News

#278 Newsy z dnia 23.04.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Ban na krypto dla irańskich banków; Pierwszy bank na Wschodzie z technologią Blockchain; Ethereum i Ripple jako papiery wartościowe?; Władze chińskiego miasta wesprą fundusz Blockchain; Bitcoin Cash znów na czele.

• Ban na krypto dla irańskich banków:

Centralny Bank Iranu zakazał bankom krajowym i innym instytucjom finansowym zajmowania się kryptowalutami, powołując się na obawy związane z praniem brudnych pieniędzy, które po raz pierwszy pojawiły się w grudniu 2017 roku.

Reuters cytuje Irańską Państwową Agencję Informacyjną (IRNA):

Banki, instytucje kredytowe i giełdy powinny unikać kupowania tych walut lub podejmowania jakichkolwiek działań w celu ich promowania.

Dzisiaj, Radio Free Europe / Radio Liberty (REFRL) przytacza dalsze szczegóły z grudniowego okólnika:

Wszystkie kryptowaluty mogą zostać przekształcone w środki do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu i ogólnie mogą stać się sposobem na transfer pieniędzy przestępców.

Zakaz nadejdzie, gdy kraj przygotuje się na ewentualne odnowienie sankcji USA, kiedy to waluta krajowa, rial, pogrążyła się w niespotykanych wcześniej poziomach. Reuters dalej donosi, że Iran zunifikował swoje oficjalne i otwarte kursy walutowe, ponieważ stara się podeprzeć schorowane instytucje finansowe w kraju i powstrzymać dalsze spadki walutowe. Stanowisko Iranu wobec kryptowalut zahartowano w szczególności w lutym 2018 r., gdy lokalne media cytowały intencję Banku Centralnego, by „kontrolować i zapobiegać” temu, co uważa się za wysoce niewiarygodne i ryzykowne.

Równoczesne doniesienia w lutym o dochodzeniu Iranu w sprawie emisji państwowej waluty cyfrowej, doprowadziły do ​​porównań z centralnie wydanym Petro Wenezueli, który wielu postrzega jako reakcję na własne, okaleczające międzynarodowe sankcje. Centralny Bank Iranu wprowadził zakaz krypto wszystkim bankom krajowym i innym instytucjom finansowym zajmującym się walutami cyfrowymi, powołując się na obawy związane z praniem pieniędzy.

• Pierwszy bank na Wschodzie z technologią Blockchain:

Narodowy Bank Dubaju, jedna z największych grup bankowych na Bliskim Wschodzie według wielkości aktywów, jak przekazuje lokalny punkt informacyjny Arabian Business, stał się pierwszym bankiem w regionie, który z powodzeniem wdrożył technologię Blockchain w systemie wystawiania czeków, aby zapobiec oszustwom.

Według Arabian Business, system działa poprzez drukowanie unikalnego kodu QR na każdym czeku i umieszczanie zapisów w Blockchain. Tak zwana technologia Check Chain ma zapewniać wyższą autentyczność wystawianych czeków, jak również standardy bezpieczeństwa w sektorze bankowym Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem NBD, bank zarejestrował około milion czeków w Chain Check w pierwszym miesiącu wdrożenia pilotażowego. Po udanym teście, NBD poszukuje możliwości wprowadzenia technologii bankowej opartej na technologii Blockchain dla innych instytucji finansowych ZEA.

Abdulla Qassem, szef operacyjny grupy NBD, zwrócił uwagę na znaczenie wdrożenia innowacyjnych technologii i podkreślił, że bank NBD jest pierwszym bankiem oferującym taką usługę w regionie:

NBD zobowiązuje się do odkrywania komercyjnych zastosowań tej innowacyjnej technologii. Po udanej fazie pilotażowej z radością wprowadzamy Check Chain dla naszych klientów w całym kraju, stając się pierwszym bankiem w regionie, który oferuje tę usługę.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, podobnie jak duże miasto Dubaj, przyjęły bardzo pozytywne stanowisko w sprawie technologii Blockchain. W ubiegłym tygodniu wiceprezydent i premier ZEA oraz władca Dubaju, wprowadzili strategię, której celem jest osiągnięcie pozycji światowego lidera w zakresie wdrażania technologii.

Tymczasem Blockchain staje się coraz bardziej popularny w sektorze bankowym na całym świecie. 12. kwietnia ogłoszono patent Bank of America na system magazynowy Blockchain z automatycznym uwierzytelnianiem danych, a wcześniej, 30. marca, partnerstwo PKO Bank Polski z firmą Blockchain w celu zapewnienia przechowywania i weryfikacji DLT dla dokumentów bankowych.

• Ethereum i Ripple jako papiery wartościowe?:

Były partner Goldman Sachs i regulator rządu – Gary Gensler – uważa, że ​​altcoiny Ethereum i Ripple, powinny być uznane za niezarejestrowane papiery wartościowe, jak donosi New York Times.

Po działalności w Goldman Sachs, Gensler służył jako jeden z najlepszych finansowych regulatorów w administracji prezydenta Obamy, a także jako szef finansów kampanii prezydenckiej Hillary Clinton na 2016 rok. The New York Times donosi, że Gensler dołączy do Massachusetts Institute of Technology, aby prowadzić kursy na temat Blockchain, zarówno w MIT Sloan School of Management, jak i jako specjalny doradca Media Lab.

Gensler powiedział, że nie klasyfikuje Bitcoina jako zabezpieczenia ze względu na fakt, że nie został on wydany poprzez ICO i ma zdecentralizowaną sieć programistów. Z drugiej strony, dodał, że inaczej wygląda sytuacja z Ethereum i Ripple:

Istnieje mocna argumentacja dla nich obu – ale szczególnie Ripple – że są to papiery wartościowe.

Gensler był także szefem Commodity Futures Trading Commission od 2009 do 2014 r., organizacji rządowej, która wraz z amerykańską Securities and Exchange Commission (SEC) jest w trakcie opracowywania ram prawnych kryptografii, w tym jak wirtualnych walut, sprzedawanych za pośrednictwem ICO. W odpowiedzi na ich wysiłki zmierzające do uregulowania rynków kryptograficznych, Gensler powiedział:

2018 rok będzie bardzo interesującym czasem. Ponad 1000 wcześniej wydanych ICO i ponad 100 giełd będzie musiało znaleźć sposób na zapewnienie zgodności z amerykańskimi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

• Władze chińskiego miasta wesprą fundusz Blockchain:

Rząd miasta Shenzhen w Chinach, wspiera dedykowany fundusz inwestycyjny Blockchain, wkrótce po tym, jak miasto Hangzhou wybrało podobny kierunek.

Ogłoszony na imprezie Blockchain w mieście, której gospodarzem jest China Electronic Commerce Association, fundusz zamierza zainwestować 500 mln juanów (ok. 80 mln dolarów) w startupy Blockchain w Shenzhen w pierwszej fazie.

Warto zauważyć, że dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, 40 procent lub 32 mln dolarów pochodzą z Funduszu Aniołów, który został zainicjowany pod koniec marca tego roku, przez samorząd miejski w Shenzhen. Resztę poprowadzi sektor prywatny, zgodnie z raportem Sohu.

Fundusz Aniołów ma w sumie 5 mln juanów (8 mln dolarów), aby zainwestować w startupy miasta, z których około 4 procent zostanie teraz przydzielone do lokalnych projektów Blockchain. Codziennym działaniem nowego funduszu będą zarządzać dwie państwowe firmy inwestycyjne nadzorowane przez komisję miejską, która nadzoruje wszystkie aktywa państwowe. W związku z tym, Liu Zhongpu, urzędnik rządu federalnego i komisarz rządowej komisji doradczej Shenzhen, będzie doradcą tego funduszu.

Informacje pojawiły się zaledwie kilka tygodni po tym, jak rząd tego kraju poparł wprowadzenie Xiong’An Global Blockchain Innovation Fund, który ma 1,6 mld dolarów przeznaczone na inwestycje w innowacyjne startupy, z których aż 30 procent będzie pochodziło z miasta.

• Bitcoin Cash znów na czele:

Kolejna doba upłynęła w pozytywnym akcencie – zwłaszcza dla rozpędzonego Bitcoina Cash, który notuje wzrost na poziomie 13,7% przez ostatnią dobę. Kursy innych czołowych walut, szczególnie nie zmieniły swojej wartości. Największa – Bitcoin – pozostała na poziomie 8930 dolarów. Dla porównania, cena Ethereum wzrosła o 1,7%, natomiast Ripple spadła o 1,5%. Kapitalizacja rynkowa wzrosła o 7 mld dolarów i wynosi na tę chwilę 401 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button