News

#193 Aktualności z dn. 28.01.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Podejrzenia wobec Tether; Złośliwe oprogramowanie na YouTube kradnie moc obliczeniową; Możliwe połączenie Monero i Litecoina; Wzrosty na giełdach.

• Podejrzenia wobec Tether:

W sobotę wieczorem pojawiły się raporty, że Tether i ich audytor Friedman LLP rozwiązali współpracę. Ze względu na weekend nie otrzymano niezależnego potwierdzenia.

Wydaje się mało prawdopodobne, aby którakolwiek z tych firm podjęła takie działanie bez wydawania formalnego oświadczenia, szczególnie, że spowodowałoby to burzę. Wiele osób w społeczności kryptograficznej ma obawy, czy Tether naprawdę utrzymuje odpowiednie rezerwy, aby wykorzystać wszystkie zaległe tokeny. Firma zatrudniła Friedman LLP do przeprowadzenia audytu w celu rozwiązania problemów społeczności.

Tether był źródłem wielu kontrowersji w ubiegłym roku, a firma z trudem reaguje na krytykę. Firma, która ma kilku takich samych właścicieli jak Bitfinex – giełda, która napisała zeszłej jesieni:

Friedman LLP został zaangażowany w przeprowadzanie procedur badania bilansu dla Tether Limited. Ponieważ jednak liczba Tetherów w obiegu znacznie wzrosła w ostatnich miesiącach, poprosiliśmy również Friedmana o tymczasową analizę naszych sald bankowych i naszego salda debetowego. Friedman zgodził się na świadczenie nam usług konsultingowych w celu dostarczenia zarządowi przydatnych informacji dotyczących pozycji gotówkowej Tether i tokenów Tether wydanych i nierozliczonych na pewien czas. Friedman był w stanie świadczyć dla nas usługi konsultingowe w trybie przyspieszonym, korzystając z procedury z dnia 15. września 2017 r. Konsultacje te nie stanowią audytu ani zaświadczenia, które obejmowałyby znacznie rozszerzony zakres procedur i zajmują znacznie więcej czasu.

Jakiekolwiek rozwiązanie związku między Tether a Friedman LLP wywołałoby wielkie podejrzenia ze strony społeczności, ponieważ wydawałoby się, że jest to sprzeczne z pragnieniem Tether, aby wykazać się większą przejrzystością. Tether (firma) twierdzi, że otrzymuje od inwestorów depozyty dolarów amerykańskich, po czym tworzy równoważną liczbę Tetherów (waluty) i przekazuje je do deponenta. Tether twierdzi, że ma 2,2 mld dolarów depozytu na swoich kontach bankowych, aby utworzyć kopię każdego tokena na podstawie 1:1. Jednak bez audytu nie można udowodnić, że Tether w rzeczywistości ma te rezerwy, lub że nie są wykorzystywane do czegoś poza wsparciem tokenów nieuwolnionych.

Niektórzy członkowie społeczności cyfrowej waluty wyrazili głęboki sceptycyzm w kwestii wydawania tokenów. Nierzadko zdarza się, że firma wypuszcza ogromne ilości Tetheru, 50-100 mln jednostek na raz, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, którzy inwestorzy lokują te fundusze. Od czasu zakłóceń w stosunkach bankowych Bitfinexu na początku zeszłego roku, wymiana stała się silnie zależna od tokenów swojej siostrzanej firmy, aby przenieść fundusze na giełdę. Niektórzy spekulują, że Tether może obsługiwać rezerwę cząstkową, wydając więcej tokenów, niż mają poparcia i wysyłają je do Bitfinex. Giełda używa tych tokenów jako zabezpieczenia, aby utworzyć lewarowane długie lub krótkie pozycje na rynku.

Charlie Lee, założyciel Litecoin, skomentował:

Na początku grudnia Bitfinex zagroził „ściganiem sądowym” przeciwko anonimowemu blogerowi „Bitfinex’ed” w oparciu o jego roszczenia do złego postępowania ze strony Bitfinex i Tether.

Ten artykuł zostanie zaktualizowany, gdy pojawi się więcej informacji.

• Złośliwe oprogramowanie na YouTube kradnie moc obliczeniową:

Kolejny przypadek „cryptojackingu” został wykryty na YouTube i rozwiązany przez Google w ciągu tego tygodnia, poinformował Ars Technica w piątek, 26. stycznia. Według anonimowych hakerów udało się uruchomić reklamy w YouTube, które pochłonęły procesor odwiedzających moc i elektryczność w celu wydobywania kryptowalut dla atakujących.

Użytkownicy zaczęli umieszczać skargi na portalach społecznościowych, informując, że ich programy antywirusowe wykryły kod wyszukiwania kryptowalut w reklamach, które zostały im wyświetlone na Youtube. Według raportu firmy Trend Micro, atakującym udało się umieścić złośliwe oprogramowanie górnicze w serwisie YouTube za pośrednictwem platformy reklamowej Google DoubleClick. Reklamy nieproporcjonalnie kierowały użytkowników z Japonii, Francji, Tajwanu, Włoch i Hiszpanii. Ogromna większość – dziewięćdziesiąt procent – reklam wykorzystywała kod JavaScript dostarczony przez Coinhive, kontrowersyjną platformę wydobywczą kryptowalut, która pozwala swoim subskrybentom uzyskiwać dochody, wykorzystując moc komputerów innych osób w nieautoryzowany sposób.

Jak odkrył w piątek Trend Micro, reklamy YouTube są odpowiedzialne za trzykrotny wzrost liczby wykrywaczy zasobów internetowych na całym świecie. W odpowiedzi na skargi użytkowników Google – właściciel YouTube – ogłosił, że sytuacja została rozwiązana w ciągu kilku godzin. Jednak nadal nie ma dokładnych informacji na temat ram czasowych wydarzeń, ponieważ Google nie dostarczył żadnych dodatkowych danych, podczas gdy Trend Micro twierdzi, że ostrzeżenia o nadużyciach zaczęły pojawiać się już 18. stycznia.

Wcześniej w tym miesiącu firma bezpieczeństwa oprogramowania Check Point opublikowała raport o gwałtownym wzroście rozpowszechnienia szkodliwego oprogramowania do krypto-górnictwa, stwierdzając, że 55% firm na całym świecie jest atakowanych. Raport ogłosił, że Coinhive jest numerem jeden pod tytułem „Najbardziej poszukiwane złośliwe oprogramowanie”.

• Możliwe połączenie Monero i Litecoina:

Charlie Lee przyznaje, że ma ambicję pracować z Monero, jak wynika z serii tweetów, które opublikował wczoraj, twierdząc, że płynność Litecoina będzie dobrze pasować do anonimowości i możliwości Monero.

Założyciel Monero (XMR), Riccardo Spagni i twórca Litecoin (LTC), Charlie Lee, wydają się przygotowywać do podjęcia kroku w potencjalnym zbliżeniu do siebie swoich monet. Spagni opublikował wczoraj tweet, który zasugerował możliwą fuzję pomiędzy dwoma kryptowalutami. Lee, który w przeszłości deklarował chęć zwiększenia anonimowości w odniesieniu do Litecoina, szybko zareagował własną serią tweetów.

Teety te podkreślają zmianę, która może wydarzyć niebawem jeśli chodzi o przyszłość i kierunek tych dwóch walut: On-chain atomic swaps, daje możliwość wymiany dwóch różnych monet w bezpieczny i natychmiastowy sposób. Technologia atomowej zamiany w łańcuchu ma zrewolucjonizować obecny przemysł kryptograficzny. Umożliwiły to ostatnio wprowadzone zmiany w SegWit, które zostały najpierw przetestowane przez Litecoina, a w Bitcoinie ostatecznie przyjęto je pod koniec zeszłego roku.

To nie byłby pierwszy raz, kiedy Charlie Lee sięgnął po inne monety aby wykorzystać możliwości współpracy. Wcześniej pomagał uratować Dogecoina, pozwalając na wydobycie dwóch monet. Było to w początkowej fazie zamieniania kopalni w pool wydobywczy. Litecoin był w stanie zaoferować Dogecoinowi tratwę ratunkową, jednocześnie wprowadzając wyspiarską społeczność do Litecoina i do szerszego świata krypto. Niedawno Charlie Lee pojawił się na pierwszych stronach gazet, aby oddzielić swoje własne interesy finansowe od społeczności Litecoin, sprzedając cały swój udział Litecoinów. Było to powszechnie postrzegane jako porzucenie własnej monety.

Sprzedaż jego rezerw było posunięciem, które zaskoczyło wiele osób w zmiennym świecie krypto. Lee był wcześniej postrzegany jako silny przewodnik dla społeczności kryptograficznej jako całości, nadzorując implementację SegWit na Litecoinie i później Bitcoinie. To był wyczyn polegający na przekonaniu interesów dużych firm wydobywczych. Wiele dobrej woli, którą zbudował, zostało zniszczone przez oskarżenia o własny interes i utratę wiary we własną monetę.

Jeśli partnerstwo z Monero będzie kontynuowane, zaoszczędzi to wiele czasu w rozwoju Litecoina, który ma własną podstawę, do której przyczynia się Lee. Z kolei obciążenie związane z rozwojem, o którym mowa w tweecie Lee, również spadnie na Monero.


• Wzrosty na giełdach:

W przeciągu ostatnich 24. godzin kapitalizacja rynku kyptowalut powiększyła się o 25,4 mld dolarów i wynosi 588,6 mld dolarów. Obserwujemy wzrost cen poszczególnych walut. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2%, Bitcoin Cash o 4%, Bitcoin Gold 4,8%. Większym wzrostem odznaczyło się dzisiaj Ethereum 11,3% i Ethereum Classic 12,2%. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 25,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button