News

#201 Aktualności z dn. 05.02.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Premier Mateusz Morawiecki rusza w teren; Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez polską giełdę; Banki Wielkiej Brytanii idą śladem Ameryki; Giełda Bittrex doda trading dolarami oraz ponownie otworzy rejestrację dla nowych użytkowników; Na giełdach ciąg dalszy spadków.

• Premier Mateusz Morawiecki rusza w teren:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zalecał ostrożność przy inwestowaniu w kryptowaluty. Zespół do spraw niebezpiecznych instrumentów finansowych powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego wytypuje w tym tygodniu do kontroli kilkanaście polskich firm oferujących sprzedaż kryptowalut.

Chodzi o firmy, które budują swoją filozofię w oparciu o kryptowaluty i naszym zdaniem w ten sposób wprowadzają klientów w błąd. Albo wykorzystują szaleństwo wokół kryptowalut i na tym budują swój potencjał. Na pewno pokażemy listę firm, które naszym zdaniem powinny zostać przebadane przez różne instytucje. To firmy, które działają na tak zwanym rynku alternatywnych inwestycji finansowych, których działalność jest oparta o rynek Forex. Chodzi też o przedsiębiorstwa bazujące na filozofii kryptowalut. Buduje się coś w rodzaju firmy udającej sprzedaż kryptowaluty, która jest popularna, czyli Bitcoina.

zaznacza rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzata Cieloch, dodaje również, że niezbędne są zmiany w prawie w kwestii kryptowalut.

Kwestia regulacji kryptowalut ma zostać określona dzięki wnioskom wymienionego wcześniej zespołu premiera Morawieckiego. Jego zdaniem jedynymi możliwościami jest zakaz lub ścisłe uregulowanie. Szacunkowe dane Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, wykazują że samym Bitcoinem, codziennie na świecie wykonywanych jest kilkaset tysięcy transakcji.

Oto fragment komunikatu UOKK:

W internecie, w tym w mediach społecznościowych, w innych środkach przekazu oraz na tzw. „eventach”, często z udziałem znanych celebrytów, jesteśmy zalewani coraz agresywniejszym marketingiem zawierającym obietnice łatwego, szybkiego i wysokiego zysku. (…)

Piramidy finansowe są nielegalne. Nie zarobisz na nich, ponieważ twoje pieniądze trafiają do pomysłodawców projektu, nie są inwestowane. Tak naprawdę nie wiesz, co się z nimi dzieje. (…) Ostrzegamy: jest duże prawdopodobieństwo, że taka „inwestycja” jest oszustwem, a ty stracisz wpłacone pieniądze.

• Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez polską giełdę:

Jak donosi „dziennik gazeta prawna” komisja nadzoru finansowego rozważa skierowanie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na tle finansowym. Sprawa dotyczy jednej z polskich giełd kryptowalut, urzędnicy nie ujawniają jednak o jaką giełdę chodzi. Prawnicy pracujący w komisji rozpoczęli ostatnio prześwietlanie regulaminów wszystkich operatorów którzy działają w branży kryptowalut zarejestrowanych na terenie Polski. W  przypadku jednej z weryfikowanych giełd KNF podejrzewa, że podmiot może prowadzić działalność niezgodnie z prawem bez uzyskanego uprzednio pozwolenia. Opierając się na obowiązujących w Polsce przepisach grozi za to kara grzywny w wysokości nawet do 5 mln złotych lub dwa lata pozbawienia wolności.

Z informacji jakie uzyskał tradinggroup.pl poprzez kontakt z infolinią największej polskiej giełdy – BitBay, wynika, że posiadają oni wymagane zezwolenia, więc sprawa ich nie dotyczy, a klienci tej giełdy mogą być spokojni o swoje środki.

BitBay oficjalnie rozwiewa wątpliwości publikując oświadczenie w tej sprawie:

W związku z informacjami pojawiającymi się w ostatnich dniach w mediach oraz pytaniami naszych użytkowników informujemy, że jako BitBay posiadamy opinie prawne, procedury i procesy, które gwarantują, że nasza działalność jest zgodna z prawem. Instytucje Państwowe nie wydają licencji dla tego typu usług w Polsce, dlatego też działamy zgodnie z najlepszymi standardami wyrażonymi w Kanonie dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce) oraz politykami AML i KYC, które zostały u nas wdrożone pomimo braku regulacji w tym obszarze.

Z doniesień prasowych wynika, że obecnie trwają analizy wielu giełd waluty cyfrowych. Jesteśmy zawsze gotowi poddać się procedurze sprawdzającej i współpracować tak, jak dotychczas, z instytucjami państwowymi.

Zapewniamy, że środki naszych klientów są bezpieczne. Każdy z naszych użytkowników posiada indywidualny, wirtualny rachunek PLN prowadzony przez bank (alias). Obsługę depozytów oraz wypłat w walutach USD i EUR gwarantuje natomiast operator płatności, który jest podmiotem nadzorowanym i licencjonowanym przez KNF. Klienci naszej giełdy nie muszą obawiać się o swoje depozyty oraz dostęp do nich.

• Banki Wielkiej Brytanii idą śladem Ameryki:

Wydawcy kart kredytowych obawiają się, że ludzie popadną w długi, jeśli kupią kryptowaluty, a ceny nadal będą spadać. Bitcoin spadł o ponad 50% z 17.000 dolarów na początku stycznia do około 7.000 dolarów dzisiaj. Lloyds Banking Group wyda dziś oświadczenie swoim 9. milionom użytkownikom kart kredytowych.

Według doniesień bank zablokuje wszelkie próby zakupu kryptowalut za pomocą kart kredytowych. Karty debetowe są jednak nadal akceptowane. W e-mailu rzecznik firmy powiedział:

W bankach Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax i MBNA nie akceptujemy transakcji zakupu kryptowalut dokonywanych kartami kredytowymi.

Gigant bankowy jest pierwszym w Wielkiej Brytanii, który ogranicza swoje karty kredytowe i siłę nabywczą swoich klientów. Mogłoby to dodatkowo zaostrzyć spadek cen, ponieważ nieco trudniejszym stało się kupienie kryptowalut. Niektóre banki są już anty-krypto, ponieważ zdecentralizowane pieniądze są sprzeczne z ich modelem biznesowym. Ruch ten następuje po fali rządowych regulacji na całym świecie, które to chcą zapobiegać wykorzystywaniu walut cyfrowych do działalności przestępczej. W przeciwieństwie do wielu mylnych raportów w mediach głównego nurtu, nie było zakazu handlu ani tradingu w Indiach czy Korei Południowej. Trzy duże amerykańskie banki zajmują podobne stanowisko wobec ogłoszeń z zeszłego tygodnia. JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. i Citigroup Inc. oświadczyły, że nie będą już zezwalać na zakup krypto za pomocą karty kredytowej. Korzystanie z karty kredytowej wiąże się z większym ryzykiem, a banki starają się je złagodzić, zmuszając swoich klientów do korzystania z własnych pieniędzy na zakup wirtualnych walut. Obawiają się również, że klienci będą wydawać więcej, niż mogą sobie pozwolić – co jest znacznie łatwiejsze, gdy nie są to ich pieniądze.

• Giełda Bittrex doda trading dolarami oraz ponownie otworzy rejestrację dla nowych użytkowników:

Bill Shihara, prezes firmy Bittrex, potwierdził podczas podcastu Radia Unikrn, z prezesem Unikrn – Rahulem Sood – że ​​giełda Bittrex będzie otwierać transakcje dolarowe dla większości swoich klientów. Firma Bittrex została założona w 2013. roku przez Shihara i dwóch partnerów biznesowych, którzy razem wcześniej pracowali przy zabezpieczeniach w firmie Microsoft. Shihara powiedział Soodowi, że początkowy sukces Bittrexa był spowodowany połączeniem doświadczenia założycieli, a także ich gotowości do zamieszczenia swoich życiorysów ze zdjęciami online w czasie gdy większość giełd była anonimowa.

Bittrex ukazał się w wiadomościach w październiku 2017 r., ponieważ podjął nagłą decyzję o wyłączeniu tysięcy kont w celu weryfikacji zgodności, bez uprzedniego ostrzeżenia użytkowników. Być może z tego powodu giełda ogłosiła w grudniu 2017 r., że tymczasowo przestaje przyjmować nowych użytkowników, powołując się na niezdolność do dokładnej weryfikacji każdego nowego użytkownika przy tak dużym popycie. W podcascie Shihara zauważył, że ​​skoro Bittrex jest giełdą amerykańską, bardzo poważnie traktują zobowiązania prawne KYC i AML. Do przeprowadzenia potrzebnych weryfikacji wymagana jest duża liczba pracowników. W odpowiedzi na pytanie dotyczące wyzwań związanych z obsługą klienta, Shihara powiedział, że mają nadzieję na dodanie kolejnych 20. dostawców usług wsparcia tej wiosny, co dałoby ich łącznie 80.

Shihara dodał również, że wkrótce będą możliwe rejestracje użytkowników na giełdzie, ale pojawią się dodatkowe wymagania dla nowych użytkowników, takie jak minimalne depozyty handlowe. Według Shihary, ten ruch zapewni, że nowi użytkownicy to ludzie, którzy rozumieją co robią. Bittrex nie jest przeznaczony dla klientów detalicznych, lecz jest skierowany do grupy docelowej składającej się z bardziej wyrafinowanych lub instytucjonalnych handlowców, powiedział Shihara do Sooda. Jeśli chodzi o przyszłe plany Bittrexa, Shihara wspomniał o partnerstwie z giełdą południowokoreańską Upbit, która dałaby dostęp do większej płynności i sklepu detalicznego. Wspomniał rówież, że w najbliższych miesiącach w przygotowaniu jest jeszcze wiele takich partnerstw.

Shihara ma ustalone spotkania z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, na których chce rozmawiać o możliwości handlu papierami wartościowymi, ponieważ widzi potencjał dla spółki zależnej Bittrex lub równoległej działalności w zakresie handlu papierami wartościowymi. Uważa, że ​​regulacja jest nieunikniona:

Jeśli chcemy, by Bitcoin był wszechobecny i sprzedawany na całym świecie, potrzebujemy rządów i instytucji, które go przyjmują.

Shihara po raz pierwszy zaangażował się w kryptowaluty w 2011 roku, kiedy rozpoczął wydobywanie Bitcoina częściami zapasowymi do komputera w swoim garażu. Zniechęcił się jednak, gdy cena spadła z 60 do 6 dolarów, a nawet wyrzucił laptopa ze swoimi Bitcoinami.

• Na giełdach ciąg dalszy spadków:

Rynek kryptowalut kontynuuje spadki a kapitalizacja zmniejszyła się o kolejne 68,6 mld w przeciągu ostatniej doby. Cały rynek wyceniany jest w tej chwili na 341 mld dolarów. Obrót na giełdach wyniósł 22,2 mld dolarów. Cena Bitcoina spadła o 13,4% i wynosi 7.326 dolarów. Bitcoin Cash zanotował spadek na poziomie 18,5%, NEO 22,4%, Litecoin 14%, Ethereum 17,4%.

źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, tradinggroup.pl, coinmarketcap.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button