News

#275 Newsy z dnia 20.04.2018

Z piątkowych wydarzeń: Podatek PCC od kryptowalut zniesiony; Giełda Bithumb wyda własny token; Allianz pracuje nad własnym wewnętrznym tokenem; Parlament Europejski wprowadził ściślejsze regulacje kryptowalut; JPMorgan zaczął testy Quorum Blockchain; Wzrostów ciąg dalszy.

• Podatek PCC od kryptowalut zniesiony:

Paweł Gruza, wiceminister finansów, potwierdził, że podatek PCC od kryptowalut został w Polsce zniesiony – była to bardzo szybka reakcja. Wszyscy są bardzo zdziwieni i pozytywnie zaskoczeni. Co ciekawe, na spotkaniu Ministerstwo Finansów przyznało, że widzi absurd tego podatku,. Należy jednak zwrócić uwagę, że urzędnicy są legalistami, a prawo, które reguluje Bitcoina i inne kryptowaluty w Polsce jest sprzed wojny, które określa je jako prawo majątkowe.

Od poniedziałku ruszają już prace związane z kryptowalutami we współpracy ze środowiskiem ludzi zajmujących się kryptowalutami – traderami, inwestorami i przedsiębiorcami z branży, którzy chcą utworzyć szerszy dialog z Ministerstwem Finansów. 

Celem dzisiejszego spotkania było to, aby PCC zostało zniesione, ale są jeszcze rzeczy nierozwiązane, jak na przykład podatek od wymiany krypto-krypto, oraz określenie co tak naprawdę jest kryptowalutą – i tutaj liczymy też na Unię Europejską. Jeśli Unia Europejska uzna, że nie musimy od tego prowadzić podatku, uprzemy się i będziemy w odpowiedni sposób naciskać – może bez żadnych demonstracji – aby takie samo prawo było u nas.

– komentuje Rafał Zaorski z fundacji Trading Jam.

Spotkanie przebiegło w bardzo pozytywnym tonie. Uczestniczyło w nim ponad 1000 osób, które pokazało siłę całej społeczności. Społeczność tą tworzą przyszli pracodawcy, przyszli milionerzy, ludzie, którzy będą tworzyć przyszłą gospodarkę cyfrową.

20 lat temu, środowisko internetowe przeprowadzało podobne inicjatywy – prawo również nie było po ich stronie, szczególnie jeżeli chodzi o prawa autorskie. Obecnie mamy problem podatkowy. Jeśli osoby będą wiedziały jakie mamy płacić podatki, na pewno będą wspierać zarówno budżet państwa jak i gospodarkę krajową, a za kolejne 20 lat nasze dzieci będą z tego korzystać.

Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. O kolejnych krokach będziemy informować na bieżąco, a skrót relacji z dzisiejszego wydarzenia można przeczytać i zobaczyć również tutaj.

• Giełda Bithumb wyda własny token:

Bithumb, wiodąca giełda kryptowalutowa w Korei Południowej, ujawniła plany wydania własnego tokena, Bithumb Coin, w ramach ICO, jak podaje lokalny serwis informacyjny – TokenPost.

Zgodnie z raportem, sprzedaż znaczników Bithumb będzie prowadzona w Singapurze, ponieważ ICO są zakazane w Korei Południowej. Giełda podobno koncentruje się na inwestorach na dużą skalę, a nie na indywidualnych. Bithumb nie potwierdził, kiedy coin ma zostać uruchomiony.

Bithumb nie jest pierwszą giełdą kryptowalutową, która uruchamia własny token. W styczniu, chińska giełda Huobi, ogłosiła plany wydania Tokenu Huobi (HT), którego limit wynosiłby 500 mln żetonów.

Południowo-koreańska Komisja Usług Finansowych (FSC) ogłosiła zakaz stosowania ICO na przełomie września 2017 r., powołując się na zwiększone ryzyko oszustw finansowych. W marcu informowaliśmy, że rząd Korei Południowej ujawnił plany lokalnych władz finansowych, które zalegalizowały ICO. Podczas gdy FSC pozostaje sceptycznie nastawiona do ICO, lokalne władze finansowe próbują je autoryzować, zapewniając ścisłe systemy Know Your Customer i Anti-Money Laundering.

Niektóre południowokoreańskie giełdy kryptowalutowe już szukają oddziałów za granicą. Na początku tego tygodnia, Coinone – trzecia giełda kryptowalut w Korei Południowej – ogłosiła plany rozpoczęcia w czerwcu działalności w Indonezji.

Allianz pracuje nad własnym wewnętrznym tokenem:

Ubezpieczeniowy gigant Allianz pracuje nad wewnętrznym tokenem, do przenoszenia pieniędzy pomiędzy swoimi globalnymi partnerami bez konieczności zajmowania się przeliczaniem walut oraz innymi czynnościami generującymi dodatkowe koszta.

Praca nad tak zwanym „tokenem Allianz” wspierana jest przez Blockchainowy startup Adjoint, który stworzył dedykowany Blockchain do tego projektu. Adjoint odmówił komentarza w tej sprawie.

Oliver Volk, ekspert ds. Blockchain w jednostce reasekuracyjnej Allianz, potwierdził, że firma pracuje nad tokenem.

Tak, zastanawiamy się nad tokenem Allianz, dzięki któremu pieniądze zostaną zamienione na tokeny. […] Ale to bardzo duże zwierzę i nie wiemy, jakie są ograniczenia regulacyjne. […] (token będzie) bardzo pomocny, aby pozbyć się ograniczeń walutowych i innych rzeczy, które musimy zoptymalizować, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pewnymi walutami, których nie akceptujemy w naszej głównej siedzibie i które muszą zostać wymienione.

– powiedział.

Zakończył wypowiedź mówiąc, że rozsądniejszym jest poleganie w mniejszym stopniu na systemie bankowym, ponieważ dzięki temu pojawią się liczne oszczędności na prowizjach, które mogą zostać wykorzystane przez oddziały Allianz na całym świecie (firma prowadzi działalność w 100 krajach).

Wewnętrzny token cyfrowy to projekt firmy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS). Alan Cabello, menedżer programu innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej w Allianz AGCS, powiedział, że pomysł ten pojawił się dzięki jego wcześniejszemu prototypowi.

Chodzi głównie o legalny sposób przenoszenia pieniędzy z jednej strony świata na drugą. Z powodu regulacji, sposobu zarządzania, itp., trzeba przenieść go z jednego podmiotu do drugiego i do następnego – a to wymaga czasu, i trzeba go więcej niż dwa lub trzy dni na przelew bankowy. Potrzeba czasu, aby każdy podmiot mógł go zaksięgować, każdy przy swoim biurku, wymaga to dużego nakładu pracy. Klienci regularnie pytają gdzie są ich pieniądze, co jest kolejnym powodem, dla którego Allianz pomyślał o wewnętrznym tokenie.

– powiedział Cabello.

Menadżer podkreślił, że token, pomimo działania na Blockchain, nie ma nic wspólnego z kryptowalutą.

Jest sztywno powiązany z dolarem.

– powiedział.

Parlament Europejski wprowadził ściślejsze regulacje kryptowalut:

Znaczna większość członków parlamentu zagłosowała za poparciem porozumienia z Radą Europejską z grudnia 2017 r., dotyczącą środków mających na celu, po części, zapobieganie wykorzystywaniu kryptowalut do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zgodnie z publikacją, 574 było głosów za, 13 przeciw, a 60 głosów wstrzymujących się.

Nowe prawodawstwo ma na celu zajęcie się anonimowością technologii finansowej poprzez wdrożenie zasad wymiany kryptowalut, platform i dostawców usług portfela. W ramach przyjętych środków takie podmioty muszą być zarejestrowane przez władze i będą musiały stosować procedury należytej staranności, w tym weryfikację klienta.

Zaktualizowana dyrektywa wejdzie w życie trzy dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Następnie kraje członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na wprowadzenie nowych przepisów do prawa krajowego.

Zachowania przestępcze nie uległy zmianie. Przestępcy wykorzystują anonimowość do prania nielegalnych dochodów lub finansowania terroryzmu, a przepisy te pomagają rozwiązać zagrożenia dla naszych obywateli i sektora finansowego, poprzez większy dostęp do informacji o osobach stojących za firmami i zaostrzenie zasad regulujących wirtualne waluty i anonimowe przedpłacone karty.

– powiedział członek Parlamentu Europejskiego, Krisjanis Karins.

Judith Sargentini, inny członek Parlamentu Europejskiego, oświadczyła, że miliardy euro każdego roku znikają z powodu prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i unikania opodatkowania, dodając, że te pieniądze powinny zostać przeznaczone na finansowanie naszych szpitali, szkół i infrastruktury.

W grudniowym porozumieniu Rady Europejskiej zaproponowano szereg nowych unijnych kar dla osób skazanych za pranie pieniędzy. Działanie oznaczało „ważny kamień milowy w walce z przestępczością zorganizowaną na poziomie europejskim” – powiedział wówczas sprawozdawca.

JPMorgan zaczął testy Quorum Blockchain:

JPMorgan Chase, Narodowy Bank Kanady i inni uczestnicy sektora bankowego przetestowali platformę Quorum Blockchain, mając na celu usprawnienie procesu wydawania instrumentów finansowych – informuje Reuters.

Innymi uczestnikami eksperymentu z 18. kwietnia byli Goldman Sachs Asset Management, Pfizer Inc oraz Western Asset Legg Mason Inc. David Furlong, starszy wiceprezes ds. sztucznej inteligencji, venture capital i Blockchain w Narodowym Banku Kanady, powiedział, że technologie związane z Blockchain mogą potencjalnie doprowadzić do poważnych zmian w branży usług finansowych.

W marcu JPMorgan poinformował, że rozważa uczynienie Quorum niezależnym podmiotem, aby przyciągnąć więcej partnerów.

Umar Farooq, szef inicjatywy Blockchain w JPMorgan, powiedział dziś, że nadmierna liczba zgłoszeń obsługi klienta jest jednym z powodów, dla których warto zaksięgować Quorum. Farooq dodał, że niektóre nienazwane instytucje finansowe wykazały zainteresowanie, i że w międzyczasie Quorum rozwija się dalej przyjmując doświadczonych inżynierów Blockchain z innych dywizji JPMorgan.

Tak naprawdę nie widzieliśmy jeszcze zbyt wielu naprawdę dużych produkcji. Istnieje kilka przypadków, w których Blockchain naprawdę może naprawdę zabłysnąć.

– powiedział Farooq.

Platforma Quorum działa na Blockchainie Ethereum i jest wzorowana na kliencie Ethereum Go. Platforma jest używana między innymi przez firmy farmaceutyczne Pfizer (które wzięły udział w teście) oraz Genentech i Microsoft Azure, pośród innnych.

Wzrostów ciąg dalszy:

Miniona doba na giełdach w dalszym ciągu wykazuje wzrosty najważniejszych walut według Coinmarketcap. Wartość Bitcoina wzrosła o 3%, Ethereum o 6,3%. Ripple, Bitcoin Cash EOS odnotowały znaczące wzrosty kolejno o 16,6%, 14% i 20,4%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 24 mld dolarów i wynosi obecnie 375 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 23.5 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button