News

#231 Newsy z dnia 07.03.2018

Z środowych wydarzeń: Nawet 32% podatku za handel Bitcoinem; Japońskie banki wydadzą aplikację mobilną Ripple; Rosja zamierza oficjalnie uregulować kryptowaluty; Koreańscy urzędnicy nie mogą handlować kryptowalutami; Spadków ciąg dalszy.

• Nawet 32% podatku za handel Bitcoinem:

Każda osoba, obracająca kryptowalutami, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Oznacza to, że należy podatek dochodowy rozliczać zgodnie ze skalą podatkową.

Pierwszy spór o opodatkowanie PIT rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, który oficjalnie ogłosił, że osoby zajmujące się handlem Bitcoinami, uzyskuje przychody. Interpretacja podatkowa była kanwą w sporze – podatnik oświadczył w PIT, że w nabywał kryptowaluty za amerykańskie dolary w roku 2011 i 2013 i następnie wymieniał je na złotówki.

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął pierwszy spór o opodatkowanie PIT kryptowaluty. Uznał, że osoby, które kupują i sprzedają bitcoiny, uzyskują przychody z praw majątkowych.

Kanwą sporu w sprawie była interpretacja podatkowa. We wniosku podatnik podał, że w 2011 i 2013 r. nabywał wirtualne środki płatnicze, tzw. bitcoiny, za dolary amerykańskie i zbywał je w 2013 r. za dolary i złotówki. Według podanych tam informacji, przeprowadził kilkanaście tysięcy transakcji na Bitcoinie. Nie miał pewności czy rozliczyć to w PIT i mężczyzna nie zgłosił fiskusowi tych transakcji.

Sprzedaż Bitcoinów przez obywatela Polski, podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, jak wskazał fiskus, wyjaśniając dalej, że wirtualne waluty pełnią funkcję waluty elektronicznej, a system umożliwia ich wysyłanie i odbieranie, natomiast nie posiada uregulowania w prawie. Oznacza to, że nie można traktować kryptowalut, tak samo jak środka płatniczego. To, co wnioskodawca uzyska ze sprzedaży zakupionej kryptowaluty, jest zdaniem fiskusa przychodem z praw majątkowych z art. 18 ustawy o PIT.

Dochody z praw majątkowych, jak podali urzędnicy, należy wykazać w rocznym zeznaniu PIT-36. Podatek natomiast, obliczony ma być wg obowiązującej skali podatkowej. Nie było jednak zgody, aby do Bitcoinów przypisać ryczałt 19%-owy. Podatnik zaś nie zgodził się z taką wykładnią. Napisał więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i przekonywał, że Bitcoiny wymykają się kwalifikacji prawnej, w tym podatkowej. W prawie jest luka i w konsekwencji obrót nimi jest obojętny z punktu widzenia PIT.

Mimo wszystko, to nie przekonało ani warszawskiego WSA, ani sądu kasacyjnego. Zgodnie z istniejącym tutaj prawem, jedyną walutą w kraju jest polska złotówka, co wytłumaczył sędzia NSA Antoni Hanusz. Jak zauważył sąd, Bitcoin i pozostałe kryptowaluty nie są w Polsce pieniądzem konwencjonalnym i przestrzegają przed nimi instytucje nadzoru finansowego.

Sąd zauważył, że bitcoin i inne kryptowaluty – przed którymi zresztą przestrzegają instytucje nadzoru finansowego w Polsce – nie są konwencjonalnym pieniądzem. W jego ocenie, fiskus miał prawo uznać, że dla celów PIT w prawach majątkowych mogą się znaleźć przychody z obrotu Bitcoinem. Wyrok został uprawomocniony.

Japońskie banki wydadzą aplikację mobilną Ripple:

Konsorcjum 61. japońskich banków, wydadzą krajową aplikację mobilną do natychmiastowych płatności za pośrednictwem usługi Ripple NEWS.

Grupa składająca się z 61 banków, prowadzona przez SBI Ripple Asia, posiada ponad 80 procent wszystkich aktywów bankowych Japonii, jak twierdzi Ripple. Takashi Okita, dyrektor generalny SBI Ripple Asia, powiedział w poście na blogu:

Wraz z zaufaniem, rzetelnością i zasięgiem konsorcjum bankowego, możemy wyeliminować tarcia wynikające z płatności i stworzyć szybsze, bezpieczniejsze i bardziej wydajne usługi płatności krajowych dla naszych klientów.

Trzy banki w konsorcjum, SBI Net Sumishin Bank, Suruga Bank i Resona Bank, zaczną korzystać z aplikacji w nadchodzącej jesieni, podczas gdy reszta banków będzie przyłączać się stopniowo. MoneyTap umożliwi użytkownikom dokonywanie zakupów 24/h, każdego dnia tygodnia.

Ripple od dawna koncentruje się na budowaniu relacji z bankami, aby korzystać z technologii płatności. W lutym, firma Ripple ogłosiła dwa nowe partnerstwa w zakresie usług finansowych: jeden z Saudyjskim Urzędem Monetarnym na korzystanie z jego technologii płatności transgranicznych dla banków w kraju, a drugi z Western Union, który testuje system rozrachunkowy oparty na systemie Blockchain dla transakcji Ripple.

W tym miesiącu południowokoreański bank ogłosił również, że planuje wykorzystać transgraniczne technologie płatności Ripple do przekazów pieniężnych

• Rosja zamierza oficjalnie uregulować kryptowaluty:

Prezydent Rosji – Władimir Putin – zasygnalizował, że regulacje kryptowalut w tym kraju powinny nabrać mocy prawnej do 1. lipca w tym roku, zgodnie z oficjalną publikacją rządową.

Putin ustalił datę premiery pakietu regulacji, zwanej obecnie rozporządzeniem w sprawie aktywów cyfrowych, który pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku. Jego wprowadzenie zakończy lata niepewności, w której kryptowaluty – wraz z inwestorami korporacyjnymi i prywatnymi – leżą w szarej strefie, a lokalne władze w Rosji podejmują różne, sprzeczne posunięcia, aby zdecydować, które aspekty są legalne, a które nie.

W ubiegłym tygodniu, sąd w Petersburgu, uchylił ustawę uchwaloną w lipcu 2017 r., która nagle zakazała dystrybucji materiałów edukacyjnych związanych z Bitcoinem.

Działanie rynku kryptowalut wiąże się z konkretnymi zagrożeniami, dlatego ogólnokrajowa regulacja tego obszaru jest niezbędna.

– powiedział przewodniczący komisji finansów parlamentarnych, Anatolij Aksakow, podczas dyskusji pod koniec lutego.

Jednocześnie, ustawodawcy w Moskwie przygotowują obecnie przepisy dotyczące finansowania ICO. Niektóre kluczowe szczegóły nadal powodują tarcia między Bankiem Centralnym, a ministrami rządu. Centralny Bank Rosji szczególnie chce kryminalizacji inwestycji symbolicznych ICO, a Ministerstwo Finansów (MinFin) chce jedynie regulacji.

Bank Centralny wystąpił przeciwko legalizacji walu cyfrowych, ponieważ obywatele mogliby wówczas aktywnie inwestować w instrumenty, nie znając dobrze możliwych zagrożeń.

– komentuje Aksakov.

• Koreańscy urzędnicy nie mogą handlować kryptowalutami:

Rząd Korei Południowej zakazał swoim urzędnikom działalności w kryptowalutach. Według Maeil Business, Ministerstwo ds. Zarządzania Kadrami, wydało dokument zatytułowany „Wirtualne zasoby walutowe i informacje związane z transakcjami dla urzędników służby cywilnej”, w którym stwierdza się, że urzędnicy, których dotyczy handel kryptowalutami, podlegają postępowaniu dyscyplinarnemu, w szczególności gdy zakazane czynności mają miejsce w godzinach pracy.

W oświadczeniu podkreślono, że zakaz zostanie zastosowany do wszystkich ministerstw rządowych. Każde ministerstwo będzie odpowiedzialne za dotrzymanie reakcji dyscyplinarnej takiej, jaką uzna za właściwą.

Postawa rządu wobec kryptowalut w Korei Południowej, w prawdopodobnie największym na świecie rynków kryptowalut po Japonii i USA, bywa często niejasna. W grudniu 2017 r., rynki kryptograficzne zareagowały na zamieszanie dotyczące rzekomego pełnego zakazu kryptowalut w kraju. Później rząd potwierdził, że nie zamierza zakazywać ani tłumić handlu kryptowalutami.

Komisja ds. Usług Finansowych (FSC), Komisja ds. Uczciwej Konkurencji oraz szefa Urzędu Koordynacji Polityki Rządu Hong Nam-ki, uprzednio ostrzegł swoich pracowników, aby wstrzymali się od inwestycji w kryptowaluty. W styczniu 2018 r., południowokoreańscy urzędnicy z Urzędu Nadzoru Finansowego (FSS), zostali oskarżeni o handel poufnymi kryptowalutami. Szef FSS Choi Hyung-sik potwierdził później zarzuty.

• Spadków ciąg dalszy:

Już druga doba z rzędu opiewa wyraźnymi korektami na giełdach kryptowalut. W pierwszej 50-tce nie znalazła się nawet jedna , która mogłaby poszczycić się wynikiem dodatnim. Z tych największych – Bitcoin spadł o 9,8%, Ethereum o 10,6%, a Ripple o 8,6%. Kapitalizacja rynku też drastycznie zmalała, bo aż o 48 mld dolarów i wynosi aktualnie 395 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, rp.pl, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button