News

#1738 Newsy z dnia 13.05.2022

Z piątkowych wydarzeń: Sąd w Szanghaju potwierdza status prawny Bitcoina; Binance zawiesza handel LUNA i UST; Robert Kiyosaki planuje kupno Bitcoinów; Kopanie Bitcoinów w Norwegii dostaje zielone światło; Dlaczego Elon Musk wciąż stawia na Dogecoina?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Sąd w Szanghaju potwierdza status prawny Bitcoina:

Sąd w Szanghaju wydał dokument, w którym stwierdza, że Bitcoin podlega przepisom i regulacjom dotyczącym praw własności. Ustalenie to zostało dokonane w związku z pozwem złożonym w sądzie okręgowym w październiku 2020 r. o odzyskanie pożyczki w wysokości 1 Bitcoina. Sąd niższej instancji uznał, że Bitcoina cechuje wartość, rzadkość i rozporządzalność, a zatem podlega prawom własności i spełnia definicję wirtualnej własności.

Według strony internetowej Sina, Sąd Ludowy Okręgu Baoshan w Szanghaju orzekł na korzyść powoda Cheng Mou, nakazując pozwanemu Shi Moumou zwrot Bitcoina. Gdy pozwany tego nie uczynił, sprawa została zwrócona do sądu, który w maju 2021 r. przeprowadził mediację. Ponieważ pozwany nie był już w posiadaniu Bitcoina, strony uzgodniły, że pozwany zapewni odszkodowanie od wartości Bitcoina w momencie pożyczki.

Nie można było ustalić bieżącej wartości pożyczonego Bitcoina, ponieważ jego handel w Chinach jest zakazany. Sprawę komplikowały także ograniczenia sądowych organów śledczych i egzekucyjnych, które, jak wynika z publikacji, nie mogą prowadzić dochodzenia o wirtualne mienie.

Chiny zaczęły rozprawiać się z handlem kryptowalutami w 2017 r. Rząd stopniowo odłączał koparki kryptowalut od sieci energetycznej. Od tego czasu zwrócił swoją uwagę na „nielegalną działalność finansową związaną z NFT”.

Jednocześnie Chiny są światowym liderem we wprowadzaniu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Cyfrowy juan został po raz pierwszy szeroko rozpowszechniony, pomimo ograniczeń COVID-19, na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

  • Binance zawiesza handel LUNA i UST:

Czołowa giełda kryptowalut Binance zawiesiła handel parami handlowymi z kryptowalutami ekosystemu Terra, LUNA i TerraUSD (UST), na swojej platformie po poważnym krachu algorytmicznego stablecoina.

Binance potwierdziło ten ruch dziś, a transakcje spot dla par LUNA/BUSD i UST/BUSD zostały już zawieszone. Nie jest jasne, kiedy wypłaty dla LUNA i UST będą kontynuowane, ponieważ giełda kryptowalut po prostu stwierdziła, że poczeka na rozwiązanie problemów z siecią Terra.

Jest to najnowszy ruch największej na świecie giełdy kryptowalut po jednym z najważniejszych wydarzeń, które uderzyły w przestrzeń od czasu powstania Bitcoina w 2009 r.

Binance Futures wycofało z obrotu kontrakty wieczyste LUNA w czwartek, pomimo planów uratowania podupadających LUNA i UST. Walidatorzy łańcucha Blockchain Terra zostali zmuszeni do wyłączenia sieci 12 maja, aby powstrzymać potencjalne ataki na zarządzanie.

Założyciel Binance, Changpeng „CZ” Zhao, powiedział, że ruch ten był konieczny ze względu na decyzję walidatorów Terra o wyłączeniu sieci, co skutkowało brakiem możliwości wpłat lub wypłat na lub z dowolnej giełdy. Dyrektor generalny Binance uważa, że decyzja o zawieszeniu handlu na swojej platformie zabezpieczy nieświadomych inwestorów, którzy nadal nabywają LUNA w nadziei na kapitalizację, jeśli i kiedy sieć LUNA wznowi działalność:

Niektórzy z naszych użytkowników, nieświadomi dużych ilości nowo wybitej LUNY poza giełdą, zaczęli ponownie kupować LUNĘ, nie rozumiejąc, że jak tylko dozwolone będą depozyty, cena prawdopodobnie jeszcze bardziej się załamie. Z powodu tych znaczących zagrożeń zawiesiliśmy handel.

– mówi.

CZ zauważył ponadto, że Binance dążyło do zachowania neutralności w stosunku do użytkowników i kolegów z branży i zazwyczaj powstrzymywało się od wydawania komentarzy lub działań w stosunku do innych projektów. Trwająca klęska oznaczała, że CZ nie pozostało nic innego, jak złamać tę zasadę.

Jestem bardzo rozczarowany tym, jak ten incydent UST/LUNA był rozwiązywany (lub nie) przez zespół Terra. Poprosiliśmy ich zespół o przywrócenie sieci, spalenie dodatkowo wybitych tokenów LUNA […]. Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej pozytywnej ani znaczącej odpowiedzi.

– dodał.

  • Robert Kiyosaki planuje kupno Bitcoinów:

Autor książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec, Robert Kiyosaki, podzielił się swoimi najnowszymi oczekiwaniami cenowymi i prognozami na przyszłość dla Bitcoina. Bogaty ojciec Biedny ojciec to książka z 1997 roku, której współautorami są Kiyosaki i Sharon Lechter. Od ponad sześciu lat znajduje się na liście bestsellerów New York Times. Sprzedano ponad 32 miliony egzemplarzy książki w ponad 51 językach w ponad 109 krajach.

Kiyosaki napisał wczoraj na Twitterze, że Bitcoin się załamuje i czeka, aż cena kryptowaluty spadnie do poziomu 20.000 USD. Wyjaśnił, że zanim zacznie kupować poczeka, aż BTC przetestuje dno, które może wynosić 17.000 USD. „Załamania to najlepszy czas na wzbogacenie się” – radził.

Tweet Kiyosakiego pojawił się w czasie, gdy rynek kryptograficzny stracił miliardy w wyniku fiaska Terrausd (UST).

Pomimo spadającej ceny BTC, Kiyosaki wierzy, że „Bitcoin wygra”. W środę napisał na Twitterze, dlaczego.

„Bitcoin wygra, ponieważ Ameryką rządzą 3 marionetki” – napisał, dodając, że pierwszym jest prezydent Joe Biden. Powiedział, że drugią marionetką jest sekretarz skarbu Janet Yellen, a trzecią prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Słynny autor stwierdził: „Ufam Bitcoinowi, a nie trzem marionetkom”.

Nie był to również pierwszy raz, kiedy Kiyosaki wyraził swoją nieufność wobec administracji Bidena, Wall Street i Fed. Od dłuższego czasu zaleca również inwestorom kupowanie Bitcoinów.

W zeszłym miesiącu słynny autor powiedział, że nadchodzi największe pęknięcie bańki. Nazwał rząd, Wall Street i Rezerwę Federalną „złodziejami”. Powiedział również, że hiperinflacja i depresja już nadeszły i polecił inwestorom kupowanie złota, srebra i Bitcoinów.

W marcu Kiyosaki powiedział, że dolar amerykański jest bliski implozji, obwiniając prezydenta Bidena za spowodowanie inflacji. W tamtym czasie rekomendował złoto, srebro, Bitcoina, Ethereum i Solanę.

Jednak perspektywy Kiyosakiego dla kryptowalut nie są wyłącznie pozytywne. Znany autor ostrzegł również, że ostatecznie rząd przejmie wszystkie kryptowaluty i złoży je w rządową krypto. Niemniej jednak dodał później, że wojna rosyjsko-ukraińska „powoduje powstanie kryptowalut jako bezpieczniejszej przystani niż rządowe fałszywe pieniądze fiducjarne”.

  • Kopanie Bitcoinów w Norwegii dostaje zielone światło:

Propozycja zakazu wydobywania Bitcoinów w Norwegii została po raz pierwszy zasugerowana w marcu tego roku przez Partię Czerwoną (Norweską Partię Komunistyczną). W głosowaniu w tym tygodniu propozycja została odrzucona, ponieważ tylko norweskie partie lewicowe, w tym Socjalistyczna Partia Lewicy, Partia Czerwona i Partia Zielonych, popierają zakaz wydobywania kryptowalut.

Jaran Mellerud, analityk z Arcane Research, rzucił światło na rozwój wydarzeń:

Przegrywając to głosowanie, partie polityczne prawdopodobnie podejmą jeszcze jedną próbę zwiększenia podatku od energii dla górników, co jest teraz ich jedynym narzędziem, które pozostało w zestawie środków do utrudniania życia górnikom.

– powiedział.

Wbrew wysiłkom partii politycznych, firmy wydobywające Bitcoiny w Norwegii w ostatnich latach rozkwitły. Norwegia wnosi teraz aż 1% do globalnego wskaźnika hash rate Bitcoinów, korzystając w 100% z energii odnawialnej kraju.

Norweg Mellerud dodał, że „wrogie Bitcoinowi partie polityczne w Norwegii próbują zmusić górników do wyjazdu z kraju, wprowadzając wyższą stawkę podatku od energii specjalnie dla górników lub nawet próbując zakazać wydobycia”.

Na szczęście nie odnieśli sukcesu, a decyzja rządu o nie zakazaniu wydobywania Bitcoinów powinna być ostatnim gwoździem do trumny ich prób pozbycia się branży.

– czytamy.

  • Dlaczego Elon Musk wciąż stawia na Dogecoina?

Elon Musk, podobnie jak kilku innych miliarderów, od lat pozostaje zwolennikiem Dogecoina. Co więcej, jak sam przyznaje, dostrzega potencjał DOGE pomimo tego, że memecoin nie służy do przechowywania wartości.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy wyniki dodatnie. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2,5%, Ethereum o 4,2%, BNB o 7,2%, XRP o 9,5%, Cardano o 10,6% a Solana o 12,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.3 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 125 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, news.bitcoin.com bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button