News

#215 Aktualności z dn. 19.02.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bank centralny Litwy bierze 100-milionowe ICO pod lupę; Lenovo opracowało system weryfikacji dokumentów oparty o Blockchain; Krypto-oszustwa wpłynęły na 1.2 tys. australijskich inwestorów; Raport S&P Global Ratings – kryptowaluty potrzebują regulacji do rozwoju; Na giełdach nieznaczny trend wzrostowy.

• Bank centralny Litwy bierze 100-milionowe ICO pod lupę:

Bank centralny Litwy ogłosił, że bada ICO litewskiej firmy, po ustaleniu, że oferowany token liczy się jako papier wartościowy. Instytucja poinformowała w oświadczeniu, że nawiązała kontakt z firmą Bankera, w związku z jej sprzedażą tokenów, która była reklamowana na dwóch stronach internetowych i wyniosła już ponad 80 mln euro. Oficjalna strona ICO twierdzi, że zebrano już ponad 100 mln euro w sprzedaży, która ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Na podstawie otrzymanych informacji bank centralny uważa, że sprzedaż tokenów stanowi ofertę papierów wartościowych zgodnie z prawem państwowym.

Ponadto [ICO] dystrybuuje swoją autoryzowaną [kryptowalutą] i już przyciągnęła ponad 80 mln euro. Uwzględniając cechy określone w nagłówku i na podstawie informacji dostarczonych przez biznes plan Bankera, stwierdza się że niniejsze ICO wchodzi w zakres ustawy o papierach wartościowych, tj. jest uważana za ofertę publiczną, a zatem musi być realizowana zgodnie z ustalonymi wymogami.

– podaje bank Litwy.

Instytucja zasugerowała, że może podjąć dalsze działania w wyniku badania i zakończyła się ostrzeżeniem dla reklamujących sprzedaż tokenów:

Bank Litwy przypomina również innym mediom o wymogach aktów prawnych dotyczących upowszechniania i promowania instrumentów posiadających cechy papierów wartościowych oraz przypomina, że ustawa o reklamie zabrania reklamowania działań naruszających wymogi aktów prawnych.

– pisze.

Posunięcie to nastąpiło w kilka miesięcy po tym, jak Litwa opublikowała wytyczne dotyczące użycia Blockchaina, będąc tym samym jedną z wielu instytucji, które zrobiły to jesienią ubiegłego roku. Ta fala oświadczeń nastąpiła po determinacji wykazanej przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w lipcu, kiedy to regulator stwierdził, że jej zasady dotyczące papierów wartościowych będą miały zastosowanie do niektórych sprzedaży tokenów.

 

• Lenovo opracowało system weryfikacji dokumentów oparty o Blockchain:

Nowe zgłoszenie patentowe Lenovo sugeruje, że chiński gigant technologiczny mógłby wykorzystać technologię Blockchain jako część systemu do weryfikacji ważności fizycznych dokumentów. We wniosku opublikowanym w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych (USPTO) w zeszły czwartek, Lenovo opisuje konfigurację, która wykorzystuje podpis cyfrowy zakodowany w dokumentach fizycznych, który może być przetwarzany przez komputery i inne maszyny, w celu zweryfikowania prawowitości dokumentu. Wniosek został złożony po raz pierwszy w sierpniu 2016 r., według publicznych archiwów.

Maszyna przetwarzająca dekoduje podpis i tłumaczy go na cyfrową mapę dokumentu, którą można następnie porównać z fizyczną kopią. Lenovo wyjaśnia, że jego Security Blockchain odnosi się do rozproszonej bazy danych, która utrzymuje stale rosnącą listę danych zabezpieczonych przed manipulacją i zmianą. Mówią, że każdy blok zawiera informacje o fizycznym dokumencie w różnych punktach czasowych.

Korzystając z Security Blockchain, każdy może potwierdzić, że posiada aktualny i autentyczny dokument fizyczny, nawet jeśli istnieje wiele kopii papierowych, a wiele osób wprowadziło wpisy w łańcuchu modyfikacji. Jeśli jakieś fałszerstwa istnieją, pojawią się jako osierocone bloki w łańcuchu. Aby potwierdzić papierową kopię, użytkownik urządzenia elektronicznego robi zdjęcie wydrukowanego kodu na fizycznym dokumencie.

pisze Lenovo o swoim produkcie.

Firma Lenovo twierdzi, że korzyścią płynącą z produktu jest to, że wszystkie strony posiadające kopie danego dokumentu mogą zapewnić, że każdy z nich ogląda dokładną kopię w dowolnym momencie, eliminując możliwość, że tekst dokumentu został znacząco zmieniony.

To nie jest pierwszy eksperyment Lenovo z Blockchainem. W ubiegłym roku Forbes poinformował, że IBM rozpoczął współpracę z firmą nad systemem fakturowania opartym na Blockchainie. Raport sugerował, że uzgodnienie miało na celu sprawienie, aby procesy rozliczeniowe i operacyjne były bardziej identyfikowalne i przejrzyste.

• Krypto-oszustwa wpłynęły na 1.2 tys. australijskich inwestorów:

Oszustwa kryptowalutowe wygenerowały ponad 1200 skarg do australijskiego organu monitorującego prawo konsumenckie w 2017 r. Dane uzyskane od Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) ujawniają 1289 skarg, z których niektóre wydają się odnosić do ICO. Australia nie zareagowała na niedawne prośby międzynarodowych regulatorów, by uważnie śledzić sprzedaż tokenów kryptowalutowych i powiązane z nimi działania.

Od czasu Światowego Forum Gospodarczego pod koniec stycznia 2018 r., amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przygotowała plany dalszej kontroli produktów finansowych, które następnie były powtarzane przez inne podmioty, w tym Unię Europejską.

Są to dość spekulacyjne produkty i mogą być bardzo ryzykowne (…). Zostało udokumentowane, że niektóre z tych produktów są oszustwami, więc nie inwestuj, chyba że jesteś gotów stracić część lub wszystkie swoje pieniądze.

– pisze John Price, komisarz ds. nadzoru finansowego, Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC).

• Raport S&P Global Ratings – kryptowaluty potrzebują regulacji do rozwoju:

S&P Global Ratings opublikowało dziś raport, który wyszczególnia możliwą przyszłość globalnych rynków finansowych w odniesieniu do działań rynków kryptowalutowych. Mimo tego, że rezultatem zderzenia tych rynków na początku lutego była ich synchronizacja, Mohamed Damak, starszy dyrektor finansowy S&P Global Ratings, nie uważa tej korelacji za znaczącą:

Znaczący spadek wartości rynkowej kryptowalut miałby nieduży wpływ na branżę usług finansowych, wciąż zbyt mały, aby zakłócić stabilność lub wpłynąć na zdolność kredytową banków, które oceniamy.(…) Oczekujemy, że oceniane banki będą w dużej mierze odizolowane, ponieważ bezpośrednie lub pośrednie oddziaływanie kryptowalut na nie, wydaje się być ograniczone.

Damak podkreślił również znaczenie regulacji w sferze kryptowalut, która posuwa się naprzód:

Wierzymy, że przyszły sukces kryptowalut będzie w dużej mierze zależeć od skoordynowanego podejścia globalnych regulatorów i decydentów politycznych w celu uregulowania i zwiększenia zaufania uczestników rynku do tych instrumentów.

W raporcie napisano również, że technologia Blockchain może doprowadzić do pozytywnego zakłócenia na globalnych rynkach finansowych.

• Na giełdach nieznaczne wzrosty:

Całkowita kapitalizacja rynku przez ostanią dobę zwiększyła się o 11 mld dolarów i wynosi obecnie 504.1 mld dolarów. Topowe waluty z nielicznymi wyjątkami poszły w górę – Bitcoin o 3,8%, Ethereum o 1,2%, Ripple i Bitcoin Cash kolejno o 0,6% i 0,9%. Znacznym wzrostem wykazał się Ethereum Classic, o 20,1%. Spadły natomiast Litecoin i Cardano, o 1%, i 0,3%. Całkowity obrót na rynku wyniósł 19.3 mld dolarów.

 

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button