#1747 Newsy z dnia 22.05.2022
Z niedzielnych wydarzeń: Do Kwon: Terraform Labs nie ma zaległości podatkowych w Korei Południowej; SEC: Stablecoiny mogą nie być częścią naszych regulacji; Vitalik Buterin twierdzi, że nie jest miliarderem; Crypto Critic: Górnicy są skazani na wymarcie; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Do Kwon: Terraform Labs nie ma zaległości podatkowych w Korei Południowej:
Wiele już powiedziano na temat Do Kwon, jego projektu kryptowalutowego i niepowodzeniu dwóch rodzimych zasobów cyfrowych w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jeden z nich podobno winien był 78 milionów dolarów podatków dla Korei Południowej, natomiast teraz Do Kwon obalił to, mówiąc, że jego firma spłaciła wszystkie swoje zaległości.
Przypomnijmy, dwa tygodnie temu, UST – algorytmiczny stablecoin wyemitowany przez Terra – stracił swoje powiązanie z dolarem (podobno 1:1).
Umożliwiło to użytkownikom czerpanie zysków z handlu arbitrażowego z LUNA, która zasadniczo zabiła ceny obu aktywów. Obecnie cena LUNA wynosi 0,00016 USD (w maju była warta 80 USD), a UST wynosi 0,06 USD.
Będąc osobą stojącą za ekosystemem Terra, Do Kwon przyciągnął do siebie ogromne negatywne emocje, od podobno m.in. problemów w domu po przegraniu wielomilionowych zakładów, po konieczność znalezienia rozwiązania rozpaczliwej sytuacji.
Kolejny cios nadszedł na początku tego tygodnia, kiedy pojawiły się doniesienia, że Terra musiała zapłacić 78 mln dolarów podatków rządowi Korei Południowej.
Odpowiadając na pytanie członka społecznośc w tej sprawie, Kwon powiedział:
Nie mamy zaległych zobowiązań podatkowych w Korei”.
Dodał też, że lokalna agencja podatkowa przeprowadziła kontrolę, ale jego firma „zapłaciła zaległości w całości”.
-
SEC: Stablecoiny mogą nie być częścią naszych regulacji:
Niedawne spustoszenie na rynku kryptowalut wywołane upadkiem Terry ponownie zwróciło uwagę na stablecoiny. Jak na razie, kolejny ruch czołowego amerykańskiego organu nadzoru finansowego w sprawie przepisów dotyczących kryptowalut pozostaje niejasny.
Komisarz SEC ujawnił w niedawnym wywiadzie, że regulacje stablecoin mogą nie podlegać jurysdykcji SEC, a Kongres USA przyjrzał się sprawie w celu przedstawienia wytycznych.
Zaledwie dzień po tym, jak przewodniczący SEC Gary Gensler ostrzegł, że więcej monet spadnie niemal do zera, tak jak zrobiła to Terra, co może zaszkodzić wielu inwestorom. Natomiast komisarz Hester Peirce zastanwia się również nad przepisami dotyczącymi stablecoinów i innych kryptowalut.
Peirce, znana ze swojej postawy pro-krypto, powiedziała w wywiadzie , że osobiście chciałaby zobaczyć jasne ramy regulacyjne zainicjowane przez SEC dla branży, ale jednocześnie może to nie podlegać jurysdykcji organu.
Stablecoiny mogą, ale nie muszą podlegać jurysdykcji SEC, jednak fakty i okoliczności mają znaczenie… To coś, czemu przyglądał się Kongres.
Dodała, że ze względu na rozmiar wpływu spowodowanego katastrofą Terry Kongres może szybko pracować nad wprowadzeniem nowych przepisów w branży.
Zapytana o podział jurysdykcji w zakresie regulacji kryptowalut pomiędzy SEC a CFTC, która nadzoruje rynek instrumentów pochodnych, Peirce przyznała, że niektóre aspekty są nadal niejasne i z tego powodu Kongres może być zmuszony do sprecyzowania odpowiedniego obszaru odpowiedzialności.
Posłużyła się również przykładem „brokerów-dealerów” lub „doradców inwestycyjnych”, którzy chcą pracować z kryptowalutami w ramach obszarów, w które SEC powinna wkroczyć i zapewnić jasność regulacyjną. Ponadto, zapytana o podwojenie przez SEC swojego zespołu ds. egzekwowania kryptowalut w celu wzmocnienia ochrony inwestorów kryptograficznych, komisarz zauważyła, że wolałaby przeznaczyć więcej zasobów na „stronę regulacyjną i zgodność”.
W wywiadzie, komisarz odpowiedziała również na pytanie dotyczące jurysdykcji SEC, jeśli chodzi o ofertę Elona Muska odnośnie Twittera, która jest obecnie wstrzymana. Wyjaśniła, że Komisja jest organem regulacyjnym ds. ujawniania informacji, który zapewnia, że są one zgodne z jej zasadami, ale organ ten nie jest „regulatorem merytorycznym”.
W zeszłym tygodniu Elon Musk wstrzymał przejęcie Twittera z powodu problemów związanych z fałszywymi kontami i oszustwami na popularnej platformie mediów społecznościowych. Podobno długo oczekiwana umowa została zastopowana w oczekiwaniu na szczegóły potwierdzające twierdzenie, że spam i fałszywe konta stanowią mniej niż 5% wszystkich użytkowników Twittera.
-
Vitalik Buterin twierdzi, że nie jest miliarderem:
Niedawny kryzys na rynku kryptowalut zaszkodził nie tylko inwestorom, ale także znaczącym przedsiębiorcom, kasując miliardy dolarów z ich fortun. Jednym z przykładów jest Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum.
W 2014 roku 28-latek założył Ethereum, wiodącą kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej.
Buterin ujawnił w piątek w mediach społecznościowych, że nie jest już miliarderem. Po osiągnięciu szczytu ponad 4.800 USD w listopadzie zeszłego roku, cyfrowa waluta straciła 60% swojej wartości. ETH kosztuje obecnie 1.972 USD, według coinmarketcap.com.
W odpowiedzi na tweeta o innych miliarderach, Elonie Musk i Jeffie Bezosie, którzy znajdują się na szczycie listy najbogatszych osób — przyznał to.
W 2014 roku Vitalik i wielu innych, w szczególności Charles Hoskinson (twórca Cardano) i Joseph Lubin, założyli platformę Ethereum. Vitalik posiada portfel cyfrowy, którego zawartość ETH w listopadzie wyceniono na około 1.5 mld dolarów.
W 2021 roku, gdy cena Ethereum przekroczyła 3.000 USD, Buterin został najmłodszym kryptomiliarderem.
Jednak od tamtej pory trend ten się odwrócił. Mimo to jest to druga co do wielkości kryptowaluta na świecie, której wycena rynkowa wynosi około 300 mld dolarów.
Z powodu gwałtownego spadku cen walut cyfrowych i zawirowań wokół algorytmicznego stablecoina TerraUSD i jego tokena LUNA, kryptowaluty mocno ucierpiały.
Całkowita kapitalizacja rynkowa ETH na 238 mld USD na wykresie weekendowym. Źródło: TradingView.com
Według Bloomberg Billionaires Index, Changpeng Zhao, założyciel giełdy kryptowalut Binance, odnotował w tym roku stratę ponad 80 mld dolarów, czyli 84% jego zasobów.
Podobnie, Bitcoin spadł dziś do około 29.483 USD, co oznacza spadek o 2,5% w ciągu ostatniego tygodnia, lecąc w doł wraz z akcjami z powodu obaw o wysoką inflację i rosnące stopy procentowe.
Największa kryptowaluta na świecie straciła w tym miesiącu około jednej piątej swojej wartości, ponieważ oszałamiający upadek TerraUSD, uderzył w rynki kryptowalut, które już spadały z powodu powszechnej sprzedaży ryzykownych zakładów.
-
Crypto Critic: Górnicy są skazani na wymarcie:
Ogromny ślad węglowy pozostawiany przez wydobycie projektów opartych o blockchain jest niemożliwy do uzasadnienia – i stawia go na celowniku globalnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dziś na giełdach dominuje kolor zielony. W górę idzie Bitcoin o 2,19%, Ethereum o 2,71%, XRP o 2,04%, Cardano o 2,84% i Solana o 4,81%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.28 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 59 mld dolarów.
źródło: cryptopotato.com, bitcoinist.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.