News

#208 Aktualności z dn. 12.02.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Krajowe media Chin celują w ICO giełd kryptowalutowych; Strona rządu brytyjskiego pada ofiarą ataku złośliwego oprogramowania do miningu; Szef Międzynarodowej Fundacji Walutowej mówi o nieuchronnej i koniecznej międzynarodowej regulacji kryptowalut; Mining w Islandii zużyje więcej energii niż mieszkańcy kraju; Na giełdach zielono.

Krajowe media Chin celują w ICO giełd kryptowalutowych:

Chińska państwowa agencja informacyjna wydaje się wzmacniać swoje stanowisko dotyczące pozagiełdowej (OTC) wymiany krypto-krypto i zagranicznych ICO, które nadal pozostają aktywne w tym kraju, nazywając je próbą ominięcia istniejących przepisów. W raporcie opublikowanym przez Xinhua News Agency, szczegółowo opisano, jak łatwe jest nabywanie aktywów kryptowalutowych za pośrednictwem kanału OTC. Dziennikarze zarejestrowali się na giełdach takich jak Huobi Pro i kupili Bitcoiny za pomocą dostępnych narzędzi płatniczych, takich jak AliPay. Po zakazie ICO w zeszłym roku wydanym przez Chiński Bank Ludowy, krajowe platformy giełdowe zaczęły korzystać z OTC i przeniosły swoją działalność za granicę.

Powołując się na raport opublikowany przez chińską komisję ds. Bezpieczeństwa Finansowego w Internecie, agencja informacyjna podkreśliła, że od listopada ubiegłego roku 21 giełd OTC pozostaje aktywnych wśród chińskich inwestorów, podczas gdy platformy te znajdują się za granicą, np. w Hongkongu, Japonii i USA. Ponadto w raporcie wskazano także na platformy handlowe, które mają siedzibę poza Chinami, ale są dostępne dla chińskich inwestorów, którzy mogą uczestniczyć w kupowaniu pierwszych tokenów za pośrednictwem kanałów OTC.

Ponadto agencja stwierdziła, że wszystkie te działania są tylko nowymi próbami ominięcia istniejących przepisów i wezwały do zaostrzenia regulującji. Co więcej, raporty te, dotyczą także ICO, które przeniosły miejsce rejestracji poza granice:

Obecnie niektóre projekty ICO są przenoszone za granicę w celu kontynuowania działalności. Mimo że są oficjalnie ustanowione i wydają tokeny za granicą, ich rozwój projektu, kluczowy personel i inwestorzy mają siedzibę w Chinach kontynentalnych.

– czytamy w raporcie.

• Strona rządu brytyjskiego pada ofiarą ataku złośliwego oprogramowania do miningu:

Nowe złośliwe oprogramowanie do wydobywania kryptowalut, wykorzystujące program dla osób niewidomych i niedowidzących, zainfekowało tysiące stron internetowych, w tym rząd brytyjski. Jak informują media, szkodliwy skrypt został wprowadzony do BrowseAloud, wtyczki, która pomaga osobom z upośledzonym wzrokiem w dostępie do treści online. Moc obliczeniowa odwiedzających zainfekowane strony zostaje wykorzystywana do miningu – technika znana potocznie jako cryptojacking.

Obecnie zainfekowanych jest ponad 5000 witryn internetowych, w tym brytyjska National Health Service (NHS), Student Loans Company i strony lokalnych urzędów. Komentując wydarzenia, brytyjski organ nadzorujący National Cyber Security Center (NCSC) powiedział, że nic nie wskazuje na to, żeby konsumenci byli zagrożeni po wdrożeniu środków kontroli szkód.

Usługa, której dotyczy problem, została wyłączona, co w dużej mierze złagodziło problem. Witryny rządowe nadal działają bezpiecznie. Na tym etapie nic nie wskazuje na to, że społeczeństwo jest zagrożone.

– oznajmiają.

NHS była jedną z pierwszych i najbardziej dotkniętych ofiar niesławnego ataku złośliwego oprogramowania WannaCry w 2017 r., w którym hakerzy żądali od użytkowników 300 dolarów w Bitcoinie, aby odblokować komputer.

Szef Międzynarodowej Fundacji Walutowej mówi o nieuchronnej i koniecznej międzynarodowej regulacji kryptowalut:

Szef Międzynarodowej Fundacji Walutowej (IMF), Christine Lagarde, powiedziała, że regulacja kryptowalut jest nieunikniona i konieczna na poziomie międzynarodowym. Zapytana podczas wywiadu o to czy rosnąca popularność rynków kryptowalutowych, jest spowodowana głodem wysokich zysków na światowych rynkach, Lagarde odpowiedziała, że trend ten pokazuje mentalność stadną tych, którzy szukają produktów o wysokiej wydajności, a także elementu spekulacji. Dodała, że był on również napędzany ciemnymi działaniami, co stanowi odniesienie do potencjalnego wykorzystywania kryptowalut w praniu brudnych pieniędzy i innych nielegalnych aktywnościach online, ze względu na ich anonimowy charakter.

W odniesieniu do regulacji kryptowalut, Lagarde mówiła o jej nieuchronności i konieczności skupienia się na regulacji działań ponad podmiotami:

To sfera, w której potrzebujemy międzynarodowych regulacji i właściwego nadzoru.

– mówi.

Już w październiku 2016 r. Lagard powiedziała, że według niej banki będą przyjmować waluty cyfrowe w ciągu najbliższych pięciu lat, jednocześnie dodając, że będzie potrzebne rozporządzenie, aby zapobiec praniu brudnych pieniędzy i nielegalnym działaniom. Natomiast w październiku zeszłego roku, wyraziła zainteresowanie IMF, we wypuszczeniu na rynek własnej kryptowaluty, po swoich wcześniejszych uwagach na temat potencjalnych korzyści dla krajów o słabych walutach narodowych.

Ponieważ rynki kryptowalutowe doświadczyły dość niestabilnego początku w nowym roku, banki i instytucje finansowe zaczęły traktować regulowanie kryptowalut coraz poważniej. Z drugiej strony, wspólne przesłuchanie Komisji Towarowych Kontraktów Terminowych typu Future (CFTC) oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), 6. lutego, wywołało wrażenie, że przyszłe regulacje muszą pielęgnować sektor kryptowalutowy zamiast go przyduszać.

Mining w Islandii zużyje więcej energii niż mieszkańcy kraju:

Przewiduje się że Islandia zużyje więcej energii na wydobycie kryptowalut niż na gospodarstwa domowe tym roku. Naturalnie zimny klimat i dostęp do energii odnawialnej są wymieniane jako główne przyczyny napływu firm zajmujących się miningiem do nordyckiego kraju. Islandzki biznesmen Johan Snorri Sigurbergsson z firmy energetycznej Hitaveita Sudurnesja, przewiduje podwojenie zużycia energii do miningu w tym roku do 100 megawatów. Jest to więcej energii niż 340.000. mieszkańców Islandii wykorzysta w tym czasie na własny użytek. Sigurbergsson powiedział, że nie mógł przewidzieć tego trendu cztery miesiące temu, kiedy to Bitcoin nagle przeszedł w górę. Donosi, że właśnie spotkał się z firmą, która chce kupić 18 megawatów.

Sprzęt do wydobywania Bitcoinów wymaga dużej ilości energii do wykonania obliczeń, aby znaleźć hashe, które następnie dają nagrodę w postaci Bitcoina. Zaproponowano alternatywne rozwiązania w stosunku do obecnej metody wymagającej sporego zużycia energii, np. użycie Proof-of Stake zamiast Proof-of Work lub wykorzystanie energii odnawialnej do zasilania komputerów. Firmy w Islandii mają naturalną możliwość produkowania mniejszego zanieczyszczenia niż firmy zlokalizowane w Chinach, ponieważ mają dostęp do elektrowni geotermalnych i hydroelektrycznych – tańszych i bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw dla węgla.

Keflavik, nadmorskie miasteczko na południowym półwyspie Islandii, jest miejscem trzech największych punktów wydobycia Bitcoinów w kraju. Tamtejsze budynki mają otwarte ściany, dzięki czemu zimny wiatr naturalnie chłodzi sprzęt komputerowy. W USA, gdy firmy wydobywcze zaczęły masowo wjeżdżać do Waszyngtonu aby skorzystać z tańszej energii elektrycznej państwa, infrastruktura danych została przeciążona i wymaga teraz dodania 100. megawatów.

Smari McCarthy z Islandzkiej Partii Piratów, antyestablishmentowej partii politycznej, która weszła do parlamentu Islandii po katastrofie finansowej w 2008 roku, zaproponował opodatkowanie zysków z wydobycia Bitcoinów, wskazując na to, że przedsiębiorstwo miningowe należy do kategorii tworzenia wartości. Niezależnie od potencjalnych zysków, McCarthy nie jest pewien, co wydobycie Bitcoinów może znaczyć dla Islandii:

Wydajemy dziesiątki, a może setki megawatów na produkcję czegoś, co nie ma namacalnego istnienia i nie ma rzeczywistego zastosowania dla ludzi spoza sfery finansowych spekulacji. To nie może być dobre.

– mówi.

W grudniu 2016 r., gdy Islandia zbierała się, by stworzyć alternatywną koalicję, która obejmowała również Partię Piratów po niejednoznacznych wynikach wyborów, założyciel Partii Piratów odniósł się do ich platformy jako najbardziej korzystnej dla drogi do legalności Bitcoina w kraju.

Na giełdach zielono:

Miniona doba jest niewątpliwie korzystna dla znacznej większości topowych walut. Spadki odnotowało jedynie Cadrano o 0,2% oraz Bitcoin Gold 0,7%. Bitcoin wzrósł o 4,3%, Ethereum 2,7%, Ripple 3,6%. Kapitalizacja rynku wzrosła o 16 mld dolarów i wynosi aktualnie 426 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button