News

#1765 Newsy z dnia 09.06.2022

Z czwartkowych wydarzeń: Litwa zaostrzy przepisy dot. kryptowalut; DappRadar: Rynek NFT daleki od śmierci; Problemy prawne Terraform Labs narastają; Binance stara się o kluczowe licencje na Filipinach; Etherum coraz bliżej PoS; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Litwa zaostrzy przepisy dot. kryptowalut:

W swoich wysiłkach na rzecz zwalczania ryzyka prania pieniędzy i możliwych planów obchodzenia przez rosyjskie elity sankcji finansowych, 2,8-milionowy naród litewski planuje zaostrzyć kontrolę nad kryptowalutami.

Jak poinformowało krajowe Ministerstwo Finansów, różne ministerstwa litewskiego rządu zatwierdziły zmiany prawne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu w sektorze kryptowalut. Zmiany w obowiązującym prawie – jeśli później zostaną zatwierdzone przez Sejm – zaostrzyłyby wytyczne dotyczące identyfikacji użytkowników i zakazałyby prowadzenie anonimowych kont.

Nowe przepisy zaostrzyłyby też wymagania wobec operatorów giełd — od 1 stycznia 2023 r. będą oni zobowiązani do rejestracji jako osoba prawna z kapitałem nominalnym nie niższym niż 125.000 euro. Kadra kierownicza takich firm musiałaby być stałymi mieszkańcami Litwy.

Ogłoszenie uzasadnia zaostrzenie przepisów przyspieszającym rozwojem branży kryptograficznej i konkretnymi zagrożeniami geopolitycznymi:

Bardziej zniuansowana regulacja dostawców usług kryptograficznych jest również ważna, biorąc pod uwagę międzynarodowe tendencje regulacyjne i sytuację geopolityczną w regionie, kiedy wiele krajów zachodnich nakłada sankcje finansowe na Federację Rosyjską i Białoruś.

– czytamy.

W swoim oficjalnym komentarzu minister finansów Gintarė Skaistė wyjaśniła, że kroki na szczeblu krajowym są podejmowane zgodnie z nadchodzącymi regulacjami paneuropejskimi. Ogłoszenie podkreśla szybki wzrost liczby firm kryptograficznych w kraju po zaostrzeniu przepisów w sąsiedniej Estonii — w 2020 r. było tylko osiem nowych firm kryptograficznych, podczas gdy w 2021 r. pojawiło się 188 nowych podmiotów.

  • DappRadar: Rynek NFT daleki od śmierci:

Rynek tokenów NFT od czasu swojego szczytu widocznie spowolnił, ale to nie znaczy, że branża jest martwa.

Według najnowszego raportu branżowego DappRadar, wielkość sprzedaży NFT wyniosła w maju zdrowe 3.7 mld dolarów. Chociaż wolumeny spadły o 20% w porównaniu z kwietniem, aktywność branży pozostaje silna, biorąc pod uwagę, że aktywa kryptograficzne jako całość znajdują się na rynku bessy.

DappRadar zwrócił również uwagę na fakt, że wolumeny na rynku nie spadają tak bardzo, gdy mierzone są w ich natywnych tokenach, takich jak Ethereum. Przykład: OpenSea, największy rynek NFT, wygenerował w zeszłym miesiącu 950.000 ETH w wolumenie obrotu, co oznacza spadek jedynie o 6,5% w porównaniu z kwietniem. Mierząc w dolarach amerykańskich, miesięczne obroty OpenSea spadły o 25%.

W międzyczasie, Solana NFT odnotowała swój najlepszy miesiąc handlowy, generując 335 mln dolarów wolumenu na wszystkich rynkach, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z kwietniem.

Raport DappRadar wymienia kolekcje NFT, takie jak Moonbirds i Okay Bears Solany, jako największe katalizatory solidnych wyników branży w maju. W międzyczasie, kolekcja NFT Goblintown wygenerowała 31 mln dolarów sprzedaży od momentu uruchomienia 22 maja. Wysoki popyt spowodował, że cena minimalna projektu spadła z zera do obecnych 6 ETH.

Jednak nie wszystkie wiadomości były pozytywne, ponieważ kolekcje takie jak Bored Ape Yacht Club (BAYC), gwałtownie spadły, gdy kupujący przerzucili się na inne, nowo rozreklamowane kolekcje. Cena minimalna BAYC spadła w maju o 38%, spadając ze 150 ETH do 93 ETH, podaje DappRadar.

Chociaż NFT nie są odporne na zmienność rynku kryptowalut, wydaje się, że branża wypracowuje silną niszę – i zyskuje w tym procesie popularność. Według niedawnego raportu CoinGecko, agregatora danych kryptowalut, przewiduje się, że rynek NFT w ciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie o ponad 800 mld dolarów.

  • Problemy prawne Terraform Labs narastają:

Terraform Labs, firma macierzysta stojąca za upadłym ekosystemem Terra, jest obecnie przedmiotem wielu dochodzeń prowadzonych przez władze Korei Południowej.

Najnowsze śledztwo dotyczy domniemanego sprzeniewierzenia Bitcoinów ze skarbca firmy. Według raportu opublikowanego w lokalnym dzienniku, w zeszłym miesiącu do Metropolitalnej Agencji Policji w Seulu dotarła informacja o możliwym sprzeniewierzeniu BTC przez jednego z pracowników firmy.

Policja stwierdziła, że śledztwo w sprawie domniemanego sprzeniewierzenia BTC nie miało bezpośredniego związku z współzałożycielem firmy Do Kwon’em i obecnie prowadzi śledztwo w sprawie indywidualnych zarzutów o defraudację.

Władzom udało się zamrozić skradzione środki z pomocą giełdy kryptowalut do czasu zakończenia śledztwa. Jednak kwota skradzionych środków nie została ujawniona.

Luna Foundation Guard (LFG), fundusz utworzony przez firmę, która posiadała ponad 3 mld dolarów w rezerwach BTC, w następstwie upadku został wzięty pod lupę. Fundusz BTC został wykorzystany do zrównoważenia algorytmicznego stablecoina TerraUSD Classic. Firma twierdziła, że wszystkie jej rezerwy BTC zostały wykorzystane w daremnej próbie ustabilizowania USTC.

W niedawnym wywiadzie dla Financial Times współzałożyciel Terraform Labs, Daniel Shin, zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom nadużyć lub oszustw.

Nie było zamiaru oszukiwania, ponieważ chcieliśmy tylko unowocześnić system rozliczeń płatności za pomocą technologii Blockchain.

– powiedział.

Upadek wartego 40 mld dolarów ekosystemu Terra nie tylko wywołał problemy prawne dla twórców projektu, ale także zmusił organy regulacyjne na całym świecie do ponownego przemyślenia swojej strategii regulacji kryptowalut.

  • Binance stara się o kluczowe licencje na Filipinach:

Changpeng Zhao, dyrektor generalny platformy handlu kryptowalutami Binance, podzielił się planami nabycia dwóch licencji, które mają kluczowe znaczenie dla działalności firmy na Filipinach.

Podczas konferencji prasowej w Manili dyrektor generalny Binance wspomniał, że giełda chce uzyskać licencję dostawcy usług wirtualnych aktywów, która pozwoli platformie legalnie umożliwiać wymianę aktywów cyfrowych i konwersję kryptowalut na filipińskie peso.

Ponadto, Zhao zauważył również, że platforma handlowa pracuje nad uzyskaniem licencji emitenta pieniądza elektronicznego od Banko Sentral ng Pilipinas, banku centralnego kraju. Ta licencja z kolei pozwoli Binance na emitowanie pieniędzy elektronicznych.

Prezes Binance mówił o planach rozszerzenia działalności w tym kraju. Według Zhao, firma dąży to utworzenia partnerstw i inwestowania w banki działające na Filipinach.

Jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w tradycyjne centra usług finansowych, w tym dostawców usług płatniczych, banki […] chcemy pomóc wprowadzić te firmy do świata Blockchain.

– mówi.

Zhao podkreślił, że decyzja giełdy o rozszerzeniu swojej obecności w kraju wynika z lokalnych zmian w zakresie usług płatniczych i zaawansowanego „zrozumienia kryptowalut”.

Mówił również o swojej frustracji wywołanej niedawną publikacją Reutersa dotyczącą giełdy. Powiedział, że media „właśnie rozgłosiły plotki i nie dostarczyły żadnych dowodów potwierdzających”. Zachęcał także publiczność, aby nie wierzyła plotkom i zapewnił, że firma nie jest zaangażowana w żadną nielegalną działalność.

  • Ethereum coraz bliżej PoS:

Ethereum coraz bliżej PoS a to może przełożyć się na wycenę projektu.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy niewielki wzrosty. Wartość Bitcoina zwiększyła się o 0,2%, Ethereum o 0,6%, BNB o 0,4%, XRP o 0,3% a Solany o 3%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.24 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 59,6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button