News

#1743 Newsy z dnia 18.05.2022

Ze środowych wydarzeń: G7 będzie dyskutować o regulacji kryptowalut; Holandia: Krypto nie nadaje się jeszcze jako środek płatniczy i inwestycyjny; Korei Płd. rozważa nowy system licencjonowania kryptowalut; Spotify podobno testuje galerie NFT na profilach muzyków; Prawnicy opuszczają Do Kwona; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • G7 będzie dyskutować o regulacji kryptowalut:

Prezesi banków centralnych i ministrowie finansów z Grupy Siedmiu, czyli G7, podobno planują omówić regulację kryptowalut.

Według opublikowanego raportu Reuters, gubernator Banku Francji François Villeroy de Galhau powiedział, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii prawdopodobnie będą rozmawiać o kwestiach związanych z ramami regulacyjnymi dla kryptowalut na spotkaniu w niemieckich miastach Bonn i Königswinter. Villeroy podobno powiedział, że niedawna zmienność na rynku kryptowalut – prawdopodobnie odnosząc się do niektórych stablecoinów oddalających się od dolara amerykańskiego i spadających cen głównych tokenów – była „dzwonkiem alarmowym” dla organów regulacyjnych z całego świata.

„Europa utorowała drogę MiCA” – powiedział Villeroy na konferencji rynków wschodzących w Paryżu, odnosząc się do przepisów Parlamentu Europejskiego mających na celu stworzenie ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut. „Prawdopodobnie […] omówimy te kwestie między innymi na spotkaniu G7 w Niemczech w tym tygodniu”.

Aktywa kryptograficzne mogą zakłócić międzynarodowy system finansowy, jeśli nie będą regulowane, nadzorowane i interoperacyjne w spójny i odpowiedni sposób w różnych jurysdykcjach.

– dodał Prezes Banku Francji.

Według strony internetowej G7 ministrowie finansów i prezesi banków centralnych spotkają się w Niemczech w dniach 18–20 maja, aby omówić politykę związaną z odbudową i stabilnością finansową krajów członkowskich w związku z pandemią COVID-19, „kształtującą nadchodzące procesy transformacji w kontekście cyfryzacji i neutralności klimatycznej” oraz politykę biznesową Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Grupa wydała wytyczne dotyczące możliwego wprowadzenia walut cyfrowych banku centralnego w 2021 r.

  • Holandia: krypto nie nadaje się jeszcze jako środek płatniczy i inwestycyjny:

Holenderski organ regulacyjny stwierdził, że rynek kryptowalutowych instrumentów pochodnych powinien być ograniczony do handlu hurtowego. Przyczyny nie są obce — brak przejrzystości, manipulacje na rynku i „inne formy działalności przestępczej”.

Szef Departamentu Rynków Kapitałowych i Nadzoru Przejrzystości w Holenderskim Urzędzie ds. Rynków Finansowych (AFM), Paul-Willem van Gerwen, podczas Amsterdam Propriety Traders Managers Meeting podzielił się swoją opinią na temat handlu kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi.

Van Gerwen podkreślił, że pomimo (a może właśnie z powodu) rosnącego zainteresowania rynku handlem kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi, AFM uważa, że „taki handel wiąże się z ryzykiem” i uważa ten rynek za mniej dojrzały niż inne rynki instrumentów pochodnych. Według van Gerwena specyficzny problem wynikający ze zmienności produktów kryptograficznych prowadzi do pytania, czy „strony transakcji pochodnej będą w stanie spełnić swoje obietnice”.

W związku z tym AFM uważa, że operacje na kryptowalutowych instrumentach pochodnych powinny być ograniczone do handlu hurtowego. Urzędnik przyznał, że w przeciwieństwie do brytyjskich odpowiedników z Financial Conduct Authority (FCA), AFM nie zakazał takiego handlu, ale zasugerował, że z pewnością może to zrobić.

Nie daj się wciągnąć w emocje związane z tym handlem, nie daj się skusić do handlu detalicznego. […] Krypto i narzędzia pochodne nie są jeszcze odpowiednie jako środek płatności i/lub inwestycji.

– powiedział.

Prelegent zachęcił uczestników do wzięcia udziału w pilotażowych przypadkach tDLT, którymi holenderskie władze finansowe zarządzają w środowisku Sandbox.

  • Korei Płd. rozważa nowy system licencjonowania kryptowalut:

Raport zlecony przez rząd federalny Korei Południowej zaleca krajowemu przemysłowi kryptograficznemu przyjęcie systemu licencjonowania dla giełd i emitentów tokenów jako sposobu ochrony inwestorów.

Raport wydany przez Komisję Usług Finansowych (ang. FSC) dla Zgromadzenia Narodowego, ustawodawcy tego kraju, wzywa również do wprowadzenia nowych przepisów w celu złagodzenia handlu informacjami poufnymi, schematów typu pump-and-dump oraz wash trading.

Nowe przepisy byłyby bardziej rygorystyczne, a kary za nieprzestrzeganie przepisów byłyby surowsze niż te zawarte w ustawie o rynkach kapitałowych, których obecnie przestrzega krajowa branża kryptowalut.

Raport „The Comparative Analysis of the Virtual Property Industry Act” uzyskany wyłącznie przez Korea Economic Daily ujawnia zalecenie ustanowienia systemu licencjonowania, który miałby zastosowanie do emitentów monet, takich jak firmy, które prowadzą ICO i giełdy kryptograficzne. Różne stopnie licencji byłyby wydawane w zależności od związanego z nimi ryzyka.

Regulowanie emitentów monet poprzez solidny system licencjonowania jest uważane za „najpilniej potrzebną ochronę” na dzisiejszym rynku. Stanowisko to może być podkreślone przez przedwczesny krach na rynku wywołany upadkiem projektu Terra, którego południowokoreański założyciel Do Kwon może zostać wezwany przed Zgromadzeniem Narodowym, aby wyjaśnić, co się stało.

Jedno z zalecanych przepisów zmusiłoby emitentów monet do przedłożenia FSC białej księgi na temat ich projektu, która zawiera szczegółowe informacje na temat funkcjonariuszy firmy, sposobu, w jaki planuje wykorzystać fundusze zebrane za pośrednictwem ICO i jakie ryzyko jest związane z projektem. Aktualizacje białej księgi musiałyby zostać przedłożone co najmniej siedem dni przed wejściem w życie proponowanych zmian.

Nawet firmy z siedzibą za granicą, które chcą, aby ich tokeny były przedmiotem obrotu na koreańskich giełdach, musiałyby przestrzegać zasady białej księgi.

Jest prawdopodobne, że FSC miał w swoim programie stablecoiny na długo przed pojawieniem się w zeszłym tygodniu problemów dla TerraUSD, Dei i Tether. Istnieją jednak zalecenia dotyczące nałożenia wymagań na zarządzanie aktywami emitenta stablecoinów, które miałyby zastosowanie do tego, w jaki sposób wykorzystują oni zabezpieczenia i ile monet może wybić emitent.

Raport ma również na celu ukrócenie podejrzanej działalności handlowej, o którą od lat oskarżane są lokalne giełdy i emitenci monet.

  • Spotify podobno testuje galerie NFT na profilach muzyków:

Największa platforma do strumieniowego przesyłania muzyki, Spotify, podobno testuje opcję dołączania galerii tokenów NFT do profili muzyków. Gdyby test się powiódł, wprowadzenie NFT przyczyniłoby się do poprawy doświadczeń artystów i fanów.

W zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że Spotify przeprowadza test dla wybranych użytkowników aplikacji na Androida w Stanach Zjednoczonych. Użytkownicy ci mogą zobaczyć podgląd NFT na profilach artystów. Obecnie jest tylko dwóch takich artystów, DJ i producent Steve Aoki oraz indie rockowy zespół The Wombats — obaj znani są z przyjęcia NFT.

Nie można dokonywać bezpośrednich zakupów, ale po przeczytaniu o NFT i obejrzeniu powiększonego podglądu użytkownik może kliknąć, aby zostać przekierowanym na stronę OpenSea, gdzie może kupić przedmiot. Według doniesień Spotify nie obsługuje filmów ani formatów GIF, pokazując tylko statyczny obraz bez żadnych dźwięków.

Rzecznik prasowy firmy powiedział dziennikarzom, że testy są prowadzone „w celu poprawy doświadczeń artystów i fanów” i że podczas gdy niektóre z nich „utorują drogę do szerszego doświadczenia”, inne „służą jedynie jako ważna nauka. Niektórzy użytkownicy Spotify opowiedzieli na Twitterze, że otrzymali od Spotify ankietę związaną z NFT.

Muzycy aktywnie eksplorują rynek NFT, który może być istotnym źródłem przychodów, zwłaszcza w czasach, gdy międzynarodowe trasy koncertowe są nadal zakłócane przez COVID-19. W 2021 r. Mike Shinoda z Linkin Park został pierwszym dużym artystą, który wydał singiel jako NFT, a Kings of Leon był pierwszym zespołem, który wydał cały album w formie tokenów NFT. Aoki, według szacunków Rolling Stone, zarobił blisko 3 mln dolarów, wybijając tylko dwa egzemplarze NFT z 11-częściowej kolekcji.

  • Prawnicy opuszczają Do Kwona:

Użytkownicy Crypto reagują na to, że zespół prawny Terraform Labs opuszcza firmę.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wynikami ujemnymi. Bitcoin odnotował spadek o 3,6%, Ethereum o 4,5%, BNB o 3,2%, XRP o 3,7% a Cardano o 8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.2 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 77.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button