News

#310 Newsy z dnia 25.05.2018

Z piątkowych wydarzeń: Największy bank Tajlandii dołącza do inicjatywy finansowania handlu; Gigant transportowy korzysta z Blockchainowego ubezpieczenia morskiego; Blockchain do walki z oszustwami podatkowymi; Śmierć podczas ukraińskiej kampanii reklamowej ICO; Weekend rozpoczęty nieznacznymi ruchami giełdy.

Największy bank Tajlandii dołącza do inicjatywy finansowania handlu:

Bangkok Bank dołączył do inicjatywy finansowania handlu Marco Polo opracowanej przez konsorcjum R3 oraz firmę TradeStock.

Platforma Marco Polo ma na celu uczynienie finansowania handlu prostszym i w większym stopniu wolnym od ryzyka poprzez zastąpienie ręcznych, papierowych procesów, technologią Blockchain. Już teraz może się pochwalić dużymi instytucjami finansowymi, w tym BNP, Commerzbank i ING. Projekt został uruchomiony we wrześniu 2017 r. i przeniesiony na etap pilotażowy na początku tego roku.

Po dołączeniu do projektu, Bangkok Bank ma nadzieję zastosować technologie rozproszonego rejestru w celu „rozwiązania złożonych problemów i nieefektywności finansowania handlu”, powiedział Ian Guy Gillard, dyrektor wykonawczy banku.

Rozwiązanie zapewnia łączność w czasie rzeczywistym między uczestnikami transakcji handlowych i pomaga wyeliminować nieefektywności i rozbieżności w przepływie danych. Dostarczone na otwartej platformie TradeIX TIX i zbudowane za pomocą produktu R3 – Corda, Marco Polo zajmuje się obecnie trzema obszarami finansowania handlu: ograniczeniem ryzyka, zobowiązaniami i należnościami.

Nasi klienci coraz częściej wdrażają zaawansowane technologie w swoich działaniach, a Marco Polo zapewnia innowacyjny sposób reagowania na ich potrzeby.

– mówi Pornnit Dunnvatanachit inny dyrektor wykonawczy Banku.

Gigant transportowy korzysta z Blockchainowego ubezpieczenia morskiego:

Firma transportowo-logistyczna AP Moller-Maersk (znana również jako Maersk) zaczęła korzystać z platformy Blockchainowej Insurwave, która oferuje ubezpieczenia morskie, podaje Seatrade Maritime News.

Opracowany przez EY i Guardtime, Insurwave wykorzystuje technologię rozproszonego rejestru platformy chmurowej Microsoft Azure i przestrzega globalnych standardów ubezpieczeniowych. Na początku maja Microsoft Azure ogłosił wydanie swojego narzędzia do tworzenia Blockchainowych aplikacji – Azure Blockchain Workbench.

Maersk użyje Insurwave do zarządzania tysiącem łodzi i obsługi ponad 500.000 transakcji.

Ubezpieczenia morskie pochłaniają nam spore zasoby. […] Przeniesienie go do [Microsoft Azure] pomaga nam zautomatyzować ręczne procesy i zmniejszyć zakres nieefektywności i kosztów frykcyjnych w sposobie, którego używaliśmy do handlu ubezpieczeniem morskim.

– mówi Lars Henneberg, szef ds. ryzyka i ubezpieczeń w Maersk.

Platforma Insurwave jest obecnie komercyjnie wykorzystywana przez Willis Towers Watson, XL Catlin i MS Amlin oraz Maersk. EY, Guardtime i Microsoft planują rozszerzenie platformy, tak aby w przyszłości obejmowała ładunki morskie, logistykę globalną oraz sektory lotnictwa i energetyki.

Technologia Blockchain już wcześniej była stosowana w branży ubezpieczeniowej – pod koniec marca kilka globalnych firm ubezpieczeniowych utworzyło Blockchainowy startup w Zurychu.

Blockchain do walki z oszustwami podatkowymi:

Chiński gigant internetowy Tencent nawiązał współpracę z organem podatkowym miasta Shenzhen, by wykorzystać technologię Blockchain w walce z unikaniem podatków.

Urząd podatkowy w mieście Shenzhen i Tencent wspólnie utworzyli laboratorium innowacji „Intelligent Tax”, którego celem jest promowanie innowacji technologicznych wokół procesów podatkowych. Laboratorium połączy badania teoretyczne z nowo powstałymi technologiami, takimi jak przetwarzanie w chmurze, sztuczna inteligencja, Blockchain i Big Data, do zarządzania podatkami oraz do zastosowań przy fakturach elektronicznych.

Shenzhen ma sporą gospodarkę podziemną. Często zdarza się, że kupujący używają fałszywych dokumentów, aby uniknąć podatków i oszukać pracodawców. Wykrywanie podrobionych rachunków jest sporym wyzwaniem dla poborców podatkowych, małych przedsiębiorstw i państwowych przedsiębiorstw w Chinach.

Według Ma Huateng, prezesa Tencent i prezesa zarządu, laboratorium Intelligent Tax pracuje już nad nową fakturą cyfrową opartą o technologię Blockchain. Ma to być legalny cyfrowy paragon, który posłuży jako dowód zakupu towarów i usług.

Rozwiązanie to będzie pierwszym produktem nad którym będzie pracować laboratorium.

– dodał.

Produkt będzie oparty o platformę Blockchain firmy Tencent, której powstanie zostało zapowiedziane w kwietniu. Jest to pierwsze w kraju badanie nad stosowaniem technologii DLT do fakturowania.

Li Wei, zastępca dyrektora Miejskiego Biura ds. Podatków Publicznych w Shenzhen, powiedział, że kluczowe właściwości faktury cyfrowej obejmują pełną identyfikowalność i bezpieczeństwo danych, które poprawiają proces nadzoru faktur, oraz pomogą skutecznie walczyć z podrobionymi fakturami.

Będziemy promować modernizację podatkową, optymalizować opodatkowanie i otoczenie biznesowe oraz pomagać w poprawie jakości ekonomicznej Shenzhen.

– powiedział zastępca dyrektora.

Śmierć podczas ukraińskiej kampanii reklamowej ICO:

Kampania reklamowa promująca zbliżające się ICO ukraińskiej sieci społecznościowej ASKfm doprowadziła do śmierci jednej osoby, informuje Financial Times Alphaville.

FT ustaliło, że ASKfm zasponsorowało wspinaczkę na Mount Everest „entuzjastów kryptografii” Tarasa Pozdnii, Romana Gorodechnii i Dmitrija Semenkę. Ich celem było umieszczenie na szczycie portfela Ledger zawierającego 500.000 tokenów ASKfm.

W filmie promocyjnym na Youtube widzów poproszono o „przygotowanie się na najwyższy token”, oferując portfel na szczycie Everest każdemu na tyle odważnemu, aby go zdobyć. Według rzecznika ASKfm, tokeny na szczycie Everestu szacunkowo będą warte około 50.000 dolarów.

Ukraińska drużyna zdobyła Everest, jednak jeden z towarzyszących szerpów, Lam Babu Sherpa, zmarł podczas zejścia. Na rosyjskiej stronie internetowej 4Sport.ua jako powód jego śmierci podano wystąpienie ślepoty śnieżnej lub fizycznego wyczerpania. Obecność ślepoty śnieżnej została potwierdzona przez przedstawiciela Ministerstwa Turystyki w Nepalu.

Jeden z ukraińskich wspinaczy, Taras Pozdnii, powiedział FT, że nie wie, co stało się z szerpem:

Szedł za nami więc go nie widzieliśmy.

Wiadomości o śmierci przewodnika zostały opublikowane w internecie zarówno w języku ukraińskim, jak i angielskim.

Weekend rozpoczęty nieznacznymi ruchami giełdy: 

Po upływie doby na giełdach obserwujemy nieznaczne ruchy cen tokenów. Z top 10, spadki odnotował Bitcoin, o 0,4%, Ripple o 2,5%, Bitcoin Cash o 0,9% oraz Litecoin o 1,6%. Wzrosty notuje Ethereum, na poziomie 2% i EOS – 1,1%.

Kapitalizacja rynku wzrosła o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 334 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com., coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button