News

#299 Newsy z dnia 14.05.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: W Tajlandii wchodzą w życie nowe przepisy dot. kryptowalut; Prezes OKEx rezygnuje ze stanowiska; Poborca podatkowy w Florydzie przyjmuje płatności w kryptowalutach; Pierwsza transakcja finansowania handlu oparta na Blockchainie; Spokojny dzień na giełdach.

W Tajlandii wchodzą w życie nowe przepisy dot. kryptowalut:

W Tajlandii na mocy dekretu królewskiego wchodzą w życie ramy prawne kryptowalut, informuje Bangkok Post. Ustawa o 100 paragrafach, opublikowana w National’s Royal Gazette, definiuje kryptowaluty jako „aktywa cyfrowe i tokeny cyfrowe” i przekazuje je pod jurysdykcję tajlandzkiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Bangkok Post cytuje tajlandzkiego ministra finansów Apisaka Tantivorawonga, który twierdzi, że nowe środki nie mają na celu zakazania kryptowalut lub ICO. Stanowisko ministra finansów powiela stanowisko SEC, które szeroko wspiera ICO, pod warunkiem, że są one regulowane.

Po tym jak dekret królewski zaczął obowiązywać sprzedawcy cyfrowych aktywów lub tokenów muszą zarejestrować się w SEC w ciągu 90 dni. Niedopełnienie tego wymogu wiąże się z karą w wysokości dwukrotnej wartości nieautoryzowanej transakcji cyfrowej lub co najmniej 500.000 bahtów (około 15.700 dolarów). Sprzedający, którzy się nie podporządkują, mogą również zostać skazani na karę pozbawienia wolności do dwóch lat.

Ministerstwo Finansów i SEC rozszerzają ramy prawne i zażądają od wszystkich krajowych giełd kryptograficznych, jak również niezależnych brokerów i dealerów kryptograficznych, rejestracji w odpowiednich organach zgodnie z przepisami dekretu królewskiego.

Minister Tantivorawong podkreślił, że działania te koncentrują się na ochronie inwestorów, a także na zapobieganiu wykorzystywania kryptowalut do działań przestępczych, prania brudnych pieniędzy i unikania podatków.

Dekret ten został poddany kilku zmianom od czasu jego przedstawienia w formie projektu w marcu. Niepewność wywołana oczekiwaniem na regulacje, spowodowała, że bank centralny Tajlandii zakazał bankom krajowym transakcji i inwestycji kryptowalutowych w lutym bieżącego roku. W tym samym miesiącu niepewność regulacyjna spowodowała również, że giełda tajlandzkich zasobów cyfrowych (TDAX) zatrzymała tymczasowo transakcje i rejestrację ICO. Pod koniec marca Ministerstwo ogłosiło długo oczekiwaną finalną wersję ram podatkowych dla kryptowalut.

Prezes OKEx rezygnuje ze stanowiska:

Maltańska giełda kryptowalut OKEx wywołała falę krytyki, po tym jak jej prezes zrezygnował ze swojego stanowiska. Nastąpiło to w tym samym tygodniu, w którym obroty giełdowe wyprzedziły lidera rynku Binance.

Jak donosi Bloomberg, prezes OKEx, Chris Lee, zrezygnował ze swojej pozycji aby „rozpocząć nowe życie”. Według rzeczniczki, Lee powiedział, że praca dla giełdy była dla niego „największą przyjemnością i zaszczytem”. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z wiadomością, że obrót OKEx w ciągu ostatnich 24 godzin osiągnął ponad 2 mld dolarów, wyprzedzając Binance, która była największą na świecie giełdą od stycznia tego roku.

Reakcje postaci ze świata kryptowalut i komentatorów na mediach społecznościowych były jednak sceptyczne, ponieważ główny operator OKEx – OkCoin był wcześniej uwikłany w skandal za rzekomo fałszywy wolumen obrotu.

Najnowsze dane, powiedział przedsiębiorca Alistair Milne, mogą sugerować, że giełda „wróciła do dawnych sztuczek”. Milne jednak nie wspomniał wyraźnie o zarzutach, które pojawiły się po audycie OkCoin w sierpniu 2014 r.

Poborca podatkowy w Florydzie przyjmuje płatności w kryptowalutach:

Poborca podatkowy hrabstwa w stanie Floryda podjął współpracę z BitPay, aby móc akceptować kryptowaluty dla różnorodnych usług.

Poborca podatkowy hrabstwa Seminole, Joel Greenberg, powiedział, że jego biuro przyjmie Bitcoina i Bitcoina Cash za płatności związane z prawem jazdy, dowodami osobistymi, tablicami i dowodami rejestracyjnymi oraz podatkiem od nieruchomości.

Urząd postanowił zaakceptować kryptowaluty, starając się usprawnić przyjmowanie opłat, zmniejszyć ryzyko oszustw i kradzieży tożsamości oraz zwiększyć przejrzystość i dokładność płatności. Biuro Greenberga dodało, że nie postrzega akceptowania kryptowalut jako ryzyka dla hrabstwa.

Celem mojej kadencji jest sprawienie, aby obsługa naszych klientów była szybsza, inteligentniejsza i wydajniejsza, a także przeprowadzenie usług rządowych z XVIII do XXI wieku, i jednym ze sposobów na to jest dodanie kryptowalut do naszych opcji płatności.

– mówi Greenberg.

Współpraca z poborcą podatkowym hrabstwa Seminole jest pierwszym partnerstwem rządowym BitPay.

[firma została założona ponieważ] rozpoznaliśmy potencjał Blockchainu do zrewolucjonizowania branży finansowej, dzięki czemu płatności są szybsze, bezpieczniejsze i tańsze w skali globalnej. […] Za pośrednictwem biura poboru podatków hrabstwa Seminole, zaangażowaliśmy naszą pierwszą agencję rządową, w zaakceptowanie Bitcoina i Bitcoina Cash, dzięki czemu stała się ona łatwa i bezproblemowa.

– Powiedział szef działu zgodności, Jeremie Beaudry.

Pierwsza transakcja finansowania handlu oparta na Blockchainie:

Brytyjski gigant bankowy, HSBC, zakończył pierwszą na świecie transakcję finansowania handlu opartą na  technologii Blockchain – informuje Financial Times (FT).

Jak wynika z wielu doniesień, HSBC, która jest największą na świecie instytucją finansowania handlu, ukończyła akredytywę dla giganta branży spożywczej i rolnej Cargill, największej amerykańskiej firmy prywatnej pod względem przychodów.

Umowa została zrealizowana w zeszłym tygodniu i dotyczyła wysyłki soi z Argentyny do Malezji. Sukces transakcji próbnej oznacza, że istnieje potencjał, aby Blockchain mógł wejść na światowy rynek finansowania handlu, który według doniesień wart jest 9 mld dolarów.

Platforma nie jest postrzegana jako coś innego niż narzędzie. 

– mówi Vivek Ramachandran, szef działu innowacji i rozwoju bankowości komercyjnej w HSBC.

To „narzędzie” może jednak ostatecznie zaangażować jedne z największych na świecie korporacji, które chcą zaoszczędzić na kosztach przetwarzania i poprawić bezpieczeństwo w stosunku do umów papierowych.

HSBC przez co najmniej rok analizował rolę technologii w finansowaniu handlu, współpracując z bankiem centralnym Hongkongu na podstawie PoC w marcu zeszłego roku.

Spokojny dzień na giełdach:

Ostatnia doba na giełdach wykazała nieduże ruchy w cenach wartości coinów. Wartość Bitcoina wzrosła o 1,8%, Ethereum o 1%, Ripple o 1,1 %, Bitcoina Cash o 0,6% a Litecoina o 3,4%. Spadki natomiast notują EOS i Cardano, kolejno o 3% i 2,7%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 8 mld dolarów i wynosi obecnie 410 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 24,9 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button