News

#301 Newsy z dnia 16.05.2018

Ze środowych wydarzeń: Za wschodnią granicą trwają przygotowania do regulacji kryptowalut;  Rosja wykonuje krok w stronę wprowadzenia kryptowalut; Kolejna duża firma zakazuje krypto reklam; Pierwszy Blockchainowy telefon; Bessa na giełdach trwa.

Za wschodnią granicą trwają przygotowania do regulacji kryptowalut:

Ukraina przygotowuje wersję roboczą prawodawstwa legalizującego kryptowaluty, podaje Alexei Mushak, poseł ukraińskiego parlamentu, na swojej stronie Facebookowej. Mushak załączył kopię wersji roboczej dokumentu, zachęcając czytelników do komentowania warunków rozporządzeń proponowanych dla rynku kryptografii.

Jesteśmy na ostatniej prostej, aby stworzyć warunki dla cyfrowych tokenów i kryptowalut na Ukrainie. Jest to wynikiem wielu spotkań i pracy wielu osób. Zostało jeszcze wiele innych niuansów do rozwiązania. Ostateczna wersja będzie gotowa za dwa tygodnie. Proszę o komentarz i edycję. Przemyślenia praktyków rynku są szczególnie ważne.

– czytamy w poście.

Dokument stwierdza, że celem legislacji jest stworzenie „wolnego i przejrzystego” rynku aktywów cyfrowych na Ukrainie, określającego zasady przechowywania, używania i wymiany kryptowalut, tokenów cyfrowych i inteligentnych kontraktów na poziomie stanu, podmiotu i jednostki. Oprócz tego proponuje środki regulacyjne dotyczące zapobiegania wykorzystywaniu kryptowalut do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych.

Dokument popiera również wykorzystanie technologii DLT – znanej również jako Blockchain – w sferze publicznej, wyodrębniając public relations, opiekę zdrowotną i edukację jako obszary o szczególnym znaczeniu.

Od momentu opublikowania projekt dokumentu legislacyjnego już teraz zawiera obszerne komentarze ukraińskich czytelników, z których jeden zasugerował regulowanie ICO oddzielnie od innych aktywów cyfrowych, biorąc pod uwagę, że „częste oszustwa” w przestrzeni ICO wywołały ogólną nieufność do sfery kryptograficznej. Mushak odpowiedział, że w ukraińskim parlamencie nie ma jeszcze zgody co do tego, jak traktować ICO, zauważając obawy, że nadmiernie rygorystyczne środki mogą hamować rozwój.

W maju ukraińska Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SSMCS) ogłosiła, że rozważy uznanie kryptowalut jako instrumentu finansowego, sugerując, że regulacje kryptograficzne będą na razie musiały zostać określone na poziomie krajowym, biorąc pod uwagę, że do „międzynarodowych standardów” jeszcze daleka droga.

W styczniu Narodowy Bank Ukrainy poinformował, że rozważa wprowadzenie cyfrowej wersji swojej waluty narodowej, hrywny, ale takiej, która nie byłby kryptowalutą wydaną przez państwo, tj. nie opartą na protokole Blockchain.

Rosja wykonuje krok w stronę wprowadzenia kryptowalut:

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej wesprze pierwsze czytanie inicjatywy, która doda podstawowe normy gospodarki cyfrowej do kodeksu cywilnego Federacji Rosyjskiej. To najnowszy krok na drodze do wprowadzenia kryptowalut w kraju, informuje lokalny serwis prasowy Izwiestia. 

[inicjatywa ma na celu] zminimalizowanie istniejącego ryzyka związanego z wykorzystywaniem obiektów cyfrowych do przeniesienia aktywów do nieuregulowanego środowiska cyfrowego w celu legalizacji dochodów z działalności przestępczych, oszustwa w bankructwie lub sponsorowania grup terrorystycznych.

– powiedział Pavel Krasheninnikov z partii politycznej Jedna Rosja i szef komisji ds. prac legislacyjnych.

Inicjatywa, która ma zostać rozpatrzona w przyszłym tygodniu, nie oznacza, że waluty cyfrowe staną się legalnym środkiem płatniczym. Zamiast tego, odrębna ustawa opracowana przez Bank Centralny, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego ustali warunki dla walut cyfrowych, które będą wykorzystywane jako płatności „w kontrolowanych ilościach.” Inicjatywa sprawi, że cyfrowe potwierdzenie przez użytkownika w inteligentnej umowie jest równoznaczne z jego pisemną zgodą.

Rosja najpierw przygotowała projekt ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych” w marcu bieżącego roku, który zapewniałby federalne prawa regulujące kryptowaluty i ICO, po decyzji prezydenta Władimira Putina o rozpoczęciu krypto-regulacji od 1. lipca.

Projekt z 20. marca definiuje kryptograficzne i cyfrowe tokeny jako aktywa przeznaczone wyłącznie do handlu na autoryzowanych giełdach, wymagające również, aby konta użytkownika na giełdzie kryptograficznej były zgodne z przepisami AML i przepisami dotyczącymi finansowania terroryzmu.

 Ważnym jest, aby kryptowaluty i tokeny zostały włączone do dziedziny prawnej Federacji Rosyjskiej. Z jednej strony są to możliwości, których nie możemy przegapić. Z drugiej strony, gdy znajdują się poza polem prawnym, można ich używać do dawania łapówek, wypłacania pieniędzy w przypadku bankructwa, wypłacenia czarnych pensji i po prostu kradzieży – bez żadnych konsekwencji [dla przestępców].

– powiedział Igor Sudets, dyrektor programu „Blockchain dla Prawników” na rosyjskim Uniwersytecie Ekonomicznym Plechanow w Moskwie.

Pierwszy Blockchainowy telefon:

Gigant technologiczny HTC zaprezentował „pierwszy natywny telefon Blockchainowy”, HTC Exodus, który będzie obsługiwał wiele Blockchainów w tym sieci Bitcoina i Ethereum, informuje PCMag. Twórca HTC Vive, Phil Chen, ogłosił nadchodzący projekt na konferencji Consensus w Nowym Jorku.

Chen podkreślił, że nadchodzący telefon będzie obsługiwał „wiele protokołów Blockchain”, takich jak Bitcoin, Ethereum, Lightning Network i sieć Dfinity. Powiedział, że misją firmy jest wspieranie całego ekosystemu Blockchain, aby „pomóc bazującym protokołom poszerzyć bazę ich dedykowanych węzłów”.

Urządzenie mobilne z systemem Android będzie podobno wyposażone w uniwersalny portfel kryptowalutowy, a także „bezpieczną enklawę sprzętową”. Chen podkreślił również, że HTC Exodus zapewni wysokie standardy bezpieczeństwa i ochrony danych.

Chcę widzieć świat, w którym konsumenci mogą rzeczywiście posiadać swoje dane – historię przeglądania, tożsamość, zasoby, portfele, wiadomości e-mail, wiadomości – bez potrzeby centralnych władz.

– mówi.

Chociaż Chen nie określił ani szacunkowej ceny Exodusa, ani oczekiwanej daty wydania, powiedział, że firma może rozważyć kryptowaluty jako środek płatniczy dla nadchodzącego telefonu.

HTC zauważył, że jego udział w globalnym rynku urządzeń mobilnych skurczył się z blisko 11 procent w 2011 r. do mniej niż jednego procenta w zeszłym roku. Podczas gdy produkcja najnowocześniejszego smartfona HTC w tym roku może osiągnąć 500 000 do 1 mln, ta liczba blednie w porównaniu do Samsunga, który w 2017 r wysłał 20 mln sztuk Galaxy S8.

Kolejna duża firma zakazuje krypto reklam:

Wyszukiwarka Microsofta, Bing, nie będzie już wyświetlać reklam dotyczących kryptowalut. Zakaz obejmuje kryptowaluty, produkty związane z kryptografią i nieuregulowane opcje binarne. Decyzja ta jest zmianą przewidzianą w polityce firmy w zakresie produktów i usług finansowych i w czerwcu będzie miała skutek częściowy, a następnie całkowity zakaz będzie obowiązywać pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Reklama kryptowalutowa niewątpliwie miała lepsze dni niż w pierwszym kwartale 2018 r. Na początku tego roku Facebook ogłosił, że ograniczy reklamy kryptograficzne, ponieważ często są one związane z „wprowadzającymi w błąd lub zwodniczymi praktykami”.

Opierając się na zakazie Facebooka, Google również wprowadziło zakaz reklamy kryptograficznej, a także reklam zarówno nieuregulowanych, jak i spekulacyjnych produktów finansowych, w tym opcji binarnych, rynków walutowych i kontraktów różnicowych (CFD). Pod koniec marca Twitter ogłosił publicznie, że wprowadzi zakaz reklam kryptograficznych na skalę światową.

Teraz, kilka miesięcy później po tych zdarzeniach, Bing wskakuje na pociąg zakazów kryptograficznych i robi to samo. Jak można było przewidzieć powody są dosyć podobne:

Ponieważ kryptowaluta i powiązane produkty nie są regulowane, odkryliśmy, że są one potencjalne ryzykowne dla naszych użytkowników, przez możliwość występowania czarnych charakterów, którzy chcieliby oszukać konsumentów, […] Aby chronić naszych użytkowników przed tym ryzykiem, podjęliśmy decyzję o zakazaniu reklam.

– podaje firma.

Należy zauważyć, że zakazy te są trudniejsze do wdrożenia, niż mogłoby się wydawać. Widzieliśmy już sporo firm, które znalazły łatwe sposoby na obejście zakazu Facebooka.

Warto również dodać, że polityka reklam Bing zabrania już wyświetlania reklam kryptowalut, które mogą ułatwiać niektóre nielegalne czynności, takie jak pranie pieniędzy, promowanie fałszywych walut, uchylanie się od opodatkowania i podobne.

Bessa na giełdach trwa:

Miniona doba nie przyniosła pozytywnych zmian w cenach walut – tendencja spadkowa nadal się utrzymuje. Bitocoin odnotował spadek na poziomie 3,3%, Ethereum 3,4%, Ripple 4,6%, Bitcoin Cash 8,7% i EOS 8,3%. Z top 10 jedynie TRON notuje nieznaczny wzrost na poziomie 0,8 %.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 18 mld dolarów i wynosi obecnie 379 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 22,3 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button