News

#289 Newsy z dnia 04.05.2018

Z piątkowych wydarzeń: Pozew przeciwko Bitcoin.com odwołany; Mastercard notuje mniejszy zysk kwartalny; Miasto w Indiach zmuszone do Blockchainowej rejestracji hotelowej; Rosyjski krypto bloger znaleziony martwy we własnym mieszkaniu; Etiopia wykorzysta Blockchain przy agrotechnice; Bitcoin coraz bliżej granicy 10.000 dolarów.

Pozew przeciwko Bitcoin.com odwołany:

Pro-Bitcoinowy ruch społeczny, który chciał złożyć pozew przeciwko stronie Bitcoin.com, wycofał się ze swoich planów, co ogłosił lider wspomnianej społeczności, MoneyTrigz, na Telegramowym kanale grupy.

Członkowie ruchu byli oburzeni, że jeden z głównych portfeli kryptograficznych oraz usługa medialna Bitcoin.com – prowadzona przez prominentnego zwolennika Bitcoina Cash, Rogera Ver (na zdj.) – celowo zaciera rozróżnienie pomiędzy Bitcoinem i Bitcoinem Cash, aby nabywcy nieświadomie kupowali tego drugiego.

27. kwietnia grupa uruchomiła stronę internetową, na której zbierano darowizny na obiecany pozew sądowy. Jednakże rzekomy inicjator ruchu, MoneyTrigz, powiedział, że odwołuje inicjatywę, ponieważ do tej pory zebrano jedynie 3.700 dolarów w Bitcoinie:

Doceniamy 31 osób, które wsparły tę inicjatywę. Jednak 3.700 dolarów nie wystarczy, więc zdecydowaliśmy się anulować inicjatywę i zwrócić 31 transakcji. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy przynajmniej sprawić, że bitcoin.com dokonało 90% zmian w jego oszustwie i dezinformacji.

– napisał na Twitterze.

Wielu zwolenników grupy wskazuje, że Bitcoin.com, pod groźbą działań prawnych ze strony ruchu, zostało zmuszone do wprowadzenia istotnych zmian w treści swojej witryny. 

Walka o dominację marki między Bitcoinem i Bitcoin Cash – monetą, której zwolennicy zapewniają lepszą skalowalność niż największej monety świata – nadal szaleje od czasu, gdy Bitcoin Cash hard-forkował z Blockchainu Bitcoin w sierpniu 2017 roku.

• Mastercard notuje mniejszy zysk kwartalny:

Mastercard notuje niewielki spadek zysku kwartalnego ze względu na spadek liczby klientów kupujących kryptowaluty za pomocą kart kredytowych firmy, podaje CNBC.

Karty Mastercard mogą być wykorzystywane do pozyskiwania cyfrowych walut, co zostało zabronione przez niektóre instytucje finansowe. Na początku tego roku Bank of America, JPMorgan Chase i Citigroup zabroniły zakupów tego rodzaju powołując się na potencjalne ryzyko kredytowe i zmienność kryptowalut.

Transgraniczne wolumeny Mastercard wzrosły podobno o 19 procent, jednak liczba ta spadła o 2 punkty procentowe w stosunku do czwartego kwartału, po części z powodu mniejszej liczby kupowanych kryptowalut przez posiadaczy kart.

Dyrektor finansowy Mastercard, Martina Hund-Mejean, powiedziała, że jednym z powodów była „niedawna rezygnacja z fundowania portfeli kryptowalutowych”, chociaż według niej, firma spodziewa się umiarkowanego wzrostu na rynkach międzynarodowych. Dyrektor generalny Mastercard Ajay Banga podkreślił niepewność w Azji, mówiąc, że niektóre giełdy wycofują się z Korei Południowej, podczas gdy inni mają obawy o bezpieczeństwo:

Wiele obaw ma nawet Japonia, ponieważ jedna z największych giełd została zhakowana. Jak widać, teraz jest nieco mniejsze zainteresowanie niż w drugiej połowie czwartego i pierwszego kwartału. […]

Dalej mówił, że cyfrowa waluta nie jest główną częścią ich strategii korporacyjnej, ponieważ trudno przewidzieć, jak rozwinie się ten sektor:

Nie jest to coś na co liczymy, ponieważ po prostu nie wiemy jak to przewidzieć, lub nawet nie chcemy tego liczyć.

– mówi prezes.

Pomimo niewielkiego spadku, akcje Mastercard wzrosły o ponad trzy procent w środę, kiedy to ich pierwszy kwartalny zysk przewyższył oczekiwania Wall Street. W prasie ich akcje były wyceniane na 186.48 dolarów.

Miasto w Indiach zmuszone do Blockchainowej rejestracji hotelowej:

Policja w indyjskim stanie Andhra Pradesh nakazała hotelom wdrożenie nowego środka bezpieczeństwa opartego na technologii Blockchain, opracowanego przez lokalny startup Zebi.

Zgodnie z wpisem na stronie Medium produkt łączy Blockchain i sztuczną inteligencję dążąc do bezpiecznego przechowywania danych o gościach hotelowych, mając na celu zarówno wygodę klientów, jak i zapobieganie działalności przestępczej.

Zebrane dane są porównywane z policyjną bazą danych przestępców, osób zaginionych itd., w celu ustalenia czy dany gość hotelowy znajduje się w Rejestrze Karnym. Zebi powiedział, że rozwiązanie – nazwane Zebi AI Chain – zostało już zintegrowane z ponad 200 hotelami.

Dr Fakeerappa Kaginelli, Zastępca Komisarza Policji w regionie Vizag, potwierdził, że zastosowanie tego rozwiązania stało się obowiązkowe dla wszystkich hoteli w granicach miasta Vizag:

Wszystkie hotele są zobowiązane do podawania danych dotyczących zameldowania w czasie rzeczywistym, […] 230 hoteli wprowadza dane swoich gości za pośrednictwem strony internetowej tej technologii. (inicjatywa ma zapewnić) nadzór w czasie rzeczywistym nad przestępcami i ich antyspołecznymi działaniami. Do tej pory nie zgłoszono żadnych działań przestępczych.

– powiedział.

Zgodnie z indyjskim prawem hotele muszą codziennie przekazywać policji dane osobowe gości.

Zasadniczo robią to ręcznie, pozostawiając pole do nadużyć podczas transportu i składowania dokumentów, do tego czas przetwarzania dokumentów również jest długi.

– powiedział Babu Munagala, założyciel i dyrektor generalny Zebi.

Nagesh Kumar Venkata, asystent kierownika biura w hotelu Park, powiedział, że lokalna policja musiała wcześniej regularnie odwiedzać hotel, aby ustalić status turystów i ich pochodzenie. „Teraz nie jest konieczne”, powiedział.

Zebi planuje wdrożenie technologii we wszystkich hotelach w Indiach.

Rosyjski krypto bloger znaleziony martwy we własnym mieszkaniu:

Według lokalnych mediów rosyjski bloger i inwestor kryptowalutowy znany jako Pavel Nyashin został znaleziony martwy w swoim apartamencie w Petersburgu. 23-latek został wcześniej zaatakowany w swojej rezydencji w obwodzie leningradzkim w styczniu, kiedy zamaskowani napastnicy ukradli 425.000 dolarów w gotówce, po tym, jak Nyashin chwalił się swoim kryptograficznym bogactwem  w internecie.

Po ataku Nyashin zdecydował się zamieszkać z matką w mieszkaniu na wschodnich przedmieściach Sankt Petersburga, gdzie znaleziono go dzisiaj martwego, podobno bez śladów interwencji z zewnątrz.

Jego popularny kanał na YouTube o kryptowalutach nie był aktualizowany przez ostatnie trzy miesiące. Dochodzenie w sprawie okoliczności jego śmierci zostało już wszczęte.

W lutym w Moskwie porwano Yury’ego Mayorowa, twórcę kryptowaluty PRISM, który został okradziony z 300 Bitcoinów wartych wtedy około 3 mln dolarów, a także 20.000 dolarów w gotówce i trzech iPhone’ach.

Etiopia wykorzysta Blockchain przy agrotechnice:

Rząd Etiopii podpisał protokół ustaleń (MOU) z kryptowalutą Cardano. Porozumienie to pozwoli deweloperom z Etiopii zastosować technologię Blockchain w krajowym przemyśle agrotechnicznym.

Prezes i założyciel Cardano, Charles Hoskinson, potwierdził ten ruch w tweecie. Hoskinson poinformował, że umowa z Etiopskim Ministerstwem Nauki i Technologii obejmuje szkolenie lokalnych programistów w wykorzystywaniu technologii Blockchain.

John O’Connor, dyrektor ds. operacji afrykańskich w macierzystej firmie Cardano, IOHK, powiedział, że deweloperzy z Etiopii zamierzają rozpocząć korzystanie z platformy agrotechnicznej opartej na Blockchainie Cardano do końca 2018 roku.

Podczas gdy MOU mogą być wykorzystywane do okazania woli działania stron, nie zawierają żadnych wiążących zobowiązań. Data rozpoczęcia projektu nie została jeszcze ogłoszona.

Uruchomiona pod koniec września 2017 r. Cardano jest jedną z dziesięciu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, o wartości 9.4 mld dolarów. Altcoin ten używa systemu Proof of Stake (PoS) zamiast protokołu Proof of Work (PoW), który rzekomo jest bardziej energooszczędny.

Bitcoin coraz bliżej granicy 10.000 dolarów:

Ostatnia doba na giełdach wykazała wyraźne korekty, które jednak nie dotknęły trzech największych walut. Bitcoin odnotował wzrost na poziomie 1,5% i na chwilę obecną jest wart 9.640 dolarów za jednostkę. Ethereum zyskało na wartości o 2,2% a Ripple o 1,8%. Reszta z 10 największych walut notuje spadki: Bitcoin Cash o 1%, EOS o 4,4% i Cardano o 4,6%.

Kapitalizacja całego rynku zmalała o 2.7 mld dolarów i wynosi obecnie 452,5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 29.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button