News

#1759 Newsy z dnia 03.06.2022

Z piątkowych wydarzeń: CryptoCom i FTX otwierają się na kolejne rynki; Kenia kusi górników BTC energią geotermalną; Japonia przyjęła ustawę ograniczającą emisję stablecoinów; Nowy Jork: PoW – zakaz wydobycia BTC na 2 lata; Vitalik popiera „Optimism” i propozycję opłat za gaz tokenami OP; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • CryptoCom i FTX otwierają się na kolejne rynki:

Dwie topowe giełdy kryptowalut pod względem wolumenu rozszerzą swoje usługi na nowe rynki. Crypto.com uzyska tymczasową licencję kryptograficzną w Dubaju, a FTX zostanie uruchomiony w Japonii.

Crypto.com ogłosił, że Dubai Virtual Assets Regulatory Authority (VARA) zapewnił giełdzie tymczasowe zatwierdzenie licencji na wirtualne aktywa, dając firmie zielone światło na podstawie wstępnych kontroli zgodności.

Giełda poinformowała, że ​​VARA przeprowadzi dalszą analizę due diligence i inne wymagane procedury przed wydaniem pełnej koncesji, gdzie przewiduje, że nastąpi to w „bliskim terminie”.

Crypto.com ogłosił w marcu, że utworzy biuro regionalne w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) po uchwaleniu nowych przepisów dotyczących kryptowalut i utworzeniu VARA w celu promowania Dubaju jako globalne centrum kryptowalut.

Minister ds. handlu zagranicznego ZEA, Thani Al Zeyoudi, powiedział, że kraj wierzy, że „kryptowaluty, wirtualne aktywa i blockchain zrewolucjonizują sektor usług finansowych”. Dodał, że „przyciąga firmy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby budować na tej wizji i umożliwić rozwój technologii przyszłości”.

Natomiast FTX, który wyprzedził Coinbase, stał się drugą co do wielkości scentralizowaną giełdą pod względem wolumenu uruchomiając FTX Japan po przejęciu lokalnej giełdy kryptograficznej Liquid w lutym.

Japonia stosuje surowe zasady dotyczące giełd kryptograficznych, na czele z regulatorem Agencją Usług Finansowych (FSA).

Prezes FTX Sam Bankman-Fried powiedział, że „Japonia jest wysoce regulowanym rynkiem o potencjalnej wielkości prawie 1 bln dolarów” dla handlu kryptowalutami.

Ekspansje wyraźnie kontrastują z innymi dużymi firmami kryptograficznymi, które muszą ograniczać personel ze względu na trwające niedźwiedzie warunki.

  • Kenia kusi górników BTC energią geotermalną:

Kenijska firma energetyczna KenGen twierdzi, że 86% jej energii jest wytwarzane ze źródeł odnawialnych, głównie geotermalnych z kieszeni cieplnych gruntów w Wielkiej Dolinie Ryftowej. Lokalny serwis informacyjny The Standard poinformował, że KenGen posiada powierzchnię w swoim nowym parku przemysłowym w Olkarii, w pobliżu swojej flagowej elektrowni geotermalnej, którą można wynająć górnikom Bitcoin.

Peketsa Mwangi, pełniący obowiązki dyrektora ds. rozwoju geotermalnego w KenGen, powiedział, że jego firma jest zainteresowana, aby Kenia stała sie domem dla górników BTC.

Pomimo jego entuzjazmu, nie było jeszcze żadnych doniesień o górnikach, którzy chcieliby wyjechać do Kenii.

Cambridge’s Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) sugeruje, że we wschodnioafrykańskim kraju nie ma obecnie żadnych znanych operacji wydobycia bitcoinów, jednak wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie dla górników ze względu na szacowany potencjał regionu na 10.000 megawatów (MW) energii geotermalnej.

KenGen pracuje obecnie z maksymalną mocą 863 MW po uruchomieniu w kwietniu kolejnej elektrowni geotermalnej, według kenijskiego serwisu finansowego Capital FM.

Zapraszając górników do kraju, KenGen może osiągnąć kilka celów jednocześnie. Mianowicie, może zwiększyć zrównoważenie środowiskowe górników, które znalazło się pod wielką kontrolą na całym świecie. Według CBECI wydobycie zużywa 119,5 terawatogodzin (TWh) rocznie, więcej niż w całej Holandii. Globalnie tylko 31 krajów zużywa więcej energii.

Może to również napędzać popyt na dalszy rozwój sieci energetycznej KenGen w celu zwiększenia całkowitej podaży i obniżenia kosztów. Kenia ma obecnie 12. najdroższą energię elektryczną na świecie, gdzie według Statista jedna kilowatogodzina (KWh) kosztuje około 0,22 USD.

Wysoki koszt energii w kraju może wynikać z jej tempa elektryfikacji. Według Banku Światowego do 2020 roku tylko około 70% populacji miało dostęp do scentralizowanej sieci. Energypedia, tracker sieci energetycznej, twierdzi, że wysokie koszty związane z podłączeniem do sieci stanowią „poważną przeszkodę” w jej ekspansji.

Rząd kenijski mógłby również cieszyć się większymi dochodami dzięki opłatom od górników, czy też nawet podatkom. Na przykład rząd Kazachstanu może w ciągu najbliższych pięciu lat zarobić nawet 1.5 mld dolarów przychodu od górników mimo, że w pierwszym kwartale 2022 roku zgarnął tylko 1.5 mln dolarów.

Kenia cieszy się szczególnie wysokim wskaźnikiem adopcji kryptowalut na podstawie wolumenu transakcji peer-to-peer.

  • Japonia przyjęła ustawę ograniczającą emisję stablecoinów:

Japonia posuwa się naprzód w związku z ustawodawstwem dotyczącym emisji stablecoinów, tj. aktywów cyfrowych, których wartość jest powiązana z walutami fiducjarnymi lub stabilizowana algorytmem.

W piątek parlament Japonii uchwalił ustawę zakazującą emisji stablecoinów przez instytucje pozabankowe, poinformowała lokalna agencja informacyjna Nikkei.

Ustawa przewiduje, iż emisja stablecoinów jest ograniczona do licencjonowanych banków, zarejestrowanych pośredników pieniężnych i firm powierniczych w Japonii.

Nowe przepisy wprowadzają również system rejestracji dla instytucji finansowych w celu emisji takich aktywów cyfrowych, zapewniając środki przeciwdziałające praniu pieniędzy.

Według raportu, projekt ustawy ma na celu ochronę inwestorów i systemu finansowego przed ryzykiem związanym z szybkim przyjęciem stablecoinów, które spowodowały wzrost rynku do 20 bln jenów, czyli ponad 150 mld dolarów.

Nowe regulacje wejdą w życie w 2023 roku, natomiast japońska Agencja Usług Finansowych planuje w najbliższych miesiącach wprowadzić regulacje dla emitentów stablecoin.

Działania kraju wiśni pojawiły się w następstwie ogromnego spadku na rynkach kryptowalut, napędzanego przez upadek tokenów Terra, gdzie algorytm stablecoin Terra USD (UST) stracił wartość 1:1 w stosunku do dolara amerykańskiego na początku maja.

Zawirowania na rynku stablecoinów nie dotyczyły wyłącznie blockchain Terra, gdyż inne algorytmiczne stablecoiny, takie jak DEI, również straciły, spadając pod koniec maja do 0.4 USD.

  • Nowy Jork: PoW – zakaz wydobycia BTC na 2 lata:

Senat stanu Nowy Jork zatwierdził kontrowersyjną ustawę o zakazie wydobywania bitcoinów (PoW), która zabrania wszelkich nowych operacji wydobywczych w stanie.

Ustawa o zakazie wydobycia przez PoW została po raz pierwszy uchwalona przez Zgromadzenie Stanowe w kwietniu. Ma ona na celu zakazanie jakichkolwiek nowych operacji wydobywczych w stanie przez następne dwa lata. Teraz projekt leży na biurku gubernatora, co po zatwierdzeniu uczyniłoby Nowy Jork pierwszym stanem w USA, który wprowadził moratorium na wydobycie kryptowalut.

Konsensus PoW w zakresie kopania jest używany głównie przez górników bitcoinów i uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej zdecentralizowanych sposobów wydobycia. Jednak praktyka ta jest kontrowersyjna, ponieważ wymaga niesamowicie dużej ilości energii.

Ustawa przeszła gdyż wielu senatorów wyraża swoje zaniepokojenie emisją dwutlenku węgla.

Nowe przepisy miałyby nie tylko zabronić nowych prac wydobywczych, ale także odmówić odnowienia koncesji tym, którzy już działają. Każda nowa działalność wydobywcza PoW w stanie mogłaby działać tylko wtedy, gdyby korzystała w 100% z energii odnawialnej.

Mechanizm porozumienia w sprawie kopania Bitcoina był jednym z najgorętszych tematów debaty wśród decydentów wspieranych przez lobby ekologów oraz miliarderów wspierających konsensus w sprawie kopania dowodu stawki, który jest znacznie mniej energochłonny.

Decydenci często skupiają się tylko na wysokim zużyciu energii przez górników Bitcoin, ignorując fakt, że znaczna część tej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza w Nowym Jorku, gdzie 50% jest produkowane ze źródeł odnawialnych.

Krytyka górnictwa PoW nabrała rozpędu w zeszłym roku. Jednak pod koniec 2021 roku raport rady ds. wydobycia bitcoinów, kierowanej przez MicroStrategy, podkreślił, że ponad 60% energii elektrycznej zużywanej przez sieć BTC pochodzi z czystych źródeł.

Eksperci uważają, że decyzja Nowego Jorku o zakazie wydobycia PoW wywołałaby efekt domina, gdzie inne stany mogą pójść w jego ślady. Stany Zjednoczone są obecnie światowym liderem pod względem szybkości wydobycia bitcoinów, odpowiadając za 38% mocy wydobywczej sieci.

  • Vitalik popiera „Optimism” i propozycję opłat za gaz tokenami OP:

Vitalik okazuje poparcie dla struktury zarządzania Optimism i propozycji opłat za gaz tokenami OP.

Współzałożyciel Ethereum często opowiada się za odejściem od głosowania monetami w DeFi i DeGov, ponieważ umożliwi to mniejszym posiadaczom szansę na prawdziwy udział w zarządzaniu.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś giełdy świecą się na czerwono. Korektę notuje Bitcoin o -2,34%, Ethereum o -2,90%, XRP o -3,01%, Cardano o -7,23% i Solana o -6,68%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.22 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 65.9 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button