News

#216 Aktualności z dn. 20.02.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Wysokie podatki na kryptowaluty w Izraelu; Gubernatora Banku Anglii stwierdził, że Bitcoin nie może być pieniądzem; Koreański Urzędnik odpowiedzialny za regulacje dotyczące kryptowalut nie żyje; Ceneo rozdaje punkty na Bitcoinach; Na giełdach różnie.

• Wysokie podatki na kryptowaluty w Izraelu:

19. lutego Izba podatkowa Izraela (ITA) potwierdziła, że kraj będzie opodatkowywał kryptowaluty jako własność majątkową. Wczorajszy komunikat bazował na projekcie ogłoszonym 12. stycznia, w którym to waluty wirtualne były traktowane jako jednostka używana do barteru, która może być wykorzystywana do celów inwestycyjnych. Część ogłoszenia brzmiała:

Waluty te będą uważane za aktywa, a wpływy z ich sprzedaży będą klasyfikowane jako dochody kapitałowe.

Według izraelskiego biura informacyjnego HaaretzWe kryptowaluty będą opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych, który w Izraelu będzie wynosił 25% dla osób prywatnych, a marginalne oprocentowanie dla firm będzie wynosiło 47%. Dodatkowo podatek konsumpcyjny (VAT) nie zostanie dodany dla inwestorów indywidualnych, ponieważ kryptowaluty są uważane za kapitał niematerialnych wykorzystany wyłącznie do celów inwestycyjnych. Firmy natomiast nie będą zwolnione z tego podatku. Dokument stwierdza również, że dla celów podatkowych górnicy będą klasyfikowani jako dilerzy.

Haaretz informuje również, że Shahar Strauss, prawnik z izraelskiej kancelarii prawnej Ziv Sharon & Company, nie zgadza się z nową definicją podatku od kryptowalut:

Postawa agencji ignoruje realia ekonomiczne. Zdaniem Urzędu Podatkowego, inwestowanie w tajemniczą walutę jakiejś wyspy Pacyfiku, której nie można używać w Izraelu i wielu innych krajach, spełnia definicję waluty i jest uprawniona do ulgi podatkowej, podczas gdy inwestowanie w waluty cyfrowe nie jest.

• Gubernatora Banku Anglii stwierdził, że Bitcoin nie może być pieniądzem:

W poniedziałek, 19 lutego The Telegraph podał oświadczenie Gubernatora Banku Anglii, Marka Carney, w którym stwierdził on, że według tradycyjnych definicji Bitcoin nie może być uznany za legalną walutę. Podczas wydarzenia na londyńskim Regent’s University Carney stwierdził, że Bitcoin nie spełnił dwóch głównych wymagań tradycyjnej waluty, nie jest ani środkiem wymiany, ani środkiem przechowywania wartości.

Argument, że kryptowaluty nie nadają się do użycia jako środek wymiany w szczególności ma miejsce w odniesieniu do Bitcoina. 24. stycznia 2018 r. procesor płatności Stripe zaprzestał obsługi Bitcoina ze względu na wysokie opłaty i powolne czasy potwierdzenia transakcji. Wcześniej 7. grudnia 2017 platforma gier Steam przestała akceptować płatności Bitcoin, powołując się na opłaty transakcyjne do 20 USD i dużą zmienność kursu.

Carney stwierdził również, że technologia Blockchain, na której bazują kryptowaluty, może nadal okazać się użyteczna ze względu na jej zdecentralizowany charakter:

Podstawowa technologia kryptowaluty może okazać się przydatna jako metoda weryfikacji transakcji finansowych w sposób zdecentralizowany.

• Koreański Urzędnik odpowiedzialny za regulacje dotyczące kryptowalut nie żyje:

Jak donosi dziennik Wall Street Journal, urzędnik Korei Południowej, Jung Ki-joon, który opracowywał środki polityczne przeciwko spekulacjom kryptowalutowym, został znaleziony martwy w swoim domu w Seulu. 52-letni szef polityki gospodarczej w Biurze ds. Koordynacji Polityki Rządowej, według doniesień Ki-joon, zmarł na atak serca podczas snu w niedzielę 18. lutego.

W listopadzie 2017 r. Rząd Korei Południowej rozpoczął cotygodniowe spotkania wiceministrów w celu uregulowania operacji kryptowalutowych. Nieżyjący urzędnik był odpowiedzialny za integrację opinii różnych ministerstw i urzędów. Koledzy z urzędu zauważyli, że w ciągu ostatniego roku był on pod ogromną presją  z powodu posiadania stresującego stanowiska odpowiedzialnego za rozwój regulacji przeciwko spekulacjom kryptowalutowym. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie nagłej śmierci urzędnika.

Korea Południowa, największy na świecie rynek kryptowalut, doświadczyła ostatnimi czasy wielu nieporozumień dotyczących regulacji kryptowalut. 11. stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało ustawę zakazującą handlu kryptowalutami, który został błędnie zinterpretowany przez niektóre media jako zapowiedź trwałego zakazu. Jednak Południowokoreańskie Ministerstwo ds. Strategii i Finansów poinformowało później, że nie zgadza się z wnioskiem. 14. lutego rząd Korei Południowej odpowiedział na internetową petycję przeciwko przepisom dotyczącym kryptowalut. W opublikowanym oświadczeniu Hong Nam-ki oświadczył, że nie będzie zakazu handlu kryptowalutą. Podkreślił jednak, że rząd w tej sprawie nadal jest podzielony.

• Ceneo rozdaje punkty na Bitcoinach:

Dziś Ceneo w swoim newsletterze rozsyłało ankietę o Bitcoinach, za której wypełnienie można było uzyskać 120 CeneoPunktów. Ankieta zawierała 22 pytania sprawdzających wiedzę oraz nastawienie ankietowanego do kryptowalut. Jedno z pytań dotyczyło tego, czy ankietowany przyjąłby zapłate w Bitcoinach podczas sprzedaży domu, auta lub innej cennej rzeczy.

Ankieta ankietą, ale ciekawym faktem jest to, że tak duży, polski serwis internetowy rozsyła do swoich użytkowników newsletter dotyczący walut cyfrowych. Pytania dotyczące tego, czy ankietowany wie, ile wynosiła by jego wypłata w BTC, czy chciałby w nim płacić i czy chciałby, aby większa ilość placówek wprowadziła możliwość płacenia BTC dotyczą przecież tego, czy Polacy chcieliby popularyzacji tej formy płatności. Może, jeżeli wyniki ankiety wypadną pozytywnie, Ceneo pomoże w promocji kryptowalut? Kto wie, ale na pewno samo rozesłanie ankiety świadczy o skali zainteresowania tym tematem.

• Na giełdach różnie:

Dzisiejszy dzień na giełdach kończy się zarówno wzrostami, jak i spadkami, jednak nie są one spektakularne. Bitcoin zyskuje 3,8%, natomiast Litecoin aż 9,38%. Pozostałe z topowych kryptowalut nieznacznie tracą: Ethereum 0,6%, Ripple 1%, Bitcoin Cash 0,9, a Cardano 0,3%. Aktualnie kapitalizacja rynku wynosi 512 mld dolarów, co oznacza jej wzrost o 6,9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button