News

#307 Newsy z dnia 22.05.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Kryptowaluty mogą połączyć Rosję i Iran; Bank Anglii sprawdza scenariusze wprowadzenia własnej kryptowaluty; NASAA prześwietli podejrzane ICO; Bitcoin Cash rozważa strategię dalszego rozwoju ekosystemu; Spadki na giełdach.

• Kryptowaluty mogą połączyć Rosję i Iran:

Niektóre kraje mają sankcje nałożone przez USA i wiele narodów europejskich. Kilku ekspertów uważa, że ​​są państwa, które mogą ominąć międzynarodowe sankcje za pomocą zdecentralizowanych kryptowalut. Rosja i Iran to dwa kraje, które są obecnie poddawane silnym sankcjom, które wkrótce mogą wykorzystywać kryptowaluty do ich ominięcia.

Politycy w Rosji i Iranie dyskutują o możliwości wykorzystania walut cyfrowych do obchodzenia owych sankcji. Decentralizacja to jedna z największych zalet kryptowalut. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut fiducjarnych, transakcje kryptowalut nie mogą zostać zatrzymane przez centralę lub organ.

W najnowszym doniesieniu prasowym PressTV, irański poseł Mohammad-Reza Pourebrahimi omówił podczas spotkania w Moskwie możliwość wykorzystania kryptowalut do płatności międzynarodowych. W spotkaniu uczestniczył także Dmitrij Mezentsev, przewodniczący Komitetu ds. Polityki Gospodarczej Rady Federacji.

Według doniesień MP, Pourebrahimi stwierdził, że Iran i Rosja mogą wykorzystywać waluty cyfrowe, aby uniknąć transakcji w dolarach amerykańskich i potencjalnie nawet zastąpić system płatności międzybankowych SWIFT. Ponadto, irański parlament zlecił Centralnemu Bankowi Iranu (CBI) rozpoczęcie tworzenia potencjalnych przypadków użycia walut cyfrowych.

Pourebrahimi stwierdził:

Rosja podziela naszą opinię. Powiedzieliśmy, że jeśli uda nam się ruszyć z tą pracą do przodu, będziemy pierwszymi krajami, które używają kryptowalut w celu wymiany towarów. Rosja i Iran rozważają zastosowanie krypto do obejścia sankcji

Mezentsev zauważył oświadczenie Pourebrahimi dotyczące użycia kryptowalut i odpowiedział:

Bardzo ważne znaczenie mają relacje międzybankowe między naszymi krajami. Wiele usankcjonowanych krajów może postrzegać kryptowaluty jako potencjalne zamienniki tradycyjnych międzynarodowych systemów bankowych, takich jak SWIFT. Międzynarodowe transfery bankowe to nie jedyny problem, przed którym stoją sankcjonowane kraje. Scentralizowane usługi płatnicze, takie jak Paypal lub Venmo, również nie są dozwolone w niektórych krajach. Te usługi płatnicze można również zastąpić zdecentralizowanymi kryptowalutami.

Iran ponownie staje w obliczu poważnych sankcji po tym, jak prezydent Trump wyciągnął Stany Zjednoczone z porozumienia dot. programu broni jądrowej. Rosja odnotowała zwiększone sankcje ze strony USA za ich rzekome wtrącanie się w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

• Bank Anglii sprawdza scenariusze wprowadzenia własnej kryptowaluty:

Bank Anglii opublikował dokument roboczy służb Komisji, w którym przedstawiono różne scenariusze możliwych zagrożeń i kwestii stabilności finansowej cyfrowych walut Banków Centralnych (CBDC).

Dokument tworzy trzy modele CBDC w zależności od sektorów, które mają dostęp do CBDC, od wąskiego CBDC, w którym dostęp jest ograniczony do banków i niebankowych instytucji finansowych (NBFI), do bezpośredniego i pośredniego dostępu rozszerzonego na gospodarstwa domowe i firmy niefinansowe.
Model dostępu do instytucji finansowych jest ograniczony do banków i NBFI, w których instytucje finansowe mogą bezpośrednio współpracować z Bankiem Centralnym w celu zakupu i sprzedaży CBDC w zamian za kwalifikujące się papiery wartościowe. Instytucje finansowe nie powinny dostarczać aktywów gospodarstwom domowym i firmom, które są całkowicie wspierane przez pieniądze Banku Centralnego.

Model dostępu do całej gospodarki zakłada, że ​​dostęp do CBDC przysługuje bankom i NBFI, gospodarstwom domowym i firmom. W ten sposób CBDC może służyć jako pieniądze dla wszystkich agentów w gospodarce. Chociaż tylko banki i NBFI mogą współdziałać bezpośrednio z Bankiem Centralnym w celu zakupu i sprzedaży CBDC, raport mówi, że „gospodarstwa domowe i firmy muszą korzystać z giełdy CBDC, aby kupować i sprzedawać CBDC w zamian za depozyty”.

W ramach instytucji finansowych Plus, dostęp do modelu uproszczonego CBDC w „wąskim banku” dostęp jest ponownie ograniczony do banków i NBFI. Istnieje co najmniej jedna instytucja finansowa, która działa jako „wąski bank”, który zapewnia aktywa finansowe gospodarstwom domowym i firmom, które są w pełni poparte CBDC, ale nie udziela kredytu.

W szczególności w sprawozdaniu stwierdzono, że nie ma powodu, by sądzić, że wprowadzenie CBDC miałoby negatywny wpływ na kredyt prywatny lub na zapewnienie pełnej płynności dla gospodarki. Chociaż w sprawozdaniu określono, że konieczne są dalsze modele i badania, aby dokonać bardziej konkretnego określenia.

Banki centralne stopniowo badają wprowadzenie CBDC i ich potencjalny wpływ na system bankowy. W ubiegłym tygodniu Bank Centralny Norwegii wydał dokument roboczy w sprawie CBDC. Raport przygotowany przez bank Norges bada aspekty, które ich zdaniem powinny być brane pod uwagę przy ocenie emisji CBDC. Rada Federalna Rządu Szwajcarii zwróciła się z wnioskiem o raport na temat ryzyka i możliwości wprowadzenia własnej waluty cyfrowej wspieranej przez państwo (tzw. „E-frank.”). Wniosek ma również na celu zbadanie i wyjaśnienie prawnych, ekonomicznych i finansowych aspektów e-franka.

• NASAA prześwietli podejrzane ICO:

Amerykańskie i kanadyjskie władze stanowe i regionalne – organy nadzoru rynku papierów wartościowych -otworzyły sondy na potencjalnie oszukańcze programy inwestycyjne w kryptografii, co zostało nazwane Operacją Cryptosweep. Ostatnie śledztwo w sprawie podejrzanych produktów inwestycyjnych kryptograficznych jest podobno największym takim skoordynowanym dochodzeniem przez urzędników państwowych.

Regulatorzy z ponad 40. jurysdykcji koordynowanych przez Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Administratorów Papierów Wartościowych (NASAA) wszczęli 70 dochodzeń, a kolejne będą w najbliższych tygodniach. Zgodnie z doniesieniami, organy nadzoru papierów wartościowych ostrzegły aż 35 spółek o naruszeniach przepisów dotyczących papierów wartościowych, w niektórych przypadkach prowadząc do zaprzestania działalności.

NASAA, która opublikowała ostrzeżenie dla inwestorów z Main Street dot. zagrożeń związanych z kryptografią i ICO na początku tego roku, powiedziała, że ​​sonda koncentruje się na podejrzanych przypadkach ICO.

Według Washington Post, śledczy odkryli w ostatnich tygodniach około 30.000 nazw domen kryptograficznych, z których większość została zarejestrowana w zeszłym roku, kiedy cena Bitcoina osiągnęła najwyższy poziom – około 20.000 dolarów.

Rzekome oszustwa prawdopodobnie używają fałszywych adresów, krzykliwych materiałów marketingowych i gwarancji do 4. procent dziennych zysków, a jednocześnie nie zgłaszają potencjalnego ryzyka związanego z inwestycjami w kryptowaluty. Niektóre oszukańcze ICO używały nawet fałszywych zdjęć sławnych osób do poparcia swojego produktu.

Prezydent NASAA, Joseph Borg, oświadczył, że regulatorzy robią wszystko, aby wyprzedzić potencjalne naruszenia bezpieczeństwa:

Stoimy na czele inwestorów, widzimy, co jest promowane wśród nich, a później robimy kolejny krok. Następnie dowiadujemy się, czy przestrzegają przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Założona w 1919 roku NASAA jest stowarzyszeniem regulatorów papierów wartościowych na poziomie stanowym i prowincjonalnym w USA, Meksyku i Kanadzie. Za pośrednictwem stowarzyszenia, państwowi regulatorzy papierów wartościowych mogą koordynować i uczestniczyć w wielostanowych działaniach egzekucyjnych, jak również udostępniać informacje.

• Bitcoin Cash rozważa strategię dalszego rozwoju ekosystemu:

Brian Kelly, założyciel i dyrektor generalny BKCM LLC, firmy inwestycyjnej zajmującej się kryptowalutami, wyszedł na giełdę w Bitcoin Cash (BCH).

W sobotę górnicy BCH mieli podobno spotkanie poświęcone finansowaniu funduszu rozwojowego BCH. Górnicy starają się przeznaczyć część nagród, jaką otrzymują z wydobycia, na zainwestowanie w rozbudowę ekosystemu BCH, wyjaśnił Kelly. Rozwój funduszu może pomóc w zwiększeniu wartości kryptowaluty.

Po gwałtownym wzroście cen do 1.600 dolarów 5. maja, BCH następnie utworzył wzór głowy i ramion, który ma docelowy cel na poziomie 650 dolarów. W ciągu ostatnich 24. godzin BCH stracił prawie 5,8 procent: od 1.290 do 1.205 dolarów. Wciąż jest on ceniony znacznie wyżej niż jego kwietniowy poziom, 760 dolarów.

BCH to cyfrowa waluta „peer-to-peer” powstała w połowie 2017 r. w wyniku hard forku Bitcoina, który miał miejsce w celu rozwiązania problemu skalowalności. Dzięki ulepszonym regułom konsensusu, BCH może rozwijać się i zwiększać wielkość bloków, umożliwiając przetwarzanie większej liczby transakcji.
Wcześniej, w tym miesiącu, społeczność pro-Bitcoinowa zrzuciła swoje plany, by zrównoważyć proces sądowy związany ze stroną Bitcoin.com. Członkowie oburzyli się, że usługa kryptograficzna i portfelowa, prowadzona przez ewangelistę BCH, Rogera Vera, wydawała się wprowadzać w błąd nabywców, mącąc rozróżnienie pomiędzy BTC i BCH.

• Spadki na giełdach:

W ciągu ostatnich 24. godzin na rynku kryptowalut obserwujemy spadki cen. Warunki dyktuje Bitcoin, który stanowi znaczną część całego rynku (37,7%). W ostatnich dniach mierzy się z dużym oporem, a inwestorzy wykazują się dużym niezdecydowaniem. Pozostałe altcoiny podążają w jego ślad. Ethereum notuje spadek na poziomie 2,5%, Litecoin 1,3%, EOS, 2,2%. Obrót na giełdach był na poziomie 15 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button