiary z oszustami.

Od jakiegoś czasu billboardy podobne do poniższego obrazu uderzają w różne regiony Turcji […] i nie mają nic wspólnego z #Binance!.

– pisze giełda.

Biorąc pod uwagę łatwość śledzenia osób odpowiedzialnych za wynajmowanie billboardów i publikowanie oszukańczych reklam skierowanych do inwestorów kryptograficznych, Binance ujawniło swój zamiar przejścia do ofensywy i podjęcia niezbędnych działań prawnych przeciwko osobom „które są wyraźnie zaangażowane w nieuczciwe działania”.

Nieostrożni inwestorzy, którzy zadzwonili na fałszywe numery kontaktowe, są zwykle witani przez oszusta podszywającego się pod Binance. Mając nadrzędny cel, jakim jest kradzież pieniędzy w postaci aktywów kryptograficznych, oszuści nakierowali inwestorów na tworzenie nowych kont lub podawanie istniejących fraz początkowych.

Inwestorom, którzy podejrzewają, że mieli kontakt z oszustami, zaleca się skontaktowanie się z oficjalnym działem obsługi klienta Binance za pośrednictwem oficjalnych kanałów, w tym strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

  • CEO Mining Capital Coin oskarżony o oszustwo inwestycyjne:

Dyrektor generalny i współzałożyciel platformy do wydobywania kryptowalut i inwestycji Mining Capital Coin (MCC) Luiz Capuci został oskarżony przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych o „domniemane zaaranżowanie globalnego programu oszustw inwestycyjnych o wartości 62 mln dolarów”.

Departament Sprawiedliwości oskarża Capuciego o spisek mający na celu popełnienie oszustwa związanego z przelewami bankowymi, spisek mający na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi oraz spisek mający na celu popełnienie międzynarodowego prania pieniędzy w związku z kilkoma domniemanie oszukańczymi programami prowadzonymi za pośrednictwem MCC. Jeśli Capuci zostanie uznany za winnego grozi mu kara pozbawienia wolności do 45 lat.

Zgodnie z aktem oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości, Capuci, wraz z nienazwanymi współspiskowcami, jest oskarżany o wprowadzanie inwestorów w błąd co do potencjału dochodowego pakietów wydobywczych MCC i natywnego tokena o nazwie Capital Coin, który był wspierany przez „największą operację wydobycia kryptowalut na świecie.”

Mówi się, że w ramach pakietów wydobywczych Capuci reklamował „znaczące zyski i gwarantowane zwroty dzięki wykorzystaniu pieniędzy inwestorów do wydobycia nowej kryptowaluty”, jednak rzekomo nie udało się zrealizować umowy:

Jednakże, jak zarzucono w akcie oskarżenia, Capuci prowadził oszukańczy program inwestycyjny i nie wykorzystywał funduszy inwestorów do wydobywania nowej kryptowaluty, jak obiecano, ale zamiast tego przekierowywał środki do portfeli kryptowalut pod jego kontrolą.

– czytamy.

Capuci jest również oskarżany o wprowadzanie na rynek podejrzanych botów handlowych MCC „z nową technologią, której nigdy wcześniej nie widziano”, które mogą przeprowadzać „tysiące transakcji na sekundę” i generować dzienne zwroty dla inwestorów.

Podobnie jak w przypadku pakietów, Capuci rzekomo zarządzał oszustwami inwestycyjnymi powiązanymi z botami handlowymi i nie wykorzystywał, jak obiecał, botów handlowych MCC do generowania dochodu dla inwestorów, ale zamiast tego kierował fundusze dla siebie i współspiskowców.

– pisze Departament.

Akt oskarżenia został również ogłoszony w tym samym dniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która przedstawiła zarzuty oszustwa przeciwko MCC, współzałożycielowi Emersonowi Piresowi, Capuci i dwóm podmiotom kontrolowanym przez Capuci w CPTLCoin Corp. i Bitchain Exchanges.

SEC twierdzi, że Pires i Capuci „zarobili co najmniej 8,1 mln dolarów ze sprzedaży pakietów wydobywczych i 3,2 mln dolarów opłat inicjacyjnych”.

  • Wenezuela stawia na de-dolaryzację:

Rząd Wenezueli skupia się obecnie na próbach ustanowienia boliwara jako waluty preferowanej do robienia zakupów w kraju. Według kilku ekonomistów może to być ryzykowny zakład w kraju, który właśnie wyszedł z hiperinflacji i nadal cierpi na wysoki poziom inflacji. Jednak ustanowienie 3% podatku ukierunkowanego na wydatki w walutach obcych i kryptowalutach wykazuje pewne rezultaty w tym zakresie.

Po dolaryzacji, którą prezydent kraju nazwał „zaworem bezpieczeństwa” przed kryzysem gospodarczym, z którym Wenezuela zmierzyła się pięć lat temu, kraj stara się teraz wprowadzić swoją walutę fiducjarną, boliwar, jako interesujący wybór płatności. Wydaje się, że nowy podatek o nazwie IGTF, którego celem jest opodatkowanie transakcji i płatności dokonywanych w dolarach, walutach obcych i kryptowalutach na poziomie 3% w niektórych przypadkach, ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

Jednak może to nie być jeszcze czas na takie korekty, ponieważ Wenezuela właśnie wychodzi z okresu hiperinflacji, który był również połączony z dewaluacją jej waluty fiducjarnej, która musiała być denominowana dwa razy. Asdrubal Oliveros, ekonomista narodowy, który zarządza firmą konsultingową Ecoanalitica, zadeklarował:

Jest to ryzykowny zakład, w złym momencie, ponieważ ożywienie jest bardzo słabe, a gospodarka wciąż cierpi z powodu chronicznej inflacji – nie hiperinflacji, ale chronicznej inflacji.

– powiedział.

Wydaje się jednak, że środek ten ma realny wpływ na wzorce wydatków Wenezuelczyków. Według danych przedstawionych przez nadzór bankowy, po przedstawieniu i rozpoczęciu stosowania podatku, użycie krajowej waluty fiducjarnej wzrosło. Liczby pokazują, że transakcje cyfrowe w walucie lokalnej wzrosły o 21%, a płatności debetowe o 22%.

Wykorzystanie boliwara stale rośnie od 2021 r., kiedy to 70% zakupów zostało dokonanych za dolary lub kolumbijskie pesos. Badania przeprowadzone przez Ecoanalitica pokazują, że boliwar i inne metody płatności mają przewagę nad dolarem, który jest obecnie używany tylko w 44,7% transakcji handlowych w kraju. Wynika to po części z interwencji banku centralnego kraju w celu ustabilizowania waluty fiducjarnej.

  • Bank Centralny Argentyny wprowadza zakaz handlu krypto:

Bank Centralny Argentyny wprowadził zakaz handlu kryptowalutami w systemie bankowym, na co prawdopodobnie wpłynęły naciski ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF).

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wynikami ujemnymi. Bitcoin notuje spadek o 6,8%, Ethereum o 7,3%, BNB o 11,6%, XRP o 8,9% a Solana o 12,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.47 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 118 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, news.bitcoin.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button