News

#306 Newsy z dnia 21.05.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Wyemitowano nowe tokeny Tether; Międzynarodowe dochodzenia ws. oszustw kryptowalutowych; Były prezes giełdy OKEx przechodzi do konkurencji; Pozytywny raport Chin dot. rozwoju Blockchain; Tydzień rozpoczęty spadkami.

Wyemitowano nowe tokeny Tether:

Według Omni Explorer, kontrowersyjny stablecoin Tether wyemitował nowe tokeny USDT o wartości 250 mln dolarów.

Tether to firma, która wydaje tak zwane stablecoiny USDT, które, jak twierdzą, są wspierane w stosunku 1: 1 przez dolary amerykańskie. Tether został skrytykowany za brak przejrzystości po zerwaniu powiązań z firmą audytorską Friedman LLP, zanim oficjalny audyt mógł zostać przeprowadzony.

Przy prawie monopolu na stablecoiny, całkowita wartość tokenów Tether wzrosła do 2,5 miliarda, a niektórym krytykom trudno jest uwierzyć, że wszystkie te tokeny są wspierane przez dolary amerykańskie.

Jednym z takich krytyków jest anonimowy bloger Bitfinex’ed, który wskazał na korelację emisji monet Tether ze wzrostem cen głównych kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum. Według indeksów cen Bitcoina i Ethereum na Cointelegraph cena Bitcoina wzrosła o około 120 dolarów, a Ethereum o 10 dolarów w ciągu godziny od wydania nowych tokenów Tether wartych 250 mln dolarów. 

Bitfinex, jedna z największych giełd kryptowalut, jest siostrzaną spółką Tether i zagroziła postępowaniem sądowym przeciwko krytykom, takim jak Bitfinex, za kwestionowanie współczynnika 1: 1 Tether z dolarem, co wciąż nie zostało udowodnione przez brak audytu.

Międzynarodowe dochodzenia ws. oszustw kryptowalutowych:

Grupa regulatorów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych rozpoczęła „międzynarodowe tłumienie” oszustw kryptowalutowych.

„Operacja Cryptosweep” została zaprezentowana podczas poniedziałkowego wydarzenia organizowanego przez North American Securities Administrators Association (NASAA). Jego istnienie zostało po raz pierwszy zgłoszone przez Washington Post, a szczegóły zostały później przedstawione w publikacjach Departamentu Handlu i Ubezpieczeń w Tennessee (TDCI) oraz Texas State Securities Board (TSSB).

Cryptosweep, zgodnie z oświadczeniami, obejmuje „prawie 70 dochodzeń oraz 35 oczekujących lub zakończonych działań egzekucyjnych od początku miesiąca”. Mówi się, że liczba ta ma wzrosnąć, choć nie jest jasne kiedy zostaną przedstawione jakiekolwiek powiązane działania w zakresie egzekwowania prawa.

Działanie nabrało rozpędu, kiedy grupa zadaniowa złożona z członków NASAA została zwołana w celu rozpoczęcia skoordynowanej serii dochodzeń ws. ICO i produktów inwestycyjnych związanych z kryptowalutami.

Przedstawiciel NASAA odmówił komentarza w tej sprawie, ale inni uczestnicy tej operacji przedstawili obraz szeroko zakrojonych wysiłków mających na celu wyeliminowanie oszustw. Najnowszym przykładem państwowych działań regulacyjnych było nagłaśnianie fałszywego poparcia ze strony gwiazd, takich jak aktorka Jennifer Aniston.

Ogłoszone dzisiaj działania to tylko wierzchołek góry lodowej.

– powiedział w oświadczeniu zastępca komisarza TDCI, Frank Borger-Gilligan.

Podobne zdanie ma Joseph Rotunda, dyrektor Departamentu Egzekwowania TSSB.

Rynek inwestycji w kryptowaluty nasycony jest powszechnymi oszustwami, a nasza praca ujawnia jedynie wierzchołek góry lodowej.

– stwierdził.

Były prezes giełdy OKEx przechodzi do konkurencji:

Chris Lee, były dyrektor generalny giełdy OKEx, ogłosił, że dołącza do konkurencyjnej platformy Huobi jako wiceprezes ds. rozwoju globalnego biznesu. Zgodnie z ogłoszeniem, Lee będzie kierował globalną strategią fuzji i przejęć grupy oraz nadzorował rozwój międzynarodowy, w czasie kiedy giełda zbliża się do globalnej ekspansji.

Jestem wielkim zwolennikiem technologii Blockchain i postrzegam giełdy jako serce branży.

– powiedział Lee.

Zajęcie nowego stanowiska odbyło się tydzień po tym, jak Lee ogłosił swoją rezygnację z OKEx – z którego odszedł po zaledwie kilku miesiącach jako dyrektor generalny platformy. Zgodnie z jego oświadczeniem, Lee współpracował z OKCoin, firmą macierzystą OKEx, od 2015 roku. Został powołany na prezesa OKEx po tym jak jego poprzednik ustąpił ze stanowiska.

W notatce publicznej na WeChat Lee zasugerował, że OKCoin odnotował znaczny wskaźnik rotacji kadry kierowniczej wyższego szczebla w ciągu ostatnich kilku lat.

Zrobiłem wszystko co mogłem dla mojego byłego pracodawcy… Pierwsza generacja zespołów międzynarodowych i kierowniczych OKCoin odeszła. Ile zostało osób z drugiego pokolenia i ilu dyrektorów technicznych odeszło w ciągu ostatnich trzech do czterech lat?

– powiedział.

Rezygnacja Lee następuje także niedługo po tym, jak OKEx spotkała się z oskarżeniami inwestorów, o domniemane manipulowanie Bitcoinowymi transakcjami futures na platformie.

OKEx wycofał transakcje futures w dniu 30. marca po tym, co określił jako „nieregularną” wyprzedaż, zaprzeczając zarzutom, że spowodował wymuszone likwidacje kont poprzez manipulowanie cenami.

Nie mamy powodu i nigdy nie manipulujemy cenami żadnego z naszych rynków.

– stwierdzili.

• Pozytywny raport Chin dot. rozwoju Blockchain:

Zgodnie z nową białą księgą opublikowaną przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych prawie 40 procent wszystkich chińskich Blockchainowych startupów pojawiło się w samym 2017 roku.

Raport z branży Blockchain, ujawniony przez Centrum Informacji ministerstwa, wskazuje, że obecnie w Chinach działa 456 startupów, które koncentrują się na rozwijaniu i aplikacjach technologii Blockchain w ramach swojej podstawowej działalności. Podczas gdy liczba nowych firm Blockchainowych w 2016 r. potroiła się w porównaniu z rokiem 2015, w 2017 r. nastąpił „wykładniczy” wzrost, o czym świadczy łącznie 178 nowych graczy w branży.

Podobny wzrost nastąpił również w finansowaniu kapitałowym dla startupów Blockchain. Według danych rządowych, obecnie istnieje 249 inicjatyw finansowania kapitałowego, które są bezpośrednio związane z startupami typu Blockchain, a prawie 100 z nich rozpoczęło działalność w 2017 roku.

Liczba ta jest większa niż łączna suma z lat 2014-2016, czytamy w białej księdze, a także, że w branży odnotowano 68 inicjatyw finansowania kapitałowego dla startupów Blockchain w pierwszym kwartale 2018 roku.

Opublikowana jako kompleksowe podsumowanie wyglądu technologii Blockchain w Chinach, 157-stronicowa biała księga jest najnowszym wysiłkiem chińskiego rządu mającym na celu dostarczenie społeczeństwu wiedzy o powstającej technologii i rzuca światło na dalszy rozwój – w szczególności w zakresie ram regulacyjnych.

Podkreślając znaczenie utrzymania zakazu ICO, ministerstwo twierdzi również w artykule, że obecne prawo patentowe Chin – ukończone dekadę temu – może już być nieaktualne, jeśli chodzi o ochronę własności intelektualnych technologii Blockchain.

Na przykład, jak wyjaśniono w księdze, prawo patentowe w Chinach ma teraz jedynie na celu ochronę tych przypadków użycia technologii, które mogą być wyraźnie określone przez zgłaszających patent.

Jednak Blockchain jest technologią bazową, która ma szeroki zakres scenariuszy zastosowania. To trudne i kosztowne jest wymagać od wnioskodawców patentowych wyszczególnienia wszystkich potencjalnych i konkretnych przypadków użycia w celu uzyskania ochrony własności intelektualnej. „Jeśli chcemy chronić własność intelektualną technologii Blockchain, musimy dokonać pewnych zmian w sposobie stosowania prawa patentowego.

– czytamy w księdze.

Tydzień rozpoczęty spadkami:

Miniona doba na giełdach wykazała spadki w cenach kryptowalut. Z top 10 Bitcoin notuje najłagodniejszy spadek – na poziomie 0,6%. Spadki kolejnych tokenów z czołówki wyglądają następująco: Ethereum o 2,5%, Ripple o 2,4%, Bitcoin Cash o 2,3%, EOS o  4,6% oraz Litecoin o 2,8%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 380 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 17,1 mld dolarów.

 

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button