News

#262 Newsy z dnia 07.04.2018

Z sobotnich wydarzeń: Bank Rezerw Indii rozważa wydanie własnej waluty cyfrowej; Chile będzie zapisywać dane energetyczne na Blockchainie; Samoregulująca organizacja do nadzoru kryptowalut w RPA; Namierzono nieuczciwy program inwestycyjny w Texasie; Zielona sobota.

Bank Rezerw Indii rozważa wydanie waluty cyfrowej:

W oświadczeniu w sprawie polityk rozwojowych i regulacyjnych Bank Rezerw Indii (RBI) ogłosił, że rozważa wydanie własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). RBI utworzył grupę międzyresortową w celu zbadania potencjalnych zalet i wykonalności CBDC, która przedstawi swoje ustalenia w raporcie w czerwcu 2018 r., podaje oświadczenie.

Innowacje technologiczne, w tym wirtualne waluty, mają potencjał do poprawienia efektywności i integralności systemu finansowego.

– powiedział Bibhu Prasad Kanungo, zastępca gubernatora RBI.

Informacja pojawiła się pomimo wcześniejszego ogłoszenia banku, że zakazuje wszystkim regulowanym podmiotom świadczenia usług użytkownikom, handlowcom lub posiadaczom kryptowalut. Pozycja RBI – pro-państwowa kryptowaluta i zdecentralizowana kryptowaluta – reprezentuje szerszy trend wśród międzynarodowych banków centralnych.

Jednym z rozwiązań potencjalnych problemów banków centralnych, takich jak pranie pieniędzy, jest kooptacja technologii Blockchain przez same instytucje, jak podkreślił Kanungo:

Zdajemy sobie sprawę, że technologia Blockchain ma potencjalne korzyści dla sektora finansowego i uważamy, że należy zachęcać do jej wykorzystania dla korzyści gospodarki.

Już w 2016 r. Bank Anglii i Ludowy Bank Chin przeanalizowały możliwość emisji własnych walut cyfrowych, razem z ponad 90 bankami centralnymi badającymi technologię DLT w tym samym roku. W 2017 r. Bank Kanady opublikował obszerne badania na temat korzyści CBDC, a już w pierwszych miesiącach 2018 r. banki m.in. w Malezji, na Tajwanie, w Polsce, Szwajcarii, prowadziły badania na temat używania systemów Blockchain.

Chile będzie zapisywać dane energetyczne na Blockchainie:

Krajowa organizacja regulująca kwestie energetyczne w Chile, Comisión Nacional de Energía de Chile (CNE), ogłosiła niedawno rozpoczęcie projektu opartego na sieci Ethereum Blockchain w celu rejestrowania danych z krajowego sektora energetycznego.

Projekt pilotażowy został po raz pierwszy ujawniony przez CNE 27. lutego, mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa danych, a także ich dokładność, przejrzystość i dostępność. Jak podała agencja na Twitterze, chilijski sektor energetyczny „jest pionierem wdrażania Blockchain w Ameryce Łacińskiej”.

Zgodnie z projektem próbnym, zamiast tworzyć scentralizowaną bazę danych, która jest podatna na ataki typu „man-in-the-middle” (MITM) lub „easy to manipulate”, CNE opracuje system rejestrów składający się z kilku etapów.

Po pierwsze, dane energetyczne będą przechowywane w bazie Energía Abierta lub w bazie danych Open Energy rozprowadzanej na setkach tysięcy serwerów co zapewni publiczny dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Następnie pracownicy CNE przeniosą dane z Open Energy do Blockchain Ethereum.

Dopiero po sprawdzeniu wygenerowanych danych rejestry zapisywane będą w sieci Ethereum. Pozwoli to zminimalizować ryzyko błędnego wprowadzenia danych spowodowanego przez platformę Open Energy lub błąd człowieka. Dane zapisane na Blockchainie będą dostępne dla członków społeczeństwa za pośrednictwem jednego z kilku graficznych interfejsów użytkownika (GUI).

Minister ds. energii, Susana Jiménez zauważyła, że publiczne ujawnianie informacji jest niezwykle ważne dla zwiększania zaufania obywateli i zainteresowanych stron.

Informacje publiczne to ważny wkład w podejmowanie decyzji inwestycyjnych, projektowanie polityk publicznych lub tworzenie nowych narzędzi w służbie społeczeństw, dlatego wielu naszych użytkowników wykorzystuje te informacje do decydowania o aspektach technicznych, ekonomicznych i pracowniczych. Stosując technologię [Blockchain], podniesiemy poziom zaufania naszych interesariuszy, inwestorów i obywateli, którzy korzystają z dostarczonych danych.

– mówi.

Samoregulująca organizacja do nadzoru kryptowalut w RPA:

Południowoafrykański Bank Rezerw (SARB) tworzy samoregulującą organizację do kontrolowania kryptowalut i rozwoju fintech w tym kraju. SARB obecnie nie nadzoruje ani nie reguluje kryptowalut, ale w interesie zapewnienia ochrony inwestorów i zapobiegania ryzyka zdecydował się ustanowić jednostkę śledczą mającą na celu nadzorowanie rozwoju branży.

Bridget King, dyrektor banku ds. praktyk bankowch, stwierdziła, że samoregulująca organizacja (SRO) byłaby niepubliczną agencją uprawnioną do ustanawiania własnych zasad, dyrektyw i standardów. Podjęłaby ona działania mające na celu zapobieganie ryzyku systemowemu, jednocześnie umożliwiając rozwijającemu się przemysłowi kryptograficznemu w RPA utrzymanie konkurencyjności na całym świecie.

Przedwczesne regulowanie kryptowalut może mieć negatywny wpływ na wzrost i innowację przemysłu. Ponadto, jeśli przepisy są opracowywane w oparciu o istniejącą technologię, która wciąż znajduje się w fazie wzrostu, istnieje ryzyko, że technologia może się tak bardzo zmienić do czasu wejścia w życie przepisów, że prawodawstwo będzie przestarzałe lub będzie wymagać aktualizacji niemal natychmiast, aby dostosować się do najnowszych technologii.

– powiedziała King.

Jednostka badawcza, o nazwie Project Khoka, rozpocznie od zbadania zastosowania technologii DLT jako metody przetwarzania bezpiecznych płatności elektronicznych. W tym celu bank uruchamia PoC dla odtworzenia rozliczeń i rozrachunków międzybankowych za pomocą Quorum – systemu opartego na Ethereum Blockchain.

Celem tego projektu jest praktyczne zrozumienie DLT poprzez rozwój PoC we współpracy z sektorem bankowym. Celem PoC jest replikowanie rozliczeń i rozrachunków międzybankowych na DLT, co pozwoli SARB i przemysłowi wspólnie oszacować potencjalne korzyści i ryzyko związane z DLT.

– oznajmił SARB.

Namierzono nieuczciwy program inwestycyjny w Texasie:

Agencja rządowa Texas State Securities Board, wysłała nakaz zaprzestania działalności do Marka J. Monchera, Millionaire Mentor University i kilku innych powiązanych stron, aby przestali sprzedawać nielicencjonowane papiery wartościowe i oszukiwać inwestorów w rzekomo nieuczciwym kompleksowym projekcie inwestycyjnym handlu kryptowalutami i medycznej marihuany.

Dwaj inni respondenci wymienieni w liście, Estrada Trucking i Capital Cash, a także Moncher, są oskarżeni o oferowanie weksli, które uznano za nielicencjonowane papiery wartościowe, dla licencjonowanej w Kalifornii, anonimowej uprawy marihuany. Moncher i Millionaire Mentor University, czyli Freedom Financial Club, zostali również oskarżeni o celowe sugerowanie mieszkańcom Teksasu, aby oszukiwali firmy wydające karty kredytowe.

Inwestycje w program handlu kryptowalutami związany z Moncherem oferowały 8-procentowe tygodniowe zwroty, z minimalną inwestycją wynoszącą 2.000 dolarów i opłatą za rejestrację w wysokości 150 dolarów. Obie musiały być opłacone kartą kredytową lub debetową.

Program handlu kryptograficznego miał wysyłać inwestorom fakturę informującą, że kupili „złoty zegarek Seiko, którego nigdy nie dostaną”, jako „ochronę w przypadku, gdy ktoś ucieknie”. W przypadku złych inwestycji, zasugerowano inwestorom zgłoszenie się do firmy zajmującej się kartami kredytowymi lub debetowymi, aby powiedzieli, że zegarek nigdy nie dotarł w celu otrzymania zwrotu pieniędzy.

W nakazie zaprzestania działalności zauważono, że respondenci zaangażowani w program handlu kryptograficznego celowo próbowali ukryć aspekt kryptowalutowy inwestycji. Respondenci nie ujawnili również, że Moncher jest skazanym przestępcą, który spędził 57 miesięcy w więzieniu, a także nie ujawniali ryzyka związanego z inwestycjami w kryptowaluty, takimi jak zmienność rynku i możliwość włamania.

Zielona sobota:

Ostatnie 24 godziny przyniosły poprawę giełdowych nastrojów. Wśród 30. największych kryptowalut wg Cointelegraph, żadna nie spotkała się z korektą. Największe z nich – Bitcoin, Ethereum i Ripple, zyskały kolejno 5,9%, 5,3% i 4,7%. O najwięcej punktów procentowych z czołówki, wzrosła cena Verge – aż o 21,4.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 15 mld dolarów i wynosi na ten moment 263 mld dolarów.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button