News

#1736 Newsy z dnia 11.05.2022

Ze środowych wydarzeń: Rząd USA wezwany do podjęcia działań w sprawie górników kryptowalut; Fed przedstawia swoje obawy dotyczące stablecoinów; Bank Izraela chwali się poparciem dla swojego projektu CBDC; Celsius Network zaprzecza pogłoskom o dużych stratach; Rekordowo niska liczba zyskownych adresów BTC; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Rząd USA wezwany do podjęcia działań w sprawie górników kryptowalut:

Grupa ośmiu organizacji zajmujących się ochroną środowiska wezwała różne agencje rządowe pod administracją Bidena do wdrożenia nowych podejść w odpowiedzi na proof-of-work (PoW) i inne operacje kopania kryptowalut.

W liście do Biura ds. Polityki Nauki i Technologii Stanów Zjednoczonych, Environmental Working Group, Earthjustice, Greenpeace, Liga Wyborców na rzecz Ochrony Przyrody, Sierra Club, Friends of the Earth, Seneca Lake Guardian i Milwaukee Riverkeeper wezwały Biały Dom do wprowadzenia polityki mającej na celu ograniczenie „zużycia energii elektrycznej i zanieczyszczenia klimatu związanego z walutami cyfrowymi, które opierają się na [PoW]” W szczególności organizacje twierdziły, że wydobycie kryptowalut w Stanach Zjednoczonych zaszkodziło społecznościom, tworząc rosnący popyt na energię elektryczną pozyskiwaną z paliw kopalnych, zagrażając łańcuchom dostaw popytem na specjalne układy scalone w koparkach, tworząc znaczne odpady elektroniczne i nie „pomagając w transformacji” do odnawialnej energii elektrycznej”.

Grupa zaproponowała Agencji Ochrony Środowiska poddanie firm wydobywczych „rygorystycznym przeglądom” pozwoleń na działalność „w celu złagodzenia szkód związanych z usuwaniem odpadów pochodzących z kopania kryptowalut na wielką skalę”, a także zajęcie się roszczeniami o zanieczyszczenie hałasem spowodowanym przez koparki. Ponadto grupy zwróciły się do Biura Zarządzania i Budżetu Biura Informacji i Regulacji o utworzenie rejestru wielu operacji miningowych, aby firmy mogły „ujawnić swoje źródła i ilości energii”.

Inne rekomendacje to m.in. wdrożenie przez Departament Energii standardów efektywności energetycznej dla górników, z zacieśniającym się limitem w miarę upływu czasu „w celu ostatecznego wyeliminowania” wydobycia proof-of-work. Jednak największa prośba wydawała się być skierowana do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji ds. Obrotu Towarowymi Kontraktami Terminowymi. Organy zostały poproszone o wprowadzenie ograniczeń dla giełd kryptograficznych, tak aby notowane były aktywa cyfrowe spełniające określone „standardy środowiskowe i elektryczne”, a także prostowanie „mylących twierdzeń”. dotyczących wpływu walut cyfrowych na środowisko”.

Wymaganie, aby zarejestrowane giełdy wymieniały wyłącznie zasoby cyfrowe, których transakcje zużywają energię elektryczną poniżej pewnego standardu energooszczędności, napędzałyby innowacje lub przejście na inne metody walidacji.

– twierdzą grupy.

  • Fed przedstawia swoje obawy dotyczące stablecoinów:

Zarząd Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych opublikował półroczny raport o stabilności systemu finansowego. Raport wskazuje na zmienność na rynkach towarowych spowodowaną rosyjską inwazją na Ukrainę, rozprzestrzenianie się wariantu omikron COVID-19 oraz „wyższą i trwalszą niż oczekiwano” inflację jako źródła niestabilności.

W raporcie wyróżniono stablecoiny i niektóre rodzaje funduszy rynku pieniężnego i zauważono, że są one podatne na panikę bankową. Według Fed, stablecoiny mają łączną wartość 180 mld dolarów, z czego 80% stanowią Tether, USD Coin i Binance USD. Bank centralny stwierdził, że są one wspierane przez aktywa, które mogą stracić na wartości lub stracić płynność podczas presji, co prowadzi do ryzyka wykupu, a ryzyko to może być spotęgowane brakiem przejrzystości.

Poza tym rosnące wykorzystanie stablecoinów w lewarowanym handlu innymi kryptowalutami „może zwiększyć zmienność popytu na stablecoiny i zwiększyć ryzyko wykupu”.

Raport odzwierciedla informacje z 25 kwietnia. Odkąd 4 maja Federalny Komitet Otwartego Rynku przegłosował podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych, pojawiła się część sygnalizowanej niestabilności. Terra USD przegonił Binance USD, stając się trzecim co do wielkości stablecoinem 18 kwietnia, a następnie tymczasowo odłączył się od dolara i spadł do 0,67 USD.

Raport Fed zawierał ramkową dyskusję na temat CBDC, która w dużej mierze obejmowała znajome wypowiedzi. Powtórzone zostały ustalenia ze styczniowego dokumentu dyskusyjnego Fed, że cyfrowy dolar amerykański najlepiej spełniłby potrzeby kraju, gdyby był chroniony, weryfikował tożsamość oraz podlegał pośrednictwu. Następnie Fed ponownie przedstawił swoje neutralne stanowisko w kwestii stworzenia amerykańskiej CBDC.

  • Bank Izraela chwali się poparciem dla swojego projektu CBDC:

Pomimo faktu, że nadal nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie uruchomienia „cyfrowego szekla”, izraelski bank centralny poinformował, że opinia publiczna na temat projektu jest głównie pozytywna.

Według Reuters, Bank Izraela podsumował w tym tygodniu wyniki konsultacji publicznych na temat planów dotyczących cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Otrzymał 33 odpowiedzi z różnych sektorów, z czego połowa pochodziła z zagranicy, a 17 od krajowej społeczności fintech. Zaznaczając, że ostateczna decyzja o losie projektu jeszcze nie została podjęta, stwierdził:

Wszystkie odpowiedzi na konsultacje społeczne wskazują na poparcie dla dalszych badań dotyczących różnych implikacji dla rynku płatności, stabilności finansowej i monetarnej, kwestii prawnych i technologicznych i nie tylko.

– czytamy.

Podczas gdy opinia publiczna podobno wierzy, że cyfrowy szekel zachęciłby konkurencję na rynku płatności, to kwestia prywatności po raz kolejny okazała się kontrowersyjna. Bank wspomina, że niektórzy komentatorzy wolą, aby przyszła waluta była w pełni anonimowa, podczas gdy inni twierdzą, że walka z praniem brudnych pieniędzy i czarnym rynkiem czyni anonimowość niepraktyczną. Bank Izraela dąży do kontynuowania badań i „owocnego dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na wszystkich etapach badań i rozwoju”.

  • Celsius Network zaprzecza pogłoskom o dużych stratach:

Według jej kierownictwa, skutki skrajnej zmienności na rynku kryptowalut nie wpłynęły znacząco na Celsius Network.

Pozornie w odpowiedzi na usunięty tweet użytkownika Twittera Davida Belle, który twierdził, że platforma została „całkowicie wymazana”, dyrektor generalny Celsius, Alex Mashinsky, wysłał wiadomość do swoich ponad 172.000 obserwujących na Twitterze, że „wszystkie fundusze [były] bezpieczne” i platforma kontynuowała działalność. Mashinsky przyznał, że „ekstremalna zmienność rynku” ma obecnie wpływ na projekty, w tym Terra i stablecoin TerraUSD.

Cena LUNA spadła o ponad 93% w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając 2,18 USD po masowej wyprzedaży, przy czym UST spadł o około 40% do ceny 0,55 USD. Wczoraj współzałożyciel Terra, Do Kwon, zasugerował „plan naprawczy”, później dodając, że poparł propozycje społeczności, aby zwiększyć zdolność bicia monety projektu. Mashinsky dodał jednak, że platforma „nie była zaangażowana w żadną pomoc dla Luna” w celu uratowania projektu.

Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie, że wszystkie zasoby cyfrowe na naszej platformie pozostają bezpieczne. Nasze zespoły front office również myślą i działają jak zarządzający ryzykiem, aby upewnić się, że nie jesteśmy w żaden znaczący sposób narażeni na wahania rynku. Nasza pozycja płynnościowa pozostaje bardzo silna.

– powiedział Rod Bolger, dyrektor finansowy Celius.

  • Rekordowo niska liczba zyskownych adresów BTC:

Według danych opracowanych przez Glassnode aktualna liczba adresów BTC, na których odnotowano zysk, jest na rekordowo niskim poziomie. Nie dość, że obecna liczba jest najniższa od dwóch lat, to dodatkowo w maju ubiegłego roku na plusie były prawie wszystkie portfele.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach

Dzień na giełdach kończy się dalszymi spadkami. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3,3%, Ethereum o 6,1%, BNB o 11,8%, XRP o 15,9%, Cardano o 15,8% a Solana aż o 23,5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.32 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 195.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button