News

#287 Newsy z dnia 02.05.2018

Ze środowych wydarzeń: Bezgotówkowe społeczeństwo w Korei Południowej; Dubaj użyje technologii Blockchain do rejestracji firm; Producenci samochodów uruchamiają własny Blockchain; Porozumienie Korei Płn. I Pd. utrwalone na Blockchainie; Wiosenne nastroje na giełdach.

Bezgotówkowe społeczeństwo w Korei Południowej:

Bank Centralny Korei Południowej, Bank of Korea (BOK), ogłosił niedawno, że rozważa użycie kryptowalut i Blockchain do swojego projektu „bezgotówkowego społeczeństwa”, informuje lokalny dostawca wiadomości TokenPost.

Według TokenPost, BOK ogłosił oficjalne uruchomienie pilotażowego projektu bezgotówkowego społeczeństwa w „Raporcie o płatnościach za 2017 rok”. Wspomniano w nim, że bank zaczął badać możliwe zastosowania Blockchain i kryptowalut, takie jak stosowanie Blockchainów i haseł przy płatnościach.

Bank utworzył również organizację zajmującą się badaniem cyfrowych walut i analizowaniem możliwych skutków jakie pieniądze kryptograficzne miałyby na cały system finansowy. Głównymi celami projektu są wygoda klienta i obniżenie kosztów związanych z produkcją fizycznej waluty. Na jej emisję w 2016 r. Korea Południowa wydała podobno 47 mln dolarów.

Rząd planuje również wykorzystać tę inicjatywę jako środek do otwarcia gospodarki podziemnej, która jest głównie napędzana gotówką.

Może to otworzyć gospodarkę podziemną, a tym samym zwiększyć równoważność podatków: pudełko po butach pełne 50.000 banknotów won, które widzisz w filmach, w rzeczywistości zniknie (wraz z rozwojem społeczeństwa bezgotówkowego).

– mówi Kwak Hyun-soo, analityk w Shinhan Investment Corp.

Według KoreaTimes, południowokoreański rząd zaczął rozważać wycofywanie fizycznych pieniędzy już w 2016 r. i planuje stać się „społeczeństwem wolnym od gotówki” do roku 2020.

W kwietniu 2017 r. BOK uruchomił próbę „bezgotówkowego społeczeństwa”, w której klienci mogli zdeponować „drobne” pozostałe po transakcjach i umieścić je na karcie prepaidowej lub telefonicznej do wykorzystania w sklepach dyskontowych i domach towarowych.

Dubaj użyje technologii Blockchain do rejestracji firm:

Zgodnie z ogłoszeniem, Departament Rozwoju Gospodarczego kraju (DED) połączył siły z Dubai Silicon Oasis Authority (DSOA), a także z inicjatywą Smart Dubai i IBM, w celu opracowania rejestru działalności komercyjnych zbudowanego za pomocą Blockchaina.

Platforma Dubaj Business Blockchain ma na celu usprawnienie procesu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Dubaju, a także zapewnienie zgodności z przepisami i pomoc firmom w zdobyciu bezpośrednich inwestycji z zagranicy.

Wspólny wysiłek usprawni proces zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, wdroży cyfrową wymianę licencji handlowych i związanej z nimi dokumentacji dla wszystkich działań biznesowych oraz zapewni zgodność z przepisami w ekosystemie biznesowym Dubaju.

– czytamy w ogłoszeniu rządu.

Dubai Silicon Oasis (DSO), krajowa strefa wolna od technologii, będzie pierwszą, która wdroży ten projekt, podczas gdy inne podmioty będą mogły kwestionować i publikować dane rejestrowe, podaje komunikat.

Inicjatywa ma na celu wsparcie projektu Unified Commercial Registry (UCR), repozytorium licencji handlowych obsługujące Blockchain, które zostało uruchomione przez DED w celu zmodernizowania procesu rejestracji informacji o firmie.

Amr Refaat, dyrektor generalny IBM Middle East, powiedział, że inicjatywa zwiększy współpracę i efektywność w instytucjach rządowych oraz zapewni przejrzystość, bezpieczeństwo i widoczność transakcji rządowych.

Producenci samochodów uruchamiają własny Blockchain:

Czterech największych producentów samochodów na świecie uruchomiło wspólną platformę Blockchainową, dążąc do zmiany w transporcie, podaje TechCrunch. Oprócz BMW, GM, Forda i Renault, Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI) jest pomysłem ponad trzydziestu uczestników, w tym Bosch, Hyperledger, IBM i IOTA.

(członkowie skupią się na) korzystaniu z Blockchain i powiązanych technologii, aby uczynić mobilność bezpieczniejszą, bardziej przyjazną środowisku i bardziej przystępną cenowo.

– informuje oficjalna strona internetowa projektu.

MOBI jest największym wspólnym przedsięwzięciem tego rodzaju w branży motoryzacyjnej. Do tej pory producenci oddzielnie wprowadzali prywatne usługi Blockchain lub dołączali do istniejących inicjatyw, takich jak pakiet usług Hyperledgera.

Łącząc producentów samochodów, dostawców, start-upy i agencje rządowe, możemy przyspieszyć wdrożenie systemu z korzyścią dla firm, konsumentów i społeczności. 

– oświadczył prezes i dyrektor generalny MOBI, Chris Ballinger.

Porozumienie Korei Płn. I Pd. utrwalone na Blockchainie:

Historyczny moment, w którym przywódcy z Korei Południowej i Północnej spotkali się 27. kwietnia i podpisali porozumienie o pokoju między dwoma narodami, został na stałe zapisany na Blockchainie Ethereum.

Ryu Gi-hyeok, 27-letni deweloper gier z Korei Południowej, zakodował Deklarację Panmunjom, która zawiera wiersz „nie będzie już wojny na Półwyspie Koreańskim”, zarówno w języku koreańskim jak i angielskim, po czym zapisał obie wersje na dwóch transakcjach Ethereum.

Jak powszechnie informowano na całym świecie, podczas tego wydarzenia prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in, i przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un, w zeszłym tygodniu uścisnęli sobie dłonie – po raz pierwszy od dziesięcioleci przywódcy krajów zrobili to, aby ogłosić koniec wojny koreańskiej.

Po prostu pomyślałem, że zbyt długo trwało by Południe i Północ ustąpiły sobie nawzajem … Po tym, jak dowiedziałem się co mogłem wnieść do tego historycznego osiągnięcia jako deweloper, znalazłem Deklarację Panmunjom na stronie głównej Blue House i nagrałem ją na Ethereum.

– powiedział Ryu.

Zainspirowany przez działaczy chińskiego ruchu #metoo, który wykorzystał Blockchain Ethereum do nagrywania wiadomości jako sposób na uniknięcie cenzury Internetu, Ryu powiedział, że planuje również uruchomić serwis internetowy, który „zachowa wszystkie historyczne zapisy permanentnie i niezmienne” na Blockchainie.

Wiosenne nastroje na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazała wzrosty wszystkich 10 największych walut. Wartość Bitcoina zwiększyła się o 2,1%, Ethereum o 4,1%, Ripple o 3,2%, EOS o 7,8% i Cardano o 6,8%. Szczególnie dobre wyniki notuje Bitcoin Cash, ze wzrostem o 13,2% oraz IOTA o 14 %.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 16 mld dolarów i wynosi obecnie 429 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 22,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button