News

#255 Newsy z dnia 31.03.2018

Z sobotnich wydarzeń: Poufna komunikacja grupowa dzięki BlockchainZhakowana giełda nie otrzyma odszkodowania; Japońska giełda zwiększa środki bezpieczeństwa; FBI ostrzega o oszustwach; Drobne wzrosty po tygodniu spadków. 

Poufna komunikacja grupowa dzięki Blockchain:

Cisco, światowy lider w branży IT, opracowuje metodę poufnej komunikacji grupowej opartej na technologii Blockchain, informuje wniosek patentowy opublikowany przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO).

We wniosku firma opisuje sposób w jaki Blockchain może zapewnić bardziej poufne i bezpieczne przesyłanie wiadomości grupowych, udostępnianie plików i śledzenie historii członkostwa. Technologia w patencie ma na celu uporanie się z typowymi wyzwaniami przed którymi stoją grupy chcące się komunikować ad hoc.

To, w jaki sposób członkostwo w grupie jest ustalane, aktualizowane i zabezpieczone przed nieuprawnioną ingerencją, to typowe problemy dla których nie ma dostępnego konstruktu, który może być skuteczny w kontekście dynamicznej, zdecentralizowanej i samoorganizującej się grupy. […] Ta metoda umożliwia doraźną i zdecentralizowaną definicję grupy, dynamiczne i zdecentralizowane aktualizacje członkostwa, otwarte udostępnianie, odporność na manipulacje i śledzenie historii członkostwa.

– czytamy w patencie.

Metoda sugeruje ustanowienie zabezpieczonej sieci przy użyciu kluczy kryptograficznych. Tylko upoważnieni uczestnicy będą mogli dołączyć do czatu grupowego w oparciu o wyżej wymienioną zdecentralizowaną sieć.

Blok genezy, który definiuje początkowy zestaw członków grupy, jest generowany przez pierwszego uczestnika. Wszystkie czynności na czacie, w tym dodawanie i usuwanie członków z rozmowy, będą rejestrowane w kolejnych blokach. Inne możliwe zastosowania tej technologii sugerują nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także udostępnianie plików, a nawet strumieniowe przesyłanie multimediów:

Podsumowując, w niniejszym dokumencie przedstawiono metodę uzyskiwania autoryzacji w poufnej komunikacji grupowej poprzez uporządkowaną listę bloków danych reprezentujących odporny na manipulacje chronologiczny raport uaktualnień dotyczących członkostwa w grupie […]

Istnieje wiele zastosowań tych technik. Jedną z nich jest możliwość szyfrowania wiadomości błyskawicznych, udostępniania treści i mediów przesyłanych strumieniowo. Jest to przydatne przy opracowywaniu protokołu lub aplikacji zaprojektowanych w celu umożliwienia poufnej komunikacji grupowej.

Publikacja zgłoszenia patentowego może przyznać wnioskodawcy pewne tymczasowe prawa do stosowanej w nim technologii. Jeżeli patent zostanie przyznany, wnioskodawca może otrzymać godziwą opłatę licencyjną za działalność naruszającą prawo, która miała miejsce od daty publikacji zgłoszenia patentowego do daty wydania patentu.

Zhakowana giełda nie otrzyma odszkodowania: 

Yapian Corp., operator dwukrotnie zaatakowanej przez hakerów giełdy, Youbit, nie otrzymał odszkodowania w wysokości 2,8 miliona dolarów po wykradnięciu domniemanych 17% swoich aktywów, podaje Wall Street Journal.

Złamanie zabezpieczeń południowokoreańskiej Bitcoinowej giełdy, Youbit, doprowadziło firmę do złożenia wniosku o ogłoszenie bankructwa. 75% zawartości portfeli klientów było dostępnych do wypłaty, a reszta została zawieszona do końca postępowania upadłościowego.

Włamanie to, wraz z kilkoma innymi wykonanych na południowokoreańskich giełd kryptograficznych,  zostało przypisane północnokoreańskim hakerom. Youbit, który wcześniej nosił nazwę Yapizon, został również zhackowany w kwietniu zeszłego roku.

Komunikat prasowy Yapian mówi, że DB Insurance, dostawca ubezpieczeń Yapian, odmówił wypłaty z powodu nie ujawnienia przez Youbit stosownych informacji przed nabyciem polisy ubezpieczeniowej, co Youbit uważa za wymówkę aby nie wypłacić odszkodowania. Okres ochronny polisy zaczął się 1. grudnia, zaledwie kilka tygodni przed włamaniem. Polisa miała pokryć do 2.8 mln dolarów przy rocznej składce w wysokości 244.000 dolarów.

DB Insurance potwierdziło, że odmówiło roszczenia ubezpieczeniowego Yapian, ale nie podało do wiadomości publicznej przyczyny odmowy. Yapian w chwili obecnej jest nabywane przez portfel kryptograficzny Coinbin.

Japońska giełda zwiększa środki bezpieczeństwa: 

GMO Internet, operator japońskiej giełdy kryptowalutowej GMO Coin, ogłosił utworzenie „Biura Audytu Bezpieczeństwa Informacji Grupy” w celu opracowania skuteczniejszych środków bezpieczeństwa służących do ochrony informacji o klientach. GMO Coin była jedną z giełd kryptograficznych, która otrzymała zlecenie udoskonalenia biznesu przez japońską agencję Financial Services Agency (FSA) po przeprowadzeniu szeregu inspekcji zainicjowanych przez styczniowe włamanie na giełdę kryptowalutową Coincheck.

Nowa grupa GMO Internet, prowadzona przez doświadczonego eksperta ds. bezpieczeństwa, Takeshiego Miyazaki, będzie miała w składzie również zewnętrznego doradcę ds. bezpieczeństwa. Ustanowienie tej grupy ma na celu „ochronę ważnych informacji o klientach przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cybernetycznymi dzięki wysoce bezpiecznym środkom zaradczym i dążenie do poprawy znajomości bezpieczeństwa informacji grupy oraz wspieranie pracowników ochrony”.

Nieco ponad tydzień temu, GMO Coin zamieściło na swojej stronie internetowej informację o tym, że przedłożyło plan udoskonalenia biznesu, o który prosiło FSA, do lokalnego biura finansów Kanto.

Szczerze przepraszamy za niedogodności i obawy, których doświadczyli nasi klienci i interesariusze […] Podchodzimy bardzo poważnie do tej kary administracyjnej […] i stale ulepszamy system zarządzania ryzykiem systemowym poprzez wdrożenie planu [udoskonalenia], tak abyśmy mogli zaoferować usługi dzięki którym klienci będą mogli poczuć się bezpiecznie.

– dodała giełda.

GMO Internet jest również zaangażowany w wydobywanie kryptowalut. We wrześniu zeszłego roku ogłosili, że w 2018 r. planują przejąć 6% rynku wydobycia Bitcoina.

W następstwie ściślejszego nadzoru regulacyjnego w Japonii, dwie giełdy kryptograficzne zdecydowały zakończyć swoją działalność w tym tygodniu.

FBI ostrzega o oszustwach:

Centrum Zażaleń dot. Przestępstw Internetowych (IC3), w skład którego wchodzi FBI, opublikowało ogłoszenie publiczne, ostrzeganie przed rozpowszechnianiem oszustów udających wsparcie techniczne dla różnych gałęzi przemysłu, w tym sektora kryptowalut.

Ogłoszenie definiuje „oszustwo wsparcia technicznego” jako „przestępca, który zapewnia klientom, bezpieczeństwo lub wsparcie techniczne w celu oszukania nieświadomych osób”, i informuje o coraz częstszych tego typu oszustwach, które często polegają na podawaniu się za agentów rządowych, proszeniu o pomoc finansową przy zatrzymywaniu przestępców, a nawet oferowaniu odzyskania rzekomych strat związanych z programami oszustw wsparcia technicznego.

Oszustwo wsparcia technicznego, może wystąpić za pośrednictwem telefonu, wyszukiwarek, okien pop-up, zablokowanych ekranów i wiadomości phishingowych, podaje FBI.

Agencja sugeruje, że społeczeństwo powinno zaktualizować swoje oprogramowanie antywirusowe i blokujące reklamy, dokładniej sprawdzać numery obsługi klienta wyszukiwane w wyszukiwarkach i „opierać się naciskom, aby działać szybko” w przypadkach technologii online, ponieważ przestępcy tworzą poczucie naglącej potrzeby wywołujące strach i nakłaniają ofiary do natychmiastowego działania.

Ofiary wszelkich oszustw oszustw wsparcia technicznego proszone są przez FBI o natychmiastowe zgłaszanie incydentów w możliwie najdokładniejszym stopniu do IC3.

Drobne wzrosty po tygodniu spadków:

W ciągu ostatniej doby na giełdach większość walut odnotowała wzrosty. Z tych najważniejszych Bitcoin o 6,1%, Ethereum o 8,33%, Ripple o 5,2%, Bitcoin Cash o 3,5% i Litecoin o 6%. Na tle wyróżnia się Stellar i Cardano ze wzrostami kolejno o 19,7% i 11,6%. Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 18 mld dolarów i wynosi obecnie 270 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button