#180 Aktualności z dn. 15.01.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Ciąg dalszy regulacji w Korei Południowej; Singapur na razie wstrzymuje się od regulowania kryptowalut; Kilka ważnych aspektów, które będą wymagać ścisłych ustaleń; Aktualna pozycja i wielkość Bitcoina; Lekkie odbicie cen na giełdach.
• Ciąg dalszy regulacji w Korei Południowej:
Przepisy dotyczące handlu kryptowalutowymi w Korei Południowej zostały ogłoszone w niedzielę, 14. stycznia, po tym, jak w mediach głównego nurtu pojawiły się nieporozumienia, dotyczące proponowanego zakazu handlu kryptowalutami przez ministra sprawiedliwości w zeszłym tygodniu.
Raporty w lokalnej agencji prasowej Yonhap mówią o wymaganiach od koreańskich handlowców używania prawdziwych nazw dla kont kryptowalutowych. Potencjalna regulacja zgłoszona wcześniej w styczniu, wejdzie w życie do końca tego miesiąca. Yonhap informuje, że grzywny zostaną nałożone również na tych, którzy nie przestrzegają nowych przepisów, chociaż kwota grzywny nie została jeszcze ustalona. Yonhap cytuje dzisiejsze oświadczenie rządu, mówiąc:
Proponowane zamknięcie giełd, o którym niedawno wspomniał minister sprawiedliwości, jest jednym ze środków zaproponowanych przez ministerstwo sprawiedliwości w celu ograniczenia spekulacji. Decyzję o zasięgu ogólnokrajowym podejmiemy w przyszłości po wystarczających konsultacjach i koordynacji opinii.
Publikacja dodała:
Poniedziałkowe ogłoszenie sugeruje, że zamknięcie nie jest prawdopodobne w najbliższej przyszłości.
Burzliwy krajobraz regulacyjny w Korei Południowej spowodował, że codziennie pojawiają się fragmentaryczne informacje na temat tego, jak kryptowaluta ostatecznie będzie podlegać jurysdykcji Seulu. W najnowszych wiadomościach z poniedziałku 15. stycznia wydano oficjalne oświadczenie Urzędu ds. Koordynacji Polityki Rządowej, stwierdzające, że zakaz korzystania z kryptowalut nie działa.
11. stycznia minister sprawiedliwości Park Sang-ki, zaproponował zakaz handlu kryptograficznego, na konferencji prasowej. Późniejsza interpretacja jego komentarzy w mediach głównego nurtu spowodowała zamieszanie w mediach społecznościowych, co było wielokrotnie poprawiane przez lokalnych korespondentów i handlowców na Twitterze. Niemniej jednak, niepewność i wątpliwość – spowodowane uwagami ministra i wprowadzającą w błąd sprawozdawczością na ich temat, ewidentnie doprowadziły do wyprzedaży kryptowalut tego samego dnia.
Nastroje publiczne w terenie sugerują prawdziwy konsensus, aby handel był otwarty i dostępny, a zeszłotygodniowa petycja odrzuciła zakaz handlu kryptowalutami, gromadzący ponad 150.000 podpisów. Jeśli petycja dotrze do 200.000 podpisów do 27. stycznia, zmusi to rząd do odpowiedzi.
• Singapur na razie wstrzymuje się od regulowania kryptowalut:
Ravi Menon, dyrektor zarządzający Urzędu Monetarnego Singapuru (MAS), spodziewa się, że rynek kryptowalut odzyska zdrowie po potencjalnym rozbiciu się. Menon najwyraźniej nie określił ani kiedy spodziewa się, że wspomniana katastrofa będzie miała miejsce, ani tego, co mogłoby ją potencjalnie spowodować. Jak dotąd Bank Centralny Singapuru podjął umiarkowanie podejrzane stanowisko wobec kryptowalut, powołując się na potrzebę „zachowania czujności na pranie pieniędzy i inne potencjalne zagrożenia”. Mimo to MAS jak na razie nie widzi potrzeby regulowania branży.
Nie widzę podstaw do tego, by regulować kryptowaluty.
– powiedział Menon w wywiadzie dla agencji Bloomberg w październiku 2017 r.
Chociaż MAS nie ma żadnych krótkoterminowych planów regulujących waluty cyfrowe, w grudniu 2017 r. wydał ostrzeżenie o „znacznym ryzyku” związanym z zajmowaniem się kryptowalutami i zalecił społeczeństwu „działanie z najwyższą ostrożnością”.
• Kilka ważnych aspektów, które będą wymagać ścisłych ustaleń:
Wraz z rozwojem nowych rynków, które powstały w ostatnich miesiącach, cyfrowe aktywa, takie jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Ripple, stały się powszechnie używanymi nazwami. Jednak regulacja kryptograficzna niekoniecznie musi oznaczać zapobieganie. Można do niej podejść we właściwy sposób. W ostatnich tygodniach pojawia się wiele informacji o krokach dotyczących krypto-regulacji odbywających się na całym świecie, szczególnie w Azji. Fałszywe wieści i obawy przed całkowitym stłumieniem handlu w Korei Południowej, które pojawiły się w zeszłym tygodniu, powodując masową wyprzedaż i osłabienie rynków.
Rozporządzenia giełdowe. To powinien być pierwszy krok w kierunku legitymizacji całej branży, ponieważ większość z nas musi ich używać do kupowania i sprzedawania kryptowalut. Raport magazynu Wired mówi, że brytyjskie banki odrzucają transakcje klientów, którzy chcą przekierować swoje środki na giełdy kryptowalut. Aby korzystać z Coinbase w tym kraju, łatwiej to zrobić za pośrednictwem banku w Estonii. Banki i rządy boją się prania brudnych pieniędzy i uchylania się od podatków, więc jedynym sposobem, aby temu zapobiec, byłoby uregulowanie i zachęcanie do handlu kryptowalutami, a nie ich odpychanie.
Opodatkowanie jest kolejnym kluczowym zagadnieniem, ponieważ kryptowaluty są sprzedawane, a zysk jest wyprowadzany z obrotu. Kiedy istnieje szansa na potencjalny zysk, rządy będą chciały swojego kawałka udziału. W Stanach Zjednoczonych transakcje kryptowalutowe podlegają opodatkowaniu, zgodnie z nowym prawem, które zostanie uchwalone w tym roku. Niewielki pobór podatków mógłby być sposobem na zapobieganie całkowitemu zakazowi handlu kryptowalutami, który mógłby okazać się niekorzystny.
Obecnie ICO to dziki zachód, całkowicie nieuregulowany i otwarty na nadużycia i oszustwa rynek. Pomimo tego, że większość z nich to autentyczne projekty na rzecz innowacji poprzez użycie technologii Blockchain, to wyzwaniem dla inwestora jest „sortowanie cyfrowej pszenicy” i umiejętne rozróżnienie poszczególnych cech. Jasny zestaw zasad, przepisów i większej przejrzystości ze strony ICO, pozwoliłby na legitymizację tej części przemysłu i przyniesienie większej pewności w zachmurzonym i zatłoczonym środowisku.
To tylko niektóre z rzeczy, które rządy i banki powinny starać się wdrożyć, zamiast używać żelaznej pięści, aby stłumić innowacje i kontrolować technologię oraz ich obywateli.
• Aktualna pozycja i wielkość Bitcoina:
13. stycznia był ważnym dniem dla Bitcoina, kiedy całkowite dotychczasowe wydobycie osiągnęło 16,8 miliona Bitcoinów, co stanowi 80 procent całej puli. Oznacza to, że jedynie 4,2 miliona Bitcoinów, czyli 20 procent, pozostało do wydobycia, dopóki cała sieć nie osiągnie 21 milionów jednostek.
Bitcoin zawiera 21 mln kombinacji wbudowanych w swój protokół przez Satoshiego Nakamoto, po raz pierwszy wspomnianego w białej księdze z 2008 roku, jako sposób na wprowadzenie cyfrowego niedoboru do kryptowaluty. Niedobór prawdopodobnie tworzy popyt, co z kolei sprawia, że monety są cenniejsze. Gdy wydobędzie się 21 milionów Bitcoinów, zdobycie ich będzie jeszcze trudniejsze, co może również zwiększyć ich wartość.
Górnicy otrzymują obecnie 12,5 BTC nagrody za każdy blok, który kopią, ale protokół Nakamoto wymaga również, aby nagroda górnicza była zmniejszana o połowę co 210.000 bloków, czyli około cztery lata. Kolejne zmniejszenie o połowę nastąpi w ciągu dwóch lat, w przybliżeniu na początku czerwca 2020 r., w zależności od hashrate, przynosząc nagrody do 6,25 BTC za każdy zaminowany blok.
Nie każda cyfrowa waluta może być wydobywana jak Bitcoin. Niektóre kryptowaluty tworzone są z całą podażą uwolnioną jednorazowo, w którym to przypadku cała podaż jest utrzymywana lub jest w obiegu i nie ma możliwości „wydobycia” lub wybicia nowych monet. Przykładami niekodowanych cyfrowych walut są: Ripple, IOTA, NEM, NEO, Qtum, Omisego, Lisk, Stratis, Waves i EOS. Sceptycy wysunęli hipotezę, że teoretycznie możliwe jest zwiększenie 21-milionowej podaży Bitcoina poprzez atak 51% lub Sybil, ale jak dotąd żadne z tych manipulacji nie dało się udowodnić w przypadku Bitcoina.
Altcoin o nazwie Krypton, który jest oparty na Ethereum, doznał 51-procentowego ataku w sierpniu 2016 roku, ale od tego czasu nie doszło do żadnych innych podobnych ataków. BTC wciąż powraca do normy po spadku 22. grudnia, notując średnie obroty na poziomie 14.200 dolarów i wzrost o 4,75% w ciągu 24. godzin.
• Lekkie odbicie cen na giełdach:
W ostatnich 24. godzinach rynek kryptowalut zwiększył swoją wartość o 21,2 mld dolarów, a całkowita jego wartość wynosi 713,2 mld dolarów. W zestawieniu na Coinmarketcap spora część walut odnotowuje wzrosty, w przeciwieństwie do wczorajszych spadków. Jednak NEO nadal pozostaje wyjątkiem i kontynuuje trend wzrostowy, zwiększając swoją cenę o 19,6% w przeciągu ostatniej doby. Dobry wynik osiągnął również Stratis notując wzrost o 16%, Bitcoin Gold 13,1%, Qtum 10,2% oraz Lisk 9,2%. Całkowity obrót w dzisiejszym dniu odbył się na poziomie 39,7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, bitcoinist. com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.