News

#1756 Newsy z dnia 31.05.2022

Z wtorkowych wydarzeń: Nowa LUNA notuje wzrost o 40% po zrzucie na Binance; Wielka Brytania: Rząd chce dodatkowych regulacji dla stablecoinów; Chiny szykują zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut; Singapur zbada zastosowanie DeFi w sieciach publicznych; Czy Tether ma szansę podzielić losy TerraUSD?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Nowa LUNA notuje wzrost o 40% po wystawieniu na Binance:

LUNA (nazywana Luna 2) zyskała we wtorek 39,41% po tym, jak token został wprowadzony na giełdę kryptowalut Binance. 

W chwili redagowania tego tekstu LUNA 2 była sprzedawana po 8.18 USD, z podażą w obiegu 210 milionów, co daje jej kapitalizację rynkową w wysokości 1.8 mld USD, według CoinMarketCap. 

Token został uruchomiony na nowym blockchain nazwanym Terra 2.0 po upadku algorytmicznego stablecoina TerraUSD (UST). 

Inwestorzy, którzy posiadali UST lub LUNA przed krachem, a także ci, którzy kupili jeden z aktywów już po, otrzymali nowy token o różnych poziomach dystrybucji. Stary token LUNA, który kosztuje 0,0002 USD, został zamieniony na klasyczną LUNC. Nowe aktywo było częścią planu odrodzenia Terra.

Plan odrodzenia, chociaż uchwalony przez weryfikatorów sieci Terra, został wprowadzony, nawet gdy wyniki wstępnej ankiety online na temat planu hard fork znalazły minimalne poparcie wśród członków społeczności. 

Około 92% z ponad 6220 głosujących we wcześniej przeprowadzonej ankiecie internetowej głosowało przeciwko zmianie.

Kilka giełd poparło airdrop nowego tokena w weekend, a KuCoin i ByBit były pierwszymi, które go wystawiły. 

LUNA 2.0 początkowo wzrosła do 30 USD na ByBit, by potem stracić ponad 80% swojej wartości w mniej niż dwie godziny.

(w chwili publikacji cena LUNA notuje wzrost o 32,69% – przyp. red.)

  • Wielka Brytania: Rząd chce dodatkowych regulacji dla stablecoinów:

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował dokument konsultacyjny, który przedstawia strategię zmniejszenia ryzyka dla inwestorów posiadających stablecoiny. 

Propozycja jest następstwem upadku algorytmicznego stablecoina TerraUSD, który stracił powiązanie 1:1 z dolarem amerykańskim podczas wyprzedaży na rynku kryptowalut na początku tego miesiąca. 

Rząd zaleca zmianę istniejącego ustawodawstwa, aby dać Bankowi Anglii uprawnienia do wyznaczania administratorów do nadzorowania porozumień dotyczących niewypłacalności z upadłymi emitentami stablecoinów. 

Od czasu początkowego zobowiązania do uregulowania niektórych rodzajów stablecoinów, wydarzenia na rynkach aktywów kryptograficznych dodatkowo uwydatniły potrzebę odpowiednich regulacji, aby pomóc złagodzić zagrożenia dla konsumentów, integralności rynku i stabilności finansowej.

– powiedział Ministerstwo Skarbu w swoim wniosku, który zostanie rozważony przez Parlament. 

Po implozji Terra regulatorzy na całym świecie skupili się na stablecoinach, natomiast Komisja Europejska opowiada się za zakazem tej klasy aktywów na dużą skalę. 

  • Chiny szykują zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut:

Chiński państwowy serwis medialny, Economic Daily, zasygnalizował, że chiński rząd może wprowadzić jeszcze ostrzejsze przepisy dotyczące kryptowalut i stablecoinów z powodu upadku ekosystemu Terra.

W artykule opublikowanym dziś, szczegółowo opisuje się upadek TerraUSD (UST) i LUNA, wyjaśniając działanie algorytmicznego stablecoina.

„Mój kraj rozprawia się ze spekulacjami dotyczącymi handlu wirtualną walutą i dużą liczbą platform transakcyjnych”, napisał reporter Li Hualin, dodając, że „to skutecznie zablokowało transmisję tego ryzyka w Chinach i w największym możliwym stopniu pozwoliło uniknąć ryzyka inwestycyjnego.”

Hualin wyjaśnił, że „wiele innych krajów” chce uregulować stablecoiny po upadku Terra cytując Zhou Maohua, badacza z China Everbright Bank, aby przedstawić argumenty za dalszymi restrykcjami w Chinach:

W przyszłości nasz kraj przyspieszy również uzupełnianie niedociągnięć regulacyjnych i wprowadzi ukierunkowane środki regulacyjne dotyczące ryzyka stablecoinów, aby jeszcze bardziej ograniczyć przestrzeń do spekulacji wirtualną walutą, nielegalnej działalności finansowej i przestępczej oraz  aby lepiej chronić bezpieczeństwo ludzi.

Po zakazie kryptowalut w 2017 roku, chiński rząd ponownie zaostrzył swoje stanowisko w sprawie kryptowalut od połowy 2021 r. Wiele agencji ostrzegało przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty, gdzie doszło do poważnego stłumienia wydobycia w kraju.

Colin Wu, skoncentrowany na Chinach reporter kryptowalut, wyjaśnił błędne przekonanie związane z zakazem, mówiąc, że przepisy nie pozwalają instytucjom na świadczenie usług kryptowalut „ale nie zabraniają zwykłym ludziom korzystania z krypto – nie ma jasnego prawa aby tego zabronić”, dodając:

Instytucjom i przedsiębiorstwom całkowicie zakazano handlu lub posiadania kryptowaluty w Chinach, ale osoby fizyczne mają swobodę posiadania, kupowania i sprzedawania, a niektóre lokalne sądy uważają nawet, że są one prawnie chronione jako własność wirtualna.

Wcześniej, w maju, sąd w Szanghaju stwierdził, że Bitcoin podlega prawom własności, ustawom i regulacjom, ponieważ jego wartość, wyjątkowość i możliwość dysponowania spełniają definicję wirtualnej własności.

Wu mówi, że istnieje „wielka możliwość”, że chiński rząd nałoży jeszcze surowsze ograniczenia lub nawet całkowite zakazy dla stablecoinów, aby zakazać posiadania, przenoszenia, kupowania i sprzedaży aktywów „zwłaszcza dla Tethera”, dodał.

Jednak Chiny mogą nie zatrzymać się na własnych granicach, gdyż placówka należąca do Chińskiej Partii Komunistycznej stwierdziła, że ​​regulatorzy w innych krajach powinni „dążyć do sformułowania globalnych ogólnych zasad”, aby zaostrzyć kontrolę płatności transgranicznych.

Przedstawiciele pekińskiego reżimu doszli do wniosku, że ruch ten „zapobiegnie temu, że wirtualna waluta stanie się narzędziem do prania pieniędzy, oszustw i nielegalnego pozyskiwania funduszy”.

  • Singapur zbada zastosowanie DeFi w sieciach publicznych:

Władze finansowe Singapuru (MAS) uruchomiły Project Guardian, czyli test zasobów cyfrowych oparty na blockchain, który będzie wykorzystywał tokenizację. Projekt obejmie regulowane instytucje finansowe służące jako „kotwice zaufania”, z pilotażowym udziałem JP Morgan, DBS Bank i Marketnode, spółki joint venture SGX zajmującej się obligacjami. 

Inicjatywa Project Guardian, ogłoszona dzisiaj podczas szczytu Asia Tech x Singapore, była prowadzona przez wicepremiera Heng Swee Keata. Dzięki temu MAS zbada zastosowania DeFi na hurtowych rynkach finansowych, ustanawiając pulę płynności tokenizowanych obligacji i depozytów w celu zaciągania pożyczek w publicznej sieci opartej na blockchain. 

Według dyrektora MAS, Sopnendu Mohanty, dyrektora ds. fintech, wnioski wyciągnięte z Project Guardian posłużą jako podstawa do informowania rynków politycznych o barierach regulacyjnych, które są wymagane do korzystania z DeFi, jednocześnie łagodząc jego zagrożenia. 

Zarówno DBS, jak i JPMorgan mają doświadczenie w rozwijaniu zasobów cyfrowych i technologii blockchain w swoich operacjach bankowości hurtowej. W zeszłym roku DBS uruchomił obligację cyfrową o wartości 11 mln dolarów w ramach oferty STO. Od momentu powstania w 2020 roku, Onyx Digital Assets Network firmy JPMorgan zrealizował ponad 300 mld dolarów transakcji. 

DBS Bank działa w branży kryptowalut od kilku lat, ustanawiając własną giełdę krypto klasy instytucjonalnej w grudniu 2020 roku. Firma stopniowo rozszerza zakres obsługiwanych usług aktywów cyfrowych na giełdzie, a rozwiązanie kryptowalutowe zadebiutuje w maju 2021. 

  • Czy Tether ma szansę podzielić losy TerraUSD?:

Upadek TerraUSD doprowadził do natężenia rozmów na temat realnej stabilności innych stablecoinów, przede wszystkim największego z nich, Tethera (USDT).

Choć potencjalny upadek i brak pokrycia Tethera to temat stary jak świat, krach UST pociągnął za sobą chwilowe odklejenie się USDT od kursu dolara, a co za tym idzie nadszarpnął zaufanie inwestorów, którzy zaczęli rozglądać się za pewniejszymi rozwiązaniami.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba przynosi nam wzrosty wśród wszystkich najpopularniejszych krypto. W górę idzie Bitcoin o 4,31%, Ethereum o 3,29%, Cardano o 17,07%, XRP o 3,95% i Solana o 0,58%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.31 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 98.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button