News

#277 Newsy z dnia 22.04.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Decyzja Indyjskiego Banku Rezerw niezgodna z konstytucją; Konto WikiLeaks na giełdzie Coinbase zablokowane; Amerykańska firma rozważa rezygnację z Coinbase; Zielona Niedziela.

Decyzja Indyjskiego Banku Rezerw niezgodna z konstytucją

Sąd Najwyższy w Delhi wydał zawiadomienie do Indyjskiego Banku Rezerw (RBI), Ministerstwa Finansów i Rady podatku od towarów i usług (GST) zarzucając, że decyzja RBI o zakończeniu współpracy z firmami kryptograficznymi narusza konstytucję, informuje lokalny dziennik, Times of India.

Zawiadomienie Sądu Najwyższego jest odpowiedzią na pozew wniesiony przez firmę krypto Kali Digital w zeszłym tygodniu. Po tym jak RBI powiadomiło, że nie będzie już świadczyć usług osobom lub firmom zajmujących się kryptowalutami, złożono petycję online w celu odwrócenia zakazu, która uzyskała ponad 43.000 podpisów.

Kali Digital, firma prowadząca giełdę kryptograficzną CoinRecoil, która ma zostać uruchomiona w sierpniu 2018 r., złożyła oficjalne roszczenie 16. kwietnia, stwierdzając, że okólnik RBI narusza konstytucyjne artykuły 19 (1) (g) – umożliwiający obywatelom prawo do dowolnego zawodu, handlu lub biznesu – oraz artykuł 14 – zakaz dyskryminacji między równymi. Wyrok Sądu Najwyższego w Delhi, wydany przez sędziów S. Ravindrę Bhat i A. K. Chawlę, daje czas na odpowiedź trzem zaangażowanym stronom do 24. maja.

Kali Digital uważa, że decyzja RBI uniemożliwi CoinRecoil prowadzenie działalności gospodarczej w niekonstytucyjny sposób:

Z powodu kwestionowanego okólnika składający petycję nie będzie mógł skorzystać z usług bankowych w celu prowadzenia giełdy kryptowalut CoinRecoil. Takie usługi bankowe są niezbędne dla działalności składającego petycję. W konsekwencji biznes […] będzie martwy.

– czytamy w dokumencie.

Kali Digital włączyła Radę GST do roszczenia ze względu na brak „sformułowania odpowiednich przepisów dotyczących kryptowalut […] co zwiększyło niepewność co do takich transakcji i mają niekorzystny wpływ na proponowany biznes składającego petycję „, pisze Times of India.

Inwestor technologiczny i entuzjasta kryptografii, Tim Draper, również zareagował negatywnie na okólnik RBI, mówiąc w wywiadzie, że odmowa rządu indyjskiego uznania kryptowaluty jako ważnej oferty jest „najgłupszą rzeczą” i powiedziałby premierowi Narendrze Modi, że decyzja RBI to wielki błąd.

Konto WikiLeaks na giełdzie Coinbase zablokowane:

WikiLeaks Shop, będący częścią międzynarodowego anonimowego wydawnictwa non-profit, WikiLeaks, poinformował na Twitterze, że ich konto na Coinbase zostało zablokowane.

Tweet WikiLeaks zawiera zrzut ekranu pokazujący wiadomość e-mail od Coinbase, która stwierdza, że organizacja naruszyła Warunki świadczenia usług i z tego powodu „nie może już [mieć] dostępu do [ich] usługi.” Coinbase nie odpowiedział na prośby o skomentowanie tematu. 

Cały dochód ze sklepu finansuje działania WikiLeaks, a klienci mogą płacić w Bitcoinie, Litecoinie, Bitcoinie Cash, Dash, Dogecoinie, Ethereum, Neo, Namecoinie, Vertcoinie, Monero i ZCash przez Coinpayments.net.

Zwolennik Bitcoina, Andreas M. Antonopoulos, napisał na Twitterze, że Coinbase „powtórzył historię”, ponieważ Bitcoin odegrał ważną rolę dla WikiLeaks od czasu, gdy non-profit nie był prawnie zdolny do korzystania z tradycyjnych systemów bankowych:

Zatoczyliśmy pełne koło. Zainteresowanie Bitcoinami wielu ludzi zaczęło się, gdy Wikileaks został objęty dodatkowym embargiem sądowym przez VISA, MC, PayPal i banki. Teraz Coinbase powtórzył historię.

– pisze na Twitterze.

Ostatniej jesieni lider WikiLeaks, Julian Assange, publicznie podziękował rządowi Stanów Zjednoczonych na Twitterze za zmuszenie organizacji do polegania na Bitcoinie ze względu na embargo bankowe, co dało WikiLeaks zwrot w wysokości 50,000 procent. Assange wezwał także darczyńców WikiLeaks do korzystania z kryptowalut do dotacji, aby uniknąć tej blokady finansowej. Witryna WikiLeaks akceptuje darowizny w Bitcoinie, Litecoinie, Monero i ZCash.

• Amerykańska firma rozważa rezygnację z Coinbase:

Prezes amerykańskiej firmy oferującej bilety lotnicze CheapAir opublikował otwarty list do klientów, z prośbą o przesłanie opinii na temat propozycji zamiany dostawcy usług płatności Bitcoinem z Coinbase na BitPay.

Jeff Klee, prezes firmy, napisał w liście, że CheapAir.com akceptuje Bitcoina do rezerwacji biletów lotniczych i hotelowych od 2013 r. Twierdzi on, że ostatnia zmiana swojego dotychczasowego rozwiązania dla handlowców Coinbase sprawi, że zaakceptowanie Bitcoina jako środka płatności będzie trudniejsze.

Klee sugeruje, że firma powinna mieć niezawodnego partnera, który oprócz Bitcoina pozwoli na akceptowanie Bitcoina Cash, Dash i Litecoina. W swoim liście proponuje on BitPay, którego rozwiązanie handlowe pozwala obecnie na akceptację Bitcoina i Bitcoina Cash.

Rozumiemy, co BitPay próbuje osiągnąć. Kwestie, które próbują rozwiązać – opóźnione lub nieprawidłowe płatności – są rzeczywiste i były szczególnie rozpowszechnione w grudniu i styczniu, kiedy zwiększyły się wolumeny transakcji. Z drugiej strony nie podoba mi się pomysł proszenia naszych klientów, aby w wielu przypadkach robili więcej lub zmieniali portfele, aby móc z nami zawrzeć transakcje.

– pisze.

W swoim liście Klee prosi klientów kryptograficznych CheapAir o opinie na temat tego problemu, sugerując skorzystanie z Twittera, zostawienie komentarzy poniżej listu lub wysyłanie jemu osobiście sugestii i przemyśleń na temat możliwej zamiany na BitPay.

Założyciel Litecoin, Charlie Lee, skomentował list CheapAir, sugerując firmę AliantPayment, która akceptuje Bitcoina, Ethereum i Litecoina.

Decyzja Coinbase o wycofaniu Coinbase Merchant Tools na korzyść Coinbase Commerce spowodowała, że Reddit wycofał Bitcoina jako opcję płatności dla swojego programu premium, Reddit Gold. 31 maja 2018 r. jest ostateczną datą, w której handlowcy mogą przejść na Coinbase Commerce.

Zielona Niedziela:

W ciągu ostatniej doby na giełdach prawie wszystkie waluty z top 100 według Coinmarketcap odnotowały wzrosty: BItcoin o 1,3%,  Ethereum o 4,7%, Ripple o 3%, Bitcoin Cash o 6,8%, EOS o 5% i Litecoin o 0,6%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 10 mld dolarów i wynosi obecnie 394 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 20.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button