News

#1741 Newsy z dnia 16.05.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Grayscale ogłasza swój pierwszy europejski fundusz ETF; Luna Foundation Guard: 80.000 Bitcoinów przepadło; Blockchain: Polygon i Fantom wyciągają pomocną dłoń dla projektów Terra; Singapur: Coinhako z licencją Głównej Instytucji Płatniczej; Stablecoiny legalnym środkiem płatniczym w UK?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Grayscale ogłasza swój pierwszy europejski fundusz ETF:

Grayscale oficjalnie ogłosił dziś swój pierwszy europejski ETF, zwany Grayscale Future of Finance UCITS ETF. Rzecznik firmy powiedział, że ETF rozpocznie handel 17 maja.

Nowy produkt inwestycyjny notowany jest na największych europejskich giełdach, w tym na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, Borsa Italiana, a także na elektronicznej platformie transakcyjnej Deutsche Börse Xetra. Zapisane pod symbolem giełdowym GFOF, fundusze ETF będą miały również uprawnienia do sprzedaży w całej Europie.

Uruchomiony we współpracy z Bloombergiem, GFOF UCITS ET śledzi wyniki Bloomberg Grayscale Future of Finance Index. Bloomberg i Grayscale wspólnie wprowadziły indeks w styczniu 2022 roku, mając na celu śledzenie gospodarki cyfrowej, koncentrując się na trzech głównych kierunkach, takich jak technologia, finanse i aktywa cyfrowe.

Zgodnie z zapowiedzią, nowy ETF obejmuje firmy bezpośrednio zaangażowane w wydobycie kryptowalut, zarządzanie energią i inne działalności w ekosystemie aktywów cyfrowych. Zgodnie z oficjalnymi informacjami o funduszu, ETF śledzi firmy takie jak Robinhood, PayPal, Block, Coinbase, Canaan i inne.

Dzięki funduszowi GFOF UCITS ETF, europejscy inwestorzy mają teraz możliwość uzyskania ekspozycji na spółki, które są kluczowe dla ewolucji globalnego systemu finansowego.

– powiedział David LaValle, globalny szef ETF w Grayscale.

Grayscale współpracował również z europejskim emitentem white label HANetf w celu stworzenia nowego produktu inwestycyjnego. Emitent znany jest ze współpracy na blockchainowych funduszach ETF z takimi firmami jak ETC Group.

Rzecznik Grayscale powiedział, że uruchomienie nowego ETF jest ważnym kamieniem milowym zarówno dla rozwoju firmy, jak i ekosystemu aktywów cyfrowych, stwierdzając:

Wierzymy, że najbardziej ekscytującą rzeczą w gospodarce cyfrowej jest fakt, że wciąż jesteśmy na tak wczesnym etapie jej rozwoju. To wizja, która doprowadziła do powstania GFOF, szansy na uchwycenie wartości z transformujących się firm, które są i będą obejmować lub budować przyszłość finansów i naszej globalnej gospodarki cyfrowej.

Grayscale jest jedną z największych na świecie firm inwestujących w Bitcoin, zarządzając aktywami o wartości 18.3 mld dolarów. W obliczu ogromnej zmienności rynku, GBTC odnotowało znaczny spadek 13 maja, odnotowując korektę na poziomie prawie 31%.

Firma agresywnie promuje swój ETF na Bitcoina, a dyrektor generalny Michael Sonnenshein twierdzi, że Grayscale szykuje się do legalnej walki z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, jeśli jej ETF zostanie odrzucony. Firma podobno próbowała przekonać SEC, że przekształcenie największego funduszu BTC w ETF przyniosłoby inwestorom 8 mld dolarów zysków.

Wiadomość ta pojawia się w związku z rosnącą popularnością kryptowalutowych i branżowych ETF-ów na całym świecie. Łączna wartość aktywów zainwestowanych w kryptowalutowe ETF-y sięgnęła 16.3 mld dolarów w I kwartale 2022 roku.

21Shares, główny emitent kryptowalut ETF w Europie, niedawno rozszerzył swoją ofertę inwestycyjną o produkty typu Exchange-traded (ETP) warstwy 1 i zdecentralizowanej infrastruktury finansowej.

Notowana na SIX Swiss Exchange 12 maja, 21Shares Crypto Layer 1 ETP (LAY1) oferuje inwestorom ekspozycję na pięć największych blockchainów w branży DeFi. 21Shares DeFi 10 Infrastructure ETP (DEFI) będzie notowany na tej samej giełdzie 18 maja.

  • Luna Foundation Guard: 80.000 Bitcoinów przepadło:

Saga związana z Luna trwa w najlepsze. W wątku na Twitterze  zespół stojący za nieudanym algorytmem stablecoin UST i tokenem LUNA podzielił się informacjami o ilości pozbutych Bitcoinów i aktywów kryptograficznych.

LFG obiecała „zrekompensować pozostałym użytkownikom UST, najpierw najmniejszym posiadaczom”, pozostałymi aktywami.

Podsumowując, 80.081 Bitcoinów (99,61%) opuściło fundusz. Grupa potwierdziła sprzedaż „33.206 USD BTC za łączną kwotę 1.164.018,521 USD UST”. Pozostałe 47.188 BTC nie zostało uwzględnione, podczas gdy 313 BTC pozostaje w rezerwie.

Co ciekawe, LFG nie sprzedała ani jednego Binance Coin i Avalanche, posiadających odpowiednio około 40.000 i 2.000,000 każdego tokena.

Powodem zbycia i sprzedaży kryptowalut znajdujących się w rezerwie LFG było wsparcie ekosystemu Terra.

Kontrahent, z którego korzystała grupa, nie został wskazany. Eksperci z Cointelegraph opracowali analizę implozji ekosystemu Terra, kwestionując „długoterminową rentowność algorytmicznych stablecoinów”. Obecna rezerwa LFG wygląda następująco:

Źródło: https://dashboard.lfg.org/

Tymczasem entuzjaści kryptowalut z postawionymi tokenami LUNA powinni spodziewać się, powrotu monety do swoich portfeli w ciągu najbliższych 20 dni. Jednak będzie ona mniej warta, mianowicie cena LUNY spadła o ponad 99% od czasu jej maksimów i obecnie wynosi 0,0002 USD.

To, co kiedyś było ekosystemem o wartości 50 mld dolarów, teraz ma całkowite saldo rezerw w wysokości 82 mln dolarów.

  • Blockchain: Polygon i Fantom wyciągają pomocną dłoń dla projektów Terra:

W następstwie upadku, wielu programistów pozostawało w niepewności. Projekty oparte na Terra, które już znajdują się pod dużą presją, mogą być w stanie uratować swoją społeczność i projekty poprzez migrację do innych sieci.

W posunięciu, które ma przynieść korzyści zarówno społeczności Polygon, jak i projektom Terra, dyrektor generalny Polygon Studios, Ryan Wyatt, napisał w poniedziałek na Twitterze, że firma współpracuje z wieloma projektami Terra, aby pomóc w migracji do sieci Polygon. Społeczność ta, według Wyatta:

(…) jest gotowa powitać deweloperów i społeczności tych projektów Terra.

Stwierdził również, że Polygon zapewni kapitał i zasoby potrzebne do pomocy w migracji.

Założyciel firmy Polygon, Sandeep Nailwal, wyszczególnił opcje najbardziej odpowiednie dla projektów Terra. Zasugerował, że łańcuch Polygon’s proof-of-stake może być wykorzystywany przez projekty społecznościowe wymagające wspólnego łańcucha. Nailwal zauważył, że zk-Rollupy będą wkrótce dostępne w sieci PoS.

Projekt łańcucha bloków warstwy 1 Fantom również rozszerzył swoje wsparcie dla społeczności Terra, stwierdzając, że jest gotowy pomóc każdemu projektowi lub programiście, który chce odejść od blockchain Terra. Zespół Fantom szczegółowo opisał również program grantowy, który ma pomóc w integracji, marketingu i powiązaniach.

Wysiłki te z pewnością pomogą postawić wiele projektów Terra na nogi po wydarzeniach z zeszłego tygodnia. Do Kwon, twórca Terra, zaproponował plan naprawczy. Jednym z rozważanych pomysłów jest możliwość wdrożenia hard forka w blockchain Terra. Ponieważ jednak na rynku jest obecnie nadmiar LUNY, dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao stwierdził, że ten krok nie zadziała.

Pomimo swoich zastrzeżeń CZ zgodził się zaoferować pomoc społeczności Terra:

Niezależnie od moich osobistych poglądów lub ostatecznie wybranego rozwiązania, zawsze będziemy tutaj, aby wspierać społeczność w każdy możliwy sposób.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że ​​każdy plan spłaty Terra powinien poświęcić szczególną uwagę małym inwestorom.

  • Singapur: Coinhako z licencją Głównej Instytucji Płatniczej:

Coinhako (Hako Technology Pte Ltd), wiodąca singapurska platforma kryptowalutowa i jedna z najdłużej działających platform kryptograficznych w regionie Azji i Pacyfiku, uzyskała zielone światło od Monetary Authority of Singapore jako główna instytucja płatnicza. Licencja pozwala platformie formalnie działać jako regulowany dostawca usług Digital Payment Token, zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, wzmacniając swoją pozycję jako wiodącego dostawcy rozwiązań opartych na kryptowalutach w Singapurze.

Założona w 2014 roku, rodzima platforma kryptograficzna rozrosła się z małego zespołu programistów do ponad 200 pracowników zatrudnionych w Singapurze i biurach regionalnych. W 2021 roku Coinhako odnotowało całkowity wolumen obrotu w wysokości około 5.1 mld dolarów, co stanowi wzrost o 1200% w porównaniu z poprzednim rokiem. Po uzyskaniu licencji MPI na świadczenie usług DPT, Coinhako jest gotowe do utrzymania tempa wzrostu i kontynuowania swojej misji odpowiedzialnego łącznika użytkowników z przestrzenią kryptograficzną.

Komentując zatwierdzenie licencji, Yusho Liu, współzałożyciel i dyrektor generalny Coinhako, powiedział:

Rygorystyczne otoczenie regulacyjne Singapuru było kluczowe w budowaniu silnej i wiarygodnej reputacji kraju w zakresie zarządzania ryzykiem wśród innowatorów, przedsiębiorców i inwestorów. Wraz ze wzrostem zainteresowania aktywami cyfrowymi ważne jest, aby inwestorzy instytucjonalni i korporacyjni mieli zaufanie do stabilności finansowej Singapuru oraz do zapewnienia, że ​​obowiązują zasady i ramy ochrony ich aktywów. Coinhako zawsze stosowało podejście zgodne z przepisami, a dzięki licencji MPI na świadczenie usług DPT jesteśmy w stanie kontynuować naszą misję, będąc bramą Azji do krypto-gospodarki i nie tylko.

Gerry Eng, współzałożyciel i CTO, dodał, że zespoły nieustannie sprawdzają istniejące protokoły pod kątem najlepszych praktyk w branży, a także umiejętnie wykorzystują nowe technologie, aby zapewnić, że ramy zgodności i bezpieczeństwa są światowej klasy. Powiedział też, że po otrzymaniu licencji MPI na świadczenie usług DPT, Coinhako ma wyjątkową szansę, aby zaprezentować regulowaną, bezpieczną i zaawansowaną technologicznie platformę rozwiązań kryptograficznych poziomu pierwszego na rynkach regionalnych.

  • Stablecoiny legalnym środkiem płatniczym w UK?:

Brytyjski Departament Skarbu posuwa naprzód plany związane z uregulowaniem płatności za pomocą stablecoinów.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba na giełdach przynosi delikatne spadki najpopularniejszych kryptowalut. Korektę notuje Bitcoin o -1,26%, Ethereum o -2,42%, XRP o -2,11% i Solana o -1,13%. Z tej grupy wybija się Cardano odnotowując wzrost o 1,08%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.27 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 90.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button