News

#1748 Newsy z dnia 23.05.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Prezes CFTC: Bitcoin i Ethereum są towarami; Prawie 500 tys. dolarów w krypto i NFT wykradzionych dzięki włamaniu na konto Beeple; Koreańskie giełdy ostrzegają przed aktualizacją Litecoina; Nielegalna kopalnia odkryta w najstarszym więzieniu w Rosji; NFT w sporcie ma świetlaną przyszłość; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Prezes CFTC: Bitcoin i Ethereum są towarami:

Przewodniczący CFTC Rostin Behnam w wywiadzie dla CNBC omówił regulacje kryptowalut proponowane przez CFTC i SEC.

Przewodniczący został poproszony o skomentowanie projektu ustawy w Kongresie, w której SEC jest odpowiedzialna za tokeny bezpieczeństwa, a CFTC za tokeny towarowe.

To trochę odwieczna sprawa między CFTC a SEC. Historycznie mamy świetne relacje… W tej przestrzeni, moim zdaniem, rozsądnym jest, aby towary były regulowane przez Komisję Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi, a papiery wartościowe były regulowane przez SEC.

– wyjaśnił Behnam.

Szef CFTC zauważył, że w przestrzeni kryptograficznej niektóre tokeny będą papierami wartościowymi, a niektóre towarami.

Zapytany o komentarz na temat twierdzenia przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, że większość dostępnych tokenów kryptograficznych to papiery wartościowe, Behnam podkreślił, że największe kryptowaluty są towarami.

Cóż, mogę powiedzieć na pewno, że Bitcoin… jest towarem. Eter również.

– podkreślił.

Przyznając, że może być wiele tokenów bezpieczeństwa, szef CFTC zauważył, że „istnieje mnóstwo monet społeczności”. Wyjaśnił: „Myślę, że rozsądnym będzie, aby każda agencja miała nadzór odpowiednio nad towarami i papierami wartościowymi”.

Zakończył mówiąc, że zarówno CFTC, jak i SEC chcą „rozważnie regulować sektor krypto”, chronić klientów i chronić stabilność finansową.

  • Prawie 500 tys. dolarów w krypto i NFT wykradzionych dzięki włamaniu na konto Beeple:

W ubiegłą niedzielę w ramach ataku phishingowego zhakowane zostało konto na Twitterze popularnego  cyfrowego artysty i twórcy tokenów NFT, Mike’a Winkelmann, bardziej znanego jako Beeple.

Harry Denley, analityk ds. bezpieczeństwa w MetaMask, ostrzegł użytkowników, że tweety Beeple zawierające w tym czasie linki do loterii z Louis Vuitton NFT były w rzeczywistości oszustwem phishingowym, które po kliknięciu wyssałyby krypto z portfeli użytkowników.

Oszuści prawdopodobnie chcieli wykorzystać przeprowadzoną niedawno współpracę między Beeple i Louis Vuitton. Na początku maja Beeple zaprojektował 30 NFT dla gry mobilnej popularnej marki, Louis The Game, które zostały nagrodami dla graczy.

Oszust nadal publikował linki phishingowe z konta Beeple na Twitterze prowadzące do fałszywych kolekcji Beeple, które wabiły niczego niepodejrzewających użytkowników obietnicą darmowych unikalnych NFT.

Linki phishingowe znajdowały się na Twitterze Beeple przez około pięć godzin, a analiza sieciowa jednego z portfeli oszustów pokazuje, że pierwsze łącze phishingowe przyznało im 36 ETH, warte wówczas około 73.000 USD.

Drugi link dostarczył oszustom Ethereum o wartości około 365.000 dolarów i wiele rzadkich NFT, takich jak między innymi Mutant Ape Yacht Club, VeeFriends i Otherdeeds, podnosząc całkowitą wartość tego włamania do około 438.000 dolarów.

Dane z łańcucha wykazują, że oszust sprzedaje NFT na OpenSea i umieszcza skradzione tokeny Ethereum w mikserze kryptograficznym.

Beeple napisał później na Twitterze, że odzyskał kontrolę nad swoim kontem i przypomniał swoim obserwatorom, że „wszystko, co zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, JEST ******* OSZUSTWEM”.

  • Koreańskie giełdy ostrzegają przed aktualizacją Litecoina:

Niedawna, skoncentrowana na prywatności aktualizacja MimbleWimble w łańcuchu Blockchain Litecoina skłoniła dwie największe giełdy kryptograficzne w Korei Południowej do wydania ostrzeżeń inwestycyjnych dotyczących piątej co do wielkości kryptowaluty.

Bithumb i Upbit, które razem odpowiadają za większość obrotów w Korei Południowej, opublikowały dziś oświadczenia, w których informowały inwestorów o ryzyku związanym z aktualizacją zwiększającą prywatność. Według Bithumb, wykorzystanie przez Litecoina technologii ukierunkowanej na prywatność Mimblewimble pozwala użytkownikom na dokonywanie „poufnych transakcji”, które pozwalają im wysyłać tokeny, jednocześnie ukrywając dane transakcji. Upbit wydała podobne oświadczenie.

Obie giełdy powołały się na koreańską ustawę o raportowaniu i wykorzystywaniu określonych informacji o transakcjach finansowych, która wymaga od giełd kryptowalut wprowadzenia systemów Know Your Customer (KYC) i Anti-Money Laundering (AML).

Giełdy koreańskie mają za sobą historię wycofywania kryptowalut z giełd po wystosowaniu takich ostrzeżeń. Pozostałe dwie główne giełdy Korei Południowej, Korbit i Coinone, nie wydały jeszcze żadnych oświadczeń.

Koncepcja aktualizacji MimbleWimble (MWEB) została po raz pierwszy zaproponowana prawie dwa i pół roku temu. Nowa aktualizacja została wydana na początku tego roku po tym, jak większość węzłów zatwierdziła aktualizację MimbleWimble.

Aktualizacja MimbleWimble Litecoina była najbardziej oczekiwaną aktualizacją tej kryptowaluty. MWEB nie tylko dodaje nowe funkcje prywatności dla użytkowników LTC, ale także zawiera kluczowe usprawnienia wydajności łańcucha Blockchain. MWEB kompresuje niepotrzebne dane transakcyjne z bloków, umożliwiając dyskretne transakcje na łańcuchu Litecoina.

Litecoin powstał w 2011 roku jako jeden z pierwszych konkurentów Bitcoina. Według CoinMarketCap jest to 18. najcenniejsza kryptowaluta z kapitalizacją rynkową przekraczającą 5 mld dolarów.

  • Nielegalna kopalnia odkryta w najstarszym więzieniu w Rosji:

Wysoki rangą przedstawiciel kierownictwa więzienia Butyrskaya w dystrykcie Tverskoy w centrum Moskwy jest przedmiotem dochodzenia w sprawie założenia farmy do wydobywania kryptowalut. Więzienie znane również jako Butyrka, jest najstarszym więzieniem w Rosji, zbudowanym już w 1771 roku.

Sprzęt do wydobywania kryptowalut znaleziono na terenie kliniki psychiatrycznej prowadzonej przez Federalną Służbę Więzienną w więzieniu. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej sprawdza obecnie jednego z zastępców naczelnych pod kątem możliwego nadużycia władzy, poinformował w tym tygodniu dziennik gospodarczy „Kommiersant”.

Śledczy do tej pory ustalili, że urzędnik wraz ze swoimi jeszcze niezidentyfikowanymi wspólnikami zainstalował sprzęt górniczy w listopadzie 2021 r. Platformy były aktywne aż do lutego tego roku.

W tym okresie maszyny zużywały prawie 8400 kW energii elektrycznej opłacanej przez rząd, której łączny koszt wyniósł blisko 1000 dolarów. Zastępcy naczelnika zarzuca się „działania wyraźnie wykraczające poza jego kompetencje, a tym samym w istotny sposób naruszające prawnie chronione interesy społeczeństwa lub państwa”.

Wydobycie kryptowalut przy pomocy dotowanego, a czasem kradzionego prądu stało się atrakcyjnym źródłem dodatkowego dochodu dla wielu Rosjan. Regiony takie jak Kraj Krasnojarski i Obwód Irkucki, które historycznie utrzymywały niskie stawki za energię elektryczną dla ludności i instytucji publicznych, stały się ogniskami nielegalnych działalności.

Nielegalni górnicy byli obwiniani o częste awarie i przerwy w dostawie prądu, szczególnie na obszarach mieszkalnych, gdzie sieci elektryczne nie są w stanie obsługiwać tak dużych obciążeń. Aby poradzić sobie z tym zjawiskiem, rosyjska agencja antymonopolowa zaproponowała niedawno wprowadzenie wyższych stawek za energię elektryczną dla domowych górników kryptowalut.

  • NFT w sporcie ma świetlaną przyszłość:

Zastosowanie technologii NFT w branży sportowej wykracza mocno poza same kolekcje plików.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2%, Ethereum o 3,5%, BNB o 5,7%, XRP o 2,3% a Cardano o 4%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.3 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 74 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button