News

#224 Aktualności z dn. 28.02.2018

Z środowych wydarzeń: Największa japońska firma handlowa Rakuten wprowadzi własną kryptowalutę; J.P. Morgan znowu zmienia zdanie na temat kryptowalut i publikuje sprzeczne raporty; Bank Centralny w Malezji wprowadził przepisy dotyczące identyfikacji użytkowników giełd; Bill Gates wywołał furię wśród użytkowników Reddita; Spokój na giełdach.

• Największa japońska firma handlowa Rakuten wprowadzi własną kryptowalutę: 

Największa japońska firma handlowa Rakuten, której kapitalizacja rynkowa przekracza 12,5 mld dolarów, planuje wprowadzić własną kryptowalutę o nazwie Rakuten Coin opartą na technologii Blockchain i istniejącym programie lojalnościowym Rakuten Super Points.

Ogłoszenie zostało złożone przez prezesa Rakuten i założyciela, Hiroshi Mikitaniego, podczas przemówienia na Mobile World Congress w Barcelonie, 27. lutego br. Mikitani opisał nowo ogłoszony zasób jako „walutę bez granic”, podkreślając wizję Rakuten, odróżniającą się od swoich rywali w handlu detalicznym, takich jak Amazon, Alibaba czy eBay.

Zasadniczo naszą koncepcją jest odtworzenie sieci sprzedawców detalicznych i handlowców. Nie chcemy odłączać ich od klientów, ale funkcjonować jako katalizator. Taka jest nasza filozofia, jak wzmacniać społeczeństwo, a nie tylko zapewniać większą wygodę.

– powiedział Mikitani.

System lojalnościowy Rakuten Super Points został wprowadzony na rynek 15 lat temu i od tamtej pory odniósł znaczący sukces, czego skutkiem jest całkowita emisja ponad 1 biliona punktów Super Points na rzecz klientów Rakuten, które warte są około 9,1 miliarda dolarów. Punkty są uzyskiwane za każdym razem, gdy klient dokonuje zakupu na rynku i można je wykorzystać do zdyskontowania przyszłych zakupów lub zakupu określonych produktów lub usług na platformie zakupowej.

Firma zamierza wdrożyć program lojalnościowy oparty na Blockchain, aby przyciągnąć i zaangażować klientów oraz wykorzystywać rosnące zainteresowanie kryptowalutami do rekrutowania nowych członków lojalnościowych na skalę globalną. Rakuten jednak nie podał żadnych szczegółów dotyczących daty uruchomienia usługi.

Najnowsze ogłoszenie pojawiło się prawie dwa lata po tym, jak japoński Rakuten nabył aktywa własności intelektualnej Bitcoina, procesora płatności BitNet, i otworzył Rakuten Blockchain Lab, aby zbadać aplikacje dla Blockchain w e-commerce i fintech.

• J.P. Morgan znowu zmienia zdanie na temat kryptowalut i publikuje sprzeczne raporty:

J.P. Morgan Chase dodał segment dotyczący kryptowalut do sekcji „Czynniki ryzyka” w swoim raporcie rocznym 2017 do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), wczoraj, 27. lutego. Raport roczny wymienia kryptowaluty w podrozdziale „Konkurencja” opisując, w jaki sposób pojawili się nowi konkurenci zagrażający działaniom J.P. Morgan:

Zarówno instytucje finansowe, jak i ich konkurenci niebankowi stoją przed ryzykiem, że przetwarzanie płatności i inne usługi mogą zostać zakłócone przez technologie, takie jak kryptowaluty, które nie wymagają pośrednictwa.

Raport zauważa, że ​​te nowe technologie, w tym oczywiście Blockchain, choć nie wymieniają go po imieniu, „mogą wymagać od JPMorgan Chase wydania więcej pieniędzy na modyfikację lub adaptację swoich produktów, aby przyciągnąć i zatrzymać klientów oraz dopasować oferowane produkty do oferowanych przez konkurentów, w tym firm technologicznych”. Ta konkurencja może potencjalnie „wywrzeć presję na obniżenie cen i opłat za produkty i usługi JPMorgan Chase lub może spowodować utratę udziału w rynku przez JPMorgan Chase”.

W ubiegłym tygodniu Bank of America (BOA) opublikował swój raport roczny, który zawierał również wzmiankę o kryptowalutach jako zagrożeniu dla ich działalności, z ryzykiem konkurencji opisanym w bardzo zbliżonych kategoriach:

Powszechne zastosowanie nowych technologii, w tym usług internetowych , kryptowaluty i systemy płatności, mogą wymagać znacznych nakładów, aby zmodyfikować lub dostosować nasze istniejące produkty i usługi.

Prezes JP Morgan Chase, Jamie Dimon, odegrał scenę we wrześniu 2017 r., kiedy nazwał Bitcoina „oszustwem” i zagroził zwolnieniem każdego pracownika, który dokona transakcji związanej z Bitcoinem i kontem firmowym. Od tego czasu Dimon wycofał się nieco, mówiąc reporterowi Cointelegraph na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że nie jest sceptykiem kryptowalut.

Na początku lutego rzekomy wewnętrzny raport JP Morgan Chase odnosił się do kryptowalut jako „innowacyjnych” i „mało prawdopodobnych do zniknięcia”, a także do stwierdzenia, że ​​kryptowaluta może być z powodzeniem stosowana w obszarach systemów płatniczych, które są tradycyjnie problematyczne lub powolne.

• Bank Centralny w Malezji wprowadził przepisy dotyczące identyfikacji użytkowników giełd:

Giełdy kryptowalut w Malezji muszą teraz w pełni identyfikować podmioty gospodarcze po wejściu w życie nowych przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy obowiązujących w Banku Centralnym we wtorek, 27. lutego.

Kopia ustawodawstwa i oficjalne oświadczenie prasowe Banku Negara Malaysia (BNM) stanowi, że wszelkie giełdy oferujące kryptograficzne transakcje typu „crypto-to-fiat”, „fiat-to-crypto”, a nawet „crypto-to-crypto” muszą zidentyfikować klienta i zweryfikować jego tożsamość. Jak poinformował Cointelegraph w listopadzie 2017 r., prognozując przepisy, gubernator BNM, Tan Sri Muhammad bin Ibrahim, położył nacisk na konieczność kontrolowania potencjalnego wykorzystania cyfrowych walut przez przestępców.

Pojawienie się walut cyfrowych, jak niektórzy przewidują, będzie początkiem nowej ery w sektorze finansowym. Jako władze nie możemy zapomnieć o tych wydarzeniach.

– powiedział gubernator BNM.

Obecnie operatorzy giełdowi muszą przestrzegać różnych ustaw dotyczących „należytej staranności wobec klienta” (CDD) przed zezwoleniem nowym i istniejącym kontom na legalne kontynuowanie działalności. Zgodnie z ustawodawstwem wymagane są wiarygodne, niezależne dokumenty źródłowe, dane lub informacje, a w szczególności dokument tożsamości wydany przez rząd:

Prowadząc CDD dla indywidualnego klienta i rzeczywistego właściciela, instytucja sprawozdająca jest zobowiązana do uzyskania co najmniej następujących informacji:

(a) imię i nazwisko;

(b) numer krajowego dowodu rejestracyjnego (NRIC) lub numer paszportu lub numer referencyjny wszelkich innych dokumentów urzędowych opatrzonych fotografią klienta lub faktycznego właściciela;

(c) adres zamieszkania lub adres korespondencyjny;

(d) data urodzenia;

(e) narodowość; oraz

(f) cel transakcji.

Formalne działania mające na celu zwiększenie przejrzystości na rynkach transakcji kryptowalutowych są tradycyjnie postrzegane przez użytkowników z optymizmem. W Azji, japoński program wymiany licencji, którego przygotowania rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku, przyczynił się do zwiększenia wagi i argumentu, że takie środki są niezbędne, aby umożliwić kryptowalucie debiut w szerszej publiczności.

Sąsiadująca Korea Południowa rozważa również system licencji giełdowych po wyborach w czerwcu ubiegłego roku, uprzednio zastrzegając, że wszyscy użytkownicy giełdy muszą powiązać tożsamość swojego konta z kontem bankowym.

• Bill Gates wywołał furię wśród użytkowników Reddita:

Bill Gates, założyciel korporacji Microsoft, wywołał furię wśród użytkowników Reddita, stwierdzając, że kryptowaluty są „rzadką technologią, która spowodowała śmierć w dość bezpośredni sposób”, podczas sesji „Ask Me Anything” na Reddit, 27. lutego.

Gates napisał:

Główną cechą kryptowalut jest ich anonimowość. Nie sądzę, że to dobrze. Zdolność rządu do znalezienia sytuacji prania pieniędzy, uchylania się od podatków i finansowania terroryzmu to dobra rzecz. W tej chwili kryptowaluty są używane do kupowania fentanylu i innych narkotyków, więc jest to rzadka technologia, która spowodowała śmierć w dość bezpośredni sposób. Sądzę, że spekulacyjna fala wokół ICO i kryptowalut jest bardzo ryzykowna dla tych, którzy w to idą.

Podczas gdy ilość zakupów narkotyków przez internet wzrasta, zdecydowana większość osób zażywających narkotyki nadal kupuje nielegalne substancje za pomocą bardziej „tradycyjnych” metod. Zgodnie z ogólnoświatową ankietą dotyczącą narkotyków z 2017 r., niezależnie od kraju, mniej niż połowa osób zażywających narkotyki kupuje substancje za pośrednictwem ciemnej sieci – w tak zwanym dark necie. Globalny odsetek użytkowników narkotyków, korzystających z ciemnej sieci wynosi 10,1 procent.

Global Drug Survey

Uwagi Gatesa wywołały ostrą krytykę ze strony użytkowników Reddita, biorących udział w dyskusji. Podczas gdy niektórzy radzili Gatesowi, aby ponownie przeczytał białą księgę Bitcoina, a inni wyrzucali mu to, że była to próba krypto-marketingu z jego statusem gwiazdy.

Kiedy jeden z użytkowników wskazał, że waluty fiducjarne mogą być również wykorzystywane do nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy, uchylanie się od opodatkowania, finansowanie terrorystów i zakupy narkotyków, Gates powiedział, że konieczność fizycznej obecności sprawia, że ​​nielegalne działania i transfery są trudniejsze:

Tak, anonimowe środki pieniężne są wykorzystywane do tego rodzaju rzeczy, ale musisz być fizycznie obecny, aby je przenieść, co utrudnia takie działanie.

W 2015 roku pozycja założyciela Microsoftu wobec kryptowalut była o wiele bardziej optymistyczna. W wywiadzie dla Erika Schatzkera z programu Smart Street w Bloomberg TV, Gates stwierdził, że „Bitcoin jest lepszy niż waluta …”. Ponadto, w ramach inicjatywy „Usługi finansowe dla ubogich”, Fundacja Billa i Melindy Gates sponsorowała rozwój infrastruktury Blockchain dla kupców w Kenii w celu akceptowania kryptowalut.

Podczas gdy Gates pozostaje sceptyczny wobec kryptowalut, podstawowa technologia Blockchain pozostaje również obszarem zainteresowania Microsoft Corporation, który posunął się naprzód bez jego kierowania jako CEO. W ciągu ostatniego roku Microsoft uczestniczył w kilku inicjatywach biznesowych związanych z technologią Blockchain, takich jak Microsoft Azure lub Coco Framework.

Niedawno firma ogłosiła, że ​​chce zintegrować zdecentralizowane identyfikatory oparte na Blockchain w swojej aplikacji Microsoft Authenticator. Microsoft zdecydował, że technologia i protokoły Blockchain dobrze pasują do zadania ich projektu; tworzenie bezpiecznej i zdecentralizowanej formy tożsamości cyfrowej.

• Spokój na giełdach: 

W przeciągu ostatniej doby kapitalizacja rynku kryptowalut zmniejszyła się o 9,2 mld dolarów i wynosi aktualnie 447,7 mld. Całkowity obrót na giełdach w ostatnich dnia spada i wynosi 17,2 mld dolarów. Świadczy to o mniejszej aktywności inwestorów, którzy być może czekają na rozwój sytuacji na arenie światowej. Cena Bitcoina nieznacznie spadła i wynosi 10.530 dolarów. Największe waluty zachowują się podobnie: Ethereum zmniejszyło wartość o 0,6%, Ripple 2,7%, Litecoin 3,8%, Neo o 3%.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button