#187 Aktualności z dn. 22.01.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Niestabilność Bitcoina sprowadzi nowych inwestorów; Wysokie podatki nałożone na koreańskie giełdy; Hiszpański analityk publikuje dobre prognozy dla Bitcoina; Kanada ulepszy administrację dzięki technologii Blockchain; Nieciekawa sytuacja na giełdach.
• Niestabilność Bitcoina sprowadzi nowych inwestorów:
Analitycy z Deutsche Bank, opublikowali notatkę dla klientów w piątek, 19. stycznia, stwierdzając, że istnieje rosnąca korelacja między ceną Bitcoina, a indeksem zmienności CBOE (VIX), znanym również jako „Fear Index” Wall Street.
Masao Muraki, globalny strateg finansowy Deutsche Bank, wraz z dwoma kolegami – Hiroshi Torii i Tao Xu – napisał, że stabilność na najpopularniejszych giełdach, skłania inwestorów do szukania pieniędzy gdzie indziej. Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych bardziej ryzykownymi inwestycjami, uwaga jest kierowana właśnie na kryptowaluty. Muraki pisze:
Obecnie coraz więcej inwestorów instytucjonalnych widzi w kryptowalutach granice podejmowania ryzyka w celu oceny stabilności cen aktywów. Powoduje to, że inwestorzy instytucjonalni, którzy mają wyceniać aktywa, wykorzystując swoją wyrafinowaną wiedzę finansową, analizę i mocne strony informacyjne, w rzeczywistości szukają informacji zwrotnej na temat rynku z cen kryptowalut, które są głównie tworzone przez inwestorów detalicznych.
Głównym argumentem Muraki jest to, że tak długo, jak maleje zmienność na rynku akcji, cena Bitcoina i innych głównych kryptowalut będzie nadal rosnąć, ponieważ inwestorzy będą nadal zwracać się do rynku krypto, aby zarabiać pieniądze.
Podczas gdy rynki tradycyjnych aktywów są obecnie stosunkowo przewidywalne, rynek kryptografii nie jest stabilny. Po dotarciu do ceny 20.000 za jednostkę w połowie grudnia 2017 r., Bitcoina dotknęła korekta sięgająca 10.000 dolarów 17. stycznia i aktualnie jest bardzo bliska powrotu do tego miejsca.
Steve Chiavarone z Federated Investors, powiedział w wywiadzie dlaCNBC:
Ta pierwsza oznaka tak dużej chciwości od czasów wielkiego kryzysu, wskazuje na rosnące apetyty na ryzyko, które noszą ze sobą rynki kryptowalut.
Te apetyty na ryzyko nie są obecnie wykorzystywane w świecie tradycyjnych akcji, lecz raczej w świecie kryptowalut. Jednak Chiavarone jest przekonany, że cokolwiek stanie się z Bitcoinem i innymi kryptowalutami w 2018 roku, apetyty inwestorów będą nadal rosły.
• Wysokie podatki nałożone na koreańskie giełdy:
Lokalna agencja informacyjna Yonhap, donosi, że południowokoreański rząd ogłosił dziś, że będzie zbierał 22%-owy podatek od przedsiębiorstw i 2,2% lokalnego podatku dochodowego od giełd kryptowalutowych w tym kraju.
Oświadczenie podatkowe pojawiło się zaraz po zakończeniu bezprecedensowej próby przeciwdziałania praniu pieniędzy w sześciu dużych bankach w Korei, które wykazały 36-krotny wzrost prowizji z kont powiązanych z giełdami kryptowalut, o czym pisaliśmy kilka dni temu.
Południowokoreańska giełda Bithumb uzyskała łącznie 295.368.000 dolarów w zeszłym roku, więc oczekuje się, że zapłaci około 60 mln dolarów z podatków, zgodnie z nowymi regulacjami. Zapowiadane procenty podatkowe są zgodne z południowokoreańskim kodeksem podatkowym dla wszystkich korporacji, które osiągają roczny dochód w wysokości ponad 18,7 mln dolarów.
Bithumb, która jest największą giełdą na świecie, z obrotem wynoszącym 2,85 mld dolarów dziennie, została zhakowana w lutym 2017 r., tracąc około 7 mln dolarów, głównie w Bitcoinie i Ethereum. To naruszenie bezpieczeństwa, wraz z kilkoma innymi naruszeniami południowokoreańskich giełd, zostało ostatnio definitywnie stwierdzone powiązanie z hakerami z Korei Północnej.
Rząd Korei Południowej ostatnio wzmocnił egzekwowanie przepisów kryptowalutowych w kraju. Poza zamówieniem sond finansowych, rząd zakazał korzystania z anonimowych kont wirtualnych, zamroził otwarcie nowych kont oraz zabronił handlu nieletnim i zagranicznym użytkownikom na giełdach.
Południowokoreańska opinia publiczna walczyła z petycją o powstrzymanie ostatnich rządowych regulacji. Po osiągnięciu wymaganych 200.000 podpisów, petycja oczekuje obecnie na oficjalną odpowiedź ze strony rządu.
• Hiszpański analityk publikuje dobre prognozy dla Bitcoina:
Bitcoin najprawdopodobniej będzie kosztować ponad 50.000 dolarów w 2018 roku – tak wynika z matematycznego badania przeprowadzonego przez Xoel’a López Barata. Hiszpański analityk i naukowiec wyliczył, że Bitcoin ma osiągnąć 55.530 dolarów do końca tego roku. Natomiast prawdopodobieństwo, że największa kryptowaluta będzie równa lub mniejsza niż obecnie, wynosi niespełna 10%.
Barata łączy naukowe oceny z mnóstwem prognoz różnego rodzaju, używając również symulacji Monte Carlo z tak zwanymi „przypadkowymi spacerami”, aby odkryć potencjał przyszłej ceny Bitcoina, opracowując surowe dane i możliwości prawdopodobieństwa.
Ważne jest, aby pamiętać, że tego rodzaju oszacowania najlepiej wykorzystać jako sposób na znalezienie przedziałów ufności – w tym przypadku, taki przedział dla ceny Bitcoina, wynosiłby od 13.200 dolarów do 271.277 dolarów.
– dodał Barata.
• Kanada ulepszy administrację dzięki technologii Blockchain:
Narodowa Rada ds. Badań Naukowych (NRC), będąca rządową inicjatywą, bada system Ethereum Blockchain, służący do rejestrowania kontraktów rządowych. NRC współpracuje ze start-upem Blockchain Bitaccess, aby wykorzystać swoją platformę Catena do publikowania informacji na temat dotacji rządowych i wkładu do open-source Blockchain.
Jak wynika z komunikatu prasowego, jest to część działania zmierzającego do zwiększenia przejrzystości administracji rządowej. NRC jest pierwszym podmiotem, który testuje technologię Blockchain i już publikuje informacje na temat postępów. Grupa oceni również, w jaki sposób rząd może stosować tę technologię w innych obszarach.
Współzałożyciel Bitaccess, Moe Adham, powiedział w poście na blogu, że firma zbudowała swój pakiet Catena Blockchain Suite, aby pomóc organizacjom zaznajomić się z używaniem tej technologii:
Naszym celem jest umożliwienie instytucjom uzyskanie pełnej przejrzystości i umożliwienie ludziom udziału w weryfikacji i zatwierdzaniu informacji publicznych.
Choć jest to godne uwagi, nie jest to pierwszy oficjalny organ w kraju, który wprowadziłby Blockchain. Kanadyjski Bank Centralny rozpoczął już eksperymenty z platformami opartymi na tej technologii, szczególnie z systemami rozliczeniowymi. Bank Project Jasper, przeprowadził badania nad rozliczeniami papierów wartościowych i ich elastycznością.
• Nieciekawa sytuacja na giełdach:
Pomimo dobrych prognoz na najbliższe miesiące przez wiele instytucji badawczych oraz osób głęboko analizujących kryptowaluty, czas na odbicie Bitcoina, niekoniecznie musi nadejść już teraz. Naruszona linia wsparcia w okolicach 11.000 dolarów i upływające miliardy dolarów z rynku, mogą zwiastować dalsze korekty. Jeśli zostanie przebite 10.000 dolarów, raczej nic nie uchroni Bitcoina w wędrówce w okolice 8.000 dolarów.
Na ten moment, największa z kryptowalut, notuje 10.700 dolarów, co oznacza spadek o 6,7% w stosunku do ostatniej doby. Większość innych walut idzie niemal w parze z Bitcoinem i dla przykładu – Ethereum obniżyło wartość o 5,6%, a Ripple o 10,4%. Odporny na tę sytuacje wydaje się być EOS, który odnotował wzrost na poziomie 6,9%. Kapitalizacja całego rynku wynosi 516 mld dolarów, a więc zmniejszyła się od wczoraj o 39 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.