News

#270 Newsy z dnia 15.04.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Litwa chce nawiązać dialog z uczestnikami rynku kryptowalut; Mastercard wdroży technologię Blockchain w Irlandii; Rosja chce opodatkować transakcje kryptowalutowe; Bitcoin po 250.000 dolarów do 2022 roku; Odwrócenie trendu?

• Litwa chce nawiązać dialog z uczestnikami rynku kryptowalut:

Bank Litwy podobno zaczął przyglądać się kryptowalutom, inicjując dialog między bankami komercyjnymi, regulatorami rządowymi i użytkownikami kryptowalut, informuje dziś lokalne źródło informacji, The Baltic Times.

Bank Centralny zaprosił przedstawicieli Ministerstwa Finansów, Służby Dochodzeniowej ds. Przestępstw Finansowych (FNTT), sektora bankowego i sektora pierwszej oferty monetarnej (ICO) do stołu decyzyjnego, jak twierdzi Jekaterina Govina, koordynator strategii fintech w Bank of Lithuania. Govina zauważa, że ​​niezależnie od ryzyka związanego z kryptowalutami, ślepe zaprzeczanie, niechęć do zrozumienia i pracy ze światem kryptowalut prowadzi do nikąd, kontynuując:

Konieczne jest, aby banki mówiły do ​​tych, którzy przeprowadzili już ICO, lub tych, którzy zamieniają kryptowaluty na pieniądze konwencjonalne. Dialog został ustalony i dopiero okaże się, dokąd nas zaprowadzi.

Bank Centralny Litwy wydał dokument 10. października zeszłego roku, wyszczególniając swoją pozycję wobec ICO i kryptowalut. W dokumencie stwierdził, że uczestnicy rynków finansowych (FMP) powinni rozdzielić swoje usługi finansowe od działań związanych z wirtualną walutą. Stwierdza również, że FMP powinien świadczyć usługi finansowe klientom, którzy są zaangażowani w działania związane z zarządzaniem ryzykiem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, gdy świadczą usługi finansowe klientom zajmującym się kryptografią.
Według The Baltic Times, chociaż Bank Centralny Litwy wymaga wyraźnego oddzielenia pomiędzy tradycyjnymi usługami finansowymi a działalnością związaną z kryptografią, bank będzie wydawał licencje tanio i szybko – oczywiście dla ICO – a także będzie akceptować wnioski licencyjne w języku angielskim, jako część swojego celu, aby stać się „europejskim centrum fintech”.

Podobno jednym z problemów związanych z działalnością kryptograficzną na Litwie jest trudność w pracy z bankami, twierdzi Vytautas Kaseta, członek zarządu Blockchain Center Vilnius:

Banki komercyjne nie rozumieją charakteru kryptowalut i modelu biznesowego firm powiązanych, dlatego uważają go za działalność wysokiego ryzyka i wymagają dodatkowych dowodów na pochodzenie pieniędzy i celu inwestycji oraz często odmawiają otwarcia kont dla firm.

W odpowiedzi Stowarzyszenie Banków Litewskich (LBA) stwierdziło, że chociaż dialog jest potrzebny, potencjał kryptograficzny do odgrywania roli w nielegalnych działaniach oznacza, że ​​istnieje konieczność udowodnienia źródła środków klienta:

Jesteśmy zainteresowani rozmową ze wszystkimi, aby lepiej zrozumieć wzajemne modele biznesowe, ale ochrona konsumentów, pranie pieniędzy i zapobieganie finansowaniu terroryzmu jest priorytetem, który należy zapewnić. Rozumiemy, że ​​niektórzy uczestnicy rynku kryptowalut nie mogą powiedzieć, skąd pochodzą pieniądze. Nie zdają sobie sprawy, że to problem.

• Mastercard wdroży technologię Blockchain w Irlandii:

Dostawca usług finansowych Mastercard ogłosił niedawno, że zatrudni 175 nowych pracowników w Dublinie, aby poszerzyć swoją obecność w Irlandii. Firma szuka między innymi specjalistów od Blockchain, informuje lokalny kanał Irish Tech News.

Aby pobudzić innowacyjność w dziedzinie płatności, firma chce zatrudnić szeroką gamę specjalistów, takich jak inżynierów oprogramowania, naukowców zajmujących się danymi, ekspertów ds. Bezpieczeństwa informacji i specjalistów Blockchain.

Irlandzka minister biznesu, przedsiębiorczości i innowacji, Heather Humphreys zauważyła, że ​​kraj ten stał się „bardzo atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych firm fintechowych i płatniczych”, podkreślając sprzyjającą politykę rządu jako jedną z przyczyn.

Rząd ciężko pracował, aby zapewnić odpowiednie warunki do przyciągnięcia sektorów opartych na wiedzy, w szczególności wykwalifikowaną siłę roboczą, która może zaspokoić potrzeby takich firm jak Mastercard. Irlandia jest teraz bardzo atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych firm FinTech i płatniczych z całego świata, a takie ogłoszenia dzisiaj pokazują, że nasza polityka nadal przynosi wymierne rezultaty.

W marcu Mastercard powiedział, że jest otwarty na ideę walut cyfrowych emitowanych przez państwo, czego przykładem jest wenezuelska Petro oparta na nafcie. W 2016 roku Mastercard złożył patent na natychmiastowe płatności kartą kredytową za pomocą technologii Blockchain.

• Rosja chce opodatkować transakcje kryptowalutowe:

Rosyjski rząd podobno przygotował przegląd projektu ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych”, z wyszczególnieniem, że wymiana kryptowalut na waluty fiat za ponad 600.000 rubli (czyli około 9.600 dolarów) lub jej zagranicznego odpowiednika podlega obowiązkowej regulacji wymiany walut, mówi lokalny magazyn wiadomości kryptograficznych, Forklog.

Według Anatolija Aksakowa, szefa komitetu ds. Rynku Finansowego, przegląd ten nie został jeszcze przedstawiony Dumie Państwowej. Forklog zauważa, że ​​rosyjskie banki monitorują już transakcje o wartości przekraczającej 600.000 rubli w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Ostatnia wersja projektu ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych”, przedłożona Dumie Państwowej 20. marca 2018 r., definiuje tokeny kryptograficzne jako cyfrowe aktywa finansowe, którymi można handlować wyłącznie na autoryzowanych giełdach kryptowalut, a także określa szczegóły regulacji KYC dla wstępnych ofert monetarnych (ICO). Wersja ustawy z 20. marca wymagałaby również weryfikacji kont użytkowników na giełdach kryptograficznych pod kątem AML i finansowania terroryzmu (CTF).

Operatorzy giełdowi powinni podlegać art. 5 ustawy federalnej 115-FZ (przeciwko AML i CTF), w innym wypadku będzie to grozić utracą licencji – zgodnie z rosyjską Federalną Służbą Monitoringu Finansowego.

Yuri Pripachkin, prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Kryptowalut i Blockchain (RACIB), powiedział, że najnowsza wersja ustawy, która wymaga, aby transakcje kryptograficzne podlegały kontroli bankowej i Federalnej Kontroli Finansowej, może spowodować, że rosyjscy inwestorzy i deweloperzy kryptowalut opuszczą kraj by pracować w bardziej przyjaznych miejscach.

Forklog zauważa, że ​​w ostatnim projekcie ustawy nie wspomina się o podatkach od zysków z kryptowalut. Natomiast ze względu na to, że klasyfikuje kryptowaluty jako własność – nie jest to usankcjonowany system płatności w Rosji – rząd także chce opodatkować transakcje dotyczące aktywów cyfrowych.

Według Teimuraza Waszakmadze, profesora nadzwyczajnego w rosyjskiej prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej, 13-procentowy podatek dochodowy od osób fizycznych mógłby zostać nałożony na handlowców kryptowalutowych, chociaż anonimowość transakcji może to utrudnić:

Jeśli sami nie zgłoszą, że kupili i sprzedali Bitcoiny, nikt się o tym nie dowie, tak wielu ludzi nie zadeklaruje dobrowolnie takiego dochodu.

Według RACIB, „CryptoRuble” – państwowa kryptowaluta Rosji, najprawdopodobniej zostanie uruchomiona w połowie 2019 r.

• Bitcoin po 250.000 dolarów do 2022 roku:

Po tym, jak potentat inwestycyjny Tim Draper powiedział w tym tygodniu, że Bitcoin może dobić do 250.000 dolarów do 2022 roku, Brian Kelly z CNBC Fast Money poparł tę prognozę w wywiadzie dla CNBC.

W odpowiedzi na pytanie o wysokie prognozy Drapera, Kelly odpowiedział, że chociaż brzmi to szaleńczo, gdy weźmie się pod uwagę, że Bitcoin wzrósł o 4.000 procent w ciągu dwóch lat i 3.000 procent w ciągu czterech lat, może być kontynuacją trendu. Kelly kontynuuje, zauważając, że wzrost zinstytucjonalizowanych pieniędzy w sferze kryptograficznej – ramię VC Rockefellera, Executive Goldman Sachs i Soros Fund Management – może sprawić, że zmienność kryptowalut zmaleje, dzięki czemu będą łatwiejsze do wykorzystania jako rzeczywiste waluty i sprawią, że potrzeba będzie jedynie czterech lat, aby dotrzeć do sugerowanego przez Drapera punktu ceny w 2022.

W tej chwili najczęstszym przypadkiem użycia kryptowalut w opinii Briana Kelly są obywatele krajów, w których nie ma wiarygodnych rządów lub systemów bankowych. Zapytany, dlaczego ktoś ryzykowałby utratą 20. procent lub więcej inwestując w kryptowaluty, odpowiedział:

No cóż, to lepiej niż stracić 100 procent, jeśli twoje aktywa zostaną przejęte przez nieuczciwy rząd.

Kluczowym aspektem, w którym Bitcoin osiągnie 250.000 dolarów do 2022 roku lub 25.000 dolarów do końca 2018 roku, jest zwiększenie wolumenu transakcji.

W tym tygodniu fundusz hedgingowy Crypto Pantera Capital również prognozował, że Bitcoin osiągnie ponownie 20.000 dolarów do końca tego roku, a 6.500 dolarów jest prawdopodobnym dnem.

• Odwrócenie trendu?

Według niektórych, obecna sytuacja na rynku świadczy o odwróceniu trendu na wzrostowy. Inni jednak uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że to jeszcze nie koniec spadków, a cena Bitcoina może jeszcze zpaść poniżej 6.000 dolarów. Dzisiaj w każdym razie obserwujemy kontynuację wzrostów, które rozpoczęły się w ostatni czwartek.

Bitcoin osiągnął wartość 8.270 dolarów, co stanowi 4% wzrostu względem ostatniej doby. Dominacja Bitcoina względem całego rynku nieznacznie spadła i wynosi 42,2%, natomiast kapitalizacja rynku zwiększyła się o 15,8 mld dolarów, co oznacza, że inwestorzy przenoszą swój kapitał na altcoiny.

Poza nielicznymi wyjątkami, praktycznie wszystkie waluty zanotowały mniejszy lub większy wzrost. Spośród pierwszej dziesiątki największy wzrost zanotowała IOTA na poziomie 18% oraz Stellar 16,6%. Całkowity oibrót na giełdach wyniósł dzisiaj 15,4 mld dolarów.

źródła: źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button