News

#1749 Newsy z dnia 24.05.2022

Z wtorkowych wydarzeń: Krypto po raz pierwszy w Fortune 500; Aktualizacja ustawy o wydobyciu kryptowalut w Rosji; Republika Środkowoafrykańska uruchomi oficjalne centrum kryptograficzne „Sango”; Policja Korei Płd. prosi o zamrożenie fundusze związanych z LFG; Światowe Forum Ekonomiczne – Davos 2022; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Krypto po raz pierwszy w Fortune 500:

Giełda kryptowalut Coinbase stała się pierwszą korporacją w przestrzeni kryptowalut i Blockchain, która znalazła się na prestiżowej liście Fortune 500.

Lista Fortune 500, licząca 68 lat, jest synonimem rankingu wiodących korporacji w Stanach Zjednoczonych pod względem łącznych przychodów, a także innych wymiernych wskaźników, takich jak procentowe marże zysku, aktywa i liczba pracowników.

Gigant detaliczny Walmart po raz dziesiąty z rzędu zajął pierwsze miejsce z przychodami w wysokości 572.754 mln USD i wzrostem o 2,4%.  Amazon zajął drugie miejsce z 469.822 USD i 21,7%, podczas gdy Apple zajął trzecie miejsce z 365.817 USD i 33,3%.

Umiejscowienie Coinbase Global na 437. pozycji zostało osiągnięte przychodami odnotowanymi w wysokości 7.839,4 mln dolarów, 513,7% rocznym zyskiem i 3730 pracownikami na całym świecie.

W tym samym czasie prezes FTX, Sam Bankman-Fried, został wyróżniony w The Most Influential People of 2022 magazynu TIME.

Nominowany przez korespondenta TIME, Andrew R. Chow, niezależny lider, Bankman-Fried, został uznany za „skutecznego altruistę” i uznany za swoją instrumentalną rolę w rozwijaniu pozytywnej narracji w przestrzeni kryptograficznej oraz „korzystanie z każdego możliwego narzędzia, aby przekonać opinię publiczną o jej mocnych stronach”.

Niedawno opublikowany raport dokumentujący wyniki finansowe Coinbase w pierwszym kwartale 2022 r. ujawnił straty w wysokości 430 mln. dolarów, co jest pierwszym takim zdarzeniem w historii firmy po czterech poprzednich kwartałach, w których osiągnięto znaczny zysk.

Dyrektor generalny Brian Armstrong nie był jednak zaskoczony, deklarując, że te cykliczne okresy niskiego wolumenu rynkowego dają firmie możliwość „większego skupienia się na rozwoju produktów”.

  • Aktualizacja ustawy o wydobyciu kryptowalut w Rosji:

W niecały miesiąc projekt ustawy o kopaniu kryptowalut w rosyjskim parlamencie stracił kilka kluczowych punktów, takich jak zobowiązanie operatorów wydobywczych do wpisania się do specjalnego rejestru oraz roczna amnestia podatkowa dla wszystkich, którzy się zarejestrowali. Poprzedni projekt miałby doprowadzić do strat budżetu federalnego.

Nowy projekt ustawy „O górnictwie w Federacji Rosyjskiej” z 20 maja pojawił się w bazie danych izby niższej rosyjskiego parlamentu – Dumy Państwowej. Dokument zawiera kilka istotnych zmian w stosunku do poprzedniej wersji, przedstawionej 29 kwietnia.

Chociaż treść pozostaje zasadniczo bez zmian, w nowym projekcie brakuje podsekcji dotyczącej rejestru operatorów górniczych, do którego firmy musiałyby się wpisać, aby kontynuować swoją pracę. W najnowszej wersji, aby rozpocząć działalność, firmy zajmujące się wydobywaniem kryptowalut powinny zarejestrować się jako jednoosobowy właściciel lub samozatrudniony. Spółki stosowałyby standardową procedurę rejestracji korporacyjnej.

Najnowsza korekta usunęła obietnicę amnestii podatkowej w pierwszym roku rejestracji. Okres karencji miał być zastosowany do odprawy celnej sprzętu górniczego, wszystkich zysków osiągniętych przed uchwaleniem ustawy oraz ewentualnych naruszeń ścisłych limitów transferów pieniężnych za granicę, które zostały przyjęte przez rosyjski rząd 8 marca. Jak cytują lokalne media, wydział prawny Dumy w ocenie projektu skrytykował inicjatywy dotyczące amnestii rejestrowej i podatkowej, twierdząc, że mogą one „doprowadzić do poniesienia kosztów w budżecie federalnym”.

7 kwietnia szef komisji rynków finansowych Dumy Państwowej Anatolij Aksakow ujawnił, że zmiany w federalnym kodeksie podatkowym dotyczące kryptowalut mają wejść w życie do końca letniej sesji parlamentarnej. Nie wiadomo, czy zawierałyby jakiekolwiek specyfikacje dotyczące wydobycia.

  • Republika Środkowoafrykańska uruchomi oficjalne centrum kryptograficzne „Sango”:

Krótko po zatwierdzeniu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚ), lokalne władze rozpoczynają budowę infrastruktury walut cyfrowych.

Prezydent RŚ, Faustin-Archange Touadera, ogłosił na Twitterze nadchodzące uruchomienie pierwszej dużej inicjatywy kryptograficznej w kraju o nazwie „Sango”.

Stworzenie centrum kryptograficznego Republiki Środkowoafrykańskiej nastąpiło wkrótce po tym, jak Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie przyjęło Bitcoina jako prawny środek płatniczy, zauważył Touadera.

Prezydencja Republiki Środkowoafrykańskiej na oficjalnej stronie rządu przedstawiła wcześniej projekt Sango jako legalną kryptowalutową platformę inwestycyjną. Platforma Sango jest pozycjonowana jako „pierwsza inicjatywa kryptowalutowa” RŚ.

Według oficjalnej strony wspomnianej w oświadczeniu, platforma Sango została zainicjowana przez Zgromadzenie Narodowe i jest wspierana przez rząd Republiki Środkowoafrykańskiej oraz prezydenta.

Budowa pierwszego legalnego centrum kryptograficznego w sercu Afryki poprawi wrażenia z kryptowalut poprzez wzniesienie adopcji Bitcoina na wyższy poziom, potencjalnie sprowadzając najbardziej niekonwencjonalną przestrzeń na świecie.

– czytamy w oświadczeniu prezydenta.

Prezydent powiedział również, że jego największym życzeniem jest, aby projekt Sango udostępnił kryptowaluty dla wszystkich, tworząc międzynarodowy przykład tego, jak korzyści z kryptowalut stają się wektorami wyników gospodarczych kraju. „Gospodarka formalna nie jest już opcją” – zauważył podobno prezydent, dodając, że nowe platformy, takie jak Sango, mają na celu walkę z biurokracją i promowanie konkurencji.

  • Policja Korei Płd. prosi o zamrożenie fundusze związanych z LFG:

Giełdy kryptograficzne w Korei Południowej otrzymały zawiadomienia od policji z prośbą o sekwestrację funduszy związanych z Luna Foundation Guard.

Władze koreańskie wysłały prośbę do czołowych giełd kryptograficznych w kraju, aby zapobiec wypłacie środków. Konkretnie to Metropolitan Police Agency w Seulu poprosiła o zakazanie Luna Foundation Guard podejmowania jakichkolwiek działań. Policja twierdzi, że znaleziono poszlaki, które mogą wiązać organizację z defraudacją.

Załamanie algorytmicznego stablecoina Luna/Terra, które zmniejszyło wartość monety o ponad 99%, zmiażdżyła portfele inwestorów z dnia na dzień na początku tego miesiąca.

Prośba ta nie jest jednak żądaniem i nie podlega wykonaniu z mocy prawa, tak więc każda giełda może wybrać jak chce zareagować.

Kilku wybitnych inwestorów koreańskich żądało zbadania Do Kwona, dyrektora generalnego Terraform Labs i pozwania go za upadek stablecoina TerraUSD. Spowodowało odrodzenie się „Grim Reaper”, koreańskiego zespołu dochodzeniowego ds. przestępstw finansowych i papierów wartościowych.

Ustawodawcy koreańscy posunęli się nawet do spotkania z kierownictwem każdej z tych giełd, w tym Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit i Gopax. Ponieważ nie są one zobowiązane do spełnienia prośby, spotkanie to jest prawdopodobnie posunięciem wywierającym presję na głowy tych giełd.

Według Newspim, Yoon Chang-Hyeon, przewodniczący specjalnego komitetu People’s Strength Virtual Assets, powiedział na Facebooku: „Sprawdzimy środki ochrony inwestorów na giełdach”.

Można się spodziewać, że przedstawiciele giełd zostaną w jakiś sposób pociągnięci do odpowiedzialności za szkody wyrządzone inwestorom przez krach Terra, podał magazyn. Newspim poinformował również, że koreańskie Zgromadzenie Narodowe podejmuje inicjatywę uregulowania kary w tej sprawie.

Dwie giełdy wydały już ostrzeżenia na swoich stronach internetowych, Coinone już 11 maja wstrzymał handel LUNA, a Binance zawiesił również niektóre transakcje spot.

  • Światowe Forum Ekonomiczne – Davos 2022:

W Davos w Szwajcarii odbywa się kolejne WEF 2022, na którym we wtorek sekretarz generalny OECD podzieli się swoimi przemyśleniami na temat przeprojektowania globalnego systemu podatkowego, a eksperci branżowi będą dyskutować o DeFi jako przyszłości zdecentralizowanego zarządzania.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie 24h na giełdach obserwujemy widoczne spadki. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 4,4%, Ethereum o 6,3%, BNB o 5%, XRP o 6,3% a Cardano o 7,9%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.2 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 79.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button