News

#1767 Newsy z dnia 11.06.2022

Z sobotnich wydarzeń: Były CEO Twittera buduje zasilaną Bitcoinem „Web5”; Bitomaty wstają z kolan; Armstrong komentuje ujawnione wewnętrzne problemy Coinbase; Kolejne opóźnienia. Czy warto czekać na Ethereum 2.0?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Były CEO Twittera buduje zasilaną Bitcoinem „Web5”:

TBD, spółka zależna Block, ogłosiła plany zbudowania nowej zdecentralizowanej sieci skupionej wokół Bitcoina, podkreślając przekonanie założyciela Jacka Dorseya, że największa sieć Blockchain odegra główną rolę w ewolucji Internetu.

Nowy projekt, nazwany „Web5”, reprezentuje najnowsze skoncentrowane na Bitcoinie przedsięwzięcie, które Dorsey zamierza realizować od czasu ustąpienia ze stanowiska dyrektora generalnego Twittera w listopadzie 2021 r.

Podczas gdy Web3 korzysta z technologii Blockchain i tokenizacji w celu decentralizacji Internetu, Web5 jest wyobrażany jako system oparty na tożsamości, który wykorzystuje tylko jeden łańcuch Blockchain: Bitcoina. Użytkownik Twittera, Namcios, wyjaśnił koncepcję Web5 w serii tweetów, w których opisano kilka komponentów oprogramowania współpracujących ze sobą, aby poprawić wrażenia użytkownika i umożliwić zdecentralizowane zarządzanie tożsamością.

Według użytkownika Namcios, Web5 wykorzystuje ION, który opisują jako „otwartą, publiczną i niewymagającą zezwoleń sieć DID, która działa na łańcuchu Blockchain Bitcoina”.

https://twitter.com/namcios/status/1535302090360250368?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1535302090360250368%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fjack-dorsey-is-building-web5-powered-by-bitcoin

Fundacja Web3 opisuje DID jako zdecentralizowane identyfikatory, które oferują „sprawdzalną, zdecentralizowaną tożsamość cyfrową”.

Web5 jest zasadniczo zdecentralizowaną platformą internetową, która pozwala programistom tworzyć zdecentralizowane aplikacje internetowe za pośrednictwem DID i zdecentralizowanych węzłów, zgodnie z prototypowymi dokumentami TBD. Web5 będzie również miał sieć monetarną skupioną wokół Bitcoina, co odzwierciedla przekonanie Dorseya, że kryptowaluta ta stanie się pewnego dnia natywną walutą Internetu.

Motywacja Dorseya do podążania za nowym modelem tworzenia stron internetowych może wynikać z jego przekonania, że Web3 nigdy nie osiągnie prawdziwej decentralizacji. Dyrektor generalny Block publicznie skrytykował Web3 i społeczność kapitału wysokiego ryzyka, która wspiera jej rozwój. W grudniu 2021 r. Dorsey napisał na Twitterze, że osoby fizyczne nie są właścicielami Web3 — posiadają VC i ich komandytariusze.

  • Bitomaty wstają z kolan:

Ilość instalacji bankomatów Bitcoinowych odnotowała świeży trend wzrostowy, ponieważ w czerwcu 2022 r. po raz pierwszy w tym roku nastąpiło odwrócenie pięciomiesięcznej trajektorii spadkowej.

Instalacje Bitomatów na całym świecie przez cały rok stale spadały, przy czym w maju odnotowano najmniejszą liczbę 205 instalacji. Jednak w czerwcu zainstalowano już ponad 882 Bitomatów w ciągu zaledwie pierwszych dziesięciu dni.

Spadek w maju 2022 r. osiągnął zakres, który był ostatnio widziany trzy lata temu w 2019 r. W ciągu ostatnich dwóch lat, w 2020 i 2021 r., instalacje Bitcoinowych bankomatów stale rosły dzięki bardziej przyjaznym krajobrazom regulacyjnym na satysfakcjonującym rynku, na którym wiele kryptowalut osiągnęło chwilowo swoje rekordowe wartości.

Ponadto wykorzystanie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze przyczyniło się do gwałtownego wzrostu liczby instalacji krypto bankomatów w zeszłym roku. Chiny nakładające zakaz na handel i wydobycie kryptowalut również przyczyniły się do tymczasowego spowolnienia liczby instalacji bankomatów na świecie. Co zaskakujące, pomimo przeszkód regulacyjnych, Chiny okazały się drugim największym ośrodkiem wydobycia Bitcoinów pomimo wdrożonego już zakazu kryptowalut.

Według skali miernika Coin ATM Radar, która opiera się na danych zebranych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, średnio na całym świecie dziennie instalowane są prawie 23 krypto bankomaty.

Dane potwierdzają również, że na całym świecie aktywnych jest obecnie 38.000 krypto bankomatów. Bankomaty kryptograficzne pełnią kluczową rolę w gospodarce Bitcoinów i innych kryptowalut, umożliwiając użytkownikom i inwestorom wymianę walut fiducjarnych na Bitcoina i odwrotnie.

Chociaż transakcje bankomatowe nie przyczyniają się do ogólnej płynności sieci Bitcoina, pomagają inwestorom pozyskiwać aktywa kryptograficzne za waluty fiducjarne. W rezultacie posiadanie lokalnych Bitomatów napędza przyjęcie kryptowalut do głównego nurtu.

  • Armstrong komentuje ujawnione wewnętrzne problemy Coinbase:

Niezadowolony pracownik Coinbase, podający się jako 0x58E3, utworzył petycję na Mirror.xyz, wzywając do usunięcia trzech dyrektorów firmy. Petycja zatytułowana Operation Revive COIN została usunięta, ale została przechwycona przez Internet Archive i inne strony internetowe. Dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong odpowiedział na to obszernie na Twitterze.

Celami wezwania do zwolnienia byli dyrektor operacyjny Emilie Choi, dyrektor ds. produktu Surojit Chatterjee i dyrektor ds. kadrowych LJ Brock, za „realizację planów i pomysłów, które doprowadziły do wątpliwych wyników i negatywnych wartości”. Autor szczegółowo wymienił osiem ich niedociągnięć. Obejmowały one nieudaną platformę Coinbase NFT, wypowiadanie ofert pracy nowym pracownikom, złe zarządzanie, tworzenie toksycznego miejsca pracy i apatię.

Mamy nadzieję znaleźć osoby, które miały doświadczenie w przestrzeni kryptograficznej i mogą prowadzić taką firmę w bardziej odpowiedzialny sposób.

– stwierdza petycja.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong, opublikował serię 16 tweetów. Między innymi mówi składającym petycję, że „naszą kulturą jest chwal publicznie i krytykuj prywatnie”. Armstrong powiedział również, że jest zaskoczony, że nie ma go na liście kierowników do zwolnienia i zasugerował, że to niezadowoleni pracownicy powinni odejść z pracy.

  • Kolejne opóźnienia. Czy warto czekać na Ethereum 2.0?:

Druga największa kryptowaluta Ethereum wciąż oczekuje na wprowadzenie ekologicznego modelu wydobycia ‘proof of stake’ w Blockchainie oraz transformację w zapowiadaną od dawna wersję Ethereum 2.0. Nadzieje rosły wokół sierpnia, a data została wstępnie potwierdzona przez samego Vitalika Buterina. Dziś termin wybuchu ‘bomby trudności’ i zmiany sposobu wydobycia ponownie stoi pod znakiem zapytania w obliczu problemów w najstarszej, testowej sieci Ropsten gdzie testy miały miejsce od 8 czerwca.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują nastroje spadkowe. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3,3%, Ethereum o 11,6%, BNB o 7 %, Cardano o 5,3% a XRP o 6,4%

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.136 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 69 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button