Kryptowaluty

#20 Aktualności z dn. 08.08.2017

Z wtorkowych wydarzeń: Jak banki w Polsce odnoszą się do kryptowalut; Australijski Bank Centralny powinien zaakceptować Bitcoina; HBO zaatakowane przez hakerów; Kapitalizacja rynku kryptowalut bije rekordy:

• Jak banki w Polsce odnoszą się do kryptowalut:

Niedawno opublikowany komunikat ze strony KNF był sygnałem do refleksji nad podejściem organu nadzorującego instytucje finansowe w odniesieniu do kryptowalut. Oficjalnym stanowiskiem KNF było uświadomienie różnicy pomiędzy bankami – powszechnie przyjętymi za instytucje zaufania publicznego – a kryptowalutami, które nie są w tej chwili regulowane prawnie jak banki. Dało się jednak odczuć, że wszystko odbyło się w tonie porównania – co lepsze, a co gorsze. Aby zrozumieć podstawowe różnice, należy jednak zacząć od definicji, których tam brakowało.

Tymczasem okazuje się, że niektóre banki blokują środki swoim klientom, którzy chcą przelewać swoje pieniądze na giełdy kryptowalut. Są to jednak bezprawne działania. Należy się zatem zastanowić, czy działania instytucji finansowych pomagają nam w zrozumieniu obecnego systemu, czy jednak starają się ograniczają wolność w decydowaniu o naszych środkach. Niektóre banki w momencie wykonywania przelewu, informują nawet o tym, że odbiorca (giełda lub kantor kryptowalut) wpisany jest na czarną listę i należy do niebezpiecznych miejsc.

W Polsce bankami nieprzychylnymi do kryptowalut są Mbank, PKO BP, Millennium, Bank Spółdzielczy. ING Bank Śląski wycofał się z “Dotpay”, a Pekao S.A. z “TPay” – są to platformy oferujące transfer środków za pomocą kryptowalut.

Natomiast banki, które starają się zrozumieć istotę kryptlwaut jak i samą technologię, to BNP Paribas, Idea Bank, Bank Pocztowy oraz Alior Bank.

Przy wyborze banku, poza kosztami związanymi z obsługą, zwróćmy również uwagę na jego politykę. Niektóre sygnały mogą świadczyć o ewentualnych problemach z dostępnością do naszych pieniędzy.

• Australijski Bank Centralny powinien zaakceptować Bitcoina:

Wiele źródeł informuje, że senatorzy Sam Dastyari i Jane Hume zrezygnowali z polityki partyjnej, aby połączyć siły w kwestii przyszłego sektora usług finansowych w Australii. Australijscy senatorzy chcą wprowadzić Bitcoina do banku centralnego.

To będzie rewolucyjny skok dla Banku Rezerwy i dla austriackich instytucji finansowych. To, co chcemy zrobić w Parlamencie, to stworzenie środowiska politycznego umożliwiającego ten krok.

– powiedział Dastyari, cytowany przez lokalne źródło informacji Sydney Morning Herald.

Dastyari i Hume przewidują liczne korzyści dla zwiększenia uczestnictwa w państwie, począwszy od edukacji o kryptowalutach. Zauważają, że w państwie jak Szwajcaria, obywatele są już w stanie wykorzystać Bitcoina do wykonywania różnych obowiązków komunalnych.

Nie możemy konkurować z naszymi azjatyckimi sąsiadami, jeśli chodzi o wytwarzanie tanich towarów i usług. Możemy konkurować o usługi finansowe, ale to będzie oznaczać duże, śmiałe decyzje.

– kontynuował Dastyari.

Usługi finansowe są obecnie największą australijską branżą, wartą około 145 mld dolarów rocznie.

• HBO zaatakowane przez hakerów:

W raporcie z 31. lipca pojawiły się informacje o ataku na HBO. Hakerzy chcą około 6 milionów dolarów w Bitcoinie. Grożą, że jeśli nie otrzymają takich środków, wypuszczą 1,5 terabajta danych, które zostały wykradzione. Zawarte tam dane dotyczą poufnych informacji przechowywanych w folderach zatytułowanych “Budget”, “Legal”, “Licensing & Retail” i innych. Dodatkowo przechwycono poufne dokumenty, w tym arkusz kalkulacyjny, który zawiera roszczenia prawne  oraz listy ofert pracy skierowane do szefów kadry kierowniczej HBO. Dostali się nawet na prywatne skrzynki mailowe pracowników i wiceprezesa Leslie Cohen ds. Programowania oraz zdobyli hasła administratora sieci. Komplet wykradzionych danych zatytułowali „Pan Smith” i wysłali wraz z pięciominutowym nagraniem, w których przedstawili żądania jak i konsekwencje niewywiązania się z umowy.

W związku z dostępnymi informacjami o wpływach finansowych HBO, hakerzy wyliczyli, że 6 milionów dolarów jest tylko sześciomiesięcznym wynagrodzeniem względem całego roku, więc nie powinno być problemu z przekazaniem środków na wskazany adres bitcoinowy. Instrukcje zostały przekazane do szefów kadry kierowniczej.

• Kapitalizacja rynku kryptowalut bije rekordy:

Dzisiaj kapitalizacja rynku kryptowalut osiągnęła 121 miliardów dolarów. Jest to nowy rekord, który mówi nam o stale zwiększającym się zainteresowaniu cyfrowymi walutami. Bitcoin stanowi 46% całego rynku, a jego cena notuje niewielkie odchylenia w ciągu ostatnich 24. godzin. Najszybszy wzrost zanotował Bitcoin Cash: +24,5%.

źródło: cryptonews.pl, cointelegraph.com, worldcoinindex.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button