News

#1737 Newsy z dnia 12.05.2022

Z czwartkowych wydarzeń: Blockchain Terra oficjalnie wstrzymany; Chile zawiesza plany krajowej kryptowaluty; CEO Coinbase: Fundusze są bezpieczne; Największy bank cyfrowy Ameryki Łacińskiej wprowadza krypto usługi; Anomalie w kursach stablecoinów i coraz większa panika na rynku krypto; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Blockchain Terra oficjalnie wstrzymany:

Walidatorzy dla łańcucha Blockchain Terra postanowili oficjalnie zatrzymać dziś aktywność sieciową w celu zapobiegania atakom na zarządzanie po poważnej dewaluacji tokena LUNA.

„Atak na zarządzanie” (ang. Governance attack), to sposób manipulowania projektami Blockchain wykorzystującymi zdecentralizowane struktury zarządzania, poprzez uzyskanie wystarczającej liczby praw głosu do zmiany zasad.

Oficjalne konto Terra potwierdziło dziś na Twitterze, że sieć Blockchain została zatrzymana na wysokości 7 603 700 bloków. Ruch ten następuje po serii dramatycznych wydarzeń, które spowodowały bezprecedensowy spadek ceny LUNA i związanego z nią stablecoina TerraUSD, znanego również jako UST. Stablecoin, który został zaprojektowana w celu utrzymania parytetu algorytmicznego z dolarem amerykańskim, odnotowała znaczne straty na początku tego tygodnia, zanim spadła poniżej 0,30 USD.

  • Chile zawiesza plany krajowej kryptowaluty:

Bank Centralny Chile opóźnił swoje plany dotyczące cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), mówiąc, że emisja cyfrowego chilijskiego peso wymaga głębszej analizy korzyści i zagrożeń.

Opublikowany raport banku zawierał wstępną ocenę chilijskiego CBDC. Zbadano obecny system płatności w kraju, a także korzyści, zagrożenia i zasady emisji cyfrowego peso.

Bank stwierdził, że obecny system płatności „działa odpowiednio” i był w stanie „dobrze dostosować się do ostatnich wyzwań”, natomiast CBDC wzmocni i złagodzi wszelkie ryzyko transformacji cyfrowej.

CBDC przyczyniłoby się do osiągnięcia konkurencyjnego, innowacyjnego i zintegrowanego systemu płatności, który jest integracyjny, odporny i chroni informacje ludzi.

– czytamy.

Jeśli chodzi o emisję cyfrowego peso, bank uważa, że nie ma wystarczających informacji do podjęcia ostatecznej decyzji i „przeprowadzi serię seminariów, prezentacji i spotkań z różnymi kontrahentami”.

We wrześniu 2021 r. bank centralny Chile zapowiedział, że stworzy strategię z propozycjami i opcjami wdrożenia CBDC na początku 2022 r. i utworzy grupę roboczą do zbadania potencjalnego cyfrowego peso.

Bank przedstawił wówczas swoje obawy dotyczące adopcji kryptowalut w kraju, powołując się na potencjał wykorzystania kryptowalut do prania pieniędzy, nielegalnych działań i możliwości zakłócania dostępu banków do finansów, jeśli zostaną wykorzystane jako alternatywa dla depozytów bankowych.

Według danych Statista Chile zajmuje 18. miejsce na świecie pod względem przyjęcia kryptowalut w 2021 r. a 14% chilijskich respondentów stwierdziło, że w tym roku posiadało lub korzystało z kryptowalut, co oznacza również, że Chile jest czwartym co do wielkości krajem korzystającym z kryptowalut w Ameryce Południowej.

  • CEO Coinbase: Fundusze są bezpieczne:

Po raporcie Coinbase, w którym firma zadeklarowała swoje straty, w mediach społecznościowych pojawiło się ujawnienie, które sugeruje, że użytkownicy nie są chronieni w przypadku bankructwa giełdy. Jednak dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong wyjaśnił, że fundusze są bezpieczne.

W raporcie firmy dotyczącego pierwszego kwartału za 2022 r. Coinbase zgłosił pierwszą stratę w wysokości 430 mln dolarów. Oprócz tego firma poinformowała również, że liczba użytkowników dokonujących transakcji na giełdzie również spadła z 11,4 mln do 9,2 mln.

Po ogłoszeniu straty na Twitterze pojawiły się obawy dotyczące ochrony przed bankructwem, cytując fragmenty ujawnienia: „W przypadku bankructwa aktywa kryptograficzne, które posiadamy w imieniu naszych klientów, mogą podlegać postępowaniu upadłościowemu”. 

Ponadto w ujawnieniu wspomniano, że w takim przypadku użytkownicy będą traktowani jako „wierzyciele niezabezpieczeni”. Doprowadziło to do spekulacji, że jeśli Coinbase zbankrutuje, monety, które posiada, staną się własnością firmy.

W odpowiedzi na te obawy Armstrong zapewnił użytkowników, że firma „nie stoi przed ryzykiem bankructwa” i że fundusze klientów są bezpieczne. Powiedział jednak, że jeśli firma zbankrutuje, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że sąd zdecyduje o uwzględnieniu majątku konsumentów w postępowaniu „nawet jeśli zaszkodzi to klientom”.

Pomimo negatywnych opinii związanych z raportem o stratach, dyrektor generalny Coinbase pozostaje optymistyczny. Armstrong powiedział, że jako firma Coinbase przetrwała wiele cykli kryptograficznych, w tym niektóre z największych spadków, co sprawia, że jest „dobrze przystosowana do działania” w tych trudnych warunkach.

  • Największy bank cyfrowy Ameryki Łacińskiej wprowadza krypto usługi:

Nubank, największy bank cyfrowy w Brazylii i Ameryce Łacińskiej, ogłosił, że nawiązał współpracę z Paxos, aby umożliwić klientom banku kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie kryptowalut.

Wraz z uruchomieniem nowych usług transakcji kryptowalutowych, Nubank ogłosił, że przeznaczy około 1% swoich aktywów netto na Bitcoina za pośrednictwem Nu Holdings, firmy kontrolującej Grupę Nubank.

Ruch ten wzmacnia przekonanie firmy o obecnym i przyszłym potencjale Bitcoina w zakłócaniu usług finansowych w regionie.

– twierdzi Nubank.

Zgodnie z oświadczeniem banku, zakup Bitcoina i Ethereum może być dokonany już od 0,20 USD (lub 1 BRL) a możliwy będzie już w maju. Usługa inwestycji kryptograficznych zostanie w pełni wdrożona do końca czerwca.

Nie ma wątpliwości, że kryptowaluty to rosnący trend w Ameryce Łacińskiej. Uważnie śledzimy rynek i wierzymy, że w regionie istnieje potencjał transformacyjny.

– wyjaśnił założyciel i dyrektor generalny Nubanku David Velez.

Firma potwierdziła również plany rozszerzenia oferty poza Bitcoina i Ethereum, jednak sprecyzowała, które aktywa zostaną uwzględnione.

  • Anomalie w kursach stablecoinów i coraz większa panika na rynku krypto;

Panika wywołana przez rozjechanie się pegu UST coraz bardziej się rozprzestrzenia. O ile jednak korzystanie z algorytmicznego stablecoina TerraUSD zawsze wiązało się z ryzykiem, to większość inwestorów wciąż postrzega Tether (USDT) jako bezpieczną przystań.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejny dzień kończy się spadkami na giełdach. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 2,6%, Ethereum o 9%, BNB o 1,5%, XRP o 9,2% a Cardano o 9%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.26 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 216 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, theverge.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button