News

#320 Newsy z dnia 04.06.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. Blockchain w KNF; Więcej przestępstw przy użyciu walut fiat niż krypto; Założyciel antywirusa będzie startował na prezydenta USA; Coinbase wejdzie na japoński rynek; Tydzień rozpoczęty spadkami.

Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. Blockchain w KNF:

Dziś odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. Blockchain w Komisji Nadzoru Finansowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. członkowie międzyresortowego Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech), oraz przedstawiciele technologii Blockchain i branży kryptowalut.

Grupa została utworzona w celu rozpoczęcia dialogu na temat technologii DLT i kryptowalut. między UKNF a przedstawicielami rynku. Będzie się zajmować aspektami prawnymi i operacyjnymi technologii Blockchain, jak również tematyką cyfrowych walut, smart kontraktów, ICO, wirtualnych kantorów, czy funkcjonowania giełd wymiany kryptowalut.

Chcielibyśmy rozpocząć dialog dotyczący rozwiązań związanych z technologią Blockchain, w tym walut wirtualnych, ICO. Chcielibyśmy w ciągu najbliższych miesięcy wspólnie porozmawiać o wyzwaniach, przed którymi stoi branża, o percepcji obecnie funkcjonujących regulacji, o barierach oraz o tym, jak te bariery możemy usuwać lub ograniczać. Chcielibyśmy ustalić wspólny punkt widzenia. […] W niektórych kwestiach się różnimy, ale w niektórych jesteśmy ze sobą bardzo blisko. Nie jesteśmy do nikogo uprzedzeni. Jesteśmy postrzegani przez pryzmat działań ostrzegawczych, które realizujemy w ramach kampanii dotyczących zagrożeń na rynku finansowym, natomiast chcę podkreślić, że co do zasady nie jesteśmy przeciwnikami technologii Blockchain i nie chcemy ograniczać jej rozwoju.

– mówi Przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski.

Opublikowanie Raportu UKNF będzie końcowym rezultatem pracy grupy. Stanie się on podstawą do prac legislacyjnych dot. technologii Blockchain, oraz aktywów wirtulanych.

Grupa zostanie podzielona na mniejsze zespoły odpowiedzialne za: metody osiągnięcia konsensusu, technologię sieci bloków w kontekście AML, komponenty architektury DLT, ograniczenia i wyzwania branży Blockchain, aktywa wirtualne, giełdy i kantory kryptowalutowe, rodzaje sieci DLT oraz smart kontrakty.

Warto również dodać, że prawie jednocześnie KNF ruszyło ze swoją kampanią społeczną „A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?”. Sam KNF twierdzi, że jego celem jest ostrzeganie przed oszustwami na rynku, a nie straszenie Polaków kryptowalutami.

Więcej przestępstw przy użyciu walut fiat niż krypto:

Była prokurator federalna USA, Mary Beth Buchanan, przemawiała na panelu podczas konferencji Money20 / 20 w Amsterdamie sugerując, że istnieje potrzeba pozbycia się negatywnych konotacji wokół rozwijającej się branży kryptowalut. Buchanan podkreśliła, że o wiele więcej przestępstw zostało popełnionych z użyciem walut fiducjarnych niż kryptowalut.

Służyłam 21 lat w Departamencie Sprawiedliwości USA i mówienie, że w przypadku kryptowalut istnieje większa liczba przestępstw nie jest sprawiedliwe. Zdecydowanie się z tym nie zgadzam – w przeciwieństwie do walut pieniężnych kryptowaluty można śledzić.

– powiedziała Buchanan w wywiadzie dla Cointelegraph.

Buchanan dalej mówiła, że prawo „ma wiele do nadrobienia”, porównując to wyzwanie z początkami internetu. Zasugerowała, że organy regulacyjne również będą musiały „zaktualizować” swoje praktyki, aby nie zostać w tyle, ponieważ przestarzałe przepisy wprowadzone na początku XX wieku w odniesieniu do tradycyjnych papierów wartościowych okazują się niezręczne dla innowacji w XXI wieku.

Kryptowaluty są bezdyskusyjnie wykorzystywane do nielegalnych działań. W raporcie z początku 2018 r. szacowano, że około jedna czwarta wszystkich użytkowników i blisko połowa transakcji w Bitcoinie jest powiązana z nielegalną działalnością.

Jednak kiedy na te wyniki spojrzymy w szerszym kontekście, wyglądają nieco inaczej. Podczas gdy globalna nielegalna aktywność Bitcoinowa corocznie jest szacowana na około 72 mld dolarów, ten sam raport podaje dane z roku 2010, wg. których w samych Stanach Zjednoczonych w walucie fiat wydano na narkotyki 100 mld dolarów.

Założyciel antywirusa będzie startował na prezydenta USA:

John McAfee, założyciel McAfee Antivirus Software, a obecnie znany entuzjasta kryptowalut ogłosił swoją kadencję na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2020 roku, co ogłosił na swoim Twitterze. To będzie druga kandydatura McAfee na prezydenta, po tym jak przegrał miejsce kandydata Partii Libertariańskiej w 2016 roku z byłym gubernatorem Nowego Meksyku, Gary’m Johnsonem.

McAfee wspomniał o swojej wcześniejszej nieudanej próbie zauważając, że gdyby był bardziej związany ze społecznością w 2016 r., byłby w stanie lepiej upublicznić ideę „niezależności walutowej”, która, jak twierdzi, jest już na ustach każdego Amerykanina.

Tweet McAfee dotyczący jego kandydatury w 2020 roku ma ponad 600 komentarzy. Znalazła się już jedna platforma tokenowa, która przekazała równowartość 390,85 dolarów na kampanię.

Przyszły potencjalny kandydat na prezydenta ponownie napisał na Twitterze, mówiąc, że chociaż w rzeczywistości nie sądzi, że ma szansę na wygraną, wybory dają mu platformę do mówienia prawdy.

W zeszłym tygodniu również było głośno o założycielu antywirusa, kiedy ogłosił utworzenie własnej waluty fiducjarnej wspieranej kryptowalutą, którą będzie można dostać za spędzenie z nim do 100 minut – w zależności od nominału waluty.

Coinbase wejdzie na japoński rynek:

Główny amerykański dostawca usług kryptograficznych i krypto giełda Coinbase ujawniła swoje plany wejścia na japoński rynek kryptografii, informuje dziś Cointelegraph Japan.

Coinbase zamierza w przeciągu roku wystąpić o licencję u krajowego urzędu nadzoru finansowego, Financial Services Agency (FSA). Proces ten jest obowiązkowy dla wszystkich giełd kryptograficznych działających w kraju od czasu zmiany ustawy o usługach płatniczych w Japonii w kwietniu 2017 r.

Mówi się, że amerykańska firma nad jej ekspansją na rynek japoński pracuje razem z Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG). Według Cointelegraph Japan, MUFG zainwestowało ponad miliard jenów w Coinbase od 2004 r. Japońskie usługi handlowe Coinbase będą koncentrować się na obsłudze głównych cyfrowych walut, takich jak Bitcoin  i Ethereum.

Coinbase ma już ponad 20 mln klientów i do tej pory wymienił 150 mld dolarów w zasobach cyfrowych na swojej platformie. Według danych z Recode w 2017 roku zanotował 1 mld dolarów przychodów. Giełda uruchomiła niedawno serię nowych produktów mających na celu przyciągnięcie dużych klientów instytucjonalnych.

Japoński rynek kryptografii nadal wykazuje dynamiczny wzrost popularności, a niedawne dane z japońskiego Virtual Currency Exchange Association szacują liczbę japońskich krypto inwestorów na 3.5 mln. To czyni go atrakcyjnym rynkiem dla kapitału zagranicznego, pomimo coraz bardziej rygorystycznego klimatu regulacyjnego w tym kraju.

Tydzień rozpoczęty spadkami:

Po upływie doby obserwujemy wyraźne korekty prawie wszystkich 100 walut wg. Coinmarketcap. Wartość Bitcoina spadła o 2,8%, Ethereum o 5%, Ripple o 2,2%, Bitcoin Cash o 6%, EOS o 8,42% oraz Litecoin o 5,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 18 mld dolarów i wynosi obecnie 336 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.9 mld dolarów.

 

źródło:  coinmarketcap.com, cointelegraph.com, fintek.pl, bitcoin-online.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button