#219 Aktualności z dn. 23.02.2018
Z piątkowych wydarzeń: Georgia chce umożliwić rozliczenia podatkowe w Bitcoinie; Iran i Turcja chce iść w ślady Wenezueli; Giełda kryptowalut bez prowizji; Japonia informuje o ilości podejrzanych transakcji z 2017 r.; GIełda na zielono.
• Georgia chce umożliwić rozliczenia podatkowe w Bitcoinie:
Dwóch senatorów stanowych Georgii zaproponowało projekt ustawy, która pozwalałby obywatelom na spłatę zobowiązań podatkowych w Bitcoinie. Publiczne zapisy pokazują, że projekt zgłoszony 21 lutego przez senatorów Michaela Williamsa i Joshua McKoona, jeśli zostanie przyjęty, poprawi zasady dotyczące Departamentu Skarbu państwa, pozwalając mu akceptować zarówno Bitcoiny, jak i inne, jeszcze nieokreślone kryptowaluty:
Komisarz uznaje za ważną płatność z tytułu podatków i opłat licencyjnych dokonanych każdą kryptowalutą, który korzysta z elektronicznego systemu typu peer-to-peer, w tym między innymi Bitcoinem.
– stwierdza ustawa.
Projekt ustawa w dużej przypomina projekt, który obecnie jest rozpatrywany w Arizonie. Został on złożony w styczniu i jak do tej pory cieszy się poparciem prawodawców w tym stanie. Możliwe, że Arizona stanie się pierwszym amerykańskim państwem, które zaakceptuje Bitcoina w płatnościach podatkowych. Podobnie jak w przypadku Arizony, projekt ustawy z Georgii nakazuje urzędnikom podatkowym przewalutowanie płatności na dolary amerykańskie w ciągu jednego dnia od ich otrzymania:
Komisarz dokona konwersji płatności dokonywanych w kryptowalucie na dolary amerykańskie według obowiązującej stawki w ciągu 24 godzin od otrzymania takiej płatności i zaksięguje rachunek płatnika z przeliczoną kwotą dolara.
Pomimo zachęcających sygnałów z Arizony, nie ma gwarancji, że inicjatywa w Georgii odniesie sukces, biorąc pod uwagę wcześniejsze sprzeciwy wobec takich propozycji w innych państwach.
• Iran i Turcja chcą iść w ślady Wenezueli:
Po wydaniu pierwszej wspieranej przez rząd kryptowaluty również Turcja i Iran zaczęły rozważać opracowanie własnych walut cyfrowych. 21 lutego, dzień po uruchomieniu Petro, irańskie Ministerstwo Informacji i Technologii Komunikacyjnych (ICT) napisało na Twitterze, że Post Bank pracuje nad ich własnym rozwiązaniem, natomiast 22 lutego środkowo-wschodni serwis informacyjny Al-Monitor poinformował, że zastępca przewodniczącego Partii Ruchu Narodowego Nacjonalistycznej Partii Turcji (MHP) i były minister przemysłu Ahmet Kenan Tanrikulu publicznie rozważa uruchomienie narodowego Bitcoina zwanego Turkcoin. Raport Tanrikulu pojawił się dwa tygodnie po rozmowie CNN Turk z wicepremierem Turcji, Mehmetem Simse’em, gdzie wspomniane zostało, że rząd przygotowuje się do wydania narodowej kryptowaluty.
W listopadzie ubiegłego roku irański urząd ds. Cyberprzestrzeni, Wysoka Rada Cyberprzestrzeni (HCC) ogłosiła, że współpracuje z Centralnym Bankiem Iranu nad raportem o kryptowalutach. 21. lutego Centralny Bank Iranu powiedział, że aktywnie pracuje nad sposobem kontrolowania kryptowalut w Iranie. Rząd Turcji natomiast zajął twarde stanowisko w sprawie Bitcoina (BTC) i kryptowalut, kiedy prawodawcy z Dyrekcji ds. Religijnych (Diyanet) powiedzieli w listopadzie 2017 r., że handel walutami cyfrowymi nie jest zgodny z islamem ze względu na spekulacyjny charakter i brak kontroli ze strony rządu. Tanrikulu nie zgodził się z tym stwierdzeniem. W wywiadze dla Al-Monitor powiedział, że skoro nie ma wzmianki o kryptowalutach w prawie tureckim, ich kupowanie i sprzedawanie jest w Turcji legalne:
Wykorzystanie kryptowalut można uznać za legalne, ponieważ nasze prawo nie zawiera zakazu kupowania i sprzedawania za pomocą kryptowalut i tworzenia pieniędzy za pośrednictwem wydobywania Bitcoinów.
Raport Tanrikulu dodaje, że regulacja dotycząca kryptowalut jest w Turcji zdecydowanie potrzebna. Według niego zapobiegła by ona praniu brudnych pieniędzy i oszustwom, a stworzenie kontrolowanej przez rząd giełdy jest jednym ze sposobów, który to umożliwi.
• Giełda kryptowalut bez prowizji:
Wczoraj, 22. lutego na swoim blogu firma Robinhood ogłosiła wprowadzenie na rynek aplikacji mobilnej, która umożliwia handel kryptowalutami bez prowizji. Pierwszymi użytkownikami, którzy uzyskają dostęp do korzystania z opcji handlu na platformie są klienci mieszkający w stanach Kalifornia, Massachusetts, Missouri, Montana i New Hampshire. Robinhood zapowiada, że aplikacja będzie stopniowo wdrażana, a wsparcie dla wielu państw pojawi się późniejszym okresie.
W tej chwili wszyscy użytkownicy Robinhood są w stanie monitorować rynek pod kątem cen 16 różnych kryptowalut, niezależnie od tego, czy mają dostęp do rzeczywistej funkcji handlowej. Jak 25. stycznia zaznaczył Robinhood, głównym celem uruchomienia platformy jest zebranie jak największej liczby nowych klientów. Według najnowszego doniesień obecna liczba użytkowników Robinhood Crypto osiągnęła 4 miliony. Użytkownicy przeprowadzili transakcje za ponad 100 miliardów dolarów i tym samym oszczędzili na prowizjach ponad miliard.
Poza wprowadzeniem możliwości na swojej platformie Robinhood wydała także swój Robinhood Feed, który pozwala inwestorom kryptowalutowym omawiać rynki, trendy i newsy dotyczące kryptowlut.
• Japonia informuje o ilości podejrzanych transakcji z 2017 r.:
Jak donosi Nikkei Asia japońska agencja policyjna poinformowała (NPA) obublikowała raport z którego wynika, że w ciągu ośmiu miesięcy 2017 r., od kwietnia do grudnia, otrzymała ona 669 zgłoszeń podejrzeń o pranie pieniędzy z krajowych giełd kryptowalut. W kwietniu ubiegłego roku Japonia uchwaliła ustawę, która uznaje Bitcoin za legalną metodę płatności i wymaga, aby giełdy kryptowalut były licencjonowane. Obowiązkowe zgłaszanie transakcji podejrzanych o udział w praniu pieniędzy i handlu narkotykami również stanowi część prawa, starając się zahamować używanie kryptowalut jako medium ułatwiającego nielegalną działalność finansową.
Chociaż NPA nie ujawniła dokładnych kryteriów stosowanych przez giełdy w celu filtrowania podejrzanych transakcji czynności te są częścią większego planu japońskich organów regulacyjnych w celu kontrolowania giełd kryptowalutowych, szczególnie po kradzieży 500 milionów dolarów w tokenie NEM od Coincheck, która miała miejsce pod koniec stycznia. Japonia wciąż ma 16 giełd kryptowalut, w tym Coincheck, które nie zostały jeszcze w pełni zatwierdzone przez krajowy organ nadzoru finansowego. Japońskie Ministerstwo Finansów podało w zeszłym tygodniu, że nakazało agencji przeprowadzenie inspekcji na nielicencjonowanych platformach.
• GIełda na zielono:
W przeciągu ostatnich 24 godzin na giełdach dominuje kolor zielony. Większość kryptowalut wrasta, jednak wsród topowych kryptowalut nie widać spektakularnych wzrostów. I tak: Bitcoin zyskuje 1,3%, Ethereum 4,5%, Ripple 5,2%, Bitcoin Cash 4,3%, a Litecoin 5,1%. W związku z tym również kapitalizacja rynku rośnie. Dziś wynosi ona 444,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 14,2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.