News

#248 Newsy z dnia 24.03.2018

Z sobotnich wydarzeń: Kolejny stan USA otwiera się na Blockchain; Firma w Kanadzie uruchomi kryptowalutową usługę brokerską; Quorum może stać się osobną firmą; Atak ransomware na miasto Atlanta; Wzrosty na giełdach.

Kolejny stan USA otwiera się na Blockchain:

Gubernator Tennessee podpisał projekt ustawy uznającej kompetencje prawne technologii Blockchain i umów inteligentnych (smart contracts) przy transakcjach elektronicznych. Ustawa przewiduje również ochronę prawa własności niektórych informacji zabezpieczonych technologią Blockchain.

Ustawa senatu nr. 1662 została podpisana przez gubernatora Billa Haslama nieco ponad trzy miesiące po jej przedstawieniu 18. stycznia tego roku, i przeszła przez Senat i Izbę bez głosów sprzeciwu. Projekt sponsorowali republikańscy senatorowie, Steven Dickerson i Richard Briggs, oraz senatorowie demokratyczni, Lee Harris i Jeff Yarbro.

Technologia Blockchain jest zdefiniowana w ustawie jako „dowolny system rejestrów rozproszonych i infrastruktura pomocnicza, włączając Blockchain, który wykorzystuje rozproszony, zdecentralizowany, współużytkowany i replikowany rejestr, bez względu na to, czy jest publiczny, czy prywatny, ma pozwolenie lub nie ma pozwolenia, i który może obejmować wykorzystanie elektronicznych walut lub tokenów elektronicznych jako medium wymiany elektronicznej.

Umowa inteligentna jest zdefiniowana w ustawie jako „program komputerowy sterowany zdarzeniami, który operuje na elektronicznym, rozproszonym, zdecentralizowanym, współdzielonym i replikowanym rejestrze, i służy do automatyzacji transakcji.” Ustawa stwierdza, że „żadnej umowy dotyczącej transakcji nie można zakwestionować pod względem skutku prawnego, ważności ani wykonalności wyłącznie z tego powodu, że umowa zawiera pojęcie umowy inteligentnej”.

Poszczególne stany amerykańskie w tym roku przyjęły już kilka ustaw związanych z walutami cyfrowymi. W lutym Georgia wprowadziła ustawę zezwalającą na przyjmowanie krypto do płacenia podatków państwowych i opłat licencyjnych, a w marcu stan Wyoming przyjął projekt ustawy, która utworzyła nową kategorię aktywów dla kryptowalut, skutecznie zwalniając je z przepisów dotyczących papierów wartościowych w tym stanie.

Firma w Kanadzie uruchomi kryptowalutową usługę brokerską:

Kanadyjski operator giełdowy TMX Group poinformował, że jej spółka zależna Shorcan DCN zawarła z firmą Paycase Financial umowę o uruchomieniu kryptowalutowej usługi brokerskiej. Grupa TMX jest najlepiej znana jako operator Toronto Stock Exchange (TSX), a firma Paycase Financial jest zdecentralizowanym dostawcą usług finansowych z siedzibą w Toronto. Nowa inicjatywa ma zostać uruchomiona w drugim kwartale 2018 r. i utworzy kryptowalutową platformę brokerską koncentrującą się na Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH).

Dzięki tej współpracy Shorcan DCN zamierza połączyć swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu usług finansowych na rynkach kanadyjskich z platformą agregacji danych kryptowalut firmy Paycase. Ponadto BMO Financial Group zgodziła się zapewnić Shorcan DCN usługi bankowe w ramach infrastruktury płatniczej i rozliczeniowej.

Cieszymy się, że możemy przystąpić do tej umowy z firmą Paycase, liderem branży o innowacyjnym i przedsiębiorczym charakterze. Z niecierpliwością czekamy na podjęcie koniecznych wspólnych działań w nadchodzących dniach, ponieważ staramy się, aby Shorcan DCN odniósł trwały sukces.

– powiedział prezes Shorcan, Peter Conroy.

Ponieważ nowe technologie wciąż przekształcają globalną branżę finansową, wciąż poszukujemy nowych sposobów rozwoju naszej firmy, aby zaspokoić potrzeby klientów zarówno na tradycyjnych, jak i nietradycyjnych rynkach.

– dodał John Lee, Dyrektor Zarządzający ds. Innowacji w Przedsiębiorstwie i Rozwoju Produktu w TMX Group.

Niektóre instytucje finansowe w Kanadzie są bardziej sceptyczne wobec kryptowalut. W zeszłym miesiącu Toronto-Dominion Bank (TD) zakazał klientom kupowania kryptoptowalut używając do tego kart kredytowych wydanych przez bank. Przedstawiciel TD oznajmił, że zakaz został zaprojektowany w celu ochrony klientów jak również banku.

Quorum może stać się osobną firmą:

JPMorgan Chase rozważa utworzenie z Quorum, ich platformy Blockchain i inteligentnych kontraktów, osobnej firmy, podaje Bloomberg.

Anonimowe źródło poinformowało Bloomberg, że nie ma jeszcze żadnych wniosków dotyczących tego, czy Quorum funkcjonowałoby lepiej jako niezależna jednostka, która potencjalnie mogłaby przyciągnąć więcej partnerów. Inne anonimowe źródła powiedziały, że etykieta JPMorgan dołączona do Quorum może odciągać potencjalnych partnerów, którzy są konkurentami firmy, dodaje Financial Times.

[firma] nadal wierzy, że technologia rozproszonych rejestrów będzie odgrywać transformacyjną rolę w biznesie, dlatego aktywnie budujemy wiele rozwiązań Blockchain. […] Quorum stało się niezwykle udaną platformą sięgającą nawet poza usługi finansowe i jesteśmy podekscytowani jej potencjałem.

 – mówi Brian Marchiony, rzecznik prasowy JPMorgan.

JPMorgan utworzyło Quorum w 2016 r. w ramach Ethereum Enterprise Alliance (EEA), którego był jednym z założycieli. EEA, uruchomiony w lutym 2017 r. jako sposób na zapewnienie prywatności, skalowalności i bezpieczeństwa dla Ethereum Blockchain, ma obecnie ponad 200. członków, w tym JPMorgan i Santander, a także nowszych, takich jak MasterCard, Intel i Microsoft. Platforma Quorum, która działa na Ethereum Blockchain i jest wzorowana na Ethereum Go, używana jest między innymi przez firmy farmaceutyczne Pfizer i Genentech, a także Microsoft Azure, pośród innych.

Chociaż JPMorgan jest otwarte na technologię Blockchain stojącą u podstaw kryptowalut, prezes Jamie Dimon przedstawił sprzeczne stwierdzenia na temat krypto, w pewnym momencie nazywając Bitcoina „oszustwem”, innym razem mówiąc o sobie, że „nie jest sceptyczny” w odniesieniu do walut cyfrowych. Na początku lutego br. JPMorgan określiło kryptowaluty jako „innowacyjne tornado” wokół technologii Blockchain, która najprawdopodobniej nie zniknie. Firma napisała także w swoim rocznym raporcie w lutym, że kryptowaluty są ryzykiem, które może zakłócić działalność instytucji finansowych.

Atak ransomware na miasto Atlanta:

Rząd miasta Atlanta w stanie Georgia poinformował, że ich system komputerowy został zaatakowany przez hakerów oprogramowaniem ransomware. Celem były systemy, używane do płacenia rachunków, a także dane dostępu z systemu sądowego. Pracownicy miasta po pojawieniu się w pracy otrzymali wydruki informujące, że nie powinni używać swoich komputerów do czasu, aż dział IT miasta je oczyści. Urzędnicy miejscy ostrzegają pracowników i obywateli, którzy korzystali z systemu komputerowego, aby monitorowali swoje konta bankowe i zmienili hasła.

Hakerzy zażądali od miasta Atlanta 6.800 dolarów w Bitcoinie za odblokowaną jednostkę lub sumy 51.000 dolarów, aby odblokować wszystko. Urzędnicy miejscy nie planują płacić hakerom i pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Miasto współpracuje z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Microsoft, Cisco i FBI, aby dokładnie określić, które dane zostały naruszone i znaleźć rozwiązanie.

W tym momencie nasz zespół ds. Zarządzania Informacjami ściśle współpracuje z firmą Microsoft w celu rozwiązania problemu. Jesteśmy przekonani, że nasz zespół specjalistów będzie mógł wkrótce odzyskać aplikacje. Nasza strona internetowa miasta, Atlantaga.gov, pozostaje dostępna, a my dostarczymy świeżych informacji w miarę ich otrzymywania.

– powiedział lokalny rząd.

Wzrosty na giełdach:

W ciągu ostatnich 24h prawie wszystkie topowe waluty wg. cointelegraph odnotowały wzrost, jedynie EOS wyróżnił się z tłumu i odnotował spadek na poziomie 2,2%. Bitcoin poszedł w górę o 2,9%, Ethereum o 2%, Ripple o 2,2%, Bitcoin Cash o 0,6%, i Litecoin o 1,2%. Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 10 mld dolarów i wynosi obecnie 341 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16,5 mld dolarów.

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button